شرایط ایتالیا

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

اگاهی از هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا در سال 2019 به صورت عام برای مهاجرین و به صورت خاص برای دانشجویان نیز مورد توجه قرار گرفته است. شاخص هزینه های زندگی در کشور ایتالیا به میزان 63.33% بالاتر از ایران می باشد که در این مقاله به ریز هزینه های زندگی و به خصوص هزینه های تحصیل نیز پرداخته می شود. سفیران سروش سعادت با نگارش مقاله فوق متقاضیان را در این باب نیز راهنمایی می کند.

هزینه تحصیل در ایتالیا

دانشگاها در ایتالیا به 2 بخش دولتی و خصوصی تقسیم می شوند، دانشجویان متقاضی تحصیل ایتالیا باید در دانشگاه های خصوصی ایتالیا تحصیل نمایند. البته افرادی که شرایط علمی مناسبی داشته باشند، می توانند از شرایط بورسیه ای استفاده کنند و در دانشگاه های دولتی این کشور مثل دانشگاه پلی ‌تکنیک میلان، دانشگاه دولتی پادوا، دانشگاه بوکونی تحصیل کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سالانه بین 850 تا 1000 € (یورو) می باشد، اما برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی را دارند باید گفت هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور بین 6000 الی 20000 € (یورو) متغیر است. علت تغییر این هزینه ها به مواردی چون اعتبار علمی دانشگاه و نوع رشته تحصیلی بستگی دارد.

معتبرترین دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های بسیاری در این کشور وجود دارند که از اعتبار بالایی برخوردار هستند و بسته به دانشگاه و شهری که دانشگاه در آن واقع شده است هزینه های تحصیل در آن دانشگاه متفاوت است. برای پذیرش در این دانشگاها علاوه بر هزینه تحصیل باید مدارک و شرایط لازم را احراز نمائید و هر دانشگاه ممکن است از شما مدارک خاصی را تقاضا نماید.

برخی از دانشگاهای موجود شامل موراد زیر می باشد:

University of Siena سالانه 1800 € (یورو)
University of Bologna سالانه 2100 € (یورو)
Free University of Bozen-Bolzano سالانه 2200 € (یورو)
University of Torino سالانه 2800 € (یورو)
Polytechnic University of Milan سالانه 3300 € (یورو)
University of Padova سالانه 4000 € (یورو)
Scuola Superiore Sant’Anna سالانه 4000 € (یورو)

به طور کلی در مورد هزینه های تحصیل در ایتالیا می توان گفت شهریه های دانشگاه های خصوصی و دولتی در ایتالیا در مقایسه با سایر دانشگاه های کشورهای اروپا مقرون به صرفه تر و ارزان تر است و نرخ دانشگاه های خصوصی که در حدود 6000 € (یورو) در سال هستند. در دیگر کشورهای اروپایی کمتر یافت می شود و معمولا در کشورهایی مثل انگلیس و فرانسه یا حتی آلمان کمی بیشتر است.

اما به یاد داشته باشید شهریه دانشگاه، تنها هزینه زندگی برای یک دانشجو در کشوری دیگر نیست بدین جهت برای تصمیم نهایی باید دید هزینه های مختلف زندگی مثل خوراک و مسکن در ایتالیا چقدر است اما فعلا در این مرحله می توان گفت هزینه شهریه تحصیلی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورها ارزان تر است.

زندگی در ایتالیا

در همین ابتدا قبل از شرح کامل هزینه ها به طور واضح می گوییم هزینه زندگی در ایتالیا در مقایسه با سایر کشور ها بالاست. البته بدیهی است که هزینه زندگی در هر کشور تاحدودی بستگی به شیوه زندگی شما دارد و این شما هستید که تصمیم می گیرید هزینه یک ماه مخارج را تا چه میزان کم یا زیاد باشد. همچنین بعضی از هزینه ها به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد، این که شما در کشور ایتالیا در کدام شهر و کدام محل سکونت دارید. هزینه مسکن در شهرهای بزرگ و توریستی ایتالیا بیشتر است؛ با انتخاب یک شهر کوچک مقدار زیادی در هزینه های خود صرفه جویی می کنید. همچنین این نکته را فراموش نکنید که بیشترین هزینه های ایتالیا مربوط به خانه و مخارج مرتبط با آن است.

بازار مسکن در ایتالیا

همان طور که در بحث هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا توضیح داده شد هزینه مسکن در ایتالیا بسیار متغیر بوده. به طور مثال برای اجاره آپارتمان در میلان ممکن است 2 برابر هزینه آپارتمان مشابه در ناپل هزینه باشد. حتی جالب است بدانید با هزینه اجاره یک آپارتمان کوچک در رم یا میلان می توانید تا 3 واحد منزل در شهرهای دورتر و حاشیه ای ایتالیا تهیه کنید.

همچنین هزینه مسکن در هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورها بالاتر است و علت این امر توریستی بودن این کشور می باشد. به طور کلی اکثر کشورهایی که گردشگران فراوانی را به خود جلب می کنند هزینه های مسکن بالایی دارند. ایتالیا یکی از لوکس ترین کشورهای توریستی بوده و مرفه ترین و ثروتمند ترین افراد در جهان متقاضیان گردشگری این کشور هستند و به طبع قیمت های مسکن در نوسان و تورم قرار می گیرد.

قیمت اجاره ماهانه یک واحد آپارتمانی (1 خوابه) در مرکز شهر از حداقل قیمت 400 تا 1000 € (یورو)
قیمت اجاره ماهانه یک واحد آپارتمانی خارج از مرکز از حداقل 300 تا 700 € (یورو)

خرید آپارتمان در ایتالیا

قیمت خرید آپارتمان در ایتالیا بسته به امکانات خانه و کهنه یا تازه ساخت بودن آن دارد که بدین صورت می باشد:

  • قیمت خرید هر متر مربع از یک واحد آپارتمان در مرکز شهر از 2000 تا 7000 € (یورو)، (میانگین نرخ 3540 یورو)
  • قیمت خرید هر متر مربع از یک واحد آپارتمان در خارج از مرکز شهر از 1200 تا 3500 € (یورو)، (میانگین 2200 یورو)

هزینه های بازار، رستوران و مواد غذایی در ایتالیا

صرف نظر از هزینه مسکن، مابقی هزینه های زندگی در ایتالیا در سراسر کشور نسبتا یکسان است. از طرفی رستوران ها و مواد غذایی و کالاها با کیفیت های مختلفی موجود است که شما می توانید بسته به میزانی که قصد دارید هزینه کنید کالای مورد نظر را تهیه نمایید. در ضمن این نکته را فراموش نکنید که در ایتالیا هر چیزی که به توریست مرتبط باشد و یا در محل عبور و مرور توریست قرار داشته باشد بسیار گرانتر از حالت معمول خواهد بود.

یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت یا فست فود از حداقل 7 € (یورو)
مک دونالد از حداقل 15 € (یورو)
یک وعده غذایی در یک رستوران سطح خوب یا متوسطه 35 € (یورو)
یک فنجان کاپوچینو 1.35 € (یورو)
یک بطری نوشابه پپسی 0.33 لیتر 2 € (یورو)
هر بطری 0.33 لیتری آب 1 € (یورو)
یک لیتر شیر تازه 1.15 € (یورو)
نان سفید تازه 500 گرمی 1.15 € (یورو)
هر کیلوگرم برنج سفید 2 € (یورو)
هر بسته 15 عددی تخم مرغ 2.55 € (یورو)
هر کیلوگرم پنیر تازه محلی 11 الی 18 € (یورو)
هزینه یک کیلو گرم گوشت پاک شده بسته بندی سینه مرغ 11 € (یورو)
هرکیلو گرم گوشت گاوی 17 € (یورو)
سیب (1 کیلوگرم) 2 € (یورو)

حمل و نقل در ایتالیا

حمل و نقل در ایتالیا نیز جزء هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا محسوب می گردد. متاسفانه در ایتالیا هزینه های حمل و نقل خصوصی فوق العاده گران است. همچنین ایتالیا دارای یکی از بالاترین نرخ ها در هر لیتر سوخت در جهان بوده و حتی هزینه های وابسته به خودرو مانند بیمه و مالیات نیز در مقایسه با دیگر کشور ها بیشتر است. البته از سوی دیگر، حمل و نقل عمومی نرخ مناسب تری دارد.

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی) 1.20 € (یورو)
شروع تاکسی (تعرفه عادی) 5.00 € (یورو)
هر کیلومتر مسیر مستقیم تاکسی 1.50 € (یورو)
کرایه تاکسی 1 ساعت 28.32 € (یورو)
بنزین (1 لیتر) 1.70 € (یورو)

مهاجرت به ایتالیا

همان گونه که در لیست هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا مشاهده نمودید و طبق آمارهای مجلات بین المللی مهاجرتی، ایتالیا در لیست گران قیمت ترین کشور ها برای مهاجرت قرار دارد و برای اقامت در این کشور باید هزینه های زیادی را متقبل شد. همچنین علی رغم این که هزینه های مربوط به شهریه دانشگاها در نسبت با دیگر کشور ها ارزان تر است اما باز هم سایر هزینه های زندگی در ایتالیا باعث می شود قیمت تمام شده برای اقامت تحصیلی در ایتالیا گرانتر محسوب شود.

مهاجرت از طریق تحصیل در ایتالیا فرصتی ایده آل در خصوص برخوداری از شرایط بورسیه و ورود به اتحادیه اروپا می باشد که هر ساله متقاضیان مختص به خود را نیز دارد. تیم سفیران سروش سعادت مفتخر به راهنمایی متقاضیان در باب مهاجرت به ایتالیا و اقصی نقاط اتحادیه اروپا و کانادا نیز می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یازده =