مهاجرت به کشور ترکیه

ویزای بازنشستگی ترکیه

ویزای بازنشستگی ترکیه

ترکیه برای بسیاری از بازنشستگان یک مقصد جذاب است. هوای مناسب، ملک ارزان و گستردگی مهاجران، بازنشستگی در ترکیه را برای بسیاری از افراد رویایی ساخته تا بدنبال اخذ ویزای بازنشستگی ترکیه باشند. باید خاطر نشان ساخت هیچ “ویزای بازنشستگی” خاصی برای ترکیه وجود ندارد. می توان با ورود به ترکیه به عنوان یک گردشگر سفر بازنشستگی خود را آغاز کرد و منطقه مورد نظر محل استقرار آتی خود را انتخاب نمود. همچنین به سادگی می توان برای اجازه اقامت کوتاه مدت اقدام کرد. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را با هدف راهنمایی ایرانیان علاقه مند به بازنشستگی در ترکیه تهیه نموده است.

 • آیا ترکیه ویزای بازنشستگی ارائه می کند؟
 • محدودیت های مهاجرت به ترکیه به عنوان بازنشسته چیست؟
 • بهترین مسیر مهاجرت به ترکیه برای بازنشستگان چیست؟
 • هزینه های زندگی در ترکیه برای بازنشستگان چقدر است؟

دلایل اهمیت بازنشستگی در ترکیه

استانبول ارزان ترین شهر کلاس جهانی برای بازنشستگی تا به امروز می باشد و زندگی در ترکیه را به گزینه ای افسانه ای برای بازنشستگی در خارج از کشور تبدیل کرده است. هزینه های پایین زندگی، مراقبت های بهداشتی با کیفیت بالا و مقرون به صرفه، هوای مناسب، ملک ارزان و فرصت های زیاد برای یک زندگی اجتماعی فعال از جمله مزایای گذراندن دوره بازنشستگی در ترکیه همی باشند. زندگی در ترکیه یک تجربه اروپایی درجه یک را رقم می زند. شرکت های هواپیمایی ترکیه به طور مستمر در ردیف بهترین های جهان قرار دارند.

در حالی که مراقبت های بهداشتی در ترکیه بسته به منطقه متفاوت است اما مهاجران و بازنشستگان خوشحال خواهند شد اگر بدانند به طور کلی ارزان تر از سایر نقاط اروپا می باشد. مناطق عمده شهری مانند استانبول و آنکارا دارای بیمارستان های خصوصی با مراقبت های بهداشتی با کیفیت بالا و پزشکان و پرسنل باتجربه هستند که بیشتر آنها انگلیسی صحبت می کنند. با این حال، در مناطق روستایی تر، دسترسی به خدمات بهداشتی درمانی هنوز می تواند کاملاً محدود باشد.

در ترکیه جاهای دیدنی زیادی مانند هارپوت و دیاربکر وجود دارد. غذا، به ویژه غذاهای گوشتی و شرینی جات، در ترکیه عالی است. مردم ترکیه اجتماعی هستند و بنابراین یافتن دوستان و آشنایان جدید آسان است. همچنین خارجی ها و مهاجران زیادی در ترکیه وجود دارند که می توانند تجربه های خود را به اشتراک بگذارند. ترکیه با داشتن جمعیت جوان، کشور آینده است. اقتصاد آن در حال رشد است و سرمایه گذاری در آن، به ویژه در املاک و مستغلات، آسان تر از گذشته است.

ویزای بازنشستگی ترکیه چیست؟

بازنشستگی در ترکیه – یا زندگی در آن به عنوان “یک فرد غیرفعال از نظر اقتصادی” – بسیار آسان است. هیچ ویزای بازنشستگی خاصی برای ترکیه وجود ندارد. یک فرد خارجی به سادگی می تواند برای اجازه اقامت کوتاه مدت در ترکیه اقدام کند. برای اکثر موارد اجازه اقامت، فرد باید مدارکی در مورد درآمد کافی ارائه دهد. شخص می تواند با ورود به ترکیه به عنوان گردشگر سفر بازنشستگی خود را در ترکیه آغاز نماید. این امر به وی امکان می دهد تا منطقه ای را که می خواهد در آن مستقر شود را انتخاب کند، املاک و مستغلات را برآورد کند و غیره.

فردی که مایل است بیش از 90 روز در هر دوره 180 روزه در ترکیه بماند به سادگی می تواند اجازه اقامت کوتاه مدت دریافت کند. این امر در مورد افرادی که قصد ادامه تحصیل یا کار در ترکیه را دارند یا صرفا برای گذراندن اوقات خود در دوران بازنشستگی به عنوان افرادی غیرفعال از نظر اقتصادی در ترکیه مستقر می شوند صدق می کند. فرد خارجی ممکن است واجد شرایط اقامت بلند مدت معتبر برای مدت نامحدود گردد اگر دارای معیارهایی باشد.

ویزای بازنشستگی ترکیه چیست؟

اخذ اقامت ترکیه توسط بازنشستگان

متقاضیانی که قصد دارند اقامت خود را در ترکیه بیش از مهلت مقرر در ویزا تمدید کنند، کسانی که نیاز به معافیت ویزا دارند یا قصد اقامت بیش از 90 روز را دارند، باید اجازه اقامت بگیرند. برای درخواست اجازه اقامت کوتاه مدت، خارجیانی که دارای املاک و مستغلات در ترکیه هستند و یا قصد ایجاد بیزینس یا روابط تجاری در ترکیه را دارند، به محض تقدیم درخواست از طریق سیستم اقامت الکترونیکی، باید مدارک زیر را به اداره امور مهاجرت استان مربوطه ارائه دهند. اجازه اقامت کوتاه مدت حداکثر برای 2 سال به عنوان یک اصل صادر می شود. اجازه اقامت اگر در مدت 6 ماه استفاده نشود باطل می شود. اجازه اقامت این امکان را به فرد می دهد که در ترکیه زندگی کند، تحصیل نماید، ازدواج کند، گواهینامه رانندگی دریافت کند، شماره مالیات بگیرد، یک حساب بانکی باز کند، ملک خریداری کند، سرمایه گذاری نماید و غیره.

هر شخصی که قصد دارد بیش از 3 ماه در ترکیه بماند لازم است پس از ورود اجازه اقامت ترکیه را دریافت کند. بدون اجازه اقامت، اقامت وی در ترکیه غیرقانونی تلقی خواهد شد، مگر در برخی موارد که فرد از این شرط معاف خواهد شد. فرد باید در روز قرار چندین سند و مدرک را در نزدیک ترین دفتر اداره کل مدیریت مهاجرت ارائه دهد. مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت ترکیه به شرح زیر است:

 • فرم درخواست اجازه اقامت
 • 4 عکس بیومتریک
 • اصل گذرنامه
 • کپی گذرنامه یا سند سفر محضری
 • اثبات منابع کافی و پایدار برای مدت اقامت. فرد باید ثابت کند که برای هر ماهی که در ترکیه می گذراند حداقل 500€ (یورو) در بانک دارد یا اینکه مدرکی مبنی بر دریافت ماهانه آن ارائه نماید.
 • مدارک بیمه درمانی.

هزینه زندگی در ترکیه برای بازنشستگان

هزینه های زندگی در ترکیه چنان پایین است که این کشور حتی از ایران نیز ارزان تر می باشد. به عنوان مثال، مقایسه شاخص ها در ترکیه و آلمان در اوایل2022 نشان می دهد، به عنوان نمونه، در آلمان قیمت های مصرف کننده 130.41% بیشتر از ترکیه می باشد. همچنین، قیمت های مواد غذایی در آلمان 104.50$ (دلار) بیشتر از ترکیه است. جدول زیر قیمت برخی اقلام مصرفی در ترکیه در اوایل 2022 را نشان می دهد:

پارامتر هزینه عنوان هزینه برحسب لیر ترکیه
شیر معمولی (1 لیتر) 5.10TL
قرص نان سفید تازه (500 گرم) 2.66TL
برنج سفید (1 کیلوگرم) 10.09TL
پنیر محلی (1 کیلوگرم) 39.84TL
فیله مرغ (1 کیلوگرم) 21.37TL
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 65.04TL
سیب (1 کیلوگرم) 5.76TL
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) 4.98TL
سیب زمینی (1 کیلوگرم) 3.19TL

نمودار زیر توزیع هزینه ها در ترکیه در سپتامبر 2022 را نشان می دهد:

نمودار توزیع هزینه های زندگی در ترکیه

جدول زیر نیز قیمت اجاره آپارتمان در ترکیه در اوایل 2022 را نشان می دهد:

پارامتر هزینه عنوان هزینه برحسب لیر ترکیه
اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 1658.48TL
اجاره آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 1031.34TL
اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 2813.09TL
اجاره آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 1760.95TL

تورم به طور کلی به روند فزاینده و نامنظم افزایش در قیمت ها اشاره دارد. نرخ تورم عبارت است از تغییر در یک شاخص قیمت که معمولا شاخص قیمت مصرف کننده است. نمودار زیر نوسان نرخ تورم در ترکیه در سال های 2017 تا 2022 را نشان می دهد:

نرخ تورم در ترکیه

مطابق نمودار فوق، نرخ تورم ترکیه در سال 2022 کاهش یافته است.

اهمیت ویزای بازنشتگی در کیفیت زندگی در ترکیه

شاخص کیفیت زندگی نشان دهنده ظرفیت تامین بالاترین کیفیت زندگی برای شهروندان توسط کشور آن ها می باشد. بررسی کیفیت زندگی در ترکیه نشان می دهد این شاخص بالا و دارای امتیاز 127.02 می باشد. جدول زیر کیفیت زندگی در ترکیه در سپتامبر 2022 را با جزئیات نشان می دهد:

عنوان شاخص در ترکیه کمّی کیفی
شاخص قدرت خرید 38.73 بسیار پایین
شاخص امنیت 60.33 بالا
شاخص مراقبت های بهداشتی 70.51 بالا
شاخص آب و هوا 93.26 بسیار بالا
شاخص هزینه زندگی 29.86 بسیار پایین
شاخص نسبت قیمت ملک به درآمد 8.46 متوسط
شاخص زمان تردد در ترافیک 44.82 متوسط
شاخص آلودگی 66.12 پایین
شاخص کیفیت زندگی 127.02 پایین

مطابق با آمار مقایسه کشورها بر اساس شاخص کیفیت زندگی در میانه سال 2022، ترکیه در رتبه 45 جهان قرار گرفته است. نمودار زیر نیز شاخص جرم و جنایت و شاخص امنیت در ترکیه در اوایل2022 را نشان می دهد:

شاخص جرم و جنایت و شاخص امنیت در ترکیه

مقایسه شهرهای بزرگ و معروف ترکیه نشان می دهد استانبول با 47.74 امتیاز بالاترین شاخص جرم و جنایت را داراست و پس از آن آنکارا با 39.81 امتیاز بالاتر از بورسا، ازمیر و آنتالیا قرار گرفته است.

سوالات پرتکرار درباره ویزای بازنشستگی و بازنشستگی در ترکیه

در این بخش پاسخ برخی سوالات متداول در این زمینه ارائه می شود:

 • آیا ترکیه ویزای بازنشستگی دارد؟ خیر. هیچ ویزای بازنشستگی خاصی برای ترکیه وجود ندارد.
 • آیا یک فرد غیرمقیم می تواند در ترکیه حساب بانکی افتتاح کند؟ بله. ساکنان غیر ترک ترکیه می توانند یک حساب غیر مقیم باز کنند.
 • آیا خارجی ها در ترکیه مالیات می دهند؟ افراد مقیم ترکیه نسبت به درآمد جهانی خود مالیات بر درآمد را دارند اما افراد غیر مقیم فقط مالیات بر درآمد حاصل از ترکیه را دارند.
 • آیا سفر به ترکیه برای ایرانیان نیاز به ویزا دارد؟ بستگی به نوع اقامت و تابعیت فرد دارد. برای مثال، ایرانیان برای سفر توریستی به ترکیه نیاز به اخذ روادید و ویزا ندارند.

علاقه مندان مهاجرت به ترکیه می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از راهنمایی های وکلا و کارشناسان خبره این موسسه بهره مند شوند.

4/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “ویزای بازنشستگی ترکیه

 1. radin گفت:

  سلام، من حدودا 5 ماه دیگر بعد 30 سال در ایران با مدرک لیسانس در رشته فرهنگی بازنشسته میشوم. حقوق ماهیانه بازنشستگی دولتی خواهم داشت. همسرم 25 سال سابقه کار در علوم پزشکی ایران را دارد و بعنوان مامای رسمی دولتی فعالیت میکند. دو فرزند پسردارم . یکی 16 ساله تحصیل در سال دهم رشته تجربی و دیگری پسر 3 و نیم ساله . سوالم اینجاست آیا میتوانم در ترکیه اقامت کنم و همسرم نیز برای کار مامایی اشتغال پیدا کند و پسرانم نیز مشغول به تحصیل در ترکیه شوند و تابعیت ترکیه را دریافت کنیم. برای سکونت در محل مناسب و خرید ملک ارزان و یافتن محل کار همسر و تحصیل فرزندان و این مسائل چکار باید انجام داد و آیا شما می توانید با کمک و راهنمایی خود تمام این مسائل را حل نمائید؟
  با تشکر

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله لطفا در ابتدا با ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.