شرایط ژاپن

هزینه زندگی در ژاپن

هزینه زندگی در ژاپن

هزینه زندگی در ژاپن تابعی از فاکتورهای مختلف از جمله نرخ تورم سالیانه، سبک زندگی افراد، شهر محل سکونت آنها و غیره می باشد. به هر حال اطلاع از این هزینه برای افرادی که قصد مهاجرت به ژاپن را دارند بسیار مهم و حیاتی است. چرا که آنها فقط از این طریق می توانند برای سفر خود برنامه ریزی دقیقی انجام دهند. آمار سال 2022 نیز نشانگر این واقعیت است که متوسط هزینه زندگی در کشور ژاپن حدود 1403$ (دلار) می باشد و در این میان گرانترین شهر ژاپن برای زندگی مهاجران شهر توکیو با متوسط هزینه زندگی حدود 2080$ (دلار) می باشد.

تقریبا همه با سرزمین چشم بادامی های جهان ژاپن آشنایی دارند، کشوری که تقریبا در هر موضوعی جزء رتبه های برتر جهان است. این کشور یک کشور جزیره ای در شرق آسیا است که به لحاظ جغرافیایی در شمال غربی اقیانوس آرام قرار دارد. کشوری که مردمان آن جزء کاری ترین و فعالترین مردم جهان به شمار رفته و به همین دلیل نیز اقتصاد آنها سومین اقتصاد برتر جهان با میزان GDP حدود 5.37 تریلیون دلار در سال 2022 محسوب می شود. از این گذشته پاسپورت ژاپن نیز در رتبه اول جهان قرار دارد و سطح رفاه مردم این کشور نیز در آسیا مثال زدنی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کشور ژاپن و شرایط مهاجرت به این کشور حتما با ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درارتباط باشید.

هزینه اقامت و زندگی در ژاپن

برآورد هزینه زندگی در ژاپن 2022

اصولا یکی از مهمترین دغدغه ها برای انجام یک مهاجرت آسان، اطلاع از هزینه زندگی یا Cost of Living در کشور مقصد می باشد. پس طبیعی است که یک نگاه متقاضیان مهاجرت به ژاپن 2022 نیز معطوف به هزینه اقامتشان در این کشور باشد. غالبا نیز ترکیب جمعیت مهاجران ایرانی مقیم ژاپن را دانشجویان و کارگران تشکیل می دهند و از همین رو نیز اطلاع دقیق و کامل از هزینه زندگی در ژاپن برای آنها بسیار مهم است. چرا که آنها از این طریق می توانند برنامه زندگی خود را تنظیم کرده و حتی در کشور ژاپن پس انداز داشته باشند. همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، متوسط هزینه زندگی با احتساب هزینه اجاره منزل حدود $1403 (دلار) و بدون محاسبه اجاره خانه در حدود $763 (دلار) می باشد:

متوسط هزینه زندگی در ژاپن

اگر ما این هزینه ها را به صورت ریز دسته بندی کنیم باید به هزینه های اجاره خانه و اشتراک، حمل و نقل، خورد و خوراک و هزینه های متفرقه اشاره کنیم. هزینه هایی که در ژاپن 2022 از قرار ذیل بوده است. همان طوری که در جدول زیر هم مشاهده می شود، از بین هزینه های مذکور نیز بیشترین هزینه افراد در ژاپن مربوط به هزینه اجاره خانه و اشتراک شهری می باشد:

جزئیات هزینه زندگی در ژاپن

نکته مهم دیگر درباب تحلیل هزینه های زندگی در ژاپن متوسط درآمد ماهیانه افراد در ژاپن می باشد. طبق آمار فوق، متوسط درآمد ماهیانه در ژاپن حدود $2376 (دلار) است. بنابراین همانطوریکه در نمودار زیر هم ملاحظه می شود دخل و خرج در ژاپن با همدیگر تناسب دارد:

مقایسه دخل و خرج زندگی در ژاپن

هزینه غذا در ژاپن

یکی از آیتم های مهم در مبحث هزینه زندگی در ژاپن، هزینه غذا است. هزینه ای که بیش از هر چیزی به سبک و عادت غذایی افراد و نیز رستوران و حتی شهری بستگی دارد که آنها در کشور ژاپن انتخاب می کنند. مثلا طبیعی است که هزینه غذا در شهر توکیو بسیار بالاتر از شهری مثل کاشیوا باشد. بر طبق آمار سال 2022 متوسط هزینه غذا در ژاپن $456 (دلار) برای هر نفر باشد. در جدول زیر می توان با جزئیات این نوع هزینه در ژاپن آشنا شد:

هزینه غذا در ژاپن

هزینه اجاره خانه و اشتراک در ژاپن

همان طوری که در مطالب قبلی هم گفته شد، متوسط هزینه اجاره خانه و اشتراک در کشور ژاپن حدود $640 (دلار) بوده و به همین دلیل سهم بیشتری از هزینه زندگی در ژاپن 2022 را به خود اختصاص می دهد. برای اطلاع دقیق از جزئیات هزینه مذکور نیز می توانید به جدول زیر مراجعه نمایید. نکته مهم در بررسی این هزینه از مجموع هزینه زندگی در ژاپن نیز این است که غالبا هزینه اجاره خانه در بخش های مرکزی یا همان بخش تجاری شهرهای ژاپن بسیار بیشتر از حومه آن می باشد:

هزینه اجاره خانه و اشتراک در ژاپن

هزینه حمل و نقل در ژاپن

از نظر حمل و نقل کشور ژاپن دارای یکی از پیشرفته ترین سیستم های حمل و نقلی در جهان می باشد و شاید به جرات بتوان گفت که در این زمینه ژاپن هماورد و رقیبی در جهان ندارد. ناوگان هوایی، حمل و نقل دریایی، حمل و نقل عمومی، ترابری بار همه و همه در ژاپن بخشی از یک سیستم یکپارچه و مدرن است. در ضمن هزینه حمل و نقل در این کشور نیز بسیار مقرون به صرفه بوده و از قرار ذیل می باشد:

هزینه حمل و نقل در ژاپن

هزینه خواروبار در ژاپن

از دیگر هزینه های مهم زندگی در ژاپن می توان به هزینه خواروبار در این کشور اشاره نمود. هزینه ای که در مقایسه با دیگر مخارج زندگی در ژاپن دارای تنوع و گستردگی بالایی است. این دسته از هزینه زندگی در ژاپن به نوعی متاثر از نرخ تورم سالیانه در ژاپن نیز می باشد. نرخ تورمی که برای سال 2022 پیش بینی می شود که به سطح 3.2% نیز برسد. در جدول زیر می توانید با انواع هزینه خواروبار در ژاپن آشنا شوید:

هزینه خواروبار در ژاپن

هزینه های متفرقه افراد در ژاپن

بخش دیگری از هزینه ها که در قالب هیچ یک از دسته بندی های فوق نیز قرار نمی گیرد، هزینه های متفرقه در کشور ژاپن می باشد. برخی از این هزینه ها شامل هزینه پوشاک، آرایش مو، ویزیت دکتر، هزینه پوشاک و کفش، بلیط سینما، باشگاه ورزشی و امثالهم می باشد. در جدول زیر می توان با برخی از این هزینه ها در ژاپن 2022 آشنا شد:

هزینه های متفرقه افراد در ژاپن

گرانترین و ارزانترین شهر ژاپن کدامند؟

در پایان این مقاله قصد داریم شما را با گرانترین و ارزانترین شهرهای ژاپن آشنا کنیم. برای شناسایی گرانترین و ارزانترین شهر ژاپن می توان از شاخصی به نام شاخص هزینه زندگی در ژاپن استفاده کرد. بر طبق شاخص مذکور در سال 2022 نیز همان طوری که انتظار هم می رفت، توکیو گرانترین شهر و تویاما ارزانترین شهر ژاپن می باشند و صحت این گفتار را می توان در نمودار زیر اثبات کرد:

مقایسه گرانترین و ارزانترین شهر ژاپن

همواره برای اخذ آسان و سریع اقامت ژاپن روش های متنوعی مثل کار، تحصیل و یا سرمایه گذاری در ژاپن وجود دارد. در صورتی که افرادی  این کشور را برای هزینه های کمتر به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند، باید در نظر داشته باشند که هزینه زندگی در آمریکا تفاوت چندانی با ژاپن ندارد. برای کسب اطلاع در مورد مهاجرت به آمریکا نیز می توانید مقاله مرتبط با آن را مطالعه فرمایید. بنابراین برای اطلاع کامل از مسیرهای مهاجرتی فوق به کشور ژاپن و همچنین ارزیابی شرایط خود میتوانید از خدمات مشاوره تخصصی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره گیرید.

4.6/5 - (11 امتیاز)

27 دیدگاه برای “هزینه زندگی در ژاپن

 1. محمد گفت:

  واقعا یک ایرانی با این زندگی تجملی می‌تونه تو ژاپن زندگی کنه؟ نوشته دخل با خرج میخونه ولی این برای یک فرد شاغل هست اما آیا یک نفر می‌تونه خرج یه خانواده ۴نفری رو بده؟ حس میکنم ما تو ایران دخل خرجمون واقعا بیشتر به زندگی مون میخوره تا ژاپنیا و آلمانیا اونجا اگه پدر مادر هر دو کار نکنن به غذای روز مره هم نمیرسن

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   هر کس با سبک زندگی خودش ممکن هست بتونه یا نه.
   در کشورهایی مثل آلمان و ژاپن مالیات ها با توجه به شرایط اقتصادی خانواده دریافت می شه و این مسئله می تونه به افراد کمک کنه

  2. شانلی گفت:

   با سلام شما باید با در امد اونا مقایسه کنید درامد یه ایرانی نصف هزینه هاشه اما تو ژاپن درامدو جوری تنظیم میکنن که حداقل 4 برابر هزینه های معمولیشون بشه برای همینه یکی از شاد ترین کشور هاس

 2. دانیال گفت:

  سلام خدمت شما بنظر شما من میتونم با برنامه نویسی مهاجرت کاری انجام دهم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در صورتی که یک پیشنهاد رسمی از این کشور داشته باشید، می تونید اقدام کنید.

 3. تارا گفت:

  سلام
  با توجه به اینکه هزینه زندگی در شهرهای غیر از توکیو کمتر است ، آیا درآمد هم به همان نسبت کم می‌شود یا خیر ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله طبیعتا همینطور هست

 4. آرین گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید میشه بگید چجوری باید اقامت داعم رو گرفت برای زندگی و ی کار برای رشته کامپیوتر

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما اگر در ژاپن کار کنید می تونید از این فرصت بهره ببرید. البته به همین سادگی هم نیست.
   رشته مهندسی کامپیوتر در ژاپن یکی از کاربردی ترین رشته های تحصیلی به حساب میاد.

 5. Sajjad گفت:

  سلام،

  به من یک موقعیت کاری در ژاپن پیشنهاد شده برای دو سال و حقوق ماهیانه ¥362,000 per month هست. این مبلغ چطور هست؟ و آیا میشه چیزی هم پس انداز کرد؟

  متشکرم

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا ریز هزینه ها رو در این مقاله ببینید و با درآمد خودتون مقایسه کنید که برای شما مناسب هست یا خیر

 6. مهدی گفت:

  سلام مطالب خوبی گذاشتید مفید بود میخواستم بفهمم چطور به ژاپن سفر کنم و باید از کجا درخواست بدم و چقدر پول البته به ریال ایران نیاز دارم تا یک زندگی خوب برای یک سال داشته باشم اگر بخواهیم

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای کار در ژاپن لطفا ابتدا مقاله کار دانشجویی در ژاپن و موسسات کاریابی در ژاپنرو مطالعه کنید اگر سوالی بود در خدمتتون هستم

 7. امید گفت:

  سلام
  آیا با مبلغ ماهانه 143000 ین میتونم یک زندگی سه نفره رو تو ژاپن اداره کنم؟ یک زندگی ساده

  1. داوری گفت:

   سلام
   در خصوص هزینه در ژاپن بسته به نحوه زندگی شما شهر محل سکونت و غیره خواهد داشت اما این مبلغ بطور کلی معقوله

 8. شایان گفت:

  آیا در ژاپن یه دکتر که از کشور دیگه باشن رو قبول میکنن یا باید آنجا تحصیل مجدد داد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در کل شما به عنوان یک پزشک در کشور دیگه باید مدارکتون رو ارزشیابی کنید و آزمون بدید

 9. ??????? گفت:

  واقعا جا داره تشکر کرد که این اطلاعات رو گذاشتین ممنون
  با این توضیحات احساس کردم زندگی تو ژاپن هم جالبه هم کمی سخته البته کمی نه یکم بالاتر
  واقعا چطور میتونن اینقدر بهم احترام بزارم خیلی سخته
  به هر حال میشه بگین چه شغل های توی ژاپن خیلی خیلی پر در آمده

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   لطفا مقاله کار در ژاپن رو مطالهه نمایید

 10. مهدی حیدری گفت:

  سلام،آیا میشه به یک شرکت در ژاپن،درخواست شغل کنیم؟مثلا کسی ک فوتوشاپ حرفه ای بلده،میتونه کاری پیدا کنه و به شرکتی ایمیل بزنه تا قبول کنن؟یه چیزی مثل ویزای کار

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله درخواست کاری میتونید ارائه بدید اما احتمال اینکه با این درخواست به شما از ژاپن قرارداد کاری ارسال بشه و ویزا بگیرید کمه

 11. مریم گفت:

  سلام. با مبلع 362,000 ین در ماه میشه د رتوکیو زندگی کرد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله و البته به نحوه زندگی شما هم بستگی داره

 12. سِتا گفت:

  سلام ، هزینه یک سفر توریستی ۱۰ روزه به ژاپن با تمام هزینه پرواز و اقامت و… برای یک نفر چه قدر هست؟؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   لطفا هزینه های مربوط به هواپیما و سفر توریستی رو از آژانس های مسافرتی سوال بفرمائید

 13. گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعات جامع 🙂

  1. داوری گفت:

   خواهش میکنم
   سوالی بود در خدمتتون هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *