مهاجرت تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا به دلیل امکان تحصیل کم هزینه و همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی در سال 2020 متقاضیان زیادی را جذب نموده است. در تمام مقاطع تحصیلی و رشته های مورد نظر در کشور ایتالیا، متقاضیان امکان دریافت بورسیه تحصیلی را دارند. علاوه بر هزینه تحصیل بسیار پایین در این کشور، هزینه زندگی نیز در این کشور بسیار پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است.

 • هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر می باشد؟
 • بهترین دانشگاه جهت گرفتن پذیرش کدام است؟
 • شانس دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا چه میزان است؟
 • کار ضمن تحصیل و اقامت پس از تحصیل در ایتالیا به چه نحویست؟

برخی از بورسیه های تحصیلی در ایتالیا شامل پوشش هزینه زندگی نیز می شود. در این مقاله ضمن پاسخ به سوالات بالا٬ توضیحاتی توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه شده است.

درباره کشور ایتالیا

ایتالیا نقش مهمی در آموزش عالی در اروپا دارد و جزء 4 کشوری است که برای اولین بار به اصطلاح فضای اروپایی آموزش عالی را خلق کردند و یک فرایند تاثیرگذار هماهنگ­ سازی سیستم­ های مختلف آموزش عالی را که با عنوان فرایند بولونیا شناخته می­ شود، بنیان نهادند. حتی در گذشته ایتالیا مرکز فعالی برای تحصیلات دانشگاهی و همچنین مهد تمدن­ های باستانی بوده ­است. امروزه ایتالیا یکی از 8 کشور صنعتی جهان است. علاوه بر برخی شرکت­ های بزرگ، دولتی و خصوصی، یک شبکه منسجم از موسسات کوچک و متوسط را توسعه داده و خلق پارک­ های علمی را ترویج داده و هم پژوهش اولیه و هم پژوهش عملی را در انواع وسیعی از رشته­ ها ترویج و تشویق کرده است.

ویزای تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت

تحصیل در ایتالیا هم به زبان انگلیسی ممکن است و هم به زبان ایتالیایی و به طبع دانشگاه های ایتالیایی زبان راحت تر پذیرش می دهند مشروط بر اینکه فرد متقاضی مدرک زبان ایتالیایی داشته باشد و به طبع حق انتخاب دانشگاه های بیشتری دارد. چرا که اکثر دانشگاه های ایتالیا به زبان ایتالیایی تدریس می شوند. این کلاس های زبان ایتالیایی زیر نظر خود سفارت ایتالیا برگزار می شود و عملا شانس متقاضی با این کلاس ها بیشتر می شود. تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت یکی از راهکارهای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است.

هزینه تحصیل در ایتالیا نهایتا 3200€ (یورو) در سال می باشد که با توجه به بورسیه تحصیلی که این کشور به ایرانیان می دهد این هزینه عملا نزدیک به صفر می شود. از لحاظ آماری بهترین و راحت ترین پذیرش تحصیلی حوزه شنگن را ایتالیا می دهد و از این حیث در جهان رتبه سوم را دارد. دانشگاه های عالی رتبه ای در دنیا مانند دانشگاه پلی تکنیک میلان و ساپینزا و تورین و ترورگاتای رم و پیاچنزا و بولونیا در ایتالیا وجود دارند که عملا معتبرترین ها در ایتالیا هستند و همگی از دانشگاه های دولتی این کشور که هزینه تحصیل بسیار پایین دارند.

مقاطع تحصیلی در ایتالیا

اکثر دانشگاه ها و رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس در ایتالیا به زبان ایتالیایی می باشد و برای ورود به این دانشگاه ها باید فرد بتواند مدرک زبان ایتالیایی که به نام (استرنی) معروف است را در مدرسه ایتالیایی در ایران بگذراند و به حد نصاب نمره بالای 160 برسد. این دوره ها در تهران و زیر نظر سفارت و هر ساله در ماه ژانویه (بهمن) برگزار می شود. هزینه این آزمون 75€ (یورو) می باشد. البته دانشگاه های انگلیسی زبان در مقطع لیسانس هم بعضا وجود دارند که می شود به ندرت از آنها نیز پذیرش گرفت.

ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در ایتالیا

در این مقطع دانشگاه های بیشتری در زبان انگلیسی به فرد پذیرش می دهند و عملا می توان گفت تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان و ایتالیایی زبان برابر است. طول این دوره 2 ساله می باشد و همانند مقطع لیسانس این مقطع هم امکان دریافت بورسیه تحصیلی می باشد. دانشگاه های ایتالیا در هر سال دو استارت درسی دارند. یکی در ماه سپتامبر و دیگری در ژانویه. برای پذیرش در این مقطع باید بتوان آیلتس 6 تا 6.5 ارائه داد. معمولا ادامه تحصیل در مقطع دکتری به زبان انگلیسی می باشد که برخی از دانشگاه های بومی به زبان ایتالیایی هم پذیرش تحصیلی می دهند. اما شانس دریافت پذیرش به زبان انگلیسی بیشتر است. همچنین امکان دریافت بورسیه در این مقطع به مراتب بیشتر از دو مقطع قبلی است. برای پذیرش این مقطع نیز آیلتس 6.5 تا 7 لازم است.

مزایای تحصیل در ایتالیا

در زیر قسمتی از مزایای تحصیلی ایتالیا شمرده شده اند:

 • هزینه تحصیل پایین در ایتالیا
 • بهترین پل جهت مهاجرت به کشوری دیگر در آینده
 • دریافت مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاه های بهترین رنکینگ جهانی ( حدود 40 دانشگاه این کشور در رنکینگ 1000 دانشگاه برتر دنیا می باشد)
 • امکان ارائه خوابگاه و استفاده دانشجویان از این دانشگاه ها در اکثر شهرها
 • امکان تحصیل در حوزه شنگن
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • هزینه زندگی پایین در ایتالیا نسبت به کشورهای همسایه خودش
 • امکان برخوردای از بورسیه تحصیلی در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا در سال 2020

هزینه تحصیل در ایتالیا در سال 2020 در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است. البته اکثر دانشگاه های ایتالیا دولتی می باشد. به طور متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا بین 350€ (یورو) تا 1600€ (یورو) در ترم می باشد که این هزینه با بورسیه تحصیلی دی اس یو که دولت ایتالیا می دهد عملا به صفر می رسد. دانشگاه های انگلیسی زبان ایتالیا نیز همین میزان هزینه را دارد. هزینه تحصیل در مقطع دکتری معمولا رایگان می باشد و اگر هزینه هم داشته باشد کمتر از 1000€ (یورو) می باشد.

سه مدل بورسیه تحصیلی در این کشور تعلق می گیرد:

 1. بورسیه دولتی بین 2500€ تا 5000€ (یورو) می باشد
 2. بورسیه تحصیلی دانشگاهی سالیانه بین 10000€ تا 20000€ (یورو) که توسط دانشگاه پرداخت می شود
 3. تخفیفات در هزینه تحصیل 40% تا 80%

هزینه زندگی در ایتالیا

میانگین هزینه زندگی در ایتالیا نسبت به کشورهای دیگر اروپایی کمتر است.

نوع هزینه مبلغ به یورو
میانگین هزینه ماهیانه €400 تا 600€ (یورو)
غذا €100 تا 200€ (یورو)
مسکن €200 تا 300€ (یورو)
حمل و نقل €50 (یورو)

همانند همه جای دنیا رشته پزشکی و داروسازی در ایتالیا هم جزو پرتقاضا ترین ها در انتخاب رشته است. دلیل اصلی این کشور هم درآمد بالای پزشکان در این کشور می باشد. اصلی ترین دلیل انتخاب ایرانیان جهت تحصیل پزشکی در ایتالیا این است که این کشور سهمیه مشخصی برای دانشجویان خارجی برای تحصیل در این رشته قائل است.

تحصیل در این رشته به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی صورت می گیرد و برای قبولی در این رشته فرد باید در آزمون جهان آیمت به موفقیت دست یابد. منابع آزمون آیمت دروسی از قبیل: علوم پایه مثل زیست و فیزیک و شیمی و همچنین دروس عمومی ماند ریاضی و زبان و تست آی کیو و اطلاعات فردی است. به دلیل تقاضای بالای این رشته از همه جای جهان و همچنین آزمون ورودی داشتن این رشته موفقیت در این رشته کار دشواری است.

