شرایط رومانی

هزینه ی زندگی و تحصیل در رومانی

میزان هزینه زندگی و تحصیل در رومانی

رومانی مهمولا جهت پل زدن به اروپا انتخاب میشود به همین منظور سوالی که مطرح هست این می باشد که آیا از هزینه ی زندگی و تحصیل در رومانی اطلاعاتی دارید؟ آیا رومانی برای زندگی کشور مناسبی است یا خیر، به همین منظور نیاز هست تا فرد شناخت خود درباره کشور رومانی را بالا ببرد. وکلا و کارشناسان ما در موسسه سفیران سروش سعادت متخر به توصیح این موضوع در باب مهاجرت برای دانشجویان نیز می باشد.

کشور رومانی با مرکزیت بخارست در قاره اروپا واقع شده است. موقعیت جغرافیایی کشور رومانی، در جنوب شرقی اروپا می باشد. همسایگان کشور رومانی، از شرق با  کشور های مولداوی و اوکراین، از غرب با کشورهای صربستان و مجارستان و از جنوب با کشورهای بلغارستان هم مرز می باشد، کشور رومانی در اتحادیه اروپا قرار گرفته است و جزء اعضای ناتو می باشد اما جز شنگن نیست. زبان رسمی و رایج در کشور رومانی، زبان رومانیایی می باشد که دارای ریشه لاتین و از هم خانواده های زبان ایتالیایی می باشد.

مساحت کشور رومانی 238.391 کیلومتر مربع می باشد و  از نظر جایگاه در رتبه ۹ در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است. کشور رومانی هفتمین کشور از نظر جمعیت در اتحادیه اروپا می باشد و جمعیت در حدود 16.94 میلیون نفر را دارا است. در مجموع 3149 کیلومتر از مرزهای این کشور با سایر همسایگان است. واحد پول رایج در کشور رومانی  لئو می باشد. دین مردم کشور رومانی اکثریت گرایش به دین مسیحیت و شاخه ارتدکس را دارا میباشند.

میزان هزینه ی زندگی و تحصیل در رومانی

با توجه به مطالعات و تجربیات به دست آمده، کشور رومانی از سطح بالای علمی و رفاهی و هزینه های مناسب برای زندگی دارا می باشد. البته میانگین هزینه ها منوط می شود به انتخاب شهر را برای تحصیل و زندگی انتخاب کند، اما در کل پس از مهاجرت به رومانی اکثر دانشگاه ها با توجه به مخارج دانشجویی سعی در این را کرده اند که از طریق دفاتر مسکن خود به دانشجویان کمک کنند.

بعد از ثبت نام خود دانشگاه با کمک این دفاتر بهترین و مقرون به صرفه ترین مساکن را به دانشجویان معرفی میکند، البته این موضوعد هم شایان ذکر است که بسیاری از دانشگاها دارای خوابگاه و مراکز رفاهی برای اقامت برای دانشجویان می باشد، و علاوه بر امکان اجاره خانه و یا خوابگاه دانشجویی، دیده شده که بعضی از دانشجویان در ماه های اول ورود به دانشگاه ترجیح داده اند که با خانواده های رومانی اقامت داشته باشند که به این روش به اصطلاح اقامت در منزل می گویند.

سکونت در کشور رومانی

بسیاری از دانشگاه ها حتی افرادی تحت عنوان افسر مسئول برای کمک به دانشجویان برای سکنی و اجاره خانه دارند تا کار دانشجویان راحت شود و این افسران آن ها را کمک کنند. میانگین هزینه زندگی در کشور رومانی بین بازه 400 الی 500 € و البته در شهرهای بزرگتر مثل بخارست کمی هزینه ها بالاتر است و به ماهیانه 600 € هم می رسد. در باب هزینه تحصیل و زندگی در رومانی؛ انواع خانه های مختلف اعم از یونیت، آپارتمان، ویلا و یا استودیو یعنی بدون اتاق خواب می باشد که اجاره هر کدام متفاوت است و البته استودیو از همه ارزانتر میباشد و همچنین بعضی خانه ها که دارای چندین اتاق خواب می باشد دانشجویان میتوانند این خانه ها را به صورت اشتراکی با دیگر دانشجویان با هزینه ماهیانه 150 الی 300 € اجاره کرده و کمتر هزینه کنند.

هزینه خوراک در کشور رومانی

پس از اقامت در رومانی در کشور رومانی مانند اکثر کشورهای دیگر فروشگاه های زنجیره ای بسیاری همچون فوشگاع رفاه و شهروند در کشور خودمان وجود دارد که افراد و دانشجویان میتوانند از این فروشگاها با قیمتی پایین تر خرید کنند. در کل هزینه خوراک در یک ماه بر هر نفر بازه 1000 الی 500 € است. برای مثال قیمت چند مواد خوراکی در کشور رومانی به شرح ذیل می باشد:

هر لیتر شیر تازه روز  1 €
هر قرص نان سفید تازه 500 گرمی  0.50 €
هر کیلو برنج سفید مرغوب  1 الی 5 €
هر بسته تخم مرغ 12 عددی تازه  2.5 €
هر کیلو پنیر محلی  4 الی 6 €
سینه مرغ پاک شده  4 €
گوشت گاوی با توجه به کیفیت و نوع گوشت  6 الی 10 €
قیمت 1 کیلو گرم سیب  0.8 الی 1.2 €
هر کیلوگرم موز  1 الی 1.5 €
هر کیلو گرم پرتقال  0.90 الی 1.2 €
هر کیلو گرم گوجه فرنگی تازه  1 الی 1.5 €
هر کیلو سیب زمینی  0.50 €
 هر کیلو پیاز  0.60 €
کاهوی تازه و مرغوب  0.53 €

هزینه حمل و نقل در کشور رومانی

پیرو هزینه تحصیل و زندگی در رومانی، در این کشور وسایل نقلیه اعم از اتوبوس، مترو و تاکسی که به نسب هزینه های حمل و نقل عمومی خوب می باشد. افراد برای استفاده از مترو و اتوبوس مانند سایر کشور ها باید بلیط تهیه نمایند که هزینه بلیط برای مترو و اتوبوس 50 € می باشد اگر شخصی خواهان ماشین شخصی در کشور رومانی استفاده نماید هزینه بین بازه 150 الی 100 € ماهیانه است که شامل بنزین، هزینه سرویس و رجیستری می باشد.

هزینه ی زندگی و تحصیل در رومانی بصورت داخلی

هزینه های داخلی شامل آب و برق و گاز و تلفن می باشد که البته هزینه آب از همه پایین تر است و معمولا هزینه های آب و برق و گاز و تلفن در کشور مانند کشور ایران به صورت قبض است و باید ماهیانه پرداخت شود و هزینه ها بین بازه 15 الی 30 €  برای گاز و برق می باشد و هزینه برای تلفن ماهیانه ۷ € است و هزینه اینترنت در کشور رومانی ماهیانه 15 € می باشد.

هزینه ی زندگی و تحصیل در رومانی

هزینه تحصیل در کشور رومانی

شهریه دانشگاه در رومانی برای اکثر رشته ها 5.000 الی 2.000 € درسال متفاوت است، البته بسته به دانشکده، و میزان ورود دانشجویان بین المللی در هر سال تغییر میکند. دانش آموزانی که هنوز ویزایشان صادر نشده و به تحصیل در رومانی می پردازند باید شهریه را در یک قسط قبل از درخواست ویزا برای سال اول و هر سال از سال دوم پرداخت نمایند. دانش آموزانی که ویزای دانشجویی رومانیایی لازم ندارند، آنها می توانند یک (یک بار در سال)، دو (در هر ترم) یا سه (سه ماهه) به صورت  اقساط پرداخت نمایند.

شهریه برای رشته پزشکی (مقطع کارشناسی) در رومانی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، و غیره.): 3.200 تا 5.000 € درسال متفاوت است. در باب هزینه تحصیل و زندگی در رومانی، شهریه برای پزشکی، تخصصی (کارشناسی ارشد) در رومانی: بین 3.800 الی 7.000 € در سال بسته به دانشگاه ها که بسته به تخصص های غیر اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و دانش آموزان CH متفاوت است. اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و دانش آموزان CH پرداخت هر گونه شهریه برای رشته های کارشناسی ارشد یا تخصصی لازم نمی باشد اما آنها باید امتحان ورودی برای تحصیل در این مقاطع را بدهند.

کارشناسی به زبان انگلیسی  4.500 € در سال
کارشناسی ارشد  5.000 €
دکترا و پست دکترا  6.000 € در سال

نکات هزینه ی زندگی و تحصیل در رومانی

هزینه زندگی در رومانی و تحصیل در رومانی چندان گران قیمت در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی نیست، اما مقدار ماهانه می تواند بسته به شیوه زندگی از هر دانش آموز بین المللی متفاوت باشد با این وجود، با 300 الی 500 € ماهانه، یک دانشجوی بین المللی می تواند بسیار راحتی زندگی  کنند و لذت بردن از آموزش و پرورش دانشگاه های مقرون به صرفه در رومانی را ببرد. در آخر پیشنهاد میکنیم بعد از تکمیل اطلاعات خود با خواند مقاله های موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قبل از هر اقدامی برای مهاجرت به رومانی و یا کشورهای مختلف برای کاهش ریسک و انتخاب درست با کارشناسان ارشد حقوق بین الملل تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *