مهاجرت

ویزای بازنشستگی فرانسه

ویزای بازنشستگی فرانسه

امروزه روش های گوناگونی برای مهاجرت به فرانسه وجود دارد و این فرآیند می تواند از راه های گوناگونی انجام شود. یکی از راه های ورود به اروپا، اخذ ویزای بازنشستگی فرانسه است که به متقاضیان اجازه می دهد همراه خانواده خود به این کشور مهاجرت کنند. مهاجرت به فرانسه از طریق روش های دیگری هم چون تحصیل در این کشور، کار و ازدواج نیز امکان پذیر است. ابن کشور همواره و از دیرباز از مقاصد محبوب ایرانیان برای مهاجرت بوده است. در این مقاله که توسط تیم ترجمه ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده است به بررسی مهاجرت به فرانسه در دوران بازنشستگی و شرایط اخذ ویزاهای مربوطه پرداخته ایم.

  • شرایط زندگی در فرانسه برای بازنشستگان چیست؟
  • محدودیت های مهاجرت به فرانسه چیست؟
  • شرایط کار در فرانسه برای بازنشستگان وجود دارد؟
  • بهترین زمینه های سرمایه گذاری در فرانسه چیست؟

سیستم بازنشستگی فرانسه

فرانسوی ها اهمیت زیادی برای لذت بردن از زندگی قائل هستند. در واقع آن را هنر زندگی فرانسوی (l’art de vivre à lafrançaise) می نامند. و آنها این قدرت را برای زندگی در تمام مراحل زندگی دارند. اگر قصد بازنشستگی در فرانسه را دارید، خوشحال خواهید شد که بدانید راه های زیادی برای تامین سال های طلایی شما وجود دارد. سیستم بازنشستگی فرانسه دارای سه رکن است: بازنشستگی دولتی، مستمری تکمیلی اجباری و مستمری خصوصی داوطلبانه.

کارگرانی که می خواهند پس انداز بازنشستگی خود را افزایش دهند می توانند در هر سه رکن سهیم باشند. فرانسه جمعیت بازنشستگان زیادی دارد. نزدیک به 15 میلیون نفر از ساکنان مستمری دولتی دریافت می کنند. دولت در نظر دارد یک بازنگری اساسی در سیستم بازنشستگی فرانسه انجام دهد. پیشنهادها شامل افزایش تدریجی سن بازنشستگی و تغییر حداقل میزان بازنشستگی دولتی است. با این حال، با برگزاری انتخابات عمومی در سال 2022، بعید است که هیچ تغییری حداقل تا سال 2025 اجرایی شود.

بازنشستگی دولتی فرانسه

کمک های تامین اجتماعی (sécurité sociale) شما نیز به حقوق بازنشستگی دولتی retraite de base یا حداقل مستمری دولتی پرداخت می شود. این پرداخت ها برای همه کارگران اجباری است. به خاطر داشته باشید که بازنشستگان باید حداقل 42 سال کار کنند تا حقوق بازنشستگی کامل دولت فرانسه را دریافت کنند (اگر قبل از 1952 متولد شده باشند 40 سال). تا سال 2035، این شرط برای متولدین 1973 به بعد به 43 سال افزایش خواهد یافت. در صورتی که حداقل 10 سال در فرانسه کار کرده باشید و حق بیمه تامین اجتماعی داشته باشید، می توانید حقوق بازنشستگی فرانسوی را به نسبت دریافت کنید. طرح بازنشستگی دولتی به بازنشستگان این حق را می دهد که حداکثر 50% از میانگین درآمد سالانه خود را دریافت کنند. بازنشستگان متولد پس از سال 1953 باید حداقل 37.5% از درآمد خود را دریافت کنند.

مستمری تکمیلی اجباری

به کارگران در فرانسه حقوق بازنشستگی تکمیلی نیز پرداخت می کنند که توسط نهادهای صنعتی اداره می شود. معروف ترین آنها AGIRC برای مدیران اجرایی و ARRCOبرای غیرموظفین هستند که در سال 2003 ادغام شدند. صندوق های بازنشستگی نرخ های شما را بر اساس امتیازات جمع آوری‌شده در طول دوران کاری شما محاسبه می کنند. با این حال، به خاطر داشته باشید که میزان بازنشستگی شما معمولاً با میانگین کل حقوق کاری شما محاسبه می شود و نه بهترین 25 سال مانند حقوق بازنشستگی دولتی.

سن بازنشستگی فرانسه

اولین زمانی که می توانید در فرانسه بازنشسته شوید 62 سالگی است (اگر قبل از 1 ژوئیه 1951 متولد شده باشید 60 سال است). با این حال، مقامات مردم را تشویق می کنند که به مدت طولانی تری به کار ادامه دهند. به عنوان مثال، به ازای هر ربع سالی که از سن بازنشستگی کار می کنید، افزایش مستمری دریافت می کنید. توجه داشته باشید که متولدین بعد از 1 ژانویه 1955 نمی توانند تا سن 67 سالگی درخواست بازنشستگی کامل دولتی کنند. با این حال، بازنشستگی پیش از موعد در برخی شرایط امکان پذیر است.

بازنشستگی پیش از موعد معمولاً برای افرادی اعمال می شود که از سنین بسیار پایین کار کرده اند. افراد دارای معلولیت، یا کسانی که در محیط های ناسالم کار کرده اند. کارگرانی که در این دسته بندی ها قرار می گیرند می توانند تا دو سال زودتر از سن قانونی بازنشسته شوند. به عنوان مثال، کارگران دارای معلولیت می توانند بین سن 55 تا 59 سالگی بازنشسته شوند.

درباره حقوق بازنشستگی در فرانسه

متوسط درآمد شاغلین کشور فرانسه در سال 2024 با افزایشی اندک در مقایسه با سال گذشته به 46600€ (یورو) در سال رسید؛ این امر بدان معناست که مهاجرین می توانند درصورت برخورداری از ملزومات مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی، به اخذ مجوز کار سرزمین هایی چون آلمان با متوسط حقوق 15% بالاتر از فرانسه مبادرت ورزند. با این حال اشتغال در زمینه های طراحی مد، مترجمی، طراحی گرافیک و مشاوره حقوقی دارای درآمد بسیار مطلوبی در شهرهای گوناگون فرانسه چون لیون و تولوز می باشد. باید خاطرنشان کرد مهاجرت در دوره بازنشستگی به فرانسه با توجه به عدم اعطای ویزای بازنشستگی از سوی دولت این کشور به متقاضیان تنها در صورت اثبات تمکن مالی افراد امکانپذیر خواهد بود. فی الواقع این شیوه مهاجرت در زمره انواع مهاجرت سرمایه گذاری بوده و اثبات تمکن مالی به دولت نیازمند ارائه رسید حداقل مبلغ 40000€ (یورو) بلوکه شده در حساب شخص می باشد.

حداقل حقوق سالیانه افراد در فرانسه 7200€ و حداکثر آن نیز 277000€ (یورو) برآورد گشته و طبق ضوابط موجود در فرانسه بیشترین میزان دریافتی بازنشستگان، 50% حقوق آن ها در دوره اشتغال خواهد بود. همچنین چارک پایین نیز در این موضوع 37% میزان درآمد معمول در دوران اشتغال می باشد. با این اوصاف می توان اظهار داشت که بازنشستگان فرانسوی به طور میانگین ماهانه به حقوق 1530€ (یورو) دست می یابند. شایان ذکر است که مضاف بر ارقام ذکر شده، این قشر از جامعه از تسهیلات ویژه بانکی و همچنین امکان بهره مندی از انواع تخفیف های تفریح، گردشگری و حمل و نقل در شهرهای بزرگ فرانسه برخوردار می باشند. سن بازنشستگی در فرانسه طبق تغییراتی که در سال 2010 رخ داد به 62 سال رسید و هم اکنون به 66 سال و 7 ماه افزایش یافته است.

 

معرفی ویزای بازنشستگی کشور فرانسه

علیرغم وجود روش های گوناگون مهاجرت به فرانسه، برخی افراد مهاجرت در دروان بازنشستگی را انتخاب می کنند. مهاجرت از طریق اخذ ویزای بازنشستگی نوعی از مهاجرت از طریق سرمایه گذاری می باشد که تمکن مالی یا خود حمایتی نیز نامیده می شود. به طور معمول این نوع از ویزا به افراد امکان اشتغال در کشور مقصد را نمی دهد و به همین دلیل نیاز است تا فرد با اثبات تمکن مالی خود نشان دهد که توانایی تامین زندگی خود و همراهانش را خواهد داشت. کشور فرانسه ویزایی با عنوان ویزای بازنشستگی ارائه نمی دهد اما بازنشستگان می توانند از روش های دیگری به این کشور مهاجرت کنند. از مزایای مهاجرت به فرانسه در دروان بازنشستگی می توان به وجود مناظر گوناگون و خدمات بهداشتی با کیفیت اشاره کرد. شایان ذکر است که هزینه های زندگی در پاریس بالا بوده و افراد باید از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشند.

پارامترهای هزینههزینه زندگی در فرانسه به یورو
یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت13€
McMeal در مک دونالد8.5€
یک بطری شیر3.7€
یک پوند فیله مرغ4.6€
یک بطری 1.5 لیتری آب0.7€
رفت و آمد ماهیانه52€
هزینه ماهیانه قبوض (آب، برق و غیره)146€
اجاره ماهیانه یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر678€
اجاره ماهیانه یک واحد آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر525€

معرفی ویزای بازنشستگی کشور فرانسه

شرایط اخذ ویزای بازنشستگی فرانسه

متقاضیان مهاجرت به فرانسه در دروان بازنشستگی می توانند از طریق سرمایه گذاری در این کشور اقدام به اخذ ویزای بلند مدت کنند. به این منظور می توان با سرمایه گذاری در حوزه های گوناگونی از جمله املاک و یا ثبت شرکت موفق به اخذ اقامت فرانسه شد. قابل ذکر است که افراد باید برای اثبات تمکن مالی خود 40000€ (یورو) برای فرد متقاضی، 20000€ (یورو) برای همسر وی و 10000€ (یورو) به ازای هر کدام از فرزندان در حساب بانکی خود داشته باشند. هم چنین ارائه ماهیانه مبلغی برابر با 3000€ (یورو) به ازای فرد متقاضی، 1500€ (یورو) به ازای همسر وی و 750€ (یورو) برای فرزند نیز الزامی است. برای اخذ ویزای بلند مدت فرانسه نیاز به داشتن مدرک زبان فرانسوی نیست اما در صورتی که افراد تمایل به اخذ اقامت دائم این کشور را داشته باشند باید تسلط خود را به این زبان اثبات کنند.

نحوه اخذ ویزای بازنشستگی فرانسه

برای اخذ ویزای سرمایه گذاری فرانسه افراد باید از طریق کنسولگری فرانسه در کشور خود اقدام به آغاز این پروسه نمایند. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای سرمایه گذاری فرانسه شامل مواردی از جمله پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه، شناسنامه و سایر مدارک هویتی، عکس پاسپورتی و گواهی سلامت می باشد. هم چنین گواهی تمکن مالی و ارائه اطلاعات حساب بانکی به مبلغ مورد نظر دولت فرانسه نیز الزامی است. شایان ذکر است که به دلیل بالا بودن هزینه های حوزه بهداشت و درمان افراد باید نسبت به تهیه بیمه ای که مخارج آنان را در فرانسه نیز پوشش دهد مبادرت ورزند و مدارک مربوطه را به موارد ذکر شده ضمیمه کنند. قابل ذکر است که این نوع ویزا یک سال اعتبار داشته و قابلیت تمدید سالانه را خواهد داشت.

هم چنین ارائه گواهی عدم سو سابقه کیفری که در 6 ماه گذشته اخذ شده باشد نیز الزامی است. در صورت مهاجرت با همسر و فرزندان، اسناد ازدواج و گواهی تولد فرزند نیز باید ارائه شوند. پس از گذشت 5 سال از زندگی افراد در فرانسه می توانند جهت اخذ اقام دائم این کشور اقدام کنند. قابل ذکر است که مهاجرت به فرانسه در صورت زندگی در شهرهای کوچک، هزینه های کمتری را برای زندگی و مخارج روزمره به افراد تحمیل می کند. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به این کشور می توانید مقاله پاسپورت فرانسه را مطالعه نمایید. برای اخذ مشاوره و راهنمایی در مهاجرت خود، می توانید با تیم وکلای مجرب و حرفه ای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

پرسش های کلیدی درباره بازنشستگی در فرانسه

فرانسه یکی از زیباترین و بهترین کشورهای جهان برای زندگی است. این کشور دستورالعمل های مختلفی برای بازنشستگی دارد. در چنین شرایطی می توان این کشور را برای اقامت خود در نظر گرفت. می توان در نظر داشت که فرانسه به عنوان میزبان بازنشستگان می تواند مقصد مناسبی برای بازنشستگان خارجی نیز باشد. باید نظر داشت که در حال حاضر، راه های مهاجرت قانونی به فرانسه برای ایرانی ها نیز هموار است. درباره مهاجرت بازنشستگان و بازنشستگی در فرانسه پرسش هایی مطرح می شوند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • آیا فرانسه مقصد مناسبی برای بازنشستگی است؟ در شرایط کنونی می توان به این نکته اشاره کرد که فرانسه یک یاز کشورهایی است که از بازنشستگان میزبانی می کند. در حقیقت افرادی که حقوق ثابتی دریافت می کنند، می توانند با درآمد سالانه خود، در فرانسه اقامت دریافت کنند.
  • آیا قوانین بازنشستگی در فرانسه مناسب است؟ دولت در تلاش است تا اصلاحات قانونی را در سن بازنشستگی اعمال کند. در این صورت افراد موظف هستند که سال های بیشتری در فرانسه کار کنند. این یکی از محدودیت هایی است که نیروی کار در فرانسه با آن روبرو شده است. به همین دلیل معمولا افراد در فرانسه بیشتر از سایر کشورها مشغول به کار می شوند.
  • سن بازنشستگی در فرانسه تا چه سالی است؟ سن بازنشستگی در فرانسه به 67 سال نیز رسیده است. در این صورت فرد باید حدود 40 سال در فرانسه کار کند تا به حقوق کامل بازنشستگی دست پیدا کند.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *