مهاجرت تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

بسیاری بر این باورند که امریکا به ایرانیان دیگر ویزای تحصیلی نمی دهد. در صورتی که اینگونه نیست و صدور ویزای تحصیلی آمریکا تحت شرایطی ممکن می باشد هرچند دشوار شده است. شاید باید اینگونه گفت که ویزای تحصیلی آمریکا غیر ممکن نیست اما سخت می باشد. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده٬ این موضوع به صورت جزئی بررسی خواهد شد و سعی بر این است تا در طول مقاله پاسخ سوالات ذیل در خصوص ویزای تحصیلی آمریکا داده شود:

 • شرایط اخذ پذیرش از آمریکا چیست؟
 • برای دریافت ویزای تحصیلی به چه مدارکی نیاز است؟
 • چه محدودیت هایی برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا وجود دارد؟
 • هزینه های تحصیل در کشور آمریکا چگونه است؟
 • آیا امکان تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در کشور آمریکا وجود دارد؟

ابتدا جهت اخذ پذیرش از یک مدرسه، کالج یا دانشگاه اقدام نموده و سپس درخواست ویزای تحصیلی آمریکا را می دهد، با اخذ پذیرش نهایی از سوی موسسات آموزش عالی در آمریکا فرد موفق به دریافت نامه I20 خواهد شد و طبق قوانین می بایست تا قبل از 120 روز از شروع ترم تحصیلی درخواست ویزا شود، در این قسمت زمانبندی نقش بسیار مهمی دارد که فرد بتواند به تاریخ مصاحبه برسد. با توجه به اینکه تحصیل در امریکا برای دانشجویان و دانش اموزان خارجی با پرداخت هزینه همراه است لازم است پیش از انتخاب آمریکا به عنوان مقصد نهایی٬ تمامی شرایط موجود در سال 2020 بررسی گردد.

اینفوگرافیک ویزای تحصیلی آمریکا

بالا بردن شانس اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در سال 2020

طی کردن یکسری از پارامترها باعث میشود تا صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان هموارتر شود. برای مثال هر چه اعتبار دانشگاهی که از آن اخذ پذیرش شده بالا تر باشد می توان گفت که شانس صدور ویزا بیشتر است. شرط سن نیز در سال 2020 یکی دیگر از موارد مهم و حساس است. به این صورت که هر چه تناسب سن فرد با مقطعی که پذیرش اخذ شده همخوانی داشته باشد باز هم شانس صدور ویزا بیشتر است. برای مثال فردی که 19 سال سن دارد و برای مقطع لیسانس اخذ پذیرش کرده شانس بالاتری برخوردار است. مطلب بعدی هزینه تحصیل و شهریه مرکز آموزشی می باشد هر چه مبلغ پرداختی از شهریه دانشگاهی بیشتر باشد و متقاضی هزینه بیشتری را به آنجا پرداخت کرده باشد باز هم شانس صدور ویزا بالاتر می رود.

تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در آمریکا

امکان تحصیل در آمریکا همانند کانادا، استرالیا و انگلستان از مقاطع ابتدایی برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی وجود دارد. معمولا دانش آموزانی که اینجا در آخرین مقطع تحصیلی درس خوانده اند می توانند در مقطع بعدی و بدون وقفه در نظام آموزشی جدید تحصیل نمایند، امکان اخذ ویزای دانش آموزی برای سنین کمتر از 18 سال چون نیازمند حضور یک قیم در کنار محصل است امری بسیار دشوار در حال حاضر تلقی می شود و پیشنهاد می شود دانش آموزان با ثبت نام در مدارس شبانه روزی شانس دریافت این ویزا را برای خود بالا ببرند. همچنین یک نکته مهم دیگر این است که بهتر است بدون مدرک زبان برای ویزای تحصیلی امریکا اقدام نشود.

هزینه تحصیل در آمریکا

دانشجویانی که مشتاق به تحصیل در آمریکا هستند باید هزینه تحصیل بالایی نیز در این کشور پرداخت نمایند که در مقطع کارشناسی نیز که کمتر امکان دریافت بورس می باشد. دانشجویانی که در این مقطع و مقاطع قبل از دانشگاه به آمریکا مهاجرت تحصیلی می کنند باید از حمایت مالی بیشتری و ساپورت خانواده بهره ببرند، تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه و کارشناسی به اضافه هزینه های زندگی برای یکسال در آمریکا حداقل 40000$ (دلار آمریکا) هزینه خواهد داشت. دانشجویان می توانند برای کاهش هزینه های تحصیل از دانشگاه های دولتی این کشور پذیرش شوند و همچنین برای کاهش هزینه های زندگی به سمت ایالت های ارزان آمریکا که به عنوان شهرهای دانشجویی معروفند بروند.

می توان گفت هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به کشور کانادا بسیار زیادتر می شود و در این مقطع زمانی و شرایط سخت مهاجرت به آمریکا توصیه و پیشنهاد ما برای یک کشور جایگزین کشور همسایه یعنی کاناداست که کاملا از جهت نظام آموزشی و حقوقی مشابه قوانین آمریکا تعریف شده اند با این تفاوت که در حال حاضر هزینه های زندگی در این کشور بسیار ارزان تر از آمریکاست. هم چنین شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیز در سال 2020 بالاتر از ویزای آمریکا است.

شرح هزینه های تحصیل در آمریکا در سال 2020 در جدول زیر ارائه شده است:

پارامتر دوره های دو ساله دوره های دوساله دانشگاه دولتی درون ایالتی دوره های دوساله دانشگاه دولتی برون ایالتی دوره های مربوط به دانشگاه های خصوصی
شهریه و هزینه های دانشگاهی $3660 (دلار آمریکا) $10230 (دلار آمریکا) $26290 (دلار آمریکا) $35830 (دلار آمریکا)
محل اقامت $8660 (دلار آمریکا) $11140 (دلار آمریکا) $11140 (دلار آمریکا) $12680 (دلار آمریکا)
مجموع $12320 (دلار آمریکا) $21370 (دلار آمریکا) $37430 (دلار آمریکا) $48510 (دلار آمریکا)

معرفی بهترین دانشگاه های آمریکا

اخذ پذیرش از دانشگاه های مطرح آمریکا و پرداخت پیشاپیش شهریه سال اول منجر می شود شانس اخذ ویزای افراد افزایش پیدا کند. فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های برتر آمریکا همچنین شانس کاریابی حین و پس از اتمام تحصیلات را نیز ارتقا می دهد. برخی از بهترین دانشگاه های آمریکا در سال 2020 عبارت هستند از:

ردیف بهترین دانشگاه های آمریکا Times Higher Education Ranking 2020 U.S. News & World Report Ranking 2020
1 California Institute of Technology 2 6
2 Stanford University 4 3
3 Massachusetts Institute of Technology 5 2
4 Princeton University 6 8
5 Harvard University 7 1
6 Yale University 8 12
7 University of Chicago 9 13
8 University of Pennsylvania 11 16
9 Johns Hopkins University 12 11
10 University of California, Berkeley 13 4

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

یکی از مهم ترین مسائلی که همواره علاقه مندان تحصیل در آمریکا باید به آن توجه ویژه داشته باشند اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکاست. شاید پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا چندان دشوار نیست اما مسئله اصلی اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. برای دریافت ویزای تحصیلی هر فرد باید مدارک شخصی خود را در اختیار سفارت کشور آمریکا قرار دهد.

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار شش ماه بیشتر از دوره تحصیل
 • تکمیل فرم DS-160
 • رسید پرداخت حق صدور ویزا
 • یک قطعه عکس مطابق ضوابط
 • گواهی معتبر تسلط به زبان انگلیسی
 • ترجمه کلیه مدارک و سوابق تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه نامه متقاضی از تحصیل در کشور آمریکا

هزینه های تحصیل و ویزای تحصیلی آمریکا

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا

همانطور که در مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا بیان گردید٬ داشتن نامه پذیرش دانشگاه یکی از مهم ترین مدارک برای اخذ ویزاست. گرفتن نامه پذیرش نیز خود نیاز به داشتن مدارک متعددی دارد که باید برای دانشگاه مورد نظر ارسال گردد و به شرح ذیل است:

 • رزومه تحصیلی و غیر تحصیلی یعنی هر موفقیتی اعم از درسی و غیر درسی مثل اخذ مدال ورزشی باید در آن ذکر گردد
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به آن ها اشاره شده از جمله مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی مقطع قبلی
 • هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه اساتید
 • انگیزه نامه که باید حتما توسط خود دانشجو در نهایت صداقت نوشته شود

شرایط کار ضمن تحصیل و پس از ویزای تحصیلی آمریکا

دانشجویان در آمریکا نیز می توانند همانند سایر کشورها از حق کار پاره وقت برای امرار معاش استفاده کنند، تقریبا در هر هفته 20 ساعت حق کار خواهند داشت، البته اگر لطمه ای به درس آنها وارد نشود که از این حیث دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا از شرایط بهتری به جهت تعداد ساعات کمتری که در کلاس می گذرانند بهره می برند. برخی دانشجویان با دریافت بورس نیز در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری از هزینه های خود می کاهند، البته دریافت اینگونه بورس ها نیاز به رزومه مناسب تحصیلی و پژوهشی دارد.

از آنجایی که تحصیل در برخی کشورها از جمله نروژ٬ آلمان٬ اتریش و… همچنان رایگان است برخی افراد کنجکاوند تا اطلاعاتی در خصوص شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان و یا ویزای تحصیلی اتریش در سال 2020 کسب کنند. متقاضیان می توانند به منظور دست یابی به اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

سوالات پرتکرار در خصوص ویزای تحصیلی آمریکا

افرادی که تمایل به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در سال 2020 دارند با سوالات زیر مواجه می شوند:

 • برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا چه کارهایی باید انجام شود؟ ابتدا باید جهت اخذ پذیرش از یک مدرسه، کالج یا دانشگاه اقدام نموده و سپس درخواست ویزای تحصیلی داده شود. با اخذ پذیرش نهایی از سوی موسسات آموزش عالی در آمریکا فرد موفق به دریافت نامه I20 خواهد شد که طبق قوانین باید تا قبل از 120 روز از شروع ترم تحصیلی خود درخواست ویزا نماید.
 • چه پارامترهایی در صدور ویزای دانشجویی آمریکا 2020 حائز اهمیت است؟ سن، اعتبار دانشگاه پذیرش شده و شهریه پرداخت شده، اعتبار پاسپورت و تاریخچه سفر متقاضی، توانایی مالی خود فرد و خانواده، معدل مقطع قبلی و از همه مهم تر مدرک زبان موارد حائز اهمیت میباشند.
 • آیا امکان تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در آمریکا وجود دارد؟ امکان اخذ ویزای دانش آموزی برای سنین کمتر از 18 سال چون نیازمند حضور یک قیم در کنار محصل است در حال حاضر امری بسیار دشوار تلقی می شود و پیشنهاد می شود دانش آموزان با ثبت نام در مدارس شبانه روزی شانس دریافت این ویزا را افزایش دهد.
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا در سال 2020 چیست؟ پاسپورت معتبر با اعتبار 6 ماه بیشتر از دوره تحصیل، تکمیل فرم DS-160، رسید پرداخت حق صدور ویزا، یک قطعه عکس مطابق ضوابط، گواهی معتبر تسلط به زبان انگلیسی، ترجمه کلیه مدارک و سوابق تحصیلی، گواهی تمکن مالی و انگیزه نامه متقاضی از تحصیل در کشور آمریکا
 • آیا گپ تحصیلی برای تحصیل در آمریکا مورد توجه است؟ شرط سن یکی از موارد مهم و حساس است، به این صورت که هر چه تناسب سن فرد با مقطعی که پذیرش برای آن اخذ شده همخوانی داشته باشد، شانس صدور ویزا بیشتر میشود.

11 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی آمریکا

 1. اصغر گفت:

  بابا یه کم کامنتا رو تابلوتر میذاشتین :)))))))))))))
  تو یه روز و یه ساعت ده نفر اومدن گفتن آمریکا که نمیشه رفت بریم کانادا :))))))))))))
  منم یه سوال داشتم: دلالی کانادا صرفه ش بیشتره؟ ما حال نداریم تا اونجا بریم، یه دکترا چند درمیاد بخرین برامون؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   اول از همه تشکر میکنم بابت اظهارنظرتون. اما متوجه نشدم که منظورتون از متن ابتدای کامنتی که گذاشتید چی هستش
   با این طرز تفکر نمیتونید مهاجرت کنید متاسفانه
   دکترا خوندن در کانادا نیاز به پارامترهای خیلی زیادی داره
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 2. sohrab گفت:

  من از دانشگاه خیلی خوب هم پذیرش داشتم و مدارکم کامل بود اما متاسفانه ویزای من خیلی غیر منطقی رد شد

 3. مصطفی گفت:

  الان که برای تحصیل نمیشه رفت امریکا به نظر شما کدوم کشور مناسبتره
  کانادا خوبه؟

 4. ترانه گفت:

  من به نظرم این روزها با وجود ترامپ ارتباط ایران و آمریکا باهم خوب نیست من مقاله کانادا خوندم و ویزاهاتونو که دیدم ترجیح میدم برای کانادا اقدام کنم

 5. هما گفت:

  متاسفانه اين كشور دگ ويزا نميده به ايرانيها فكر ميكنم تحصيل در كانادا جايگزين خوبى باشه

 6. صبا صابری گفت:

  با سلام و عرض ادب

  یک سوالی از خدمتتون داشتم خیلی خیلی ممنون میشم پاسخ بدید
  آیا بعد از تمام شدن تحصیل امکان کار کردن در آمریکا وجود دارد؟
  سپاس از اطلاعات مفیدتون

 7. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام
  اطلاعات جامع و کاملی بود ولی خب ویزا نمیشه گرفت با این وضع

 8. diana گفت:

  ba tashakor az site khoobetoon، aya raveshe digari ham baraye mohajerat b amrika vojood dare masalan chizi tahte onvane skilled worker?

 9. بیژن مرتضوی گفت:

  چطور می تونم در زمان اخذ پذیرش مطمئن بشم که ویزای تحصیلی صادر میشه یا نه

 10. مهسا گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون
  همان طور که در این مقاله بیان کردید امکان گرفتن ویزای تحصیلی امریکا بسیار کم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *