شرایط ایتالیا

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

آگاهی از هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا در سال 2021 به صورت عام برای مهاجرین و به صورت خاص برای دانشجویان مورد توجه قرار گرفته است. شاخص هزینه های زندگی در کشور ایتالیا به میزان 63.33% بالاتر از ترکیه می باشد که در این مقاله به ریز هزینه های زندگی و به خصوص هزینه های تحصیل نیز پرداخته می شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با نگارش مقاله فوق متقاضیان را در این باب راهنمایی می کند.

تحصیل در ایتالیا در 2021

دانشگاه ها در ایتالیا به 2 بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. در سال 2021 دانشجویان متقاضی تحصیل ایتالیا به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی باید در دانشگاه های خصوصی ایتالیا تحصیل نمایند. البته افرادی که شرایط علمی مناسبی داشته باشند، می توانند از شرایط بورسیه ای استفاده کنند و در دانشگاه های دولتی این کشور مثل دانشگاه پلی ‌تکنیک میلان، دانشگاه دولتی پادوا و دانشگاه بوکونی تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سالانه بین 850€ تا 5000€ (یورو) می باشد، اما برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی را دارند باید گفت هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور بین 6000€ الی 30000€ (یورو) متغیر است. علت تغییر این هزینه ها به مواردی چون اعتبار علمی دانشگاه و نوع رشته تحصیلی بستگی دارد. دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی کشور ایتالیا شوند قادر خواهند بود تا از بورسیه های تحصیلی این کشور نیز بهره برده و هزینه تحصیل خود را به صفر برسانند.

بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

دانشگاه های بسیاری در این کشور وجود دارند که از اعتبار بالایی برخوردار هستند و بسته به دانشگاه و شهری که دانشگاه در آن واقع شده است هزینه های تحصیل در آن دانشگاه متفاوت است. برای پذیرش در این دانشگاه ها علاوه بر هزینه تحصیل باید مدارک و شرایط لازم را احراز نمائید و هر دانشگاه ممکن است از شما مدارک خاصی را تقاضا نماید.

برخی از دانشگاه های موجود شامل موراد زیر می باشد:

نام دانشگاه شهریه به یورو
University of Siena سالانه 1800€
University of Bologna سالانه 2100€
Free University of Bozen-Bolzano سالانه 2200€
University of Torino سالانه 2800€
Polytechnic University of Milan سالانه 3850€
University of Padova سالانه 4000€
Scuola Superiore Sant’Anna سالانه 4000€

به طور کلی در مورد هزینه های تحصیل در ایتالیا می توان گفت شهریه های دانشگاه های خصوصی و دولتی در ایتالیا در مقایسه با سایر دانشگاه های کشورهای اروپا مقرون به صرفه تر و ارزان تر است و نرخ دانشگاه های خصوصی که در حدود 6000€ (یورو) در سال هستند. در دیگر کشورهای اروپایی کمتر یافت می شود و معمولا در کشورهایی مثل انگلیس و فرانسه یا حتی آلمان کمی بیشتر است.

اما به یاد داشته باشید شهریه دانشگاه، تنها هزینه زندگی برای یک دانشجو در کشوری دیگر نیست بدین جهت برای تصمیم نهایی باید دید هزینه های مختلف زندگی مثل خوراک و مسکن در ایتالیا چقدر است اما فعلا در این مرحله می توان گفت هزینه شهریه تحصیلی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورها ارزان تر است.

شرایط و هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

زندگی در کشور ایتالیا

در همین ابتدا قبل از شرح کامل هزینه ها به طور واضح می گوییم هزینه زندگی در ایتالیا در مقایسه با برخی کشورها بالاست. البته بدیهی است که هزینه زندگی در هر کشور تاحدودی بستگی به شیوه زندگی شما دارد و این شما هستید که تصمیم می گیرید هزینه یک ماه مخارج را تا چه میزان کم یا زیاد باشد. همچنین بعضی از هزینه ها به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد، این که شما در کشور ایتالیا در کدام شهر و کدام محل سکونت دارید. هزینه مسکن در شهرهای بزرگ و توریستی ایتالیا بیشتر است؛ با انتخاب یک شهر کوچک مقدار زیادی در هزینه های خود صرفه جویی می کنید. همچنین این نکته را فراموش نکنید که بیشترین هزینه های ایتالیا مربوط به خانه و مخارج مرتبط با آن است.

شرایط و هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

همان طور که در بحث هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا توضیح داده شد هزینه مسکن در ایتالیا بسیار متغیر بوده است. به طور مثال برای اجاره آپارتمان در میلان ممکن است 2 برابر هزینه آپارتمان مشابه در ناپل هزینه باشد. حتی جالب است بدانید با هزینه اجاره یک آپارتمان کوچک در رم یا میلان می توانید تا 3 واحد منزل در شهرهای دورتر و حاشیه ای ایتالیا تهیه کنید.

همچنین هزینه مسکن در هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورها بالاتر است و علت این امر توریستی بودن این کشور می باشد. به طور کلی اکثر کشورهایی که گردشگران فراوانی را به خود جلب می کنند هزینه های مسکن بالایی دارند. ایتالیا یکی از لوکس ترین کشورهای توریستی بوده و مرفه ترین و ثروتمندترین افراد در جهان متقاضیان گردشگری این کشور هستند و به طبع قیمت های مسکن در نوسان و تورم قرار می گیرد. در جدول ذیل حدود اجاره مسکن در ایتالیا طی سال 2021 نشان داده شده است:

حدود اجاره بهای ماهانه به یورو نوع مسکن
از 450€ تا 590€ آپارتمان 1 خوابه
از 740€ تا 1030€ آپارتمان 3 خوابه

مهاجرت از طریق تحصیل در ایتالیا فرصتی ایده آل در خصوص برخوداری از شرایط بورسیه و ورود به اتحادیه اروپا می باشد که هر ساله متقاضیان مختص به خود را نیز دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر به راهنمایی متقاضیان در باب مهاجرت به ایتالیا و اقصی نقاط اتحادیه اروپا و کانادا نیز می باشد.

سوالات پرتکرار درباب هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

برای بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور سوالات زیر را باید مورد توجه قرار داد:

  1. هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا در حدود 3500€ تا 5000€ (یورو) در طول یک سال تحصیلی است.
  2. هزینه زندگی در ایتالیا چقدر است؟ هزینه زندگی دانشجویی در کشور ایتالیا بسته به شهر محل زندگی افراد می تواند از 800€ تا 1200€ (یورو) در ماه متغیر باشد.
  3. حداقل درآمد کار دانشجویی در ایتالیا چه میزان است؟ درآمد کار دانشجویی در کشور ایتالیا در حدود 5€ تا 15€ (یورو) در ساعت است.
  4. هزینه بیمه دانشجویی در کشور ایتالیا چگونه است؟ هر دانشجو برای بیمه سالیانه خود به حدود 200€ (یورو) در سال نیاز خواهد داشت.
  5. میزان بورسیه تحصیلی در ایتالیا چگونه محاسبه می شود؟ پس از کسر هزینه دانشگاه و خوابگاه دانشجویی از 10000€ (یورو) بورسیه استانی، حدود 5000€ (یورو) به صورت نقد به فرد پرداخت می شود.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  17  =  22