مقایسه هزینه زندگی در ایتالیا و مجارستان

زندگی در مجارستان حدود 8% از ایران گران تر و زندگی در ایتالیا بیش از 80% از ایران پرهزینه تر می باشد. از آن جایی که دو کشور مجارستان و ایتالیا هر دو جزو کشورهای اروپایی ای هستند که هزینه های زندگی در آن ها نسبتا پایین تر از سایر کشورهاست در جدول ذیل قیمت برخی اقلام و خدمات در سال 2020 در این دو کشور مقایسه شده است: (قیمت ها به یورو می باشد)

مجارستان ایتالیا
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان: 5.95€ (یورو) یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان: 15.00€ (یورو)
قالب 500 گرمی نان: 0.64€ (یورو) قالب 500 گرمی نان: 1.60€ (یورو)
یک شانه تخم مرغ: 1.47€ (یورو) یک شانه تخم مرغ: 2.72€ (یورو)
بلیت وسایل نقلیه عمومی: 1.04€ (یورو) بلیت وسایل نقلیه عمومی: 1.50€ (یورو)
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 396.61€ (یورو) اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 623.10€ (یورو)

آزمون آیمت در ایتالیا IMAT

آزمون آیمت در 100 دقیقه برگزار می شود و شامل 60 سوال تست و در کشورهای مختلف همه ساله برگزار می شود. ثبت نام این امتحان هر ساله در بهمن ماه و آزمون در تقویم شمسی در اردیبهشت ماه برگزار می شود. این آزمون در شهردوبی نیز برگزار می گردد که معمولا ایرانیان این منطقه را جهت آزمون انتخاب می کنند. به دلیل ارزانی دانشگاه های ایتالیا حتی برخی از افراد از کشورهای معتبری چون استرالیا و کانادا و امریکا هم برای این رشته تحصیلی به ایتالیا فکر می کنند. البته لازمه تحصیل پزشکی در ایتالیا آشنایی کامل با زبان ایتالیایی نیز می باشد.

شهریه و هزینه­ تحصیل برخی دانشگاه های ایتالیا

برای آگاهی از میزان هزینه­ های تحصیل و زندگی در ایتالیا می توانید در لینک مربوطه به مطالعه جزئیات بپردازید. موسسات آموزش عالی در ایتالیا شهریه ­های خود را تعیین می ­کنند ولی در مورد تحصیلات دانشگاهی یک حداقل هزینه قانونی برای ثبت­ نام و حداکثر هزینه برای مساعده به دانشجو وجود دارد که نمی ­تواند از 20٪ تامین بودجه دولتی فراتر رود. پذیرش در دانشگاه­ های کارشناسی ارشد و سایر دوره ­های تخصصی در ایتالیا شهریه ­های بالاتری را در بردارد. دانشجوهای دکترا که از دانشگاه حقوق می­ گیرند شهریه پرداخت نمی ­کنند ولی افرادی که حقوق نمی­ گیرند ملزم به پرداخت شهریه هستند. میانگین شهریه برای تحصیلات عالیه در ایتالیا بسته به نوع دوره و دانشگاه، بین 850€ تا 3500€ (یورو) در سال است.

دانشگاه های خصوصی در ایتالیا بسیار گران­ تر هستند و اکثر آنها شهریه­ های یکسانی را بر دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر اعمال می­ کنند. به صورت کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی شامل 6000€ تا 20000€ (یورو) می شود. برخی از دانشگاه های کشور ایتالیا از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند که، برخی از این دانشگاه ها شامل دانشگاه های زیر می باشد:

 • دانشگاه Siena – میانگین شهریه 1800€ (یورو) در سال
 • دانشگاه Bozen-Bolzano – میانگین شهریه 2200€ (یورو) در سال
 • دانشگاه Torino – میانگین شهریه 2800€ (یورو) در سال
 • دانشگاه Padova – میانگین شهریه 4000€ (یورو) در سال

شهریه دانشگاه های رده اول ایتالیا

برخی از دانشگاه های کشور ایتالیا جزء دانشگاه های رده اول محسوب می شود. این دانشگاه ها از اعتبار بالایی برخوردار هستند و هزینه آن نسبت به دانشگاه های دیگر ایتالیا بالاتر است.

 • Scuola Superiore Sant’Anna – میانگین شهریه 4000€ (یورو) در سال
 • دانشگاه Bologna – میانگین شهریه 2100€ (یورو) در سال
 • دانشگاه پلی­ تکنیک میلان – میانگین شهریه 3300€ (یورو) در سال
 • دانشگاه Trento – میانگین شهریه 6000€ (یورو) در سال

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا

در سال 2020 نرخ بیکاری در ایتالیا به طور کلی 9.8% است هر چند این نرخ در برخی از شهرهای جنوبی ایتالیا به 28% هم می رسد. در نتیجه باید توجه داشت که به منظور یافتن شغل در ایتالیا و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری پس از فارغ التحصیلی، بهتر است فرد به زبان ایتالیایی نیز مسلط باشد. نکته دیگری که شانس کاریابی را در ایتالیا افزایش می دهد تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور است. برخی از بهترین دانشگاه های ایتالیا عبارت هستند از:

ردیف بهترین دانشگاه های ایتالیا QS Ranking 2020
1 Scuola Superiore Sant’Anna – Photonic Integrated Circuits, Sensors and NETworks (PIXNET) Consortium 177
2 Scuola Normale Superiore di Pisa 204
3 University of Bologna 116
4 University of Padua 234
5 Sapienza University of Rome 203
6 Politecnico Di Milano 149
7 The University of Milan 302
8 University of Trento 389
9 University of Florence 448
10 University of Naples Federico II 424

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

عملا بهتر است فرد بدون مدرک زبان اقدامی جهت پذیرش و ویزا نداشته باشد. چون دانشگاه های معتبر که بدون مدرک زبان پذیرش نمی دهند و حتی اگر فرد از دانشگاهی پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان گرفت. سفارت به فرد دانشجو ویزای تحصیلی نمی دهد، پس توصیه می شود حتما مدرک زبان اخذ شود.

مزایا و بورس­ های ویزای تحصیلی ایتالیا

قانون مهاجرت ایتالیا برخورد برابر با دانشجویان خارجی و ایتالیایی را از لحاظ پشتیبانی از دانشجو ملزم می­ داند. این مساعدت­ ها، بورسیه تحصیلی در ایتالیا، کمک هزینه مسکن یا اعطای کمک، کوپن و غیره را شامل می­ شوند. اعطای جوایز برای پایان­ نامه­ ها، پشتیبانی برای تحصیل و اخذ تخصص در خارج از کشور، کمک هزینه ­های همکاری و… را ارائه می دهند. همه دانشجویان خارجی نیز از همان کمک مالی ارائه شده به دانشجویان ایتالیایی بهره­ مند می­ شوند. احتمال دریافت این بورس مخصوصا از دانشگاه های معتبر بسیار بالاست.

بورس DSU در ایتالیا

خدمات پشتیبانی مالی برای دانشجوها تا حد زیادی توسط هیئت­ های منطقه­ ای خاص که با عنوان آژانس ­های DSU (حق تحصیل در دانشگاه) شناخته می­ شوند، مدیریت می ­گردند. منظور از این اصطلاح، مجموعه قوانینی است که مداخلات عمومی را در راستای این امر تنظیم می­ کند که حتی دانشجوهایی با وضعیت مالی نامساعد می ­توانند به توانایی­ های آکادمیک بالاتر دست یابند. علاوه بر آژانس­ های منطقه­ ای، حتی موسسات انفرادی تحصیلات عالی نیز می­ توانند بنا به صلاحدید خودشان، برخی خدمات را به طور مستقیم مدیریت نمایند. اطلاعات مربوط به این مورد از دفاتر DSU مربوطه در دسترس است. معمولا، هیئت­ های منطقه­ ای DSU و دفاتر موسسات مشابه انواع مختلف کمک را به تعداد محدودی از دانشجوها اختصاص می ­دهند که این امر در پی یک رقابت عمومی و بر اساس درآمد و معیارهای امتیازی خاص مشخص شده در اعلانیه­ های رقابت صورت می­ گیرد.

این اصل در مورد همه انواع خدمات و کمک مانند مسکن، ژتون­ های غذا، بورسیه ­های تحصیلی، وام­ ها، معافیت از مالیات و غیره صادق است. دفاتر DSU خدمات راهنمایی و آموزشی را ارائه می ­دهند؛ آنها همچنین منبع خوبی برای اطلاعات در مورد فعