مهاجرت تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی انگلستان

ویزای تحصیلی انگلستان

اخذ ویزای تحصیلی انگلستان به دلیل کیفیت بالای آموزشی و وجود دانشگاه های برتر جهانی همواره در کانون توجه متقاضیان تحصیل در خارج قرار دارد. به همین دلیل، در این مقاله درباره شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور انگلستان بحث شده و سعی تیم ترجمه موسسه سفیران سروش سعادت از تهیه آن، بالا بردن هر چه بیشتر اطلاعات افراد در خصوص این نوع ویزا بوده است. عموما، شرایط ویزای انگلستان و معیارهای مهاجرت به انگلستان تحت کنترل اداره مهاجرت و ویزاهای انگلستان می باشد که دارای وب سایت مفیدی برای کمک به متقاضیان تحصیل در انگلستان است. بر اساس قوانین مهاجرتی انگلستان متقاضیان کشورهای غیر اروپایی که مایل به تحصیل برای مدت بیش از 3 ماه در انگلستان می باشند، بایستی پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه های انگلستان نسبت به اخذ ویزای تحصیلی Tier4 اقدام نمایند.

با وجود اینکه نتیجه رفراندوم انگلستان درباره خروج از عضویت اتحادیه اروپا (EU) یا همان برکسیت منجر به برخی شبهات در خصوص مقررات ویزایی شده است اما دولت انگلستان به تازگی بیان کرده است که برنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا (EU) هیچ گونه تغییری در حقوق و وضعیت شهروندان اروپایی و خارجی تا سال 2021 نخواهد داشت. در این میان، ویزای تحصیلی انگلستان Tier4 نیز از این قاعده مستثنی نیست.

اینفوگرافیک ویزای تحصیلی انگلستان

دلایل تحصیل در انگلستان

انگلستان خواستگاه 12 دانشگاه برتر جهانی است که در بین این دانشگاه ها، دانشگاه های آکسفورد و کمبریج همواره جزو 5 دانشگاه برتر جهان محسوب می شوند. همه ساله بیش از 5000 دانشجو از دانشگاه های انگلستان فارغ التحصیل می شوند که همگی این آمارها حاکی از کیفیت بالای استاندارد آموزشی در انگلستان می باشد. به همین دلیل، انگلستان جزو مقاصد تحصیلی اصلی دانشجویان خارجی برای ساخت یک آینده روشن محسوب می شود.

انگلستان همواره به دلیل ارائه برنامه های تحصیلی جدید و متنوع از ادبیات گرفته تا علوم پایه، از برنامه نویسی تا زیست فناوری جزو مقاصد تحصیلی جذاب و اولویت شماره یک شیفتگان تحصیل در خارج محسوب می شود. از دیگر مزایای تحصیل در انگلستان می توان به اخذ بورسیه های تحصیلی مختلف، کار ضمن تحصیل و پس از تحصیل، امکان اخذ اقامت اتحادیه اروپا (EU) را نام برد. برای همین، بحث از ویزای تحصیلی انگلستان Tier4 در این مقاله از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد. نتیجتا تحصیل در انگلستان مورد علاقه بسیاری افراد در سرتاسر دنیا می باشد.

چارت تحصیلی کشور انگلستان

در این بخش جدولی کلی از تحصیل در انگلستان طرح شده است. با این جدول به راحتی میتوان مقطع تحصیلی را مشخص نمود.

چارت تحصیلی کشور انگلستان از مقاطع ابتدایی تا دانشگاه:

مقطع تحصیلی سن شرایط
دانشگاه یا کالج برای مقاطع بالاتر  سن 18+
دبیرستان سن 13 تا 18 آزمون GCE A-Level (یا آزمون های بین المللی دوره کارشناسی یا AVCE)
آزمون GCSE
سال یازدهم تحصیلی (سن 15-16)
سال دهم تحصیلی (سن 14-15)
سال نهم تحصیلی (سن 13-14)
مدارس ابتدایی سن 7 تا 13 امتحان متداول پایان دوره دبستان
سال هشتم تحصیلی (سن 12-13)
سال هفتم تحصیلی (سن 11-12)
سال ششم تحصیلی (سن 10-11)
سال پنجم تحصیلی (سن 9-10)
سال چهارم تحصیلی (سن 8-9)
سال سوم تحصیلی (سن 7-8)
کودکستان سن 4 تا 7 سن سال دوم تحصیلی (سن 6-7)
سال اول تحصیلی (سن 5-6)
پیش دبستانی (سن 4-5)

انواع ویزای تحصیلی انگلستان Tier4

سریع ترین زمان درخواست برای ویزا، 3 ماه قبل از شروع دوره است. معمولا طی 3 هفته تصمیمی در مورد ویزا دریافت خواهد شد. هزینه درخواست ویزای خارج از انگلستان 348£ (پوند) است. برای هر فرد وابسته نیز 34£ (پوند) هزینه نیاز است. ویزای تعلق گرفته برای متقاضیان از نوع ویزای تحصیلی (عمومی) Tier4 می باشد. شرط سنی اخذ این نوع ویزا این است که متقاضیان بایستی دارای سن بالای 16 سال باشند و در غیر این صورت ویزای تحصیلی (کودک) Tier4 برای متقاضیان صادر خواهد شد.

نوع ویزا تحصیلی انگلستان Tier4 نوع دوره تحصیلی مدت اعتبار ویزا
ویزای تحصیلی کوتاه مدت دوره های کوتاه مدت مثل دوره آموزش زبان انگلیسی حداکثر تا 6 ماه
ویزای تحصیلی (عمومی) دوره های بلندمدت تا بیش از 3 ماه بسته به مقطع و برنامه تحصیلی
ویزای تحصیلی (کودک) دوره های ابتدائی تا دبیرستان بسته به مقطع و برنامه تحصیلی

مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی انگلستان در سال 2020

معمولا روال درخواست ویزای تحصیلی انگلستان Tier4 به این گونه است که به محض اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های انگلستان، موسسه آموزشی مربوطه به عنوان اسپانسر عمل خواهد کرد و فرد مطابق قوانین سال 2020 تا 3 ماه قبل از شروع دوره تحصیلی خود زمان خواهد داشت تا ویزای تحصیلی خود را از سفارت انگلستان درخواست کند. اما نکته اساسی که در باب شرایط درخواست ویزای تحصیلی انگلستان Tier4 می توان بیان کرد این است که ویزای مذکور همانند سایر ویزاهای انگلستان بر مبنای سیستم امتیاز محور به متقاضیان تعلق می گیرد اما برای کسب صلاحیت جهت اخذ ویزای تحصیلی انگلستان Tier4، فرد در وهله اول بایستی مدارک زیر را تهیه کند:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی متقاضی
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش غیر مشروط از موسسه آموزش عالی (CAS)
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی
 • مدرک اثبات تمکن مالی متقاضی با ارائه صورت حساب بانکی
 • گواهی معاینه پزشکی و گواهی عدم سوء سابقه کیفری

از آنجایی که اعزام دانشجو به انگلستان با توجه به آینده شغلی درخشانی که پیش روی فارغ التحصیلان است، طرفداران زیادی دارد، بهتر است افراد تمامی مراحل را به دقت پیش برند چرا که هر چه تعداد متقاضیان ویزای یک کشور بالاتر باشد، سختگیری سفارت آن کشور نیز بیشتر خواهد بود.

برترین دانشگاه های انگلستان در سال 2020

در این بخش دانشگاه های انگلستان به همراه پارامترهای رضایتمندی و کیفیت در سال 2020 به صورت جدول ارائه شده است. این لیست میتواند کمک کننده متقاضیان تحصیل باشد. دانشگاه های برتر انگلستان شامل موارد ذیل است:

رتبه نام دانشگاه رضایت دانشجویی چشم انداز تحصیلات نمره کلی
1 کمبریج 4.09 86.7 1000
2 آکسفورد 4.10 83.4 989
3 سنت اندروز 4.26 79.7 944
4 دانشکده اقتصاد لندن 3.67 86.1 934
5 امپریال کالج لندن 4.02 90.4 933
6 دورام 4.01 84.8 915
7 لنکستر 4.14 89.2 914
8 لافبورو 4.18 86.8 905
9 bath 4.05 87.4 882
10 دانشگاه کالج لندن 3.87 83.8 880

مطالعه مقاله تحصیل پزشکی در انگلستان در این خصوص بسیار مفید خواهد بود.

هزینه و زمان صدور ویزای تحصیلی انگلستان Tier4

هزینه صدور ویزای تحصیلی انگلستان Tier4 همه ساله توسط دولت انگلستان مقرر می شود و متقاضیان برای اخذ این نوع ویزا ملزم به پرداخت این هزینه می باشند. هزینه صدور ویزای تحصیلی انگلستان Tier4 برای سال 2020 در حدود 348£ (پوند) به همراه هزینه اضافی 248£ (پوند) برای هر کدام از اعضای خانواده همراه می باشد. از سال 2018، متقاضیان همچنین ملزم به پرداخت هزینه سالیانه مراقبت های درمانی تا 150£ (پوند) جهت دسترسی به خدمات بهداشت ملی (NHS) در طول اقامت تحصیلی خود می باشند.

هزینه ویزای تحصیلی کوتاه مدت برای دوره های آموزش زبان انگلیسی در حدود 97£ (پوند) برای مدت 11 ماه تحصیل در انگلستان می باشد. مدت زمان صدور ویزای تحصیلی انگلستان Tier4 معمولا بسته به ملیت می باشد و برنامه تحصیلی متقاضیان می تواند از 1 ماه تا چند ماه به طول بیانجامد.

هزینه و زمان صدور ویزای تحصیلی انگلستان Tier4

دانشگاه های برتر انگلستان

در اینجا لیستی متفاوت از برترین دانشگاه های انگلستان به همراه مشخصات هریک در ذیل وجود دارد:

نام دانشگاه ویژگی ها و مشخصات
دانشگاه آکسفورد قدیمی ترین دانشگاه انگلستان. دارای بیش از 22000 دانشجو از جمله 11832 دانشجوی کارشناسی و 9587 دانشجوی ارشد. 94% از دانشجویان این دانشگاه شاغل هستند.
دانشگاه کمبریج از محبوب ترین دانشگاه های انگلستان. دارای بیش از 31 دانشکده. دارای 20000 دانشجو که حدود 10% از آنها دانشجویان بین المللی هستند.
دانشگاه ادینبورگ تاسیس در سال 1583 در اسکاتلند. پیتر هگز در سال 2013 از این دانشگاه برنده نوبل شد.
دانشگاه بریستول تاسیس در سال 1876. دوره های تحصیلی متنوع. دارای فارغ التحصیلان مشهوری چون وینستون چرچیل، پل دیراک، سر نویل فرانسیس.
دانشگاه لندن دارای 9 کالج بزرگ و مشهور شامل کالج لندن، گلداسمیت، کینگ، رویال هالووی و غیره. دارای بیش از 180000 دانشجو در سال.
دانشگاه گلاسکو یکی از بهترین انگلستان. حضور در بین 100 دانشگاه برتر دنیا. حضور دانشجویان بین المللی از اقصی نقاط دنیا در گلاسگو
دانشگاه کاردیف برترین دانشگاه ولز و یکی از برترین دانشگاه های انگلستان. تاسیس در 1883. دارای بیش از 30000 دانشجو.
دانشگاه منچستر دارای 39000 دانشجو و 1400 کارمند در دانشگاه. سال تاسیس در سال 2004.
دانشگاه اسکس سال تاسیس 1963. دارای یک مدرسه بازیگری مشهور. دارای بیش از 11000 دانشجو که 8000 دانشجو در مقطع ارشد دارد.
دانشگاه کیله تاسیس در سال 1949. در ابتدا با نام Staffordshire نامگذاری شد.

کار ضمن تحصیل در انگلستان

بر اساس قوانین مهاجرتی کشور انگلستان، دارندگان ویزای تحصیلی انگلستان حق انجام کار ضمن تحصیل برای مدت حداکثر 20 ساعت در هفته و انجام کار تمام وقت و کسب درآمدی معادل 300£ الی 500£ (پوند) در ماه را دارند. اما فرد در صورتی می تواند از حق کار ضمن تحصیل برخوردار شود که دانشگاه یا کالج محل تحصیل وی، هم در فهرست اسپانسر UKVI رسمی و هم در لیست دانشگاه های معتبر ثبت شده باشد.

شرایط کار ضمن تحصیل در انگلستان

در شهری مثل لندن، هزاران فرصت شغلی جدید برای دانشجویان خارجی وجود دارد که می تواند به آنها در جهت پوشش هزینه های تحصیلیشان کمک نماید. لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه های انگلستان دارای مراکز کاریابی برای کمک به دانشجویان جهت یافتن کار پاره وقت می باشد. البته برای دانشجویانی که مشغول تحصیلی دندانپزشکی در انگلستان هستند فرصتی برای کار حین تحصیل وجود ندارد، همچنین دانشجویان می توانند کاریابی را از طریق جستجوی آنلاین نیز انجام دهند. از انواع وب سایت های کاریابی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • Careers Group London
 • Employment 4 students
 • StudentJob

هزینه زندگی در انگلستان

اگرچه امکان کار حین تحصیل برای دانشجویان وجود دارد اما این درآمد به هیچ وجه پاسخگوی هزینه های زندگی نیست. در واقع هزینه زندگی در انگلستان به طور متوسط ماهیانه 1000£ (پوند) میباشد. در سال 2020 مطابق آمارها، هزینه زندگی بدون احتساب اجاره منزل 80.02% از ایران گرانتر است. اجاره منزل در انگلستان نیز 109.51% گرانتر ایران می باشد. در جدول ذیل قیمت برخی از اقلام در انگلستان طی سال 2020 بیان شده است.

اقلام قیمت (پوند)
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت 12.00£
یک وعده غذایی در شعب مک دونالد 6.00£
بطری آب معدنی 0.98£
قالب نان سفید 500 گرمی 1.00£
یک کیلوگرم برنج سفید 0.95£
بلیت ماهیانه وسایل نقلیه عمومی 65.00£
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 758.25£
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 1281.39£
حق عضویت ماهیانه باشگاه ورزشی 30.23£

با توجه به نمودار توزیع هزینه های زندگی در انگلستان 2020 میتوان متوجه این امر شد که بالاترین درصد از هزینه های خرید دانشجویان مربوط به هزینه اجاره خانه می باشد که باید این نکته را مدنظر قرار داد:

نمودار توزیع هزینه های زندگی در انگلستان

شایان ذکر است که پس از فارغ التحصیلی نیز امکان اقامت و کار در انگلستان برای فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلستان وجود دارد. پس، فارغ التحصیلان با ارائه پیشنهاد کاری یا جاب آفر می توانند ویزای تحصیلی انگلستان Tier4 را به ویزای کار انگلستان Tier2 تبدیل نمایند. متقاضیان مهاجرت به انگلستان می توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

سوالات پرتکرار در خصوص ویزای تحصیلی انگلستان

افرادی که علاقه مند به اخذ ویزای تحصیلی انگلستان در سال 2020 می باشند باید از سوالات زیر مطلع باشند:

 • اخذ ویزای تحصیلی انگلستان نیازمند چه شرایطی است؟ پذیرش در برنامه تحصیلی، تکمیل و ترجمه مدارک تحصیلی و ارائه نامه تمکن مالی از مهمترین شاخصه ها هستند.
 • جهت اخذ ویزای تحصیلی انگلستان چه مدت باید زمان گذاشت؟ این زمان بستگی به این دارد که شما در چه ترمی مایل به تحصیل در انگلستان هستید، طبق قانون می بایستی حداکثر 3 ماه قبل از شروع برنامه تحصیلی مورد نظر درخواست ویزا داد.
 • ویزای تحصیلی انگلستان اجازه کار دارد؟ بله، در مقاطع دانشگاهی دانشجویان می توانند در حین تحصیل به صورت نیمه وقت مشغول به کار شوند.
 • آیا با ویزای تحصیلی می توان با اعضای خانواده درخواست ویزا نمود؟ بله، دانشجو می تواند در صورت تامین هزینه ها و دارا بودن شرایط مالی مناسب برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست ویزای همراه نماید.
 • ویزای تحصیلی انگلستان قابلیت تبدیل به اقامت دارد؟ بله، این ویزا می تواند بعد از تحصیل در صورت دستیابی به موقعیت کاری به ویزای کار و اقامت کاری و همچنین بعد از چند سال تمدید به اقامت دائم تبدیل گردد.

8 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی انگلستان

 1. داوری گفت:

  سلام. مقاله خیلی خوب و جامعی بود ممنون از شما. میخواستم بپرسم امکان اخذ پذیرش از دانشگاه هایی که نام بردید هم وجود داره؟ در ضمن در رابطه با هزینه تحصیل در انگلستان هم میخواستم از بپرسم. این هزینه در سال چقدره؟ متشکر

 2. حسن صباح گفت:

  تا به حال مقاله ای به این کاملی ندیده بودم مرسی از شما
  هزینه های تحصیل در انگلستان چقدره؟ و چه مدت طول میکشه ویزای تحصیلی انگلستان رو بگیریم؟

 3. شاهرخ خرمی گفت:

  برای تحصیل در انگلستان سالانه چقدر باید هزینه کنیم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب برای چه مقطعی؟

 4. احمد گفت:

  سلام. اگر فول فاند باشیم و شهریه هم نداشته باشیم، آیا لازمه که تمکن مالی قابل توجهی بخوایم ارائه بدیم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما این موضوع به نوع دانشگاه و فاند شما بستگی دارد اما در کل نامه فاند کافی می باشد

 5. نجفی گفت:

  سلام وقت بخیر
  شرایطی وجود داره که سفارت از دریافت ۳۴۸ پوند برای بررسی درخواست صرف نظر کنه؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   خیر متاسفانه این هزینه اجتناب ناپذیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *