مهاجرت تحصیلی اسکاتلند

ویزای تحصیلی اسکاتلند

ویزای تحصیلی اسکاتلند

دانشجویان خارجی و اتباع ایرانی باید بدانند که ویزای تحصیلی اسکاتلند از جمله ملزوماتی است که برای تحصیل در این کشور به آن نیازمند هستند. هنگامی که فردی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی می شود، نوبت به اخذ ویزای تحصیلی می رسد. متقاضی باید با در دست داشتن پذیرش تحصیلی به همراه سایرمدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا به کنسولگری مربوطه مراجعه نماید. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به ارائه توضیحاتی در خصوص ویزای تحصیلی اسکاتلند می پردازد.

 • برای گرفتن پذیرش از اسکاتلند چه مدارکی لازم است؟
 • بهترین دانشگاه های اسکاتلند 2024 کدامند؟
 • هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در اسکاتلند چقدر است؟
 • شرط اصلی به منظور درخواست ویزای تحصیلی کشور اسکاتلند چیست؟
 • مراحل درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند چیست؟
 • هزینه درخواست این ویزای اسکاتلند چقدر است؟
 • امتیازات مهم اخذ ویزای تحصیلی کشور اسکاتلند چیست؟
 • آیا دارندگان ویزای تحصیلی از کشور اسکاتلند در این کشور از حق کار دانشجویی نیز برخوردارند؟
 • شرایط تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری اسکاتلند چیست؟

مراحل مهاجرت تحصیلی به اسکاتلند در 2024

بسیاری می پندارند که اخذ پذیرش تحصیلی لزوما منجر به ویزای تحصیلی می گردد و حال آن که چنین ملازمه ای وجود ندارد و هیچ کنسولگری ای ملزم به صدور ویزا تحصیلی در ازای پذیرش تحصیلی نیست. یعنی ممکن است که فردی از نظر هیات پذیرش یک دانشگاه یا موسسه آموزشی، واجد صلاحیت تشخیص داده شده و با درخواست پذیرش او موافقت شود ولی در مرحله بعدی که برای اخذ ویزای تحصیلی به کنسولگری آن کشور مراجعه می کند، افیسر سفارت با بررسی مدارک وی، او را واجد دریافت ویزا نداند. بنابراین ضروری است که اصولا به تمایز این دو امر توجه نمود و تلاش کرد تا برای توفیق در هر دو، شرایط و مدارک لازمه برای هر یک را جداگانه مهیا نمود.

این مسئله درباره ویزای تحصیلی اسکاتلند نیز قاعدتا صادق است. از اینرو در سال 2024 پس از موافقت با درخواست پذیرش تحصیلی از سوی مرکز آموزشی مورد نظر، با در دست داشتن آن پذیرش و سایر مدارک، به نحوی که مورد نظر کنسولگری اسکاتلند است باید به آن مراجعه نمود و درخواست اخذ ویزای تحصیلی داد.

بنابراین کل فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های اسکاتلندی از این قرار است:

کل فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های اسکاتلندی

درباره کشور اسکاتلند

در سال 1707 میلادی و به موجب قانونی موسوم به “قانون اتحاد بریتانیا”، دو پادشاهی انگلستان (انگلستان و ولز) و اسکاتلند طی اتحادی با یکدیگر، بریتانیای کبیر را شکل دادند که سپس با پیوستن ایرلند شمالی به آن ها، پادشاهی متحده بریتانیای کبیر (United Kingdom) شکل گرفت و تا به امروز ادامه دارد.

به موجب این اتحاد، کشور اسکاتلند در امور سیاسی و بین المللی مانند عضویت در سازمان ملل متحد، نه مستقل بلکه به عنوان بخشی از کشور بریتانیای کبیر که پایتخت آن شهر لندن می باشد محسوب می گردد ولی در عین حال، دارای نظام قضایی و نیز آموزشی مستقل و خاص خود می باشد.

اکنون معلوم می شود که اسکاتلند دارای نظام آموزشی خاص خود می باشد که قوانین و سازوکار خود را دارد و فرد خارجی متقاضی تحصیل در آن کشور باید از آن نظام آگاهی داشته و منطبق بر آن، درخواست پذیرش تحصیلی خود را ارائه دهد.

اما بعد از پذیرش در هر یک از موسسات آموزشی آن کشور، لازم است که از کشور بریتانیا و منطبق بر قوانین آن، ویزای تحصیلی بگیرد. دارنده ویزای بریتانیا حق سفر به انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی را خواهد داشت. پایتخت اسکاتلند، شهر تاریخی اینبرو یا همان ادینبورگ است. بزرگ ترین شهر اسکاتلند نیز گلاسکو می باشد.

شرایط تحصیل در اسکاتلند 2024

نظام آموزش عالی اسکاتلند در ردیف نظام آموزش عالی بریتانیا قرار داشته و به همین دلیل نیز اسامی دانشگاه های اسکاتلند را می توان در بین برترین دانشگاه های جهان مشاهده کرد. برای همین نیز ما در جدول زیر به معرفی بهترین دانشگاه های اسکاتلند از نظر رنکینگ تایمز در سال 2024 می پردازیم:

رتبه بین المللیرتبه ملیدانشگاهشهر
301دانشگاه ادینبروادینبرو
862دانشگاه گلاسکوگلاسکو
1583دانشگاه ابردینابردین
201-2504دانشگاه دندیدندی

اما برای اخذ پذیرش از این دانشگاه های اسکاتلند متقاضیان بایستی به وب سایت اداره خدمات پذیرش کالج و دانشگاه های بریتانیا (UCAS) مراجعه کرده و فرم درخواست پذیرش را تکمیل نمایند. در این زمینه نیز اصلی ترین شرایط پذیرش از دانشگاه های اسکاتلندی از قرار زیر است:

اصلی ترین شرایط پذیرش از دانشگاه های اسکاتلندی

در این میان موضوع مهم در زمینه تحصیل در اسکاتلند در خصوص سطح شهریه دانشجویی در این کشور می باشد. سطح این شهریه نیز با توجه به ملیت و برنامه تحصیلی دانشجویان متفاوت است. همان طوری که در نمودار زیر هم ملاحظه می شود، متوسط شهریه سالانه دانشجویان بریتانیایی در اسکاتلند خیلی پایین تر از دانشجویان بین المللی بوده و نکته دوم اینکه سطح شهریه دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز بیشتر از سطح شهریه دانشجویان لیسانس می باشد:

شهریه دانشجویان تحصیلات تکمیلی در اسکاتلند

ضمنا متوسط هزینه زندگی هر دانشجوی بین المللی در اسکاتلند بین 700 تا £ 1100 (پوند) متفاوت می باشد که در مقایسه با بقیه مناطق بریتانیا هزینه مقرون به صرفه ای است. در قالب نمودار زیر می توان با برخی از آیتم های هزینه زندگی دانشجویی در کشور اسکاتلند آشنا شد:

آیتم های هزینه زندگی دانشجویی در کشور اسکاتلند

تعیین محل درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند

یکی از اصلی ترین مباحثی که دانشجویان بین المللی قبل از درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند باید به طور دقیق مورد بررسی قرار دهند، تعیین محل درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند می باشد. زیرا بدون در نظر گرفتن محل درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند با چالش های متعددی در طول درخواست خود مواجه خواهند شد. همانند اغلب کشورهای مدرن اروپایی، دانشجویان بین المللی می توانند از طریق کنسولگری یا سفارت اسکاتلند برای درخواست ویزای تحصیلی خود اقدام نمایند. علاوه بر این، پاسپورت متقاضیان در کنسولگری که در تمامی مراحل ویزا درخواست داده اید باقی می ماند.

در نمودار زیر می توانید روند درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند را طی سال های اخیر مشاهده فرمایید:

روند درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند

ماهیت ویزای تحصیلی اسکاتلند

از آنجایی که کشور اسکاتلند در مسائل بین المللی و امور وابسته به آن، تحت عنوان دولت بریتانیا می باشد بنابراین ویزای آن کشور نیز همان ویزای بریتانیا وتابع قوانین آن دولت می باشد. ویزای بریتانیا شامل چهار دسته کلی می باشد: ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری و ویزای خانوادگی. خود دولت بریتانیا دسته بندی خاصی برای صدور ویزا دارد که تحت عنوان Tier شناخته می شود.

Tier4 گونه ای از ویزا است که دولت بریتانیا به منظور اقامت تحصیلی در آن کشور برای افراد واجد الشرایط صادر می نماید. این گونه ویزا نیز به نوبه خود بر دو نوع جنرال برای دانشجویان بالای 18 سال و چایلد برای دانش آموزان زیر 18سال می باشد. ویزای تحصیلی همچنین نوع دیگری نیز دارد که به منظور دوره های کوتاه مدت تحصیلی در کالج است مانند دوره آموزش زبان انگلیسی؛ که خود این دوره نیز شامل دو دوره 6 ماهه و 11 ماهه می گردد. بنابراین ویزای تحصیلی بریتانیا مجموعا بر سه نوع می باشد: دوره های کوتاه مدت، دانش آموزی و دانشجویی.

ماهیت ویزای تحصیلی اسکاتلند

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی اسکاتلند

برای اخذ ویزای تحصیلی بریتانیا، به طور کلی مدارکی مورد نیاز است که عبارتند از:

 • یک پاسپورت فعلی یا سایر اسناد معتبر مسافرتی
 • وجود حداقل دو صفحه خالی مقابل یکدیگر در پاسپورت
 • اثبات این که شما می توانید از خود حمایت کنید و هزینه های دوره تحصیل را پرداخت نمایید (مانند گواهی بانکی)
 • جزئیات جایی که قصد اسکان در آن را دارید (مانند اجاره نامه)
 • اثبات رضایت والدین یا سرپرست قانونی (برای زیر 18 سال)
 • اثبات نسبت فرزندی با والدین یا سرپرست قانونی (برای زیر 18 سال)
 • نتیجه آزمایش سل (برای برخی کشورها)

زمان لازم برای ویزای تحصیلی اسکاتلند

جهت تحصیل در اسکاتلند زمان بررسی درخواست صدور ویزای تحصیلی بریتانیا و پاسخ به آن، به سه عامل کلی بستگی دارد:

 • شهری که از آن جا و کنسولگری آنشهر اقدام به درخواست می نمایید (مثلا آنکارا)
 • دسته بندی ویزایی که خواستار اخذ آن هستید (مثلا تحصیلی)
 • نوع ویزایی که خواستار اخذ آن هستید (مثلا Tier4 جنرال)
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل
 • رسید پرداخت هزینه این ویزای بریتانیا (اسکاتلند)

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری اسکاتلند

اصولا یکی از مهمترین امتیازات اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند، امکان کار دانشجویی (ماکسیمم تا 20 ساعت در هفته) در این کشور می باشد.  اما به دلیل شرایط کاری ایده آل (نرخ بیکاری بسیار پایین و متوسط درآمدی بالا) خیلی از دانشجویان خارجی مایل به اقامت پسا تحصیل در اسکاتلند (بریتانیا) هستند. آنها برای این منظور نیز می توانند در ماه های منتهی به اتمام اعتبار اقامت تحصیلی خود برای اخذ ویزای اقامت پسا تحصیل بریتانیا با هدف جستجوی کار اقدام کنند. از مهمترین شرایط اخذ این نوع اقامت بریتانیا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری اسکاتلند

بنابراین فارغ التحصیلان از اسکاتلند به محض یافتن پیشنهاد شغلی در این کشور می توانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری اسکاتلند تبدیل کنند. منتها نباید فراموش کرد که اخذ ویزای کارگر ماهر بریتانیا (اسکاتلند) مشروط بر این است که متقاضیان اولا دارای گواهی اسپانسری CoS از یک کارفرمای اسکاتلندی یا بریتانیایی باشند و دوما با توجه به معیارهای مختلف زیر بتوانند حداقل 70 امتیاز را از سیستم امتیاز محور بریتانیا کسب کنند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند

طبق اعلام دولت بریتانیا از سه ماه قبل از تاریخ مورد نظر برای سفر، می توان برای اخذ ویزا اقدام کرد. نخست لازم است که متقاضی به سایت الکترونیکی رسمی مراجعه نموده و با ثبت یک اکانت، نسبت به تکمیل فرم و ثبت اپلیکیشن ویزا اقدام نماید. سپس باید یک وقت ملاقات برای حضور در مرکز صدور ویزا گرفت و در تاریخ مقرر در آن جا حضور یافت و نسبت به اعمال بیومتریک (انگشت نگاری) مبادرت ورزید.

با توجه به مشکلاتی که بین دولت ایران با بریتانیا به وجود آمده است، واحد کنسولگری سفارت این کشور در ایران تقریبا غیرفعال است و از اینرو متقاضیان باید به یکی از کشورهای همسایه ایران مراجعه نمایند. اکنون باید منتظر پاسخ سفارت بماند. اگر پاسخ مثبت بود، ضروری است که پاسپورت خود را به جهت درج لیبل ویزا در آن، تحویل کنسولگری دهد و چند روز بعد برای گرفتن آن مراجعه کند.

میزان تمکن مالی بمنظور درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند

اکنون دانشجو پاسپورت حاوی ویزای بریتانیا را در دست دارد و می تواند طبق تاریخ بلیت پروازی، عازم اسکاتلند گردد. اگر به مهاجرت تحصیلی به بریتانیا و مهاجرت به اسکاتلند و سایر کشورهای انگلیسی زبان و برتر دنیا می اندیشید، با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

سوالات تاثیرگذار در زمینه اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند

اسکاتلند یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی نه تنها در کل بریتانیا بلکه در سراسر اروپا محسوب می شود. از همین رو نیز خیلی از دانشجویان در پی یافتن پاسخی برای سوالات متعدد خودشان درباب تحصیل در اسکاتلند 2024 هستند:

 • امتیازاتدریافت ویزای تحصیلی اسکاتلند چیست؟ تحصیل در برترین دانشگاه های بریتانیا و جهان، امکان اخذ بورس تحصیلی و کار ضمن تحصیل، به همراه بردن اعضای خانواده و نیز امکان تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری اسکاتلند از آنجمله امتیازات می باشد.
 • شرط مهم جهت درخواست ویزای تحصیلی از کشور اسکاتلند چیست؟ دریافت گواهی پذیرش تحصیلی CAS مهمترین شرط بمنظور درخواست این ویزاست.
 • هزینه مورد نیاز برای درخواست ویزای دانشجویی اسکاتلند چقدر است؟ GBP 348 (پوند)
 • مدت زمان ویزای اقامت پسا تحصیل بریتانیا چقدر است؟ این ویزا با هدف جستجوی کار در بریتانیا و به مدت 24 ماه صادر می شود.
 • برای اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند چقدر تمکن مالی لازم است؟ ماهیانه در حدود £ 1334 پوند برای دوره های تحصیلی در لندن و حدود £ 1023 پوند برای دوره های تحصیلی خارج از لندن
4.9/5 - (17 امتیاز)

23 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی اسکاتلند

 1. Arezoo گفت:

  اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند چه مدت طول می کشد؟ و اینکه مهمه رشته تحصیلی چه چیزی باشد؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   رشته تحصیلی باید با توجه به رزومه فرد توجیه پذیر باشه
   مدتش هم کمتر از 90 روز هست

 2. سعید گفت:

  ممنون. مقاله مفیدی بود

 3. sohrab گفت:

  با تشکر از شما یه سوال داشتم، میشه بعد از تحصیل تو شنگن بعدا اقدام کنیم برای کار بریم اسکاتلند ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شرایط مهاجرت شهروندان خارجی کمی سخت تر از قبل شده

 4. مهراد گفت:

  با 23 سال سن میشه با مدرک فوق دیپلم که تتازه اخذ کردم برم ادامه تحصیل بدم ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام بله می تونید برای مقطع کارشناسی اقدام کنید

 5. ترنم فرجیان گفت:

  سلام آیا تحصیل در رشته حقوق در اسکاتلند راحت می باشد؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بستگی به تلاش شما داره. دانشجوهای این رشته معمولا وقت زیادی رو برای درس خودن صرف می کنن

 6. لیدا بهرامی گفت:

  مقاله مفیدی بود ممنون

 7. سحر گفت:

  سلام

  ممنون میشم در مورد ویزای تحصیلی اتریش توضیح بدید.
  ممنون از مطالب به روزتون

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   مقاله ویزای تحصیلی اتریش رو مطالعه کنید.

 8. علی قاسمی گفت:

  سلام. من رشتم مدیریت بازرگانی هست. میخوام فوق لیسانس بخونم. مدرک زبان نیازه؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله مدرک زبان از اصلی ترین مدارکی هست که شما برای تحصیل در این کشور بهش نیاز دارید

 9. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب خوبتون تشکر میکنم میخواستم بدونم این نو ع از ویزا در کشور ایرلند هم وجود داره؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله ایرلند هم این فرصت رو می ده

 10. پدرِ پسرشجاع گفت:

  با تشکر از مقاله خوبتون

 11. احد رامین گفت:

  من 31 سال دارم می تونم از طریق ویزای تحصیلی مهاجرت کنم ؟
  شرایط همراه بردن چیه؟
  کار چه جوریه؟
  ممنون

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   اگر برای مقطع کارشناسی بخواهید اقدام کنید باید در مورد ویزا شدن شما شک کرد اما برای مقاطع بالاتر می شه.
   امکان کار حین تحصیل و پس از تحصیل هم هست.
   ویزای همراه هم بستگی به شرایط مالی شما داره

 12. diana گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون ایا میشه کار حین تحصیل در اسکاتلند انجام داد؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله این امکان برای شما وجود داره

 13. تورج گلپایگانی گفت:

  الان اقدام کنم کی میتونم ویزا بگیرم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   بستگی به شلوغی سفارت داره اما معمولا کمتر از 90 روز بعد از درخواست، ویزا صادر میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *