صفحه اصلی » جمهوری چک » هزینه زندگی در چک
سفیران سروش سعادت

هزینه زندگی در چک

هزینه زندگی در چک
نوشته شده توسط em.user1 | جمهوری چک | دیدگاه ۰

هزینه زندگی در چک

کسب اطلاع از میزان مخارج افراد ، و هزینه زندگی در چک یکی از موارد مهمی است که هر متقاضی مهاجرت باید آن را بداند چرا که اگر قصد مهاجرت به کشور چک را داشته باشد لازمه سفر به این کشور اطلاع از هزینه زندگی در چک بوده و یا اگر قصد مهاجرت به دیگر کشور های اروپایی را داشته باشد با مقایسه هزینه های زندگی در کشور های مختلف می تواند بهترین تصمیم برای سفر دائمی به اروپا را اخذ نماید و هیچگاه در انتهای پروسه اخذ ویزا احساس پشیمانی و ندامت نسبت به تصمیم خود نداشته باشد. به همین جهت ما در این مقاله به طور کامل به بررسی مواردی که به اقتصاد و هزینه ها و درآمد ها در چک مربوط است می پردازیم تا خواننده بتواند با دانش کامل و با تسلط بر اطلاعات مالی کشور چک اقدام به تصمیم نماید.

 

اوضاع و احوال اقتصاد و شرایط زندگی در چک

جمهوری چک در اروپای مرکزی بین تمامی کشور های اروپایی جای گرفته ، این کشور جمهوری در سال ۱۹۹۳بعد از فروپاشی چکسلواکی به وجود آمد و در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی نوپا تر محسوب شده و حدود ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد که از این تعداد حدود ۸۰۰ هزار نفر آن مهاجر می باشند. زبان رسمی در جمهوری چک “زبان چکی” است که از زیر شاخه های زبان‌ اسلاوی است. همچنین بزرگ‌ترین شهر در جمهوری چک “پراگ” است.

جمهوری چک از اعضای اصلی کشور های پیمان حوزه شنگن است و همچنین یکی از اعضای اتحادیه اروپا نیز می باشد اما واحد رسمی کشور خود را مانند دیگر اعضای اتحادیه اروپا یورو قرار نداده و از واحد کرون به عنوان ارز رسمی و ملی استفاده می کند.

جمهوری چک به جهت دارا بودن نیروی کار  حرفه ای و متخصص ،  به قدرت صنعتی اروپا معروف است و این موضوع تاثیر زیادی بر رشد اقتصادی چک  داشته و باعث رونق اوضاع کسب و کار  و توسعه مشاغل شده. همچنین صنعت کشاورزی و صنایع وابسته نیز در اقتصاد جمهوری چک ، نقش مهمی دارد و بخشی از نیروی کار کشور در این حوزه مشغول فعالیت می باشند. کارخانه های ماشین‌ سازی،تولید ابزار صنعتی ، کارخانه جات تولید نوشیدنی های لوکس و برند ، کارخانه‌های تولید کریستال همه و همه با جذب نیروی کار و چرخش سرمایه در بازار و گردش مالی برای بانک ها کمک بسیار زیادی به اقتصاد پویای این کشور می‌ کند. ضمن آن صنعت گردشگری در چک رونق داشته و بخشی از اقتصاد این کشور متکی به حضور هزاران هزار توریست در سال است.  همچنین  جمهوری چک در صادرات سنگ آهن و زغال سنگ نیز فعال است و خوشبختانه برای افرادی که در این مشاغل تخصص دارند نیز در چک شرایط کار فراهم می باشد.

شرح کامل هزینه زندگی در چک :

ما در این قسمت از مقاله به شرح کامل هزینه های زندگی در چک می پردازیم تا با در جریان قرار گرفتن تمام هزینه های ضروری در این کشور بتوانید برآوردی از میزان هزینه های شخصی خود در چک را بدست آورید و با منابع و سرمایه مقایسه کنید.

پیشنهاد می کنیم بعد از مطالعه کامل این قیمت ها ، با توجه به سبک شخصی زندگی خود و با توجه به میزان مصرف و تعداد افراد خانواده خود مخارج یک ماه شخصی خودتان را در جمهوری چک حساب کنید تا به طور دقیق تری بتوانید به هزینه زندگی در چک پی ببرید.

همچنین تمام این هزینه ها با واحد پولی رسمی جمهوری چک یعنی کرون این کشور می باشد. ضمنا جهت پی بردن به ارزش مالی کرون می توانید قیمت این واحد پولی را از سایت های اعلام نرخ ارز و یا صرافی ها جویا شوید چرا که با توجه به نوسانات ارزی امکان اعلام دقیق یک نرخ به صورت ثابت وجود ندارد ضمنا تمام هزینه هایی که در ذیل مطالعه می نمایید در نوابر ۲۰۱۸ به روز رسانی شده است و جدید ترین نرخ آماری این کشور می باشد.

رستوران ها :

هزینه رستوران ارزان قیمت و یا فست فود ها در چک : حدودا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کرون است.

هزینه یک روز کامل با سه وعده غذایی برای ۲ نفر از حد اقل ۴۰۰ کرون تا ۸۰۰ کرون موجود می باشد.

هزینه یک وعده در یک رستوران سطح کیفیتی بالا همراه با موسیقی زنده و خدمات لوکس جانبی  حد اقل ۲۵۰ کرون می باشد.

 

هر بطری نوشیدنی الکلی در چک (۰٫۳۳ لیتری) ۵۰ کرون

هر فنجان کاپوچینو ۳۰ کرون

نوشابه  پپسی ( هر بطری ۰٫۳۳ لیتری)۲۰ کرون

بطری آب (۰٫۳۳ لیتری) ۱۵ کرون

نرخ اقلام معمول در بازارها

هر لیتر شیر تازه ۱۷ کرون

هر عدد نان تازه و مرغوب سفید در نانوایی ها از ۱۰کرون موجود بوده تا ۱۵ کرون

هرکیلو برنج سفید  از ۲۰ کرون موجود بوده تا کیفیت های مرغوب بالا تر تا نرخ ۵۰ کرون

هربسنه ۱۲ عددی تخم مرغ ۱۵ کرون

پنیر محلی برای هر کیلو گرم از نرخ ۱۰۰ کرون موجود است. (به طور کلی در کشور های اروپایی قیمت پنیر بالا تر از حد انتظار است)

هرکیلو گرم گوشت سینه مرغ پاک شده و بسته بندی بدون پوست و تازه ۱۰۰ کرون  (این کالای غذایی معمولا مثبت منفی ۲۰ کرون ارزان ای گران تر خواهد بود) .

هر کیلو گوشت گاوی به نسبت کیفیت و نوع آن از ۱۲۰ کرون موجود تا ۲۵۰ کرون .

 

هر کیلو گرم سیب تازه و مرغوب میانگین ۲۵ کرون .

هر کیلو گرم موز میانگین ۲۵ کرون.

هر کیلو گرم پرتقتا میانگین ۲۳ کرون.

هر کیلو گرم گوجه فرنگی ۴۰ کرون. ( نرخ قیمت گوجه فرنگی در چک و به طور کل در اروپا معمولا گران تر از نرخ کشورما می باشد )

هر کیلو سیب زمینی ۱۵ کرون.

هر کیلو گرم پیاز حدود ۱۰ تا ۱۵ کرون است.

هر سر کاهو ۱۵ کرون.

هر بطری ۱٫۵ لیتری آب ۱۶ کرون.

هر بسته سیگار ۲۰ عددی (مارلبورو) ۹۰ کرون.

هزینه های مرتبط با حمل و نقل داخل شهری .

(در مورد هزینه های حمل و نقل بین شهری می توان این نکته را گفت که سیستم راه آهن چک بسیار مجهز و مقرون به صرفه است و اکثرا ریل های راه آهن چک به سایر کشور های همسایه متصل است و از طرفی مسیر های هوایی و فرودگاه های چک نیز پیشرفته و ارزان تر از سایر کشور هاست)

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی) ۱۷ کرون

هزینه بلیط شارژی ماهانه برای استفاده نامحدود یک ماه از خطوط حمل و نقل عمومی : ۳۰۰ کرون

کرایه تاکسی اختصاصی یا به اصطلاح در بست ۳۵ کرون

حدودا برای هر کیلو متر مسیر مستقیم تاکسی های ویژه حدود ۲۰ کرون باید پرداخت

کرایه تاکسی برای ۱ ساعت انتظار ۲۰۰ کرون

بنزین (۱ لیتر) ۳۰ کرون

 

هزینه زندگی در چک – مخارج جانبی

هزینه های جانبی مسکن مانند قبوض تلفن ، آب ، برق ، گاز ، شارژ نظافت ساختمان ۴۰۰۰ کرون در ماه.

هر دقیقه. تعرفه تلفن همراه بدون هیچگونه طرح تخفیفی ۵کرون در دقیقه

اینترنت پرسرعت ۶۰ مگابایت در ثانیه با دانلود نا محدود ماهانه ۶۰۰ کرون

ورزش و اوقات فراغت

باشگاه بدن سازی و تناسب اندام، برای یک ماه اجاره ۷۰۰  کرون

اجاره ۱ ساعته باشگاه تنیس  ۴۰۰ کرون

بلیط سینما برای هر نفر ۱۵۰ کرون

هزینه پوشاک و کفش

۱ جفت کفش مردانه معمولی از ۴۰۰ تا ۸۰۰ کرون می باشد.

۱  عدد لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای مارک زارا از ۵۰۰ تا ۹۰۰ کرون

۱ جفت کفش ورزشی نایک ۷۰۰ کرون

۱ جفت کفش مردانه چرمی با کیفیت ۸۰۰ کرون.

اجاره مسکن در چک برای هر ماه :

آپارتمان با متراژ کوچک یک خوابه در مرکز شهر  میانگین ۱۳ هزار کرون است.

آپارتمان با متراژ کوچک ۱ خوابه در خارج از مرکز میانگین ۱۰ هزار کرون است.

آپارتمان ۳ اتاق خوابه با متراژ بزرگ در مرکز شهر ۲۱ هزار کرون در ماه است.

آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز ۱۶ هزار کرون در ماه می باشد.

خرید آپارتمان قیمت

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر ۸۲ هزار کرون می باشد.

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز ۵۷هزار کرون است.

بنا بر این تفاسیر با توجه به این که ویزای چک از اعتبار بالایی در جهان برخوردار است و ویزای شنگن محسوب شده و همچنین عضو اتحادیه بزرگ اروپا بوده و از همه مهم تر طبق آخرین آمار بانک جهانی ، جمهوری چک در رسته کشورهای “توسعه ‌یافته” قرار گرفته ، بدین جهات انتخاب جمهوری چک برای مهاجرت گزینه صحیحی است. همچنین طی این بررسی ها می توان گفت هزینه زندگی چک در مقایسه با سایر کشور های اروپایی متعادل تر و مقرون به صرفه تر بوده و داشتن محاسن جانبی فراوان در کنار هزینه زندگی به نسبت ارزان تر از سایر همسایگان بر ارزش این کشور می افزاید اما به هرجهت ما در این مقاله با بررسی هزینه زندگی در چک در لیست بررسی شرایط مهاجرت به این کشور تیک سبزی کنار هزینه زندگی ثبت می کنیم اما به یاد داشته باشید برای تصمیم به مهاجرت به چک نیاز است سایر فاکتور های مهاجرتی این کشور هم تیک سبز تایید را کسب کند و چنانچه پس از مطالعه این مقاله نیاز به کسب اطلاعات بیشتر برای مقایسه کشور ها و انتخاب گزینه درست برای مهاجرت بودید هم می توانید سایر مقالات در مورد مهاجرت به چک را مطالعه نمایید و هم می توانید از ارائه خدمات  مشاوره ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که توسط کارشناسان حقوقی مهاجرتی انجام می گیرد بهره مند شوید.

هزینه زندگی در چک
۵ (۱۰۰%) ۱۶ votes
سفیران سروش سعادت