هزینه زندگی

هزینه زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه

اخیرا مهاجرت به فرانسه رشد به سزایی داشته و ارزانترین زندگی دانشجویی را داراست، قبل از مهاجرت باید هزینه زندگی در فرانسه را بررسی کرد. البته باید توجه داشت که هزینه زندگی در فرانسه به دو مدل قابلیت بررسی دارد. یک اینکه هر ساله بسیاری فرانسه را جهت سفر توریستی انتخاب می کنند و بیشتر آنها هم به شهر زیبای پاریس می روند که هزینه این اقامت کوتاه و این سفر، نسبتا بالا خواهد بود. اما مدل دوم مدلی است که فرد یا برای ویزای کاری یا ویزای تحصیلی خود را به فرانسه رسانده که اتفاقا این مدل اقامت هزینه ای کم در بر خواهد داشت.

 • هزینه زندگی در فرانسه چقدر است؟
 • شرایط کار در فرانسه 2023 چگونه است؟
 • شهرهای پرهزینه فرانسه کدام اند؟

در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، اطلاعاتی در خصوص هزینه زندگی در این کشور بیان گردیده و سعی شده تا در طی مقاله پاسخ سوالات بالا داده شود.

بازار کار فرانسه؛ بازاری روبه رشد در اروپا

فرانسه کشوری است که آمارهای آن مخصوصا در زمینه کسب و کار آمارهای خوب و موفقی را نشان می دهد. گویی اقتصاد این کشور آنچنان از مراحل و بزنگاه های تاریخی سخت گذشته که دیگر آبدیده شده است. بازار کار فرانسه اکنون دیگر روبه رشد است و فرصت های شغلی زیادی برای نیروهای کار این کشور ایجاد می کند. بر این اساس، نرخ بیکاری در فرانسه در نیمه اول سال 2020 تا 7.8% کاهش یافته است.


نرخی که از سال 2008 به اینطرف پایین ترین سطح بیکاری در فرانسه را نشان می دهد و شما در نمودار زیر شاهد آن هستید. نرخ بیکاری در فرانسه در آغاز سال 2023 به 7.3% رسیده است که ناشی از پایان بحران شیوع کرونا است.

سطح بیکاری در فرانسه

اما این همه آنچیزی نیست که شما باید در مورد فرانسه 2023 بدانید، بلکه میانگین درآمد کارگری نیز در فرانسه افزایش خوبی داشته است. در حال حاضر، متوسط درآمد ماهیانه در فرانسه حدود 4130€ (یورو) می باشد که در مقایسه با کشورهای همسایه مثل ایتالیا و اتریش درآمد خیلی خوبی محسوب می شود:

متوسط درآمد در فرانسه و چند کشور اروپایی دیگر

مهم ترین اطلاعات درباره هزینه زندگی در فرانسه عبارتند از:

اینفوگرافیک هزینه زندگی در فرانسه

زندگی در کشور فرانسه

فرانسه کشوری کاملا توریستی و اقتصادی استوار بر پایه صنعت توریسم در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است. سیاستهای این کشور از سال 2019 به بعد به سمت جذب دانشجوی خارجی و جذب بیشتر توریست خارجی بوده است. کشور فرانسه از نظر ارزش و اعتبار سیستم آموزشی یکی از بهترین کشورهای دنیا می باشد. دانشگاه های این کشور از رنکینگ بین المللی خوبی مخصوصا در مورد رشته های علوم انسانی برخوردار بوده است و تمام رشته های تحصیلی در آن ها برای متقاضیان تحصیل در این کشور ارائه می شود. مهاجرت به فرانسه نیز در طول سال های اخیر رواج بسیار زیادی داشته است و همین مسئله ارزش زندگی در این کشور را نشان می دهد.

هزینه زندگی در فرانسه در سال 2023

بررسی میزان هزینه های زندگی در یک کشور کاملا وابسته به شخصیت و سبک زندگی می باشد. به طور متوسط برای زندگی در شهر پاریس ماهانه 1200€ تا 1800€ (يورو)‌ پول لازم است، این مبلغ برای سایر شهرها از جمله نیس، لیون و نانت می‌تواند بین 800€ تا 1200€ (یورو)‌ متغیر است. هزینه های زندگی در این کشور شامل هزینه تهیه مسکن، هزینه حمل و نقل، هزینه خوراک و پوشاک، هزنیه تحصیل در صورت دانشجو بود و غیره می باشد. در ادامه مقاله هر کدام از این موارد در سال 2023 بررسی شده اند:

کلیه موارد مربوط به اجاره مسکن در فرانسههزینه ماهانه (یورو)
هزینه اجاره ماهانه€360 تا 1250€
هزینه برق€48
تهیه مواد غذایی€570
هزینه گاز€60
هزینه اینترنت€28
هزینه هر دقیقه مکالمه تلفن همراه€0.19
هزینه بلیط فیلم€10
هزینه حمل و نقل€54
هزینه بیمه درمانی€30

اکنون با توجه به توضیحات جدول فوق می توان هزینه های زندگی در کشور فرانسه را به صورت درصدی و در قالب نمودار زیر نشان داد. بر این اساس، بیشترین هزینه از هزینه های زندگی در کشور فرانسه مربوط به هزینه خواروبار یا هزینه خریدها از بازار می شود:

نمودار توزیع هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه و تهیه مسکن

عمده هزینه زندگی در این کشور را هزینه مسکن تشکیل میدهد، البته اگر زندگی دانشجویی باشد، چون دانشگاه ها و کالج ها معمولا خوابگاه در اختیار دانشجویان می گذارند و سازمان کف نیز از دانشجویان حمایت مالی می کند در حقیقت هزینه زندگی یک دانشجو از بابت مسکن خیلی بالا نخواهد بود. اما اگر بخواهیم زندگی در فرانسه را جهت اقامت غیر تحصیلی آنالیز کنیم باید گفت که هزینه مسکن در فرانسه خیلی ارزان نیست و معمولا ماهیانه متری 10€ (یورو) اجاره مسکن می باشد، یعنی یک واحد 50 متری در ماه 500€ (یورو) هزینه اجاره مسکن است.

مبلغ اجاره خانه های با 3 اتاق خواب نیز می تواند تا 2000€ (یورو) در ماه برای خانواده هزینه داشته باشد که البته شرایط خانه و همچنین محل قرارگیری آن به شدت می تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه به صورت کلی به دو مدل میباشد. اساس تحصیلی فرانسه رایگان می باشد و عملا می توان گفت هزینه تحصیلی نیاز به پرداخت نیست. و یا آنقدر هزینه تحصیل کم است که اصطلاحا رایگان دانسته می شود. برای مثال مقطع لیسانس و فوق لیسانس هزینه ای بالغ بر 200€ (یورو) تا 350€ (یورو) در سال دارند.

البته تحصیل در این مقاطع و دانشگاه های رایگان حتما حتما نیازمند داشتن مدرک زبان فرانسوی است. و فرد باید در سطح B2 فرانسوی بلد باشد. در حالت دیگر می توان در دانشگاه های خصوصی فرانسه که به زبان انگلیسی هم هستند تحصیل کرد که هزینه ای بالغ بر 6000€ (یورو) در سال دارند. زبان خواندن در فرانسه نیز در دانشگاه های دولتی سالیانه حدود 2000€ (یورو) و همچنین دانشگاه ها و کالج های خصوصی حدود 6000€ (یورو) در سال هزینه تحصیل خواهند داشت. در لیست زیر چند دانشگاه کشور فرانسه با هزینه کمتر شرح داده شده اند:

 • دانشگاه ایکول مرکزی با شهریه سالانه 450€ (یورو)
 • دانشگاه مین با متوسط شهریه سالانه 500€ (یورو)
 • دانشگاه پلی تکنیک گرونوبل با شهریه سالانه 1000€ (یورو)

حمل و نقل قسمتی از هزینه زندگی در فرانسه

در شهر پاریس هزینه تاکسیرانی و هزینه استفاده از تاکسی در رفت و امد بسیار بالاست. و عملا توصیه میشود حتما از حمل و نقل شهری استفاده شود. دلیل این موضوع هم این است که این شهر همیشه پر از توریست بوده است. داشتن بیمه سلامت برای تمام شهروندان اجباریست و با توجه به نوع بیمه می تواند بین 20€ تا 50€ (یورو) در ماه متفاوت باشد. هزینه حمل نقل در کشور فرانسه شامل موارد زیر می باشد:

 • تهیه بلیت یک طرفه 1.70€ (یورو)
 • کارت بلیط ماهانه 54.00€ (یورو)
 • نرخ تاکسی با تعرفه عادی 3.50€ (یورو)
 • تاکسی برای مسیر 1 کیلومتر 1.72€ (یورو)
 • بنزین هر لیتر 1.47€ (یورو)

حمل و نقل قسمتی از هزینه زندگی در فرانسه

هزینه خوراک در فرانسه

حتی در ارزان ترین رستوران های فرانسه یک وعده غذایی برای یک نفر در حدود 13.50€ (یورو) هزینه خواهد داشت. بهترین پیشنهاد و ارزان ترین راه خرید محصولات غذایی از فروشگاه‌ های زنجیره‌ای و سوپرمارکت‌ ها است که به طور میانگین ماهانه تا 250€ (یورو) هزینه خواهد داشت.

به صورت کلی هزینه تهیه مواد غذایی در فرانسه شامل موارد زیر می باشد:

 • هر لیتر شیر 0.98€ (یورو)
 • نان تازه 1.40€ (یورو)
 • برنج سفید 1.81€ (یورو)
 • 12عدد تخم مرغ 2.98€ (یورو)
 • پنیر محلی 15.22€ (یورو)
 • 1 کیلو گرم مرغ 9.97€ (یورو)
 • 1 کیلوگرم سیب زمینی 1.78€ (یورو)
 • یک بطری آب 1.5 لیتری 0.70€ (یورو)

مقایسه هزینه ها در پاریس و سایر شهرهای بزرگ جهان

چرا افراد شهر پاریس را انتخاب می کنند؟ بعضی ها می خواهند ایده رومانتیک پاریس را ببینند اما بعضی افراد این شهر را به دلیل استقرار شرکت های بین المللی برای استخدامی انتخاب می کنند. مقایسه هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه، توسط آمار Numbeo نسبت به شهرهای دیگر:

 • حدود 20% گران تر از مادرید است.
 • حدود 22% گران تر از ریودوژانیرو است.
 • حدود 10% گران تر از مونیخ و رم است.
 • حدود 6% گران تر از بروکسل است.
 • حدود 5% گران تر از هنگ کنگ است.
 • حدود 1% گران تر از لس آنجلس است.
 • حدود 3% ارزان تر از لندن است.
 • حدود 1% ارزان تر از توکیو است.
 • حدود 17% ارزان تر از نیویورک است.

مقایسه هزینه زندگی در مجارستان و فرانسه

این نکته بر هیچکس پوشیده نیست که تحصیل در فرانسه رایگان است در حالی که دانشجویانی که مجارستان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند باید شهریه پرداخت کنند. همین عامل باعث شده اخذ پذیرش و ویزای فرانسه نسبت به مجارستان دشوارتر باشد. در حالی که با توجه به ارزان بودن هزینه زندگی در مجارستان در نهایت تحصیل و زندگی در مجارستان معادل هزینه های زندگی در فرانسه خواهد بود. در جدول ذیل به مقایسه هزینه اجاره منزل در مجارستان و فرانسه در سال 2023 پرداخته شده است. همانطور که مشاهده می شود اجاره منزل در فرانسه تقریبا دو برابر مجارستان است.

مجارستان به یوروفرانسه به یورو
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه: 337€اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه: 690€
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه: 593€اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه: 1319€

تفاوت فرهنگی از مشکلات زندگی در فرانسه

افرادی که تجربه زندگی در شهرهای فرانسه به عنوان مهاجر را دارا می باشند، کاملا بر این موضوع واقف بوده و آگاهند که عموم شهروندان فرانسوی در زمان نخستین برخورد با افراد خارجی تمایلی به برقراری ارتباط نداشته و هرگز نگاه گرمی ندارند؛ پیرو فرهنگ le métissage culturel که از دیرباز در بین مردم این کشور رایج بوده است فرانسوی ها همچنان جزء مردمان نژادپرست دنیا به شمار رفته و اگرچه انواع ملیت هایی چون الجزایری در خاک این کشور زندگی می کنند، مردم فرانسه بی اعتنا به قوانین حقوق بین الملل به قضاوت این افراد از روی رنگ پوستشان می پردازند که عمل درخور و شایسته ای نمی باشد؛ این موضوع در ورزش این کشور نیز نمود فراوانی داشته و به کرات مشاهده شده است.

کاهش هزینه زندگی در کشور فرانسه

بورسیه های تحصیلی در فرانسه معمولا 10000€ (یورو) برای هر سال می باشند که یک دانشجو میتواند روی آن به عنوان یک کمک هزینه خوب جهت تحصیل وزندگی حساب کند. البته باید شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را احراز نمود. این قبیل بورسیه ها در سال 2023 فقط به دانشجویان ممتاز داده می شود. علاقه مندان به تحصیل و زندگی در فرانسه می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند. متقاضیان برای اطلاع از هزینه های زندگی در سال 2023 سوالات زیر را مطرح می نمایند:

 • مجموع هزینه زندگی در فرانسه چقدر است؟ بسته به محل زندگی در فرانسه متغیر است و شهر پاریس بیشترین هزینه را دارد. میزان هزینه 1200€ الی €1800 (یورو) است.
 • هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟ هزینه های تحصیل بسته به نوع دانشگاه دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی توسط دولت تامین می گردد. در مجموع به میزان 850€ الی €6000 (یورو) است.
 • هزینه های حمل و نقل در فرانسه چقدر است؟ هزینه های تاکسیرانی در شهر فرانسه گران است. میانگین هزینه به مقدار 20€ الی 50€ (یورو) است.
 • شرایط کاهش هزینه ها در فرانسه چیست؟ افراد متقاضی می توانند با اخذ بورسیه و کمک هزینه ها، شاخص هزینه های خود را کاهش می کنند. یکی از این موارد سازمان کف می باشد.
 • هزینه های دانشجویی در فرانسه چقدر است؟ هزینه زندگی دانشجویی در این کشور به مقدار 1000€ (یورو) میانگین است. 500€ (یورو) هزینه اقامت دانشجویی است.
4.7/5 - (42 امتیاز)

3 دیدگاه برای “هزینه زندگی در فرانسه

 1. المیرا گفت:

  سلام
  من ۲۶ سالمه میخوام برای تحصیل برم فرانسه فقط اینکه میخواستم بدونم که هزینه زندگی در فرانسه برای دانشجو خیلی زیاده؟؟ و هزینه زندگی در فرانسه رو با کارای دانشجویی میشه پوشش داد ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بستگی داره که شما توی کدوم شهر زندگی کنید. در پاریس هزینه ها بسیار سنگین هست ولی در شهرهای دیگه معقول تر هست این هزینه ها و کمتر از 800 یورو هم میشه زندگی کرد

 2. عادل گفت:

  مرررررسی از مقاله خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *