صفحه اصلی » آمریکا » ویزای تحصیلی آمریکا
سفیران سروش سعادت

ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا
نوشته شده توسط em.user2 | آمریکا | دیدگاه ۹

با توجه به آخرین قوانین مهاجرتی امکان اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به یک آرزو برای ایرانیان تبدیل شده است. با تصمیماتی که از سوی شخص اول این کشور اتخاذ گردیده شرایط حتی برای اتباع ایرانی که در این کشور دارای اقامت هستند هم سخت شده و عده ای از دانشجویان ایرانی نیز از این کشور دیپورت شده اند پس طبیعتا ورود برای یک تبعه ایرانی و اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در حال حاظر اصلا آسان نیست و اگر شخصی اقدام به این امر نماید ریسک بزرگی کرده است.

همانطور که می دانید شخصی که مشتاق به تحصیل در خارج از کشور و مشخصا آمریکا باشد دو مرحله پیش رو خواهد داشت. ابتدا جهت اخذ پذیرش از یک مدرسه، کالج یا دانشگاه اقدام نموده و سپس درخواست ویزای تحصیلی آمریکا را می دهد، با اخذ پذیرش نهایی از سوی موسسات آموزش عالی در آمریکا شما موفق به دریافت نامه ی I20 خواهید شد که طبق قوانین می بایست تا قبل از ۱۲۰ روز از شروع ترم تحصیلی خود درخواست ویزا نمائید، در این قسمت زمانبندی نقش بسیار مهمی دارد که بتوانید به تاریخ مصاحبه خود برسید.

 

آیا شرایط در مورد اخذ ویزای تحصیلی هم شامل تحریم ها می شود؟

خیر، چنانچه شما مایل به تحصیل در آمریکا هستید همچنان می توانید به عنوان یک ایرانی درخواست ویزای تحصیلی از این کشور نمائید و این تحریم ها شمال حال افرادی می شود که جهت برنامه های مهاجرتی از جمله اخذ اقامت، گرین کارت و لاتاری درخواست می دهند که به صورت تعلیق درآمده است و همچنان اتباع ایرانی که از جمله هفت کشور تحریم شده می باشند می توانند برای ویزاهای غیر مهاجرتی از جمله سری F و M و J آمریکا می توانند اقدام نمایند، اما باید گفت که همچنان با رویکرد ترامپ تعداد زیادی از درخواست های ویزای تحصیلی از سوی ایرانیان جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا رد شده است، در سال اخیر تنها ۲۶ درصد دانشجویان ایرانی موفق به اخذ ویزای دانشجویی آمریکا شده اند.

 

آیا این محدودیت ها نیز شامل شخصی که از پیش با ویزای دانشجویی در آمریکا بوده هم می شود؟

همانطور که می دانید یک ویزای تحصیلی در آمریکا می تواند به صورت سینگل یا مولتیپل صادر گردد و با فشارهایی که از سوی ترامپ به دانشجویان ایرانی تحمیل می شود آنها را در حال حاضر محدود به اخذ ویزای سینگل می شوند، اما یک نکته ای که برای برخی مورد ابهام است این موضوع است که آیا با ویزای مولتی می توان همچنان با این وضعیت رفت و آمد کرد و آیا به صلاح دانشجو هست یا خیر؟

باید گفت که بعد از وجود تحریم ها نیز دانشجویانی که دارای ویزای F1 مولتیپل بوده اند توانسته اند از آمریکا خارج شده و مجددا به این کشور بازگردند اما در اینباره باید گفت که اگر دانشجوی ایرانی با ویزای مولتیپل F1 از این کشور خارج شود می تواند با ممنوعیت ورود از سوی ماموران کنترل مرزی آمریکا روبرو شود که از دید شما شاید غیر منطقی باشد اما باید گفت ماموران اداره مهاجرت آمریکا همواره می توانند بر خلاف قوانین نظر سلیقه ای خود را به اتباع ایرانی هم در مورد صدور ویزا و هم رفت و آمد تحمیل نمایند.

 

تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در آمریکا

امکان تحصیل در آمریکا همانند کانادا، استرالیا و انگلستان از مقاطع ابتدایی برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی وجود دارد. اگر به روند اخذ پذیرش از یک موسسه آموزش عالی آشنایی ندارید بهتر است برای موفقیت در این پروسه از یک وکیل کمک بگیرید، معمولا دانش آموزانی که اینجا در آخرین مقطع تحصیلی درس خوانده اند می توانند در مقطع بعدی و بدون وقفه در نظام آموزشی جدید تحصیل نمایند، امکان اخذ ویزای دانش آموزی برای سنین کمتر از ۱۸ سال چون نیازمند حضور یک قیم در کنار محصل است امری بسیار دشوار در حال حاضر تلقی می شود و پیشنهاد می شود دانش آموزان با ثبت نام در مدارس شبانه روزی شانس دریافت این ویزا را برای خود بالا ببرید، در اینباره از وکیل خود مشاوره بیشتری بگیرید.

 

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

دانشجویانی که مشتاق به تحصیل در آمریکا هستند باید هزینه تحصیل بالایی نیز در این کشور پرداخت نمایند که در مقطع کارشناسی نیز که کمتر امکان دریافت بورس می باشد. دانشجویانی که در این مقطع و مقاطع قبل از دانشگاه به آمریکا مهاجرت تحصیلی می کنند باید از حمایت مالی بیشتری و ساپورت خانواده بهره ببرند، تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه و کارشناسی به اضافه هزینه های زندگی برای یکسال در آمریکا حداقل ۴۰ هزار دلار آمریکا هزینه خواهد داشت، البته شاید شما در ایالتی گرانتر هزینه های خیلی بیشتری هم پرداخت نمائید.

دانشجویان می توانند برای کاهش هزینه های تحصیل از دانشگاه های دولتی این کشور پذیرش شوند و همچنین برای کاهش هزینه های زندگی به سمت ایالت های ارزان آمریکا که به عنوان شهرهای دانشجویی معروفند بروند. می توان گفت هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به کشور کانادا بسیار زیادتر می شود و در این مقطع زمانی و شرایط سخت مهاجرت به آمریکا توصیه و پیشنهاد ما برای یک کشور جایگزین کشور همسایه یعنی کاناداست که کاملا از جهت نظام آموزشی و حقوقی مشابه قوانین آمریکا تعریف شده اند با این تفاوت که در حال حاضر هزینه های زندگی در این کشور بسیار ارزانتر از آمریکاست.

 

شرایط کار ضمن تحصیل و پس از ویزای تحصیلی آمریکا

دانشجویان در آمریکا نیز می توانند همانند سایر کشورها از حق کار پاره وقت برای امرار معاش استفاده کنند، تقریبا در هر هفته ۲۰ ساعت حق کار خواهند داشت، البته اگر لطمه ای به درس آنها وارد نشود که از این حیث دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا از شرایط بهتری به جهت تعداد ساعات کمتری که در کلاس می گذرانند بهره می برند.

برخی دانشجویان با دریافت بورس نیز در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا از هزینه های خود می کاهند، البته دریافت اینگونه بورس ها نیاز به رزومه مناسب تحصیلی و پژوهشی دارد که می توانید زمانی که در حال تحصیل مقطع کارشناسی در کشور خود هستید برای برآورده نمودن شرایط دریافت بورس مدارک و شرایط خود را مهیا سازید. امکان اخذ اقامت بعد از تحصیل در صورت مهیا بودن یک پیشنهاد کاری برای دانشجو وجود دارد، اما باید دید با رویکردهایی که این کشور در حال حاضر دارد این اتفاق آیا می افتد یا خیر.

 

به طور خلاصه می توان گفت اتباعی که تاکنون موفق به مهاجرت به آمریکا نشده اند با شرایط کنونی چنانچه هنوز می توان برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام نمود اما امکان موفقیت در این پروسه زیر ۲۰ درصد خواهد بود. در حال حاضر اکثر متقاضیان کشور کانادا را به عنوان جایگزین انتخاب می نمایند، علی رغم شرایط مهاجرتی سخت آمریکا جهت اخذ ویزای تحصیلی، کشور کانادا شرایط مطلوبی را جهت صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان دارد.

ویزای تحصیلی آمریکا
۵ (۱۰۰%) ۲۰ votes
سفیران سروش سعادت
دیدگاه ها
 • مهسا گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون
  همان طور که در این مقاله بیان کردید امکان گرفتن ویزای تحصیلی امریکا بسیار کم است

 • بیژن مرتضوی گفت:

  چطور می تونم در زمان اخذ پذیرش مطمئن بشم که ویزای تحصیلی صادر میشه یا نه

 • diana گفت:

  ba tashakor az site khoobetoon، aya raveshe digari ham baraye mohajerat b amrika vojood dare masalan chizi tahte onvane skilled worker?

 • لیدا بهرامی گفت:

  با سلام
  اطلاعات جامع و کاملی بود ولی خب ویزا نمیشه گرفت با این وضع

 • صبا صابری گفت:

  با سلام و عرض ادب

  یک سوالی از خدمتتون داشتم خیلی خیلی ممنون میشم پاسخ بدید
  آیا بعد از تمام شدن تحصیل امکان کار کردن در آمریکا وجود دارد؟
  سپاس از اطلاعات مفیدتون

 • هما گفت:

  متاسفانه این کشور دگ ویزا نمیده به ایرانیها فکر میکنم تحصیل در کانادا جایگزین خوبى باشه

 • ترانه گفت:

  من به نظرم این روزها با وجود ترامپ ارتباط ایران و آمریکا باهم خوب نیست من مقاله کانادا خوندم و ویزاهاتونو که دیدم ترجیح میدم برای کانادا اقدام کنم

 • مصطفی گفت:

  الان که برای تحصیل نمیشه رفت امریکا به نظر شما کدوم کشور مناسبتره
  کانادا خوبه؟

 • sohrab گفت:

  من از دانشگاه خیلی خوب هم پذیرش داشتم و مدارکم کامل بود اما متاسفانه ویزای من خیلی غیر منطقی رد شد