مهاجرت تحصیلی اسکاتلند

ویزای تحصیلی اسکاتلند

scottish-student-visa

دانشجویان خارجی و اتباع ایرانی باید بدانند که ویزای تحصیلی اسکاتلند از جمله ملزوماتی است که برای تحصیل در این کشور به آن نیازمند هستند. هنگامی که فردی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی می شود، نوبت به اخذ ویزای تحصیلی می رسد. متقاضی باید با در دست داشتن پذیرش تحصیلی به همراه سایرمدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا به کنسولگری مربوطه مراجعه نماید.

مراحل مهاجرت تحصیلی به اسکاتلند

بسیاری می پندارند که اخذ پذیرش تحصیلی لزوما منجر به ویزای تحصیلی می گردد و حال آن که چنین ملازمه ای وجود ندارد و هیچ کنسولگری ای ملزم به صدور ویزا تحصیلی در ازای پذیرش تحصیلی نیست. یعنی ممکن است که فردی از نظر هیات پذیرش یک دانشگاه یا موسسه آموزشی، واجد صلاحیت تشخیص داده شده و با درخواست پذیرش او موافقت شود ولی در مرحله بعدی که برای اخذ ویزای تحصیلی به کنسولگری آن کشور مراجعه می کند، افیسر سفارت با بررسی مدارک وی، او را واجد دریافت ویزا نداند. بنابراین ضروری است که اصولا به تمایز این دو امر توجه نمود و تلاش کرد تا برای توفیق در هر دو، شرایط و مدارک لازمه برای هر یک را جداگانه مهیا نمود.

این مسئله درباره ویزای تحصیلی اسکاتلند نیز قاعدتا صادق است. از اینرو پس از موافقت با درخواست پذیرش تحصیلی از سوی مرکز آموزشی مورد نظر، با در دست داشتن آن پذیرشو سایر مدارک، به نحوی که مورد نظر کنسولگری اسکاتلند است باید به آن مراجعه نمود و درخواست اخذ ویزای تحصیلی داد. کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را از جزئیات مراحل مهاجرت تحصیلی و روند آن آگاه ساخته و کمک می کنند تا به موفقیت در آن دست یابید.

درباره کشور اسکاتلند

در سال 1707 میلادی و به موجب قانونی موسوم به “قانون اتحاد بریتانیا”، دو پادشاهی انگلستان (انگلستان و ولز) و اسکاتلند طی اتحادی با یکدیگر، بریتانیای کبیر را شکل دادند که سپس با پیوستن ایرلند شمالی به آن ها، پادشاهی متحده بریتانیای کبیر (United Kingdom) شکل گرفت و تا به امروز ادامه دارد.

به موجب این اتحاد، کشور اسکاتلند در امور سیاسی و بین المللی مانند عضویت در سازمان ملل متحد، نه مستقل بلکه به عنوان بخشی از کشور بریتانیای کبیر که پایتخت آن شهر لندن می باشد محسوب می گردد ولی در عین حال، دارای نظام قضایی و نیز آموزشی مستقل و خاص خود می باشد.

اکنون معلوم می شود که اسکاتلند دارای نظام آموزشی خاص خود می باشد که قوانین و سازوکار خود را دارد و فرد خارجی متقاضی تحصیل در آن کشور باید از آن نظام آگاهی داشته و منطبق بر آن، درخواست پذیرش تحصیلی خود را ارائه دهد.

اما بعد از پذیرش در هر یک از موسسات آموزشی آن کشور، لازم است که از کشور بریتانیا و منطبق بر قوانین آن، ویزای تحصیلی بگیرد. دارنده ویزای بریتانیا حق سفر به انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی را خواهد داشت. پایتخت اسکاتلند، شهر تاریخی اینبرو یا همان ادینبورگ است. بزرگ ترین شهر اسکاتلند نیز گلاسکو می باشد.

ماهیت ویزای تحصیلی اسکاتلند

از آنجایی که کشور اسکاتلند در مسائل بین المللی و امور وابسته به آن، تحت عنوان دولت بریتانیا می باشد بنابراین ویزای آن کشور نیز همان ویزای بریتانیا وتابع قوانین آن دولت می باشد. ویزای بریتانیا شامل چهار دسته کلی می باشد: ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری و و یزای خانوادگی. خود دولت بریتانیا دسته بندی خاصی برای صدور ویزا دارد که تحت عنوان Tier شناخته می شود.

Tier4 گونه ای از ویزا است که دولت بریتانیا به منظور اقامت تحصیلی در آن کشور برای افراد واجد الشرایط صادر می نماید. این گونه ویزا نیز به نوبه خود بر دو نوع جنرال برای دانشجویان بالای 18 سال و چایلد برای دانش آموزان زیر 18سال می باشد.

ویزای تحصیلی همچنین نوع دیگری نیز دارد که به منظور دوره های کوتاه مدت تحصیلی در کالج است مانند دوره آموزش زبان انگلیسی؛ که خود این دوره نیز شامل دو دوره شش ماهه و یازده ماهه می گردد. بنابراین ویزای تحصیلی بریتانیا مجموعا بر سه نوع می باشد: دوره های کوتاه مدت، دانش آموزی و دانشجویی.

شرایط لازم ویزای تحصیلی اسکاتلند

برای صدور ویزای تحصیلی بریتانیا، مجموعا دو شرط کلی ذیل مورد نیاز است:

پذیرش غیر مشروط از یک مرکز آموزشی که صلاحیت اسپانسری برای ویزای Tier4 دارد

داشتن پول کافی برای تامین از خود و پرداخت هزینه های دوران تحصیل

داشتن مدارک لازم برای صدور ویزای تحصیلی

مدارک لازم ویزای تحصیلی اسکاتلند

برای اخذ ویزای تحصیلی بریتانیا، به طور کلی مدارکی مورد نیاز است که عبارتند از:

 • یک پاسپورت فعلی یا سایر اسناد معتبر مسافرتی
 • وجود حداقل دو صفحه خالی مقابل یکدیگر در پاسپورت
 • اثبات این که شما می توانید از خود حمایت کنید و هزینه های دوره تحصیل را پرداخت نمایید (مانند گواهی بانکی)
 • جزئیات جایی که قصد اسکان در آن را دارید (مانند اجاره نامه)
 • اثبات رضایت والدین یا سرپرست قانونی (برای زیر 18 سال)
 • اثبات نسبت فرزندی با والدین یا سرپرست قانونی (برای زیر 18 سال)
 • نتیجه آزمایش سل (برای برخی کشورها)
 • همچنین شما با توجه به سایر شرایط مانند ملیت متقاضی، مدارک دیگری مطالبه خواهد شد.

زمان لازم ویزای تحصیلی اسکاتلند

جهت تحصیل در اسکاتلند زمان بررسی درخواست صدور ویزای تحصیلی بریتانیا و پاسخ به آن، به سه عامل کلی بستگی دارد:

 • شهری که از آن جا و کنسولگری آنشهر اقدام به درخواست می نمایید (مثلا آنکارا)
 • دسته بندی ویزایی که خواستار اخذ آن هستید (مثلا تحصیلی)
 • نوع ویزایی که خواستار اخذ آن هستید (مثلا Tier4 جنرال)

scottish-student-visa

مجموعا می توان گفت که چنین درخواستی از زمان ارائه و ثبت کردن آن تا پاسخ نهایی، چیزی از سه هفته تا دو ماه زمان خواهد برد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند

طبق اعلام دولت بریتانیا از سه ماه قبل از تاریخ مورد نظر برای سفر، می توان برای اخذ ویزا اقدام کرد. نخست لازم است که متقاضی به سایت الکترونیکی رسمی مراجعه نموده و با ثبت یک اکانت، نسبت به تکمیل فرم و ثبت اپلیکیشن ویزا اقدام نماید.

سپس باید یک وقت ملاقات برای حضور در مرکز صدور ویزا گرفت و در تاریخ مقرر در آن جا حضور یافت و نسبت به اعمال بیومتریک (انگشت نگاری) مبادرت ورزید. با توجه به مشکلاتی که بین دولت ایران با بریتانیا به وجود آمده است، واحد کنسولگری سفارت این کشور در ایران تقریبا غیرفعال است و از اینرو متقاضیان باید به یکی از کشورهای همسایه ایران مراجعه نمایند. اکنون باید منتظر پاسخ سفارت بماند. اگر پاسخ مثبت بود، ضروری است که پاسپورت خود را به جهت درج لیبل ویزا در آن، تحویل کنسولگری دهد و چند روز بعد برای گرفتن آن مراجعه کند.

اکنون دانشجو پاسپورت حاوی ویزای بریتانیا را در دست دارد و می تواند طبق تاریخ بلیت پروازی، عازم اسکاتلند گردد. اگر به مهاجرت تحصیلی به بریتانیا و مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و سایر کشورهای انگلیسی زبان و تاپ دنیا می اندیشید، با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. مشاوران ما راهنمای شما خواهند بود و وکلای ما ضامن اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی اسکاتلند هستند.

13 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی اسکاتلند

 1. diana گفت:

  با تشکر از سایت خوبتون ایا میشه کار حین تحصیل در اسکاتلند انجام داد؟

 2. احد رامین گفت:

  من 31 سال دارم می تونم از طریق ویزای تحصیلی مهاجرت کنم ؟
  شرایط همراه بردن چیه؟
  کار چه جوریه؟
  ممنون

 3. پدرِ پسرشجاع گفت:

  با تشکر از مقاله خوبتون

 4. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب خوبتون تشکر میکنم میخواستم بدونم این نو ع از ویزا در کشور ایرلند هم وجود داره؟

 5. علی قاسمی گفت:

  سلام. من رشتم مدیریت بازرگانی هست. میخوام فوق لیسانس بخونم. مدرک زبان نیازه؟

 6. سحر گفت:

  سلام

  ممنون میشم در مورد ویزای تحصیلی اتریش توضیح بدید.
  ممنون از مطالب به روزتون

 7. تورج گلپایگانی گفت:

  الان اقدام کنم کی میتونم ویزا بگیرم؟

 8. لیدا بهرامی گفت:

  مقاله مفیدی بود ممنون

 9. ترنم فرجیان گفت:

  سلام آیا تحصیل در رشته حقوق در اسکاتلند راحت می باشد؟

 10. مهراد گفت:

  با 23 سال سن میشه با مدرک فوق دیپلم که تتازه اخذ کردم برم ادامه تحصیل بدم ؟

 11. sohrab گفت:

  با تشکر از شما یه سوال داشتم، میشه بعد از تحصیل تو شنگن بعدا اقدام کنیم برای کار بریم اسکاتلند ؟

 12. سعید گفت:

  ممنون. مقاله مفیدی بود

 13. Arezoo گفت:

  اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند چه مدت طول می کشد؟ و اینکه مهمه رشته تحصیلی چه چیزی باشد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *