شرایط ایتالیا

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا
میانگین امتیاز 5 تعداد 2

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا در سال 2019 یکی از مهم ترین موضوعاتی است که متقاضیان مهاجرت به ایتالیا قصد دارند از آن مطلع شوند. بدین جهت در این مقاله بدون پرداختن به حواشی صرفا جهت تقدیم اطلاعات دقیق و بی واسطه به خوانندگان محترم شرح لیست شهریه های دانشگاهی و لیست تمامی هزینه های زندگی در ایتالیا به صورت آپدیت شده خدمت خوانندگان محترم تقدیم می گردد.

ایتالیا و شهریه های دانشگاه  

دانشگاها در ایتالیا به دو بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند، دانشجویان متقاضی تحصیل ایتالیا باید در دانشگاهای خصوصی ایتالیا تحصیل نمایند. البته افرادی که شرایط علمی مناسبی داشته باشند می توانند از شرایط بورسیه ای استفاده کنند و در دانشگاهای دولتی این کشور مثل دانشگاه پلی ‌تکنیک میلان، دانشگاه دولتی پادوا، دانشگاه بوکونی تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاهای دولتی سالانه بین 850 تا 1000 یورو می باشد، اما برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاهای خصوصی را دارند باید گفت هزینه های تحصیل در دانشگاهای خصوصی این کشور بین 6 هزار یورو تا 20 هزار یورو متغیر است. ( علت تغییر این هزینه ها به مواردی چون اعتبار علمی دانشگاه و نوع رشته تحصیلی بستگی دارد)

لیست ارزانترین و معتبرترین دانشگاهای ایتالیا

دانشگاهای بسیاری در این کشور وجود دارند که از اعتبار بالایی برخوردار هستند و بسته به دانشگاه و شهری که دانشگاه در آن واقع شده است هزینه های تحصیل در آن دانشگاه متفاوت است. برای پذیرش در این دانشگاها علاوه بر هزینه تحصیل باید مدارک و شرایط لازم را احراز نمائید و هر دانشگاه ممکن است از شما مدارک خاصی را تقاضا نماید. برخی از دانشگاهای موجود شامل موراد زیر می باشد:

  •  (University of Siena)  سالانه ۱۸۰۰ یورو
  • (University of Bologna   شهریه سالانه 2100 یورو)
  • (Free University of Bozen-Bolzano) شهریه سالانه ۲۲۰۰ یورو
  • (University of Torino) شهریه سالانه ۲۸۰۰ یورو
  • (Polytechnic University of Milan) شهریه سالانه ۳۳۰۰ یورو
  • (University of Padova) شهریه سالانه ۴۰۰۰ یورو
  • (Scuola Superiore Sant’Anna) سالانه ۴۰۰۰ یورو

به طور کلی در مورد هزینه های تحصیل در ایتالیا می توان گفت شهریه های دانشگاهای خصوصی و دولتی در ایتالیا در مقایسه با سایر دانشگاهای کشورهای اروپا مقرون به صرفه تر و ارزان تر است و نرخ دانشگاهای خصوصی که در حدود 6 هزار یورو در سال هستند. در دیگر کشورهای اروپایی کمتر یافت می شود و معمولا در کشورهایی مثل انگلیس و فرانسه یا حتی آلمان کمی بیشتر است. اما به یاد داشته باشید شهریه دانشگاه، تنها هزینه زندگی برای یک دانشجو در کشوری دیگر نیست بدین جهت برای تصمیم نهایی باید دید هزینه های مختلف زندگی مثل خوراک و مسکن در ایتالیا چقدر است اما فعلا در این مرحله می توان گفت هزینه شهریه تحصیلی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورها ارزان تر است.

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

یکی از بهترین فرصت های مناسب تحصیلی در ایتالیا، برای افراد زیر 18 سال وجود دارد. چرا که دانش آموزان مهاجر در ایتالیا می توانند مانند کودکان محلی و دانش آموزان ایتالیایی در مدارس دولتی این کشور با هزینه های کمتر تحصیل کنند. هیچ نوع محدودیتی از لحاظ سال های حضور در مدارس دولتی نیز وجود ندارد و دانش آموزان مهاجر می توانند تا پایان دوران دانش آموزی و اخذ دیپلم به مدارس عمومی مراجعه کنند.

همچنین هزینه های جانبی تحصیل دانش آموزان مانند تهیه کتابهای درسی و کمک درسی و کلاسهای فوق العاده همگی تک نرخی بوده و برای دانش آموزان غیر ایتالیایی و شهروندان تابعه این کشور نیز تفاوتی ندارد. البته پذیرش در مدارس دولتی ایتالیا نیاز به رعایت حداقل هایی مانند معدل تحصیلی بالا می باشد. همچنین در کنار این مدارس، مدارس خصوصی نیز وجود دارد که نرخ های بالایی دارند.

هزینه زندگی در ایتالیا

در همین ابتدا قبل از شرح کامل هزینه ها به طور واضح می گوییم هزینه زندگی در ایتالیا در مقایسه با سایر کشور ها بالاست. البته بدیهی است که هزینه زندگی در هر کشور تاحدودی بستگی به شیوه زندگی شما دارد و این شما هستید که تصمیم می گیرید هزینه یک ماه مخارج شما تا چه میزان کم یا زیاد باشد. همچنین بعضی از هزینه ها به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد، این که شما در کشور ایتالیا در کدام شهر و کدام محل سکونت دارید. هزینه مسکن در شهرهای بزرگ و توریستی ایتالیا بیشتر است؛ با انتخاب یک شهر کوچک مقدار زیادی در هزینه های خود صرفه جویی می کنید. همچنین این نکته را فراموش نکنید که بیشترین هزینه های ایتالیا مربوط به خانه و مخارج مرتبط با آن است.

بازار مسکن در ایتالیا

همان طور که در بحث هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا توضیح داده شد هزینه مسکن در ایتالیا بسیار متغیر بوده و بسته به موقعیت مکانی دامنه و گستره قیمتی وسیعی دارد. به طور مثال برای اجاره آپارتمان در “میلان” ممکن است دو برابر هزینه آپارتمان مشابه در “ناپل” هزینه کنید. حتی جالب است بدانید با هزینه اجاره یک آپارتمان کوچک در رم یا میلان می توانید تا سه واحد منزل در شهرهای دورتر و حاشیه ای ایتالیا تهیه کنید.

همچنین هزینه مسکن در هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورها بالاتر است و علت این امر توریستی بودن این کشور می باشد. به طور کلی اکثر کشورهایی که گردشگران فراوانی را به خود جلب می کنند هزینه های مسکن بالایی دارند. ایتالیا یکی از لوکس ترین کشورهای توریستی بوده و مرفه ترین و ثروتمند ترین افراد در جهان متقاضیان گردشگری این کشور هستند و به طبع قیمت های مسکن در نوسان و تورم قرار می گیرد.

  • قیمت اجاره ماهانه یک واحد آپارتمانی (1 خوابه) در مرکز شهر از حداقل قیمت 400 یورو تا 1000 یورو (میانگین نرخ 600 یورو)
  • قیمت اجاره ماهانه یک واحد آپارتمانی خارج از مرکز از حداقل 300 یورو تا 700 یورو (میانگین نرخ قیمتی 450 یورو.

قیمت خرید آپارتمان

قیمت خرید هر متر مربع از یک واحد آپارتمان در مرکز شهر (بسته به امکانات خانه و کهنه یا تازه ساخت بودن آن) از 2000 یورو تا 7000 یورو موجود بوده (میانگین نرخ 3540 یورو) قیمت خرید هر متر مربع از یک واحد آپارتمان در خارج از مرکز شهر (باز هم بسته به امکانات خانه و کهنه یا تازه ساخت بودن آن) از 1200 یورو موجود بوده تا 3500 یورو (میانگین 2200 یورو)

هزینه های بازار، رستوران و مواد غذایی

صرف نظر از هزینه مسکن، مابقی هزینه های زندگی در ایتالیا در سراسر کشور نسبتا یکسان است. از طرفی رستوران ها و مواد غذایی و کالاها با کیفیت های مختلفی موجود است که شما می توانید بسته به میزانی که قصد دارید هزینه کنید کالای مورد نظر را تهیه نمایید. در ضمن این نکته را فراموش نکنید که در ایتالیا هر چیزی که به توریست مرتبط باشد و یا در محل عبور و مرور توریست قرار داشته باشد بسیار گرانتر از حالت معمول خواهد بود.

هزینه یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت یا فست فود از 7 یورو برای برندهایی مثل مک دونالد تا نرخ 15 یورو موجود بوده اما به صورت میانگین 12 یورو است. یک وعده غذایی در یک رستوران سطح خوب یا متوسطه، 35 یورو، یک فنجان کاپوچینو 1.35 یورو، یک بطری نوشابه پپسی 0.33 لیتری 2یورو، هر بطری 0.33 لیتری آب 1یورو، یک لیتر شیر تازه 1.15 یورو، نان سفید تازه 500 گرمی 1.5 یورو، هر کیلوگرم برنج سفید 2 یورو، هر بسته 15 عددی تخم مرغ 2.55 یورو، هر کیلوگرم پنیر تازه محلی از 11 تا 18 یورو، هزینه یک کیلو گرم گوشت پاک شده بسته بندی سینه مرغ 11 یورو، هرکیلو گرم گوشت گاوی 17 یورو، سیب (1 کیلوگرم) 2 یورو می باشد.

حمل و نقل در ایتالیا

حمل و نقل در ایتالیا نیز جزء هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا محسوب می شود. متاسفانه در ایتالیا هزینه های حمل و نقل خصوصی فوق العاده گران است. همچنین ایتالیا دارای یکی از بالاترین نرخ ها در هر لیتر سوخت در جهان بوده و حتی هزینه های وابسته به خودرو مانند بیمه و مالیات نیز در مقایسه با دیگر کشور ها بیشتر است. البته از سوی دیگر، حمل و نقل عمومی نرخ مناسب تری دارد. بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی) 1.20 یورو، شروع تاکسی (تعرفه عادی) 5.00 یورو، هر کیلومتر مسیر مستقیم تاکسی 1.50 یورو، کرایه تاکسی 1 ساعته  28.32 یورو و بنزین (1 لیتر)1.70 یورو می باشد.

مهاجرت به ایتالیا در لیست گران قیمت ترینها

همان گونه که در لیست هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا مشاهده نمودید و طبق آمارهای مجلات بین المللی مهاجرتی، ایتالیا در لیست گران قیمت ترین کشور ها برای مهاجرت قرار دارد و برای اقامت در این کشور باید هزینه های زیادی را متقبل شد. همچنین علی رغم این که هزینه های مربوط به شهریه دانشگاها در نسبت با دیگر کشور ها ارزان تر است اما باز هم سایر هزینه های زندگی در ایتالیا باعث می شود قیمت تمام شده برای اقامت تحصیلی در ایتالیا گرانتر محسوب شود.

همچنین این مقاله توسط کارشناسان امور مهاجرتی و با نظارت مستقیم وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده و چنانچه خوانندگان محترم در این خصوص نیازمند راهنمایی می باشند، می توانند با مشاوران این موسسه ارتباط برقرار نمایند و پاسخ سوالات خود را از مشاوران حقوقی ما جویا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =