شرایط رومانی

هزینه زندگی و تحصیل در رومانی

هزینه زندگی و تحصیل در رومانی

هزینه زندگی و تحصیل در رومانی موضوعی است که می توان آن را در دو بخش هزینه زندگی در رومانی و هزینه تحصیل در رومانی مورد بررسی قرار داد. بر اساس آخرین آمارها، هزینه ماهیانه زندگی دانشجویان خارجی در کشور رومانی در حدود 300€ الی 500€ (یورو) می باشد که پایین تر از رنج کل اروپاست. از طرف دیگر، هزینه سالیانه تحصیل در رومانی نیز بسته به نوع برنامه تحصیلی دانشجویان خارجی بین 2000€ تا 5000€ (یورو) متغیر است. به همین دلیل نیز می توان رومانی را جزء ارزانترین مقاصد تحصیلی در اروپا عنوان کرد. اگر شما هم علاقه مند اطلاع از جزئیات اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در رومانی هستید، توصیه می شود از مشاوره های حرفه ای کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت استفاده کنید.

 • شرایط تحصیل در دانشگاه های رومانی در سال 2023 چیست؟
 • بهترین دانشگاه های رومانی چیست؟
 • آیا تحصیل در دانشگاه های رومانی رایگان است؟
 • هزینه زندگی دانشجویی در رومانی چقدر است؟
 • آیا دانشجویان خارجی از حق کار پاره وقت در رومانی برخوردارند؟
 • شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی رومانی چیست؟

بررسی کیفیت آموزش عالی در رومانی

تحصیل در رومانی امتیازات مهم و قابل توجهی را برای دانشجویان بین المللی به دنبال دارد. اولا آنها می توانند با شرایط آسانی از دانشگاه های رومانی پذیرش بگیرند. دوما آنها می توانند به دو زبان انگلیسی و فرانسوی و در طیفی از برنامه های تحصیلی ادامه تحصیل دهند. سوما آنها می توانند با هزینه بسیار پایین در رومانی تحصیل و زندگی بکنند. ز همه مهمتر رومانی جایی است که دانشجویان خارجی در آنجا هم می توانند کار دانشجوئی انجام دهند و هم اینکه بورسیه های تحصیلی مختلفی را برای ساپورت مالی تحصیلی خودشان اخذ نمایند.

در قالب جدول زیر می توان با برترین دانشگاه های رومانی در سال 2023 آشنا شد:

عنوان دانشگاهرتبه ملیرتبه بین المللی از نظر رنکینگ تایمز
دانشگاه مطالعات اقتصادی بخارست1501
دانشگاه پزشکی و داروسازی لولیو هاتیگانو2801
دانشگاه بابس بولیای3
دانشگاه ترانسیلوانیا براسوف4
دانشگاه غرب تیمیسوارا5
دانشگاه پزشکی و داروسازی کارول داویلا6

علاوه بر این رومانی از اعضای مهم کشورهای اتحادیه اروپا (EU) به شمار می رود و از همین رو اخذ اقامت از این کشور اروپایی برای دانشجویان بین المللی بسیار بسیار مهم است. تا جائی که آنها پس از اتمام تحصیلات خود می توانند با کاریابی در این کشور اقامت خود را به اقامت کاری رومانی تبدیل کنند. چراکه آنها از این طریق حتی می توانند برای اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا و کار در کشورهای اروپایی دیگری مثل آلمان، اتریش، بلژیک، سوئد و یا فرانسه نیز اقدام نمایند.

بررسی هزینه زندگی و تحصیل در رومانی

بررسی هزینه زندگی و تحصیل در رومانی 2023

اصولا یکی از بزرگترین دغدغه های دانشجویان خارجی در جهت ادامه تحصیل در رومانی، اطلاع دقیق از هزینه زندگی و تحصیل در رومانی می باشد. بنابراین در این بخش به بررسی و تحلیل هزینه زندگی و تحصیل در رومانی می پردازیم. اول از همه باید بدانید که هزینه زندگی و تحصیل در رومانی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین است. به احتمال زیاد نیز یکی از دلایل مهم و اصلی برای تحصیل در رومانی نیز همین هزینه تحصیلی پایین تر می باشد. در ادامه همین مبحث ما به طور جداگانه ای به بررسی این هزینه ها در رومانی 2023 می پردازیم.

هزینه زندگی دانشجوئی در رومانی

قبل از هرچیزی بایستی به این نکته مهم توجه نمائید که هزینه زندگی دانشجویان خارجی در رومانی بیش از هر چیزی به لایف استایل یا سبک زندگی آنها بستگی دارد. بر طبق برآوردهای انجام شده نیز متوسط هزینه زندگی دانشجویان بین المللی برای یک زندگی راحت در رومانی ماهیانه بین 300€ الی 500€ (یورو) می باشد. اما برای آشنایی هر چه بهتر شما عزیزان با هزینه زندگی دانشجوئی در رومانی 2023 لیستی از آیتم های هزینه بر در این کشور ارائه می شود:

 • اقامتگاه یا خوابگاهدانشجوئی: 70€ (یورو) در ماه
 • آپارتمان خصوصی: 150€ الی 400€ (یورو) در ماه
 • غذا: 150€ الی 200€ (یورو)
 • پوشاک: که با توجه به فصول مختلف متغیر است!
 • بیمه پزشکی: 10€ (یورو) در ماه
 • اینترنت: 15€ (یورو)
 • حمل و نقل: 40€ (یورو)
 • کرایه تاکسی: 0.32€ (یورو) در هر کیلومتر
 • ساندویچ: €2 (یورو)

همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، هزینه خرید از بازار با سهم 33.5% بیشترین درصد از مخارج زندگی دانشجوئی در رومانی را شکل می دهد. پس از هزینه خرید از بازار نیز هزینه اجاره خانه در کشور رومانی در رتبه دوم هزینه ها قرار دارد:

توزیع هزینه زندگی در رومانی

هزینه تحصیل در رومانی 2023

هزینه تحصیلی در رومانی نیز همانند هزینه زندگی در این کشور پایین است. در همین جا باید بدانید که هزینه تحصیلی در رومانی متناسب با برنامه تحصیلی و نوع دانشگاه شما می باشد. هزینه تحصیلی در رومانی برای اغلب برنامه ها سالیانه از 2000€ تا 5000€ (یورو) متغییر است. لازم به ذکر است که طبق قوانین رومانی، دانشجویان خارجی قبل از درخواست ویزای تحصیلی خود بایستی نسبت به پرداخت شهریه دانشگاهیشان اقدام نمایند. در جدول زیر می توان با متوسط سالانه هزینه تحصیل در رومانی بر حسب برنامه تحصیلی آشنا شد:

رشته تحصیلیمقطع کارشناسی (€ در سال)مقطع کارشناسی ارشد و دکترا (€ در سال)
دوره زبان رومانی€1980 – €2700€1980 – €2700
دوره های علوم، ریاضیات، فنی و تربیت بدنی€2400 – €2700€2610 – €2900
کشاورزی€3150 – €3500€3330 – €3700
مطالعات اجتماعی، روانشناسی و اقتصاد€1980 – €2200€2160 – €2400
پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی€3200 – €5000€3800 – €7000
موسیقی و هنر€3780 – €4200€3960 – €4400

شرایط بورس تحصیلی در رومانی 2023

علاوه بر امکان کار دانشجویی در کشور رومانی، دانشجویان بین المللی همچنین از امکان بورس تحصیلی نیز برخوردارند. در رومانی نیز انواع بورس تحصیلی با حمایت مالی دولت رومانی، دیگر دولت های خارجی و یا نهادهای خصوصی به دانشجویان ارائه می شود. برنامه هایی که در برگیرنده تمامی دانشجویان در هر سه مقطع تحصیلی بوده و تمام یا بخشی از هزینه های آنها را تقبل می کند. فهرست اصلی این بورسیه ها در کشور رومانی عبارتند از:

 • بورسیه های رومانی از طریق قراردادهای همکاری دو جانبه
 • بورسیه ها مطابق روابط خارجی رومانی (از طریق وزارت امور خارجه رومانی، وزارت شرکتهای کوچک و متوسط، وزارت آموزش، تحقیقات، جوانان و ورزش ها)

شرایط پذیرش از دانشگاه های رومانی

با اینکه سطح کیفی دانشگاه ها و نظام آموزش عالی رومانی به پای دانشگاه های معتبر اروپایی مثل دانشگاه های کشور انگلستان، آلمان، فرانسه و سایر نمی رسد. اما به هر حال نظام آموزش عالی رومانی نیز میراث آکادمیکی غنی ای دارد و از دیر باز به عنوان عضوی از امضاء کنندگان فرآیند بلونیا محسوب می شود. از همین رو کیفیت آموزشی در این کشور نیز تضمین شده است. از طرف دیگر سطح شهریه و هزینه زندگی در رومانی ارزانتر از خیلی از کشورهای اروپایی است.

به هر حال متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های رومانی بایستی حائز شرایط زیر باشند:

شرایط پذیرش از دانشگاه های رومانی

بر همین اساس نیز دانشجویان بین المللی در ابتداء بایستی فرم درخواست پذیرش خودشان را به همراه کلیه مدارک لازم به دانشگاه مربوطه در کشور رومانی تحویل دهند. و در صورت تایید نهایی است که دانشگاه نامه پذیرش مورد تایید وزارت آموزش رومانی را صادر می کند.

اما مدارک لازم از این قرار می باشد:

 • فرم پذیرش دانشگاهی تکمیلی- 2 کپی
 • کپی برابر اصل مدرک دیپلم 12 ساله (و یا مدارک آکادمیکی بالاتر)
 • کپی برابر اصل کارنامه تحصیلی
 • کپی برابر اصل شناسنامه
 • تاییدیه پزشکی
 • کپی برابر اصل پاسپورت ملی
 • انگیزه نامه
 • CV
 • مدرک زبان انگلیسی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی

هزینه تحصیل پزشکی در رومانی؟

برنامه تحصیل پزشکی در رومانی یک برنامه 6 ساله است که 3 سال از آن مربوط به دوره پیش کلینیکی و 3 سال آن نیز مربوط به تحصیلات کلینیکی می باشد. که نهایتا نیز منجر به اخذ مدرک دکتر پزشکی (MD) می گردد. گزینه تحصیلی بسیار ایده آل مخصوصا برای دانشجویانی که خواستار مقصد ارزان و تحصیل پزشکی به چند زبان اصلی دنیا هستند. کلا رومانی دارای 13 دانشگاه علوم پزشکی معتبر است که برنامه های پزشکی را به صورت زیر به دانشجویان ارائه می کنند:

تعداد دانشگاهزبان تحصیلی
4 دانشگاه رومانیزبان فرانسه
10 دانشگاه رومانیزبان انگلیسی
13 دانشگاه رومانیزبان رومانیایی

معمولا نیز متوسط شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه های رومانی سالیانه بین €5000 الی €6250 (یورو) متغیر است. که البته در برخی دانشگاه های علوم پزشکی رومانی پرداخت اقساطی شهریه ها نیز امکان پذیر است.  ضمنا دانشجویان پزشکی در رومانی هزینه ای به نام هزینه درخواست نیز دارند که بین €100 تا €250 (یورو) متغیر است. علاوه بر این دانشجویان پزشکی در رومانی سالیانه هزینه ای در حدود €5000 (یورو) را نیز بابت هزینه زندگی خود پرداخت می کنند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی رومانی

به محض دریافت نامه پذیرش از وزارت آموزش، جوانان و ورزش رومانی متقاضیان ملزم هستند تا از نزدیکترین سفارتخانه کشور رومانی درخواست ویزا دهند. در واقع طبق قوانین کشور رومانی کلیه دانشجویان بین المللی قبل از ورود به کشور رومانی نیازمند اخذ ویزای دانشجویی رومانی هستند. و معمولا نیز مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی رومانی از 2 روز تا 2 ماه طول می کشد.

فلذا دانشجویان برای ارائه درخواست خود بایستی مدارک زیر را تهیه و به سفارت رومانی تحویل دهند:

 • نامه پذیرش از وزارت آموزش رومانی
 • رسید واریز شهریه یک سال دانشگاهی
 • مدرک تمکن مالی کافی برای زندگی در رومانی تقریبا €2500 (یورو)
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • بیمه سلامت
 • رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی رومانی

اما به محض اینکه دانشجو به کشور رومانی برسد او بایستی برای اخذ مجوز اقامتی خود اقدام کند که معمولا یک سال اعتبار داشته و قابل تمدید نیز می باشد.

فرصت های دانشجوئی در رومانی

با توجه به مقرون به صرفه بودن هزینه زندگی و تحصیل در رومانی، دانشجویان از طریق کار دانشجوئی و نیز دریافت وام تحصیلی نیز می توانند تحصیل رایگان در رومانی را تجربه کنند. ولا لیست بلند بالایی از برنامه های بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کشورهای درحال توسعه وجود دارد. ثانیا در رومانی دانشجویان حق انجام کار دانشجوئی و درآمدزائی برای خودشان را تا 4 ساعت در روز را دارند و برای کار بیش از این مدت آنها نیازمند درخواست مجوز کار رومانی می باشد. هموطنان محترم برای اطلاع از نحوه و مراحل اخذ پذیرش و نیز ضوابط اخذ ویزای تحصیلی رومانی برای سال تحصیلی 2022- 2023 می توانند با تیم کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

سوالات درباب هزینه زندگی و تحصیل در رومانی

با توجه به توضیحات فوق اکنون به بخش مربوط به سوالات می رسیم پس تا انتها با ما همراه باشید:

 • متوسط شهریه دانشجوئی در رومانی چقدر است؟ بسته به برنامه تحصیلی مربوطه میانگین هزینه تحصیلی در رومانی برای اغلب دانشجویان بین المللی سالیانه بین 2000€ تا 5000€ (یورو) می باشد.
 • امکان تحصیل در رومانی 2023 به چند زبان امکان پذیر است؟ به 3 زبان رومانیایی، انگلیسی و فرانسوی
 • شرط سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های رومانی چند سال است؟ حداقل 17 سال
 • شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه های رومانی به چه صورتی است؟ تحصیل پزشکی در رومانی یک برنامه 6 ساله است که 3 سال از آن مربوط به دوره پیش کلینیکی و 3 سال آن نیز مربوط به تحصیلات کلینیکی می باشد
 • هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های رومانی چقدر است؟ متوسط شهریه تحصیل پزشکی در دانشگاه های رومانی سالیانه بین 5000 الی €6250 (یورو) متغیر است.
 • لازمه اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی رومانی چیست؟ صدور نامه پذیرش از دانشگاه رومانیایی که مورد تایید وزارت آموزش این کشور نیز باشد.
4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *