مهاجرت تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

بسیاری بر این باورند که امریکا به ایرانیان دیگر ویزای تحصیلی نمیدهد. در صورتی که اینگونه نیست و صدور ویزای تحصیلی آمریکا تحت شرایطی ممکن میباشد. شاید باید اینگونه گفت که ویزای تحصیلی آمریکا غیر ممکن نیست اما سخت میباشد. ما در این مقاله به صورت جزئی این موضوع را بررسی خواهیم کرد و ویزای تحصیلی آمریکا را به بهترین نحو ممکن مو شکافی میکنیم. با توجه به آخرین قوانین مهاجرتی امکان اخذ ویزای تحصیلی آمریکا به یک آرزو برای ایرانیان تبدیل شده است.با تصمیماتی که از سوی شخص اول این کشور اتخاذ گردیده شرایط صدور ویزا برای یک تبعه ایرانی و اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در حال حاضر اصلا آسان نیست و اگر شخصی اقدام به این امر نماید ریسک بزرگی کرده است.

 • شرایط اخذ پذیرش از آمریکا چیست؟
 • تحریم های آمریکا چه تاثیری بر روند اخذ ویزای تحصیلی داشته است؟
 • برای دریافت ویزای تحصیلی به چه مدارکی نیاز است؟
 • چه محدودیت هایی برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا وجود دارد؟
 • هزینه های تحصیل در کشور آمریکا چگونه است؟
 • آیا امکان تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در کشور آمریکا وجود دارد؟

ابتدا جهت اخذ پذیرش از یک مدرسه، کالج یا دانشگاه اقدام نموده و سپس درخواست ویزای تحصیلی آمریکا را می دهد، با اخذ پذیرش نهایی از سوی موسسات آموزش عالی در آمریکا شما موفق به دریافت نامه I20 خواهید شد که طبق قوانین می بایست تا قبل از 120 روز از شروع ترم تحصیلی خود درخواست ویزا نمائید، در این قسمت زمانبندی نقش بسیار مهمی دارد که بتوانید به تاریخ مصاحبه خود برسید. با توجه به اینکه تحصیل در امریکا برای دانشجویان و دانش اموزان خارجی پولی بوده و فرد باید برای این موضوع به مراکز آموزشی شهریه پرداخت کند.

اینفوگرافیک ویزای تحصیلی آمریکا

تحریم های آمریکا

آیا شرایط در مورد اخذ ویزای تحصیلی هم شامل تحریم ها می شود؟ خیر، چنانچه شما مایل به تحصیل در کانادا یا آمریکا هستید همچنان می توانید به عنوان یک ایرانی درخواست ویزای تحصیلی از این کشور نمائید و این تحریم ها شمال حال افرادی می شود که جهت برنامه های مهاجرتی از جمله اخذ اقامت، گرین کارت و لاتاری درخواست می دهند که به صورت تعلیق درآمده است و همچنان اتباع ایرانی که از جمله هفت کشور تحریم شده می باشند می توانند برای ویزاهای غیر مهاجرتی از جمله سری F و M و J آمریکا می توانند اقدام نمایند، اما باید گفت که همچنان با رویکرد ترامپ تعداد زیادی از درخواست های ویزای تحصیلی از سوی ایرانیان جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا رد شده است، در سال اخیر تنها 26 درصد دانشجویان ایرانی موفق به اخذ ویزای دانشجویی آمریکا شده اند.

پارامتر هایی که در صدور ویزای دانشجویی امریکا اثر گذر است را میتوان به سن و اعتبار دانشگاه پذیرش شده و شهریه پرداخت شده و توانایی مالی خود فرد و خانواده و معدل مقطع قبلی و از همه مهم تر مدرک زبان اشاره کرد و همچنین قوی بودن پاسپورت فرد مانند اینکه کشورهای معتبر دنیا قبلا ویزا شده باشد و استیکر ویزای آن کشور و همچنین مهر ورود و خروج نیز در آن درج شده باشد. که کنار هم بودن این موارد شانس صدور ویزا را برای فرد متقاضی بیشتر میکند.

محدودیت های آمریکا برای اعطای ویزای تحصیلی

طی کردن یکسری از پارامترها باعث میشود تا صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان هموارتر شود. برای مثال هر چه اعتبار دانشگاهی که از آن اخذ پذیرش شده بالا تر باشد میتوان گفت که شانس صدور ویزا بیشتر است. شرط سن نیز یکی دیگر از موارد مهم و حساس است. به این صورت که هر چه تناسب سن فرد با مقطعی که پذیرش اخذ شده همخوانی داشته باشد باز هم شانس صدور ویزا بیشتر است. برای مثال فردی که 19 سال سن دارد و برای مقطع لیسانس اخذ پذیرش کرده شانس بالاتری برخوردار است. مطلب بعدی هزینه تحصیل و شهریه مرکز آموزشی میباشد هر چه مبلغ پرداختی از شهریه دانشگاهی بیشتر باشد و متقاضی هزینه بیشتری را به آنجا پردات کرده باشد باز هم شانس صدرو ویزا بالاتر میرود.

البته استاندارد های دیگر که در بالا به نیز اشاره شد. باید گفت که بعد از وجود تحریم ها نیز دانشجویانی که دارای ویزای اف یک مولتیپل بوده اند توانسته اند از آمریکا خارج شده و مجددا به این کشور بازگردند اما در این باره باید گفت که اگر دانشجوی ایرانی با ویزای مولتیپل اف یک از این کشور خارج شود می تواند با ممنوعیت ورود از سوی ماموران کنترل مرزی آمریکا روبرو شود که از دید شما شاید غیر منطقی باشد اما باید گفت ماموران اداره مهاجرت آمریکا همواره می توانند بر خلاف قوانین نظر سلیقه ای خود را به اتباع ایرانی هم در مورد صدور ویزا و هم رفت و آمد تحمیل نمایند.

تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در آمریکا

امکان تحصیل در آمریکا همانند کانادا، استرالیا و انگلستان از مقاطع ابتدایی برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی وجود دارد. اگر به روند اخذ پذیرش از یک موسسه آموزش عالی آشنایی ندارید بهتر است برای موفقیت در این پروسه از یک وکیل کمک بگیرید، معمولا دانش آموزانی که اینجا در آخرین مقطع تحصیلی درس خوانده اند می توانند در مقطع بعدی و بدون وقفه در نظام آموزشی جدید تحصیل نمایند، امکان اخذ ویزای دانش آموزی برای سنین کمتر از 18 سال چون نیازمند حضور یک قیم در کنار محصل است امری بسیار دشوار در حال حاضر تلقی می شود و پیشنهاد می شود دانش آموزان با ثبت نام در مدارس شبانه روزی شانس دریافت این ویزا را برای خود بالا ببرید، در اینباره از وکیل خود مشاوره بیشتری بگیرید.

هزینه های تحصیل و ویزای تحصیلی آمریکا

دانشجویانی که مشتاق به تحصیل در آمریکا هستند باید هزینه تحصیل بالایی نیز در این کشور پرداخت نمایند که در مقطع کارشناسی نیز که کمتر امکان دریافت بورس می باشد. دانشجویانی که در این مقطع و مقاطع قبل از دانشگاه به آمریکا مهاجرت تحصیلی می کنند باید از حمایت مالی بیشتری و ساپورت خانواده بهره ببرند، تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه و کارشناسی به اضافه هزینه های زندگی برای یکسال در آمریکا حداقل 40000$ (دلار آمریکا) هزینه خواهد داشت، البته شاید شما در ایالتی گرانتر هزینه های خیلی بیشتری هم پرداخت نمائید. دانشجویان می توانند برای کاهش هزینه های تحصیل از دانشگاه های دولتی این کشور پذیرش شوند و همچنین برای کاهش هزینه های زندگی به سمت ایالت های ارزان آمریکا که به عنوان شهرهای دانشجویی معروفند بروند.

می توان گفت هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به کشور کانادا بسیار زیادتر می شود و در این مقطع زمانی و شرایط سخت مهاجرت به آمریکا توصیه و پیشنهاد ما برای یک کشور جایگزین کشور همسایه یعنی کاناداست که کاملا از جهت نظام آموزشی و حقوقی مشابه قوانین آمریکا تعریف شده اند با این تفاوت که در حال حاضر هزینه های زندگی در این کشور بسیار ارزانتر از آمریکاست و همچنین شانس کاریابی در این کشور بیشتر و با رفاه اجتماعی بالاتر. برای آگاهی بیشتر در مورد ویزای تحصیلی کانادا به مقاله مد نظر رفته و کسب اطلاعات کنید.

شرح هزینه های تحصیل در آمریکا در جدول زیر ارائه شده است:

دوره های دو ساله دوره های دوساله دانشگاه دولتی درون ایالتی دوره های دوساله دانشگاه دولتی برون ایالتی دوره های مربوط به دانشگاه های خصوصی
شهریه و هزینه های دانشگاهی 3660$ 10230$ 26290$ 35830$
محل اقامت 8660$ 11140$ 11140$ 12680$
مجموع 12320$ 21370$ 37430$ 48510$

اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

یکی از مهم ترین مسائلی که همواره علاقمندان تحصیل در آمریکا باید به آن توجه ویژه داشته باشند اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکاست. شاید پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا چندان دشوار نیست اما مسئله اصلی اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. برای دریافت ویزای تحصیلی هر فرد باید مدارک شخصی خود را در اختیار سفارت کشور آمریکا قرار دهد.

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار شش ماه بیشتر از دوره تحصیل
 • تکمیل فرم DS-160
 • رسید پرداخت حق صدور ویزا
 • یک قطعه عکس مطابق ضوابط
 • گواهی معتبر تسلط به زبان انگلیسی
 • ترجمه کلیه مدارک و سوابق تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه نامه متقاضی از تحصیل در کشور آمریکا

هزینه های تحصیل و ویزای تحصیلی آمریکا

شرایط کار ضمن تحصیل و پس از ویزای تحصیلی آمریکا

دانشجویان در آمریکا نیز می توانند همانند سایر کشورها از حق کار پاره وقت برای امرار معاش استفاده کنند، تقریبا در هر هفته 20 ساعت حق کار خواهند داشت، البته اگر لطمه ای به درس آنها وارد نشود که از این حیث دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا از شرایط بهتری به جهت تعداد ساعات کمتری که در کلاس می گذرانند بهره می برند. برخی دانشجویان با دریافت بورس نیز در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری از هزینه های خود می کاهند، البته دریافت اینگونه بورس ها نیاز به رزومه مناسب تحصیلی و پژوهشی دارد که می توانید زمانی که در حال تحصیل مقطع کارشناسی در کشور خود هستید برای برآورده نمودن شرایط دریافت بورس مدارک و شرایط خود را مهیا سازید. در حال حاضر در اروپا ویزاهای تحصیلی کشور های المان و اتریش در زمره پر طرفدارترینها هستند.

جهت آگاهی از این موضوع به مقاله ویزای تحصیلی آلمان و یا مقاله ویزای تحصیلی اتریش رفته و کسب اطلاعات کنید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای شما عزیزان میباشد. امکان اخذ اقامت بعد از تحصیل در صورت مهیا بودن یک پیشنهاد کاری برای دانشجو وجود دارد، اما باید دید با رویکردهایی که این کشور در حال حاضر دارد این اتفاق آیا می افتد یا خیر. به طور خلاصه می توان گفت اتباعی که تاکنون موفق به مهاجرت به آمریکا نشده اند با شرایط کنونی چنانچه هنوز می توان برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام نمود اما امکان موفقیت در این پروسه زیر 20% خواهد بود. در حال حاضر اکثر متقاضیان کشور کانادا را به عنوان جایگزین انتخاب می نمایند، علی رغم شرایط مهاجرتی سخت آمریکا جهت اخذ ویزای تحصیلی، کشور کانادا شرایط مطلوبی را جهت صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان دارد.

9 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی آمریکا

 1. مهسا گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون
  همان طور که در این مقاله بیان کردید امکان گرفتن ویزای تحصیلی امریکا بسیار کم است

 2. بیژن مرتضوی گفت:

  چطور می تونم در زمان اخذ پذیرش مطمئن بشم که ویزای تحصیلی صادر میشه یا نه

 3. diana گفت:

  ba tashakor az site khoobetoon، aya raveshe digari ham baraye mohajerat b amrika vojood dare masalan chizi tahte onvane skilled worker?

 4. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام
  اطلاعات جامع و کاملی بود ولی خب ویزا نمیشه گرفت با این وضع

 5. صبا صابری گفت:

  با سلام و عرض ادب

  یک سوالی از خدمتتون داشتم خیلی خیلی ممنون میشم پاسخ بدید
  آیا بعد از تمام شدن تحصیل امکان کار کردن در آمریکا وجود دارد؟
  سپاس از اطلاعات مفیدتون

 6. هما گفت:

  متاسفانه اين كشور دگ ويزا نميده به ايرانيها فكر ميكنم تحصيل در كانادا جايگزين خوبى باشه

 7. ترانه گفت:

  من به نظرم این روزها با وجود ترامپ ارتباط ایران و آمریکا باهم خوب نیست من مقاله کانادا خوندم و ویزاهاتونو که دیدم ترجیح میدم برای کانادا اقدام کنم

 8. مصطفی گفت:

  الان که برای تحصیل نمیشه رفت امریکا به نظر شما کدوم کشور مناسبتره
  کانادا خوبه؟

 9. sohrab گفت:

  من از دانشگاه خیلی خوب هم پذیرش داشتم و مدارکم کامل بود اما متاسفانه ویزای من خیلی غیر منطقی رد شد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *