اروپا

ویزای تحصیلی اروپا

قوانین ویزای تحصیلی اروپا

ویزای تحصیلی اروپا از جمله موضوعاتی است که همه در پی آن هستند در نتیجه بر آن شدیم تا توضیحاتی را در خصوص آن ارائه کنیم و شما را با این مبحث آشنا نماییم. با توجه به این که بیش از 4 میلیون نفر دانشجو در کشوری خارجی مشغول به تحصیل هستند و از آن جایی که لازمه ورود به هر کشوری برای تحصیل، داشتن ویزای آن کشور است، در این مقاله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه اطلاعاتی در خصوص ویزای تحصیلی اروپا پرداخته اند.

مهاجرت از طریق تحصیل

معمولا شش راه برای مهاجرت وجود دارد:

  • مهاجرت از طریق تحصیل
  • مهاجرت از طریق کار
  • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
  • مهاجرت از طریق تولد
  • مهاجرت از طریق ازدواج
  • مهاجرت از طریق پناهندگی

تحصیل در یک کشور خارجی یکی از ساده ترین راه های اخذ اقامت است و در نهایت با تبدیل شدن به ویزای کار قابلیت تمدید پیدا می کند. تحصیل در کشورهای اروپایی بنا به دلایل مختلف از جمله شرایط بسیار ایده آل اشتغال و آمار بیکاری پایین، بالا بودن امید به زندگی، پایین بودن درصد ارتکاب جرم و جنایت و … این کشورها، همواره طرفداران زیادی داشته است. منتهی به جز افرادی که مقیم کشورهای اروپایی هستند، سایر افراد برای ورود به اتحادیه اروپا نیاز به اخذ ویزا دارند و ویزای تحصیلی اروپا نیز موضوعی است که در این مقاله به آن پرداخته خواهد شد.

شرایط ویزای تحصیلی اروپا

تحصیل در اروپا مورد پسند بسیاری از افراد هست خصوصا در کشورهایی که دانشگاه های دولتی آنها رایگان هستند یعنی حتی از دانشجویان بین المللی نیز هیچ هزینه ای دریافت نمی کنند. البته اخذ پذیرش از این قبیل دانشگاه ها بسیار رقابتی است ولی در مجموع چه دانشگاه های رایگان چه دانشگاه هایی که تحصیل در آن ها مشمول هزینه است در اغلب موارد محدودیتی به لحاظ شرایط سنی اعمال نمی کنند اما داشتن شرایط سنی مناسب یکی از مهم ترین لازمه های اخذ ویزای تحصیلی هر کشوری است. به عنوان مثال فردی که 28 ساله است به جز در موارد خاص، شانسی برای اخذ ویزای تحصیلی بر مبنای پذیرش دوره های کالج ندارند اما برای دوره فوق لیسانس با مشکل ویزایی مواجه نمی شوند.

ویزای تحصیلی اروپا

کشورهای دارای نظام تحصیلی رایگان

رفته رفته اغلب کشورها نظام تحصیلی خود را از حالت رایگان خارج کردند هر چند هنوز هم کشورهایی وجود دارند که دانشگاه های دولتیشان هیچ شهریه ای چه از دانشجویان داخل اتحادیه اروپا چه سایر دانشجویان بین المللی دریافت نمی کنند. از آن جمله می توان به تحصیل در فرانسه، آلمان، اتریش، نروژ و ایتالیا اشاره کرد، منتهی در این کشورها نیز دو نوع دانشگاه وجود دارد: دانشگاه های خصوص و دانشگاه های دولتی و تنها دانشگاه های دولتی هستند که از دانشجویان شهریه ای دریافت نمی کنند.

هر چند مشخص است که تحصیل رایگان از سرتاسر دنیا، نه تنها ایران، طرفداران خیلی زیادی دارد، در نتیجه اخذ پذیرش از دانشگاه هایی که شهریه ندارند، بسیار رقابتی و سخت است به عنوان مثال برای این که کسی بتواند پذیرش دانشگاه های دولتی اتریش را اخذ نماید لازم است ابتدائا در ایران موفق به قبولی در رشته مورد نظر و در دانشگاه سراسری بشود و سپس بر مبنای گواهی اشتغال به تحصیل خود بتواند از دانشگاه دولتی اتریش نیز پذیرش کند.

کشورهایی با نظام تحصیلی پولی

اغلب کشورها در این گروه قرار می گیرند، کشورهای پیشرفته ای مثل دانمارک، هلند و سوئیس نظام تحصیلی رایگانی ندارند اما با توجه به درجه توسعه یافتگی آنها و به دلیل بالا بودن شانس پیدا کردن کار پس از فارغ التحصیلی، بسیاری از افراد مقصد خود را چنین کشورهایی قرار می دهند. البته چه در خصوص کشورهای دارای نظام تحصیلی رایگان چه سایر کشورها باید توجه داشت که اقدام برای ویزا سن مشخصی دارد که در هر کشور متفاوت است، به علاوه یک سری مدارک دیگر جهت اخذ ویزا لازم است که برای جلوگیری از رد شدن ویزا باید به آنها توجه داشت به عنوان مثال در صورتی که دانشگاه فرد رایگان نیست می بایست شهریه یک سال قبل واریز شده باشد.

به علاوه فرد می بایست تمکن مالی کافی ارائه دهد که نشان دهنده توانایی فرد به پرداخت هزینه های زندگی فرد در طول دوران اقامت وی در کشور مربوطه باشد اگر چه نکات مربوط به اخذ ویزای تحصیلی اروپا به این موارد محدود نمی شود و نیاز به بحث تخصصی با افراد آشنا به قوانین بین المللی دارد. در مقاله بالا به موضوع ویزای تحصیلی اروپا پرداخته شده که امید است مطالعه آن برای شما سودمند بوده باشد، شما عزیزان همچنین می توانید به منظور کسب اطلاعات بیشتر سایر مطالب سایت ما را نیز مشاهده فرمایید و در نهایت برای رفع ابهامات خود با تیم مشاوره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *