شرایط اسپانیا

هزینه زندگی در کشور اسپانیا

جدول کلی هزینه های زندگی در کشور اسپانیا

هزینه زندگی در کشور اسپانیا نسبت به کشور های غربی اروپا کمتر است و از این رو بسیاری از مهاجران این کشور را به عنوان مقصد اروپایی انتخاب می کنند. یکی از اصلی ترین سوالها جهت انتخاب یک کشور جهت مهاجرت هزینه زندگی آن کشور میباشد. با توجه به نزدیکی فرهنگ اسپانیایی ها به ایران مهاجرت به اسپانیا از سمت ایرانیان افزایش پیدا کرده است و ایرانیان از دیرباز به هزینه ها توجه بسیار داشتند. این شد که مقاله هزینه زندگی در کشور اسپانیا را نگارش کردیم تا با دید باز اقدام به انتخاب این کشور کنید.

 1. هزینه تحصیل در اسپانیا چقدر است؟

 2. خورد و خوراک در اسپانیا در ماه چقدر هزینه دارد؟

 3. درآمد در اسپانیا به چه میزانی است؟

 4. ارزانترین شهر اسپانیا برای زندگی کدام شهر است؟

مهاجرت به اسپانیا

آب و هوای دلپذیر، حاصل خیزی زمین و همچنین قابل پرداخت بودن هزینه های زندگی، این کشور را مهاجر پذیرتر می کند. اگرچه اسپانیا در سال 2008 با بحران شدید اقتصادی روبرو شده است اما در سال 2015 در پی تحولات اقتصادی بوجود آمده، استانداردهای زندگی در این کشور را می توان با توجه به درآمد ماهیانه خانواده تامین کرد. با این حال باید این نکته را نیز بیان کرد که سطح میانگین حداقل درآمد و حقوق در اسپانیا همچنان پایین است؛ با این حال می توان به کمک آن به راحتی حداقل های زندگی را فراهم کرد. مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اند تا شما را درباره مخارج و هزینه های مهاجرت به اسپانیا راهنمایی کنند.

کمیت و کیفیت زندگی در اسپانیا

عمکلرد کشور اسپانیا در آمارهای سازمان همکاری توسعه اقتصادی که استاندارد های زندگی را بررسی می کند متفاوت است. به گونه ای که برخی استانداردهای جهانی مانند سطح مالکیت مسکن، وضعیت سلامت، ارتباطات اجتماعی، امنیت فردی و تعادل کار و زندگی فردی در سطح بالایی قرار دارد اما میانگین میزان درآمد، کیفیت تحصیل و محیط زیست و نرخ اشتغال از میانگین سطح جهانی پایین تر است.

دلیل اصلی این اتفاق آن است که درآمدهای مردم اسپانیا مطابق با رشد تورم در این کشور تغییر نمی کند. زمانی که واحد پول کشور اسپانیا به یورو تغییر کرد، هزینه های زندگی در این کشور نیز افزایش یافت اما سطح درآمد در این کشور مطابق با آن افزایش نیافت. متوسط درآمد یک خانوار در کشور اسپانیا در طول یک سال معادل 20150 یورو است در حالی که متوسط درآمد جهانی برای یک خانواده 26500 یورو در سال است.

بهترین شهر کشور اسپانیا در رنکینگ بالاترین سطح کیفیت زندگی، شهر بارسلون است. این شهر همراه با لندن در رده 39 قرار دارد در حالی که هزینه زندگی در شهر بارسلون در رده 110 ام قرار دارد و شهر سانتیاگوی شیلی یا کیلیولند امریکا در کنار آن قرار گرفته است. این نکته به آن دلیل بیان شد که بدانید قرار نیست شما سطح کیفی زندگی پایینی در کشور اسپانیا داشته باشید. مردم اسپانیا از امنیت اجتماعی بالایی برخوردار هستند و بیمه درمانی در این کشور رایگان است.

مقایسه هزینه زندگی در مادرید و سایر پایتخت های جهان

بر اساس آخرین مطالعات انجام گرفته در رابطه با هزینه های زندگی، شهر مادرید به عنوان پایتخت اسپانیا در رده 105 گران ترین پایتخت جهان قرار گرفته است. این هزینه شامل هزینه های سکونت، غذا، لباس، حمل و نقل، تفریحات و هزینه های سلامت فردی است. این هزینه ها به طور کلی: 49 % کمتر از هزینه زندگی در نیویورک، 42 % کمتر از هزینه زندگی در لندن، 42 % کمتر از هزینه زندگی در هنگ کنگ، 39 % کمتر از هزینه زندگی در سنگاپور، 35 % کمتر از هزینه زندگی در توکیو، 35 % کمتر از هزینه زندگی در لس آنجلس، 19 % کمتر از هزینه زندگی در مونیخ، 12 % کمتر از هزینه زندگی در بروکسل، 6 % کمتر از هزینه زندگی در ریو دو ژانیرو است.

هزینه مسکن بخشی از هزینه زندگی در کشور اسپانیا

در صورتی که قصد زندگی در شهر مادرید و یا بارسلون را دارید، اجازه هر متر مربع واحد مسکونی در این دو شهر به ترتیب در حدود 11 الی 12 یورو است. اما در صورتی که مناطقی با هزینه کمتر و بیشتر نیز در این شهرها وجود دارد. در صورتی که قصد سکونت در سویا و یا والنسیا را دارید، هزینه هر متر مربع واحد مسکونی برای اجاره در حدود 6 یورو است در حالی که شهرهای کوچک تر هزینه ای حدود 4 یورو را در بر خواهد داشت.

 • هزینه زندگی در یک واحد 80 متری در مرکز شهر مادرید ماهیانه 750 یورو تخمین زده میشود.
 • بطور کلی سکونت در شهرهای بزرگتر و محلات اصلی هر شهر، هزینه زندگی بالاتری را در پی دارد.

هزینه مسکن بخشی از هزینه زندگی در کشور اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در مدارس اسپانیا رایگان است و خارجی های مقیم نیز می توانند بدون پرداخت هزینه فرزندان خود را به مدارس اسپانیایی بفرستند. اما این امکان نیز وجود دارد که فرزندان خود را به مدارس غیر دولتی بفرستید که هزینه سالیانه 700 الی 800 یورو را در بر خواهد داشت.

هزینه تحصیل در مقطع دبستان تا دبیرستان در اسپانیا  800 یورو در سال
هزینه تحصیل یک خارجی در کالجها و دانشگاه های اسپانیایی 3500 یورو در سال
هزینه تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا معمولا دارای هزینه تحصیلی نزدیک به رایگان دارد.

برخی مدارس بین المللی نیز در این کشور وجود دارد که هزینه ثبت نام در آن ها 4 تا 8 هزار یورو در سال است و از متود های رایج در سیستم آموزش کشورهایی نظیر بریتانیا، فرانسه و امریکا استفاده می شود.

هزینه درمانی بخشی از هزینه زندگی در کشور اسپانیا

بر اساس رده بندی سازمان بهداشت جهانی، وضعیت سلامت در کشور اسپانیا در رده 7ام برترین های جهان قرار دارد و از لحاظ تناسب هزینه درمان و ارائه خدمات نیز در رده دوم قرار دارد. اگر شما شهروند کشور اسپانیا هستید می توانید از بیمه سلامت عمومی استفاده کنید. هزینه بیمه برای هر فرد اگر بخواهد کلیه هزینه های درمانی خود را از طریق بیمه خودگردان تامین کنید سالیانه 600 یورو خواهد بود.

جدول کلی هزینه های زندگی در کشور اسپانیا

پیش تر نیز گفته شد که هزینه های زندگی هر فرد به سبک زندگی او بستگی دارد: در زیر هزینه برخی از اجناس به صورت عمومی آورده شده است تا شما بتوانید به صورت تقریبی هزینه زندگی خود در این کشور را محاسبه کنید.

رستوران
یک وعده معمولی 10 یورو یک وعده غذا در مک دونالد 7 یورو بطری آب معدنی 1.14 یورو
3 وعده غذا در رستوران متوسط برای 2 نفر 35 یورو کاپوچینو 1.54 یورو نوشابه (0.33 لبتر) 1.71 یورو
سوپر مارکت
یک لیتر شیر 0.78 قرص 500 گرمی نان 0.93 یورو یک کیلو برنج سفید 0.96 یورو
12 عدد تخم مرغ 1.63 1 کیلو گرم پنیر محلی 8.82 یورو سینه مرغ پاک شده 5.73 یورو
یک کیلو گوشت گوساله 10.28 یک کیلوگرم سیب 1.62 یورو یک کیلوگرم موز 1.46 یورو
یک کیلوگرم پرتقال 1.22 یک کیلوگرم گوجه 1.44 یورو یک کیلوگرم سیب زمینی 0.97 یورو
یک کیلوگرم پیاز 1 یک دسته کاهو 0.91 یورو 1.5 لیتر آب معدنی 0.57 یورو
حمل و نقل عمومی
بلیط یک طرفه 1.40 یورو بلیط ماهیانه 45 یورو هزینه تاکسی 3.05 یورو
هر کیلومتر حرکت تاکسی 1.05 یورو 1 لیتر گازوئیل 1.25 یورو
تاسیسات و تجهیزات
هزینه های انرژی برای یک خانه 85 متری به صورت متوسط 114.46 اینترنت ماهیانه 39.88 یورو
تفریحات و ورزش
یک ماه هزینه باشگاه 36.32 یورو 1 ساعت زمین تنیس 11.68 یورو بلیط سینما 8 یورو
پوشاک
یک جفت شلوار جین مدل لویس 69.22 یورو لباس متوسط تابستانه 27.39 یورو یک جفت کفش اسپورت مدل نایکی 69.43 یورو
یک جفت کفش رسمی 82.52 یورو

کلیه هزینه ها به یورو (€) است.

اگر خواهان مهاجرت به اسپانیا هستید، چه برای تحصیل در اسپانیا و چه برای کار در اسپانیا و در پی آگاهی از هزینه تحصیل و زندگی در اسپانیا می باشید، مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خدمت شما خواهند بود.

یک دیدگاه برای “هزینه زندگی در کشور اسپانیا

 1. محمد باقر گفت:

  سلام من توی ترکیه زندگی میکنم ولی کاشکی زود تر با سایت شما اشنا میشدم و در مورد کشورای دیگه هم اطلاع کسب میکردم و بعد اقدام میکردم.
  آخه هر جا که زنگ میزدم در مورد یه کشور خاصی اطلاع دارن ولی موسسه شما در مورد کل کشورا اطلاع دارن و میشه مقایسه کرد باهم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *