شرایط ارمنستان

هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان

هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان

اطلاع از هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان نکته بسیار مهم و ارزشمندی برای متقاضیان تحصیل و زندگی در کشور ارمنستان محسوب می شود. متقاضیانی که به روش­های مختلف قصد سفر و زندگی در این کشور را دارند بهتر است به طور کامل و دقیق از هزینه ­های زندگی در جمهوری ارمنستان آگاه شوند. مهاجرت به کشور ارمنستان به طرق زیر امکان پذیر می­ باشد:

 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق کار
 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق ازدواج

مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اطلاع رسانی در مورد شرایط کلی و هزینه­ های دقیق زندگی و تحصیل در کشور ارمنستان به متقاضیان می باشد.

 • آیا ارمنستان کشوری ارزان قیمت برای مهاجرت است؟
 • مزایای مالی مهاجرت به ارمنستان چیست؟
 • آیا کیفیت تحصیل در ارمنستان با توجه به هزینه های تحصیل در این کشور مقرون به صرفه هستند؟
 • شهریه دانشگاهی در ارمنستان چقدر است؟

بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان

در سال­ های اخیر به سبب بعضی از تصمیمات قانونی، هزینه تحصیل در کشور ارمنستان، تقریباً 30% افزایش یافت و این موضوع، مشکلات اقتصادی زیادی برای بعضی از متقاضیان دانشجو ایجاد کرد. دانشجویان به دلیل افزایش شهریه دانشگاه­ ها مجبور به کار به مدت طولانی در حین تحصیل شده ­اند، به طوری که هزینه تحصیل و سایر هزینه ­ها بوسیله کار تأمین می­ گردد. به طور کلی هزینه زندگی به سبک زندگی فرد، محل زندگی و شهر محل زندگی بستگی دارد، در ادامه مقاله هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان ابتدا به بررسی هزینه­ های تحصیل در کشور ارمنستان می ­پردازیم و سپس به شرح هزینه­ های زندگی در این کشور خواهیم پرداخت.

شرایط و هزینه تحصیل در ارمنستان

موسسات آموزش عالی دولتی کشور ارمنستان، معمولاً تحت کنترل وزارت آموزش و پرورش و علوم قرار دارند و در حال حاضر 26 موسسه آموزش عالی دولتی وجود دارد که چهار دانشگاه تحت نظر مدیریت بین المللی قرار دارند، همچنین 33 موسسه آموزش عالی غیر دولتی در جمهوری ارمنستان وجود دارد. 16 موسسه متعلق به وزارت آموزش و علوم می­باشد، آموزش عالی توسط انواع مختلف موسسات، دانشگاه ها و مدارس عالی موسیقی و هنر ارائه می شود، حوزه ­های وسیع و بزرگ علمی و آموزشی کشور ارمنستان شامل دروس فیزیک، ریاضیات، شیمی، میکروبیولوژی، مهندسی، پزشکی، فناوری اطلاعات و مطالعات ارمنی می شود.

در باب هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان ذکر این نکته لازم است که هزینه­ های تحصیل بستگی به دانشگاه ­های مختلف این کشور دارد و هزینه دانشگاه ­های دولتی طبیعتاً کمتر از هزینه دانشگاه­ های خصوصی می­ باشد. میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه­ های کشور ارمنستان در حدود 900$ (دلار آمریکا) در سال است، در صورتی که هزینه زندگی در این کشور برای یک دانشجوی خارجی به حدود 3500$ (دلار آمریکا) در سال خواهد رسید، همچنین دانشگاه آمریکایی ارمنستان متعهد به پشتیبانی از کلیه دانش آموزان در پیدا کردن ابزار جهت تأمین مالی آموزش و پرورش می­باشد.

بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان

دانشجویان بین المللی در کشور ارمنستان

تقریباً 7000 دانشجوی بین المللی از 40 کشور دنیا در جمهوری ارمنستان مشغول به تحصیل می­ باشند، تقریباً 50 دانشگاه دولتی و خصوصی در این کشور وجود دارد، از جمله دانشگاه ­های معتبر می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه بین المللی ایروان
 • دانشگاه آمریکایی ارمنستان
 • دانشگاه روسی- ارمنی (اسلوونی)
 • دانشگاه خیریه Française en Arménie
 • دانشگاه بین المللی Eurasia

دانشجویان سراسر جهان به خصوص از دانشجویان کشور هند در دانشگاه پزشکی دولتی ایروان مشغول به تحصیل می ­باشند، شرایط پذیرش در دانشگاه­ های جمهوری ارمنستان متفاوت می­ باشد اما معمولاً گذرنامه معتبر و مدارک فارغ التحصیلی از دبیرستان یا تکمیل برنامه تحصیلی معادل از مدارک اصلی برای پذیرش به شمار می­ آید. در مقاله هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان، به ریز هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور پرداخته خواهد شد اما برای آگاهی از اطلاعات تکمیلی در این رابطه می­ توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید.

بورسیه تحصیلی کشور ارمنستان

دانشجوبان خارجی واجد شرایط برای بورس تحصیلی بر اساس شایستگی انتخاب می­ شوند و ممکن است تا 50% از هزینه تحصیل پرداخت گردد، موارد اضافی برای پشتیبانی از دانشجویان در تأمین مالی هزینه ­های تحصیل شامل موارد زیر می­ باشد:

 • برنامه­ های پرداخت اقساط
 • پرداخت­ های معوقه
 • وام­ ها
 • برنامه­ های تحصیلی و کار

برای اقامت در ارمنستان، گزینه ­های مسکن و خانه برای دانشجویان متقاضی وجود دارد، موسسات آموزش عالی در این کشور برای متقاضیان دانشجو، خوابگاه ­های مناسبی فراهم کرده است که حدوداً ارزان می باشند.

هزینه زندگی در کشور ارمنستان در 2022

میزان دقیق هزینه های زندگی در ارمنستان با توجه به شهر محل اقامت و سبک زندگی هر فرد متفاوت است. با این حال در سال 2022 میانگین هزینه های زندگی در کشور ارمنستان را می توان به شرح نمودار ذیل دانست:

میانگین هزینه های زندگی در کشور ارمنستان

اگر شما عزیزان خواستار اخذ اطلاع و آگاهی بیشتر در مورد هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان و مهاجرت به ارمنستان هستید، کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که از معتبرترین موسسه مهاجرت کشور می­ باشد، می ­توانند شما را در این امر یاری دهند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.