مهاجرت

ویزای بازنشستگی اتریش

ویزای بازنشستگی اتریش

ویزای بازنشستگی اتریش برای کسانی است که تمکن مالی کافی را دارند منتهی به دلیل شرایط سنی خود امکان اخذ اقامت این کشور را دارا نمی باشند. اتریش کشوری با کم تر از 10 میلیون نفر جمعیت می باشد که بسیار توسعه یافته و قدرتمند است و با اعطای اقامت به افراد ثروتمند به دنبال جذب سرمایه بیشتر به کشور خود است. از طرفی داشتن نظام تحصیلی رایگان، شاخص توسعه انسانی بالا، امید به زندگی بالا، امکانات رفاهی و آموزشی، امنیت اقتصادی و اجتماعی در سطح داخلی و بین المللی، تولید ناخالص داخلی بالا و غیره هم سبب شده افراد زیادی از سرتاسر دنیا به دنبال اخذ اقامت اتریش باشند. در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص ویزای بازنشستگی اتریش در سال 2024 به سوالات ذیل پاسخ داده شده است:

 • هزینه دریافت ویزای بازنشستگی اتریش چیست؟
 • شرایط اخذ اقامت اتریش به عنوان یک فرد بازنشسته چگونه می باشد؟
 • برای بازنشستگان اخذ اقامت چه کشوری بهتر است؟

ویزای بازنشستگی اتریش چیست؟

اگر مایل به اقامت در کشور اروپایی زیبا همراه با فرهنگ غنی و نیز استاندارد بالای زندگی هستید، مسلما اتریش Austria می تواند گزینه ایده آلی باشد. اتریش با چشم اندازهای خیره کننده، صحنه های جذاب هنری، سیستم های آموزشی و درمانی برتر گزینه خیلی خوبی برای کسانی است که بدنبال وطن دومی هستند. برای افراد دارای پس انداز بالا و افراد ثروتمند، ویزای بازنشستگی یا همان ویزای اشخاص مستقل مالی Austria Independent Means Visa فرصت خیلی مناسبی است.

اما اخذ ویزای بازنشستگی اتریش منوط به تامین یکسری شرایط به شرح زیر است:

 • شرط درآمدی (که در ادامه مطالب بدان پرداخته می شود.)
 • شرط اقامت یا حضور فیزیکی: برای حفظ این ویزا، متقاضیان بایستی حداقل 183 روز در سال را در اتریش بگذرانند.
 • بیمه سلامت: که داشتن آن برای صدور ویزای بازنشستگی اتریش و بهره مندی از سیستم خدمات بهداشتی کیفیت بالای اتریش الزامی است.
 • مهارت زبان آلمانی: داشتن دانش زبان آلمانی حداقل در سطح مبتدی یا سطح A1 ضروری است.

مزایای اخذ ویزای بازنشستگی اتریش

همانند هر نوع اقامت اتریش، ویزای بازنشستگی این کشور نیز برای دارندگانش یکسری مزایا و امتیازاتی به شرح زیر درپی دارد:

 • فرصت دریافت اقامت دائم و شهروندی اتریش
 • دسترسی آزاد به کلیه کشورهای عضو منطقه شینگن اروپا
 • بهره گیری از لایف استایل جذاب و محیطی سالم
 • حمل و نقل و ارتباطات برتر

هزینه اخذ ویزای بازنشستگی اتریش

ویزای بازنشستگی اتریش که به عبارتی تمکن مالی (خود حمایتی) نامیده می شود مخصوص کسانی است که سرمایه کافی در ایران دارند اما به دنبال اخذ اقامت کشوری توسعه یافته و قدرتمند هم هستند. در واقع کسی که از روش تمکن مالی اقدام به اخذ اقامت اتریش می نماید باید موارد ذیل را اثبات نماید:

 • مبلغ 24000€ (یورو) سرمایه در حساب بانکی در ایران به عنوان درآمد سالانه
 • هزینه درخواست این ویزا نیز در حدود €150 (یورو)

منتها نباید فراموش کرد که در قالب این برنامه مهاجرتی، آستانه حداقل درآمدی بسته به تعداد اعضای خانواده به صورت زیر تغییر می کند:

متقاضیحداقل سرمایه لازم به واحد یورو
متقاضی اصلیEUR24000
زوجEUR38000
خانواده چهار نفریEUR45000
هر عضو دیگرEUR3700

منبع: imidaily

شرایط ویزای بازنشستگی اتریش

اقامت تمکن مالی اتریش از آن جایی که از سوی افرادی صورت می گیرد که بیان می کنند توانایی پرداخت هزینه های خود را دارا می باشند با اجازه کار همراه نیست. یعنی فردی که از این طریق اقدام می نماید قادر نخواهد بود تا زمانی که پاسپورت اتریش را اخذ نموده در این کشور مشغول به کار شود. نتیجتا وی باید هزینه های خود را از طریق درآمدی که اثبات کرده در ایران از طرق مختلف از جمله اجاره بهای دارایی های غیرمنقول، حقوق بازنشستگی و غیره دریافت می کند، پرداخت نماید. البته چنین فردی امکان دارد در اتریش ملکی خریداری کند و به این ترتیب کسب درآمد نماید چرا که هیچ ممنوعیتی برای خرید ملک از سوی خارجی ها در اتریش وجود ندارد. مالیات انتقال مالکیت ملک نیز در اتریش در سال جاری 3.5% می باشد و قیمت خرید ملک به شرح ذیل است:

نوع مسکنقیمت خرید یک متر مربع آپارتمان در اتریش به یورو
آپارتمان در مرکز شهر6006€
آپارتمان در حاشیه شهر3560€

ابتدائا به فردی که از طریق روش تمکن مالی اقدام نموده اقامت 1 ساله اعطا می شود که برای 1 سال دیگر نیز قابل تمدید است؛ سپس اقامتی 3 ساله صادر می گردد و پس از پایان سال پنجم فرد قادر خواهد بود برای اخذ اقامت دائم اتریش تقاضا دهد. پس از 10 سال اقامت قانونی در اتریش نیز، که 5 سال آن باید تحت عنوان اقامت دائم باشد، فرد تحت شرایطی می تواند درخواست دهد و پاسپورت این کشور را اخذ نماید. چنین فردی در این مدت اجازه کار در اتریش را ندارد اما همان طور که گفته شد می تواند ملکی خریداری نماید و آن را اجاره دهد که نرخ آن در نمودار ذیل بیان گردیده است:

اجاره بهای ماهانه در اتریش

مدارک لازم برای ویزای بازنشستگی اتریش

مدارک متعددی برای اخذ ویزای مذکور لازم است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • نشان دادن مبالغ گفته شده
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی جدید متقاضی
 • مسکن مناسب در اتریش که باید برای یک سال جلوتر اجاره یا خریداری گردد
 • گواهی ازدواج یا طلاق
 • شناسنامه فرزندان یا مدارک فرزندخواندگی
 • گواهی فوت

یکی از مدارکی که در این بخش از آن یاد شد اجاره محل اقامت برای 1 سال جلوتر است که می توان آن را یکی از ریسک های پروسه های تمکن مالی دانست. در واقع از آن جایی که ظرفیت اعلامی چنین ویزایی از سوی اتریش همواره بسیار محدود است و ایرانیان به مراتب شانس خیلی کم تری دارند، احتمال انتخاب شدن پرونده متقاضی روش تمکن مالی خصوصا زمانی که از ایران درخواست دهد، بسیار کم است. از جمله ریسک های این فرآیند نیز از بین رفتن اجاره بها است چرا که مطابق قوانین برای اخذ ویزای تمکن مالی ضروری است که فرد اجاره بهای 1 سال جلوتر خود را پرداخت نماید. این در حالی است که اگر پرونده وی با شکست مواجه شود، که غالب اوقات نیز چنین می شود، نخواهد توانست اجاره ای که پرداخت کرده است را از صاحب ملک باز پس گیرد.

مدارک لازم برای ویزای بازنشستگی اتریش

مدت اعتبار ویزای بازنشستگی اتریش

از جمله سوالات مهم در این خصوص در رابطه با مدت اعتبار ویزای بازنشستگی اتریش و نیز امکان تمدید آن است. به محض تایید درخواست توسط migration.gv.at، ویزای بازنستگی یا همان ویزای اشخاص مستقل مالی با اعتبار اولیه 1 سال برای متقاضیان صادر می شود و مادامیکه شرایط لازمه توسط متقاضیان تامین شود، امکان تمدید این ویزا وجود دارد. در ضمن مدت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان این ویزا نیز از 3 تا 5 ماه متغیر است.

بهترین راه برای مهاجرت بازنشستگان به اروپا

همان طور که اشاره کوتاهی شد روش تمکن مالی یا خود حمایتی اتریش اگرچه در نگاه اول ساده به نظر می رسد و به سرمایه نسبتا کمی هم نیاز دارد، با خطرات بسیاری روبه روست چرا که شانس موفقیت اندکی دارد. از طرفی پروسه های ثبت شرکت در اروپا از جمله اتریش و آلمان هم اگرچه در مقایسه با روش تمکن مالی درصد موفقیت بیشتری دارند، هم پرهزینه تر هستند هم با ریسک شکست تجارت و عدم سودآوری در آینده مواجه اند. در حال حاضر بهترین روش برای مهاجرت به اروپا از سوی بازنشستگان را می توان خرید ملک دانست چرا که برخی از کشورهای دنیا به این ترتیب اجازه اقامت و در نهایت تابعیت می دهند.

از جمله بهترین پروسه های خرید ملک نیز می توان به خرید ملک در پرتغال اشاره نمود؛ به عبارت دقیق تر این کشور به کسانی که ملک یا املاکی به ارزش 500000€ (یورو) خریداری کنند اجازه اقامت (ویزای طلایی) می دهد و این افراد پس از چند سال هم قادر به اخذ پاسپورت پرتغال خواهند بود. کسانی که چنین تمکن مالی ندارند می توانند با خرید ملکی به ارزش 400000$ (دلار آمریکا) پاسپورت ترکیه را از همان ابتدا دریافت کنند. البته بر کسی پوشیده نیست که اخذ اقامت پرتغال با توجه به سطح توسعه یافتگی و عضویت در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن نسبت به پاسپورت ترکیه، ارزشمندتر است. علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای بازنشستگی اتریش یا روش های خرید ملک می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *