مهاجرت تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

بسیاری بر این باورند که آمریکا به ایرانیان دیگر ویزای تحصیلی نمیدهد. اینچنین نیست و صدور ویزای تحصیلی آمریکا تحت شرایطی ممکن می باشد هرچند دشوار شده است. شاید باید اینگونه گفت که ویزای تحصیلی آمریکا غیر ممکن نیست اما سخت می باشد. در این مقاله که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، این موضوع به صورت جزئی بررسی خواهد شد و سعی بر این است تا در طول مقاله پاسخ سوالات ذیل در خصوص ویزای تحصیلی آمریکا داده شود:

 • شرایط اخذ پذیرش از آمریکا چیست؟
 • برای دریافت ویزای تحصیلی به چه مدارکی نیاز است؟
 • چه محدودیت هایی برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا (F1 Visa) وجود دارد؟
 • هزینه های تحصیل در کشور آمریکا چگونه است؟
 • آیا امکان تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در کشور آمریکا وجود دارد؟

ابتدا جهت اخذ پذیرش از یک مدرسه، کالج یا دانشگاه اقدام نموده و سپس درخواست ویزای تحصیلی آمریکا را می دهد، با اخذ پذیرش نهایی از سوی موسسات آموزش عالی در آمریکا فرد موفق به دریافت نامه I20 خواهد شد و طبق قوانین می بایست تا قبل از 120 روز از شروع ترم تحصیلی درخواست ویزا شود، در این قسمت زمانبندی نقش بسیار مهمی دارد که فرد بتواند به تاریخ مصاحبه برسد. با توجه به اینکه تحصیل در آمریکا برای دانشجویان و دانش آموزان خارجی با پرداخت هزینه همراه است لازم است پیش از انتخاب آمریکا به عنوان مقصد نهایی، تمامی شرایط موجود در سال 2020 بررسی گردد.

اینفوگرافیک ویزای تحصیلی آمریکا

بالا بردن شانس اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در سال 2020

طی کردن یکسری از پارامترها باعث میشود تا صدور ویزای تحصیلی برای ایرانیان هموارتر شود. برای مثال هر چه اعتبار دانشگاهی که از آن اخذ پذیرش شده بالا تر باشد می توان گفت که شانس صدور ویزا بیشتر است. شرط سن نیز در سال 2020 یکی دیگر از موارد مهم و حساس است. به این صورت که هر چه تناسب سن فرد با مقطعی که پذیرش اخذ شده همخوانی داشته باشد باز هم شانس صدور ویزا بیشتر است. برای مثال فردی که 19 سال سن دارد و برای مقطع لیسانس اخذ پذیرش کرده شانس بالاتری برخوردار است. مطلب بعدی هزینه تحصیل و شهریه مرکز آموزشی می باشد هر چه مبلغ پرداختی از شهریه دانشگاهی بیشتر باشد و متقاضی هزینه بیشتری را به آنجا پرداخت کرده باشد باز هم شانس صدور ویزا بالاتر می رود.

تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در آمریکا

امکان تحصیل در آمریکا همانند کانادا، استرالیا و انگلستان از مقاطع ابتدایی برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی وجود دارد. معمولا دانش آموزانی که اینجا در آخرین مقطع تحصیلی درس خوانده اند می توانند در مقطع بعدی و بدون وقفه در نظام آموزشی جدید تحصیل نمایند، امکان اخذ ویزای دانش آموزی برای سنین کمتر از 18 سال چون نیازمند حضور یک قیم در کنار محصل است امری بسیار دشوار در حال حاضر تلقی می شود و پیشنهاد می شود دانش آموزان با ثبت نام در مدارس شبانه روزی شانس دریافت این ویزا را برای خود بالا ببرند. همچنین یک نکته مهم دیگر این است که بهتر است بدون مدرک زبان برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام نشود.

هزینه تحصیل در آمریکا

دانشجویانی که مشتاق به تحصیل در آمریکا هستند باید هزینه تحصیل بالایی نیز در این کشور پرداخت نمایند که در مقطع کارشناسی نیز که کمتر امکان دریافت بورس می باشد. دانشجویانی که در این مقطع و مقاطع قبل از دانشگاه به آمریکا مهاجرت تحصیلی می کنند باید از حمایت مالی بیشتری و ساپورت خانواده بهره ببرند، تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه و کارشناسی به اضافه هزینه های زندگی برای یکسال در آمریکا حداقل 40000$ (دلار آمریکا) هزینه خواهد داشت. دانشجویان می توانند برای کاهش هزینه های تحصیل از دانشگاه های دولتی این کشور پذیرش شوند و همچنین برای کاهش هزینه های زندگی به سمت ایالت های ارزان آمریکا که به عنوان شهرهای دانشجویی معروفند بروند. برای اطلاع از شاخص هزینه های زندگی در شهرهای مختلف آمریکا، توصیه می شود که حتما به نمودار زیر توجه نمائید:

شاخص هزینه زندگی در شهرهای آمریکا

می توان گفت هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به کشور کانادا بسیار زیادتر می شود و در این مقطع زمانی و شرایط سخت مهاجرت به آمریکا توصیه و پیشنهاد ما برای یک کشور جایگزین کشور همسایه یعنی کاناداست که کاملا از جهت نظام آموزشی و حقوقی مشابه قوانین آمریکا تعریف شده اند با این تفاوت که در حال حاضر هزینه های زندگی در این کشور بسیار ارزان تر از آمریکاست. هم چنین شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیز در سال 2020 بالاتر از ویزای آمریکا است.

شرح هزینه های تحصیل در آمریکا در سال 2020 در جدول زیر ارائه شده است:

پارامتر دوره های دو ساله (دلار آمریکا) دوره های دوساله دانشگاه دولتی درون ایالتی (دلار آمریکا) دوره های دوساله دانشگاه دولتی برون ایالتی (دلار آمریکا) دوره های مربوط به دانشگاه های خصوصی (دلار آمریکا)
شهریه و هزینه های دانشگاهی $3660 $10230 $26290 $35830
محل اقامت $8660 $11140 $11140 $12680
مجموع $12320 $21370 $37430 $48510

معرفی بهترین دانشگاه های آمریکا

اخذ پذیرش از دانشگاه های مطرح آمریکا و پرداخت پیشاپیش شهریه سال اول منجر می شود شانس اخذ ویزای افراد افزایش پیدا کند. فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های برتر آمریکا همچنین شانس کاریابی حین و پس از اتمام تحصیلات را نیز ارتقا می دهد. برخی از بهترین دانشگاه های آمریکا در سال 2020 عبارت هستند از:

ردیف بهترین دانشگاه های آمریکا Times Higher Education Ranking 2020 U.S. News & World Report Ranking 2020
1 California Institute of Technology 2 6
2 Stanford University 4 3
3 Massachusetts Institute of Technology 5 2
4 Princeton University 6 8
5 Harvard University 7 1
6 Yale University 8 12
7 University of Chicago 9 13
8 University of Pennsylvania 11 16
9 Johns Hopkins University 12 11
10 University of California, Berkeley 13 4

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

یکی از مهم ترین مسائلی که همواره علاقه مندان تحصیل در آمریکا باید به آن توجه ویژه داشته باشند اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکاست. شاید پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا چندان دشوار نیست اما مسئله اصلی اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. برای دریافت ویزای تحصیلی هر فرد باید مدارک شخصی خود را در اختیار سفارت کشور آمریکا قرار دهد.

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار شش ماه بیشتر از دوره تحصیل
 • تکمیل فرم DS-160
 • رسید پرداخت حق صدور ویزا
 • یک قطعه عکس مطابق ضوابط
 • گواهی معتبر تسلط به زبان انگلیسی
 • ترجمه کلیه مدارک و سوابق تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه نامه متقاضی از تحصیل در کشور آمریکا

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا

همانطور که در مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا بیان گردید، داشتن نامه پذیرش دانشگاه یکی از مهم ترین مدارک برای اخذ ویزاست. گرفتن نامه پذیرش نیز خود نیاز به داشتن مدارک متعددی دارد که باید برای دانشگاه مورد نظر ارسال گردد و به شرح ذیل است:

 • رزومه تحصیلی و غیر تحصیلی یعنی هر موفقیتی اعم از درسی و غیر درسی مثل اخذ مدال ورزشی باید در آن ذکر گردد.
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به آن ها اشاره شده از جمله مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی مقطع قبلی
 • هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه اساتید
 • انگیزه نامه که باید حتما توسط خود دانشجو در نهایت صداقت نوشته شود.

شرایط کار ضمن تحصیل و پس از تحصیل در آمریکا

دانشجویان در آمریکا نیز می توانند همانند سایر کشورها از حق کار پاره وقت برای امرار معاش استفاده کنند، تقریبا در هر هفته 20 ساعت حق کار خواهند داشت، البته اگر لطمه ای به درس آنها وارد نشود که از این حیث دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا از شرایط بهتری به جهت تعداد ساعات کمتری که در کلاس می گذرانند بهره می برند. برخی دانشجویان با دریافت بورس نیز در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری از هزینه های خود می کاهند، البته دریافت اینگونه بورس ها نیاز به رزومه مناسب تحصیلی و پژوهشی دارد.

از آنجایی که تحصیل در برخی کشورها از جمله نروژ، آلمان، اتریش و غیره همچنان رایگان است برخی افراد کنجکاوند تا اطلاعاتی در خصوص شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان و یا ویزای تحصیلی اتریش در سال 2020 کسب کنند. متقاضیان می توانند به منظور دست یابی به اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

سوالات پرتکرار در خصوص ویزای تحصیلی آمریکا

افرادی که تمایل به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا در سال 2020 دارند با سوالات زیر مواجه می شوند:

 • برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا چه کارهایی باید انجام شود؟ ابتدا باید جهت اخذ پذیرش از یک مدرسه، کالج یا دانشگاه اقدام نموده و سپس درخواست ویزای تحصیلی داده شود. با اخذ پذیرش نهایی از سوی موسسات آموزش عالی در آمریکا فرد موفق به دریافت نامه I20 خواهد شد که طبق قوانین باید تا قبل از 120 روز از شروع ترم تحصیلی خود درخواست ویزا نماید.
 • چه پارامترهایی در صدور ویزای دانشجویی آمریکا 2020 حائز اهمیت است؟ سن، اعتبار دانشگاه پذیرش شده و شهریه پرداخت شده، اعتبار پاسپورت و تاریخچه سفر متقاضی، توانایی مالی خود فرد و خانواده، معدل مقطع قبلی و از همه مهم تر مدرک زبان موارد حائز اهمیت میباشند.
 • آیا امکان تحصیل در مقاطع قبل از دانشگاه در آمریکا وجود دارد؟ امکان اخذ ویزای دانش آموزی برای سنین کمتر از 18 سال چون نیازمند حضور یک قیم در کنار محصل است در حال حاضر امری بسیار دشوار تلقی می شود و پیشنهاد می شود دانش آموزان با ثبت نام در مدارس شبانه روزی شانس دریافت این ویزا را افزایش دهد.
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا در سال 2020 چیست؟ پاسپورت معتبر با اعتبار 6 ماه بیشتر از دوره تحصیل، تکمیل فرم DS-160، رسید پرداخت حق صدور ویزا، یک قطعه عکس مطابق ضوابط، گواهی معتبر تسلط به زبان انگلیسی، ترجمه کلیه مدارک و سوابق تحصیلی، گواهی تمکن مالی و انگیزه نامه متقاضی از تحصیل در کشور آمریکا
 • آیا گپ تحصیلی برای تحصیل در آمریکا مورد توجه است؟ شرط سن یکی از موارد مهم و حساس است، به این صورت که هر چه تناسب سن فرد با مقطعی که پذیرش برای آن اخذ شده همخوانی داشته باشد، شانس صدور ویزا بیشتر میشود.

34 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی آمریکا

 1. Avatar Amir گفت:

  سلام. ببخشید من الآن داخل مدریه ینپاد در مقطع یازدهم مشغول تحصیل هستم.
  تصمیم گرفتم برای کارشناسی شرایطی رو فراهم بکپم که بورسیه تحصیلی بشم و برم آمریکا.
  الآن میخواستم بدونم تمام شرایط از جمله آیلتس بالای ۶.۵ و معدل دیپلم بالای ۱۸ و … همه اینا باید با هم اتفاق بیفته تا بشه بورسیه گرفت؟؟
  مثلا اگر به تنهایی، رتبه کنکورم زیر ۱۰۰ بشه ولی معدل دیپلمم زیر ۱۶ باشه چی؟ میشه با این رتبه به تنهایی بورسیه شد؟؟؟
  ممنونم

  1. Avatar Amir گفت:

   داخل مدرسه سمپاد مشغول به تحصیل هستم

   1. داوری داوری گفت:

    بسیار عالی

  2. داوری داوری گفت:

   سلام
   برای بورس شدن در مقطع کارشناسی خیلی در کشور آمریکا حساب نکنید و بهتره که به کشورهای درجه یکی مثل ایتالیا فکر کنید که در این مقطع هم میشه بورس گرفت

 2. Avatar یک کاربر گفت:

  با درود
  سئوال داشتم.
  در ویزای f1 آمریکا سابقه کار در ده سال گذشته را ارائه داده ام. آیا بعداً برای گرفتن ویزای H1B و یا گرین کارت که این سابقه را ارائه می دهم، مجددا با کارفرما تماس میگیرند و از آن ها استعلام می کنند و یا جستجوی پیشین خود را ملاک تصمیم گیری قرار می دهند؟

  1. داوری داوری گفت:

   سلام و درود
   در خصوص سوالی که میفرمائید یشنهاد میکنم برای اطلاعات کامل با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 3. Avatar رضا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من مدرک کارشناسیم مهندسی شیمی گرایش گاز و پالایش و پتروشیمی هست و ارشد هم مکانیک میخونم که هنوز تموم نکردم ولی میخوام برای ی رشته کم دردسر مثل مکانیک اپلای کنم بنظرتون رشته تحصیلیم میتونه برای ویزا مشکل ایجاد کنه برام؟

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   برای دکترا اگر میفرمائید چون کارشناسی و ارشدتون یکی نیست باید یک دوره prephd یا دوره مستر مجدد بخونید تا راحتتر بتونید اپلای کنید برای PHD

 4. Avatar سمانه گفت:

  سلام
  وقتتون به خیر
  در حال حاضر که به دلیل شرایط کرونا اپلای با مدرک دولینگو هم در بسیاری دانشگاه ها امکان پذیره، احیانا به نظرتون ممکنه مدرک دولینگو برای سفارت اعتبار کمتری در قیاس با آیتلس یا تافل داشته باشه؟ یعنی به فرض شرایطی پیش بیاد که پذیرش دانشگاه رو بگیریم؛ ولی سفارت مدرک دولینگو رو به حد کافی معتبر ندونه و درخواستمون رو ریجکت کنه.

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   بله این احتمال کاملا وجود داره

 5. Avatar امین گفت:

  با سلام من از زمان فارغ التحصیلی ۱۰ سال میگذره الان میخوام دوره فوق لیسانس از آمریکا پذیرش بگیرم به مدت ۹ سال سابقه کاری تو زمینه رشته تحصیلیم داشتم از نظر سن مشکلی دارم یا نه ؟ من الان ۳۴ سالمه
  ممنون

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   خب یه گپ تحصیلی دارید که طولانیه اما پذیرش از دانشگاه های درجه یک اون شرایط شما برای ویزا راحتتر میکنه

 6. Avatar سميرا گفت:

  امكان اخذ ويزا تحصيلي f1 آمريكا بدون سابقه سفر خوب وجود داره؟ در صورتي كه دانشگاه top 100 باشه، با تافل بالاي ١٠٠ براي ليسانس و خوب تناسب سن با مقطع هم اوكي باشه

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   در حال حاضر صبر کنید تا بعد از انتخابات این کشور تا با خیال راحت اقدام کنید

 7. Avatar حامد گفت:

  سلام
  من برادرم شغلی دارند در کانادا که نیاز دارند کارمند استخدام کنن و در این شرایط کرونا نمیتونن هر کسی بیارن میتونن برای خانواده نزدیک مثلا خواهر برادر جاب افر بفرستند.

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   این رو باید از خودشون بپرسید دوست من که این امکان رو دارند یا خیر

 8. Avatar Baran گفت:

  سلام و روز بخیر .
  عموی من چند سالی است که در امریکا هستش و شرکت ثبت کرده . میخواستم بدونم ایشون میتوانند برای من دعوتنامه بفرستند یا خیر
  و سوال دیگرم این هستش که من امسال دیپلم گرفتم , برای مهاجرت تحصیلی شانس گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی بیشتر است یا ارشد

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   متاسفانه با دعوتنامه این امکان وجود نداره اما در مورد تحصیلی اگر روزمه خوبی داشته باشید امکانپذیره

 9. Avatar محمدرضا جوادی گفت:

  سلام
  باقانون جدیدکنگره آمریگا که مسلمان های پنج کشور از جمله ایران حق ورود به آمریکا دارند.
  آیا میشه ویزا آمریکا گرفت?

  1. داوری داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   میشه از طریق تحصیل در آمریکا اقدام کرد

 10. Avatar اصغر گفت:

  دلالی کانادا صرفه ش بیشتره؟ ما حال نداریم تا اونجا بریم، یه دکترا چند درمیاد بخرین برامون؟

  1. داوری داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   متوجه نشدم که منظورتون از متن ابتدای کامنتی که گذاشتید چی هستش
   با این طرز تفکر نمیتونید مهاجرت کنید متاسفانه
   دکترا خوندن در کانادا نیاز به پارامترهای خیلی زیادی داره
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 11. Avatar ترانه گفت:

  من به نظرم این روزها با وجود ترامپ ارتباط ایران و آمریکا باهم خوب نیست من مقاله کانادا خوندم و ویزاهاتونو که دیدم ترجیح میدم برای کانادا اقدام کنم

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   ما در خدمتتون هستیم سرکار خانم

 12. Avatar sohrab گفت:

  من از دانشگاه خیلی خوب هم پذیرش داشتم و مدارکم کامل بود اما متاسفانه ویزای من خیلی غیر منطقی رد شد

 13. Avatar صبا صابری گفت:

  با سلام و عرض ادب

  یک سوالی از خدمتتون داشتم خیلی خیلی ممنون میشم پاسخ بدید
  آیا بعد از تمام شدن تحصیل امکان کار کردن در آمریکا وجود دارد؟
  سپاس از اطلاعات مفیدتون

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   بله این امکان وجود داره

 14. Avatar لیدا بهرامی گفت:

  با سلام
  اطلاعات جامع و کاملی بود ولی خب ویزا نمیشه گرفت با این وضع

 15. Avatar diana گفت:

  ba tashakor az site khoobetoon، aya raveshe digari ham baraye mohajerat b amrika vojood dare masalan chizi tahte onvane skilled worker?

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   خیر بهترین روش ورود به امریکا در حال حاضر تحصیلیه

 16. Avatar مصطفی گفت:

  الان که برای تحصیل نمیشه رفت امریکا به نظر شما کدوم کشور مناسبتره؟

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   رزومه تون رو بفرمائبد تا خدمتتون عرض کنم

 17. Avatar مرتضی صفاری گفت:

  چطور می تونم در زمان اخذ پذیرش مطمئن بشم که ویزای تحصیلی صادر میشه یا نه

  1. داوری داوری گفت:

   سلام
   این امکان وجود نداره که مطمئن بشید بزرگوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *