مهاجرت تحصیلی سنگاپور

هزینه های دانشجویی سنگاپور

هزینه های دانشجویی در کشور سنگاپور

سنگاپور در سال 2019 هم در زمره بهترین کشورهای دنیا و همچین با هزینه زندگی بالا شناخته می شود بنابراین هزینه های دانشجویی سنگاپور نیاز به بررسی بیشتر دارد. البته بررسی ها نشان می دهد که افرادی که با بورس سینگا وارد این کشور می شوند، می توانند از پس هزینه های خود بر آیند. البته تحصیل در این کشور خیلی هم گران نیست و از آمریکای شمالی و بعضا استرالیا ارزان تر تمام می شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل و هزینه ها در سنگاپور

تحصیل در سنگاپور در همه رشته ها ارزشمند است. چرا که به یکی از قطب های علم و فناوری و اقتصاد جهان می روید و قصد دارید در یکی از برترین دانشگاه های دنیا در آسیا تحصیل کنید. این مقوله با تحصیل در پرتغال و اسپانیا و لیتوانی و حتی فنلاند متفاوت است. در برخی از کشورهای دنیا، توان اقتصادی و علمی اجازه نمی دهد که در رشته ای به طور خاص، به تحقیقات گسترده بپردازید و ظرفیت های این کشور چنین توانی ندارد. مثلا تحصیل در رشته پتروشیمی در اسپانیا یا برزیل. اما در سنگاپور برای بسیاری از رشته ها، به خصوص علوم جدید مانند بیو فناوری و نانو فناوری، ظرفیت های فوق العاده ایجاد کرده است به گونه ای که بسیاری از غربی ها را برای استفاده از فرصت های تحصیلی در این کشور، به جنوب شرق آسیا کشانده میشوند.

رشته های تحصیلی سنگاپور و هزینه آنها

رشته هایی مانند محیط زیست، اقتصاد دانش بنیان، MBA، مدیریت زنجیره تامین، فناوری اطلاعات و ارتباطات و بسیاری از رشته های پزشکی و فنی، به عنوان اولویت های تحصیلی دانشجویان خارجی در این کشور بوده است. البته قبلا گفتیم که برای تحصیل در دانشگاه های این کشور به خصوص در مقطع دکترا، می بایست با اساتید مکاتبه و رایزنی کنید.

اما در مورد انتخاب موضوع تحقیقاتی نیاز نیست که خود دانشجو موضوع تحقیقاتی و یا استاد مورد نظر برای آن موضوع را بیابد. کافی است دانشجویان لیستی از پروژه های موجود و سرپرست های آن پروژه ها (supervisors) در سایت SINGA را ببینند و از بین آن ها پروژه هایی که مورد علاقه متقاضیان هستند و در آنها پیشینه تحقیقاتی دارند را انتخاب نمایند. هر دانشجو می تواند از بین پروژه های موجود تا سه انتخاب داشته باشد و آن را در فرم پذیرش آنلاین خود وارد کند. سپس با بررسی مدارک دانشجو و با گفتگو با خود دانشجو معلوم می شود که کدام پروژه تحقیقاتی برایش مناسب تر است.

هزینه های تقریبی در سنگاپور

انتخاب دانشگاه مقصد (از بین NTU و NUS) به این صورت است که داوطلبان الویت خود را بین NTU و NUS انتخاب می کنند. تخصیص دانشجویان به یک دانشگاه مشترک توسط NTU و NUS و a-star تعیین می شود. برای این تخصیص الویت انتخاب شده توسط دانشجو و اینکه کدام دانشگاه در زمینه تحقیقاتی انتخاب شده بهتر است در نظر گرفته می شود. هزینه های دانشجویی سنگاپور به صورت تقریبی برای یک ماه زندگی دانشجویان خارجی در  به شرح جدول زیر است:

موضوع هزینه به صورت میانگین
خوراک روزانه (در غذاخوری ها و مراکز تغذیه دانشگاه) خوراک روزانه بین 400 تا 500 $ سنگاپور
هزینه مسکن  بین 450 تا 950 $
حمل و نقل داخلی بین 90 تا 180 $
هزینه های متفرقه و اقلام بهداشتی بین 400 تا 650 $
در مجموع هزینه کل بین 1500 تا 2000 $

پروژه های تحقیقاتی در سنگاپور

داوطلبان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با پروژه های تحقیقاتی به هر یک از سرپرست های پروژه ها که در SINGA لیست شده اند، ایمیل زده و با آنها به گفتگو بپردازند. همچنین می توانند به supervisor های FILED (زمینه) کاری مورد علاقه خود ایمیل زده و پروژه های تحقیقاتی جدید به آنها پیشنهاد دهند. با این حال، A*STAR، NUS  و NTU به دانشجویان کمک خواهند کرد تا پروژه ها و سرپرست پروژه های مناسب خود را بیابند، به شرط آنکه برای جایزه SINGA پذیرفته شده باشند. متقاضیان این بورس می توانند دوره Phd را در زمینه ای دنبال کنند که در دوره لیسانس یا فوق لیسانس بر روی آن کار نکرده اند.

ولی باید توجه داشت که دانشجو در هر زمینه ای که مایل به ادامه تحصیل باشد، باید بتواند علاقه و توانایی خود را برای کمیته تخصیص کمک هزینه اثبات کند. کمیته تخصیص کمک هزینه با در نظر گرفتن نتایج آکادمیک دانشجو و توصیه نامه های ارائه شده و با گفتگو با سرپرست پروژه ها و خود دانشجو تشخیص می دهد که آیا داوطلب برای یک فیلد کاری مناسب است یا خیر.

معیارهای پذیرش دانشجو در سنگاپور

رزومه قوی و اثبات توان مندی به عنوان دانشجوی فعال و با دانش برای تحصیل در رشته ای که اپلای می کنید، اهمیت زیادی دارد. توان مندی شما باید احراز شود و تنها نمی توان به رزومه ای اکتفا کرد. احراز صلاحیت شما با ارائه مقالات علمی و تحقیقات انجام شده صورت می گیرد. تجربه برخی از دانشجویان پذیرفته شده ایران در دانشگاه های سنگاپور نشان می دهد که بعضا در فرآیند پذیرش نهایی دانشجو، اساتید سنگاپوری چند ماهی را با دانشجو بر سر موضوعی به مطالعه و کار مشترک از راه دور می پردازند.

مثلا گفته می شود که در فلان موضوع علمی، مرور منابع (literature review) انجام دهید یا اگر مسلط به فلان نرم افزار هستید، داده های ارسالی را با آن نرم افزار تحلیل و ارزیابی کنید و نتایج را ارائه دهید. از این تیپ فعالیت ها احتمالا در صورتی که مشتاق تعامل با اساتید سنگاپوری باشید، در میان گذاشته می شود. در واقع معیار انتخاب SINGA شامل نتایج درسی دانشجو (نمرات)، مقالات، توصیه نامه ها از مراجع آکادمیک، موفقیت های دیگر شخصی مانند اختراعات، جوایز دریافتی و علاقه و توانایی برای تحقیق و پذیرفته شدن در مصاحبه است.

هزینه های سیگنای سنگاپور

قابل ذکر است که مصاحبه SINGA به صورت حضوری بوده و تلفنی نیست و در گذشته در ایران انجام می شده است. ولی هم اکنون این مصاحبه در کشور سنگاپور انجام می گیرد و متقاضیان این بورس باید برای مصاحبه آمادگی سفر به کشور سنگاپور را داشته باشند. برای استفاده از SINGA محدودیت سنی وجود ندارد. با این حال SINGA قصد دارد که از جوانتر ها حمایت کند. اشخاص با سن بالاتر که دارای تجربه تحقیقاتی مربوطه نیز باشند، شانس پذیرفته شدن دارند.

شرایط اعطای بورس های تحصیلی سنگاپور

دانشگاه NTU بورس هایی را برای داوطلبان برجسته فراهم کرده تا آنها بتوانند به صورت تمام وقت در دوره های تحقیقاتی ادامه تحصیل دهند. این بورس ها شامل مقرری ماهانه بین 1500 $ تا 2200 $ سنگاپور است. میزان پرداختی برای دوره دکتری بین 2200 تا 2600 $ سنگاپور بوده و  مبلغ دقیق پرداختی به هر دانشجو بستگی به صلاحیت تحصیلی، تجربه، کارایی و دیگر فاکتورهای مربوطه دارد. علاوه بر مقرری، مبالغی تحت عنوان هزینه سالانه تحقیقات و هزینه سالانه کامپیوتر برای هر دانشجو در نظر گرفته می شود. برای دریافت بورس می توانید به بورسیه تحصیلی در ایتالیا نیز رجوع نمائید و شرایط آن را بررسی نمائید.

این بورس در ابتدا برای مدت یک سال با قابلیت تمدید هر 12 ماه در نظر گرفته شده و تمدید آن بستگی به کارایی و پیشرفت تحقیقاتی دارد. حداکثر طول دوره قابل تمدید بورس برای فوق لیسانس 2 سال و برای دکترا 3 سال است. طول مدت زمان تحصیل برای دوره دکتری بین 3 تا 5 سال در نظر گرفته شده است.  البته این مبالغ هر ساله تغییر می کند.

هزینه های دانشجویی سنگاپور

تفاوت بورس ها و هزینه های دانشجویی سنگاپور

تفاوت بورس تحصیلی SINGA ارائه شده توسط a-star و بورس تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه NTU در این است که بورس a-star  مخارج تحصیلی دانشگاهی، مقرری ماهانه دانشجویان، هزینه خرید کتاب سالانه و بازپرداخت هزینه بلیط هواپیما را شامل می شود. بورس ارائه شده توسط NTU متقاضیان کشورهای مختلف برای دوره های فوق لیسانس و دکترا در همه رشته های تحصیلی موجود در NTU  علوم مهندسی، علوم اجتماعی، هنر، علوم ارتباطات و غیره را پوشش می دهد. این بورس مخارج تحصیلی دانشگاهی، مقرری ماهانه دانشجویان را شامل شده ولی هزینه خرید کتاب و بلیط هواپیما را شامل نمی شود.

هیچ کدام از دو بورس فوق هیچ گونه وثیقه و یا تعهدی را شامل نمی شوند. ناگفته نماند که در صورتی که دانشجو قبلا مدرک فوق لیسانس را از یکی از دانشگاه های ایران دریافت کرده باشد، می تواند درخواست خود را مستقیما برای اخذ پذیرش و دریافت بورس تحصیلی دکترا از دانشگاه NTU بفرستد.

نکات مهم در خصوص هزینه های دانشجویی سنگاپور 

برای تحصیل در این کشور لطفا به نکاتی که در این قسمت ارائه میدهیم توجه فرمائید و همچنین می توانید با مشاورین ما در این زمینه مشورت نمائید و اطلاعات کاملی را دریافت نمائید. این نکات به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد:

  • حتما برای تحصیل در کشورهای مختلف جهان، از اطلاعات سفارت ایران در آن کشور و هم چنین سفارت کشور مقصد در تهران، به عنوان منابع خوب و رسمی استفاده کنید. سایت سفارت ایران در سنگاپور و سفارت سنگاپور در تهران را در نظر داشته باشید.
  • در نظر داشته باشید که پرتال دولت سنگاپور و وزارت آموزش عالی این کشور نیز می تواند در معرفی فرصت های تحصیلی و بورسیه به شما کمک های شایانی بکند.

مساله بعدی که باید در نظر داشته باشید این است که این کشور بر خلاف مالزی و هند و ایران، دانشگاه های زیادی ندارد چون کشور کوچکی است. اما همین تعداد دانشگاه، این کشور را در فهرست برترین مقصد های تحصیلی در جهان قرار داده است. تحصیل در سنگاپور حتی اگر بورس تحصیلی دریافت نکنید، به واسطه کیفیت بالای تحصیلی، ارزش دارد و شاید بتوانید در وسط فرآیند تحصیل، بورس دریافت کنید.

هزینه های دانشجویی در سنگاپور و شرایط تحصیل 

برخی از نخست وزیران سنگاپور و برندگان جوایز بین‌المللی علمی این کشور، فارغ‌ التحصیل 2 دانشگاه بزرگ آسیا هستند. دانشگاه ملی سنگاپور به همراه دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور همواره در فهرست 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. در بسیاری از مقالات نشریات معتبر بین‌المللی، نام محققان و اساتید این دانشگاه‌ها در رشته‌های مختلف دیده می شود. در صورتی که مشتاق به تحصیل در این کشور هستید، این دو دانشگاه را در فهرست اولویت‌های خود قرار دهید.

تعامل هدفمند و هوشمندانه با اساتید دو دانشگاه برتر سنگاپور، برای دریافت پذیرش و بورسیه تحصیلی اکیدا توصیه می‌شود. برخی از دانشجویان ایرانی که موفق به دریافت پذیرش و کمک هزینه تحصیلی از این دو دانشگاه شدند، از طریق بیانیه هدف و پروپزال تحقیقاتی مستند و مستدل توجیه‌ آور، احراز صلاحیت علمی شده‌اند. این فرآیند، شاید ماه‌ها به طول بیانجامد، اما ثمره و نتیجه خوبی را برای مشتاقان تحصیل در یکی از برترین مراکز علمی جهان به دنبال خواهد داشت. در آخر ضمن تشکر از مطالعه این مقاله هزینه های دانشجویی شنگاپور، صمیمانه از شما دعوت می نماییم تا در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت با مشاورین زبده ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + ده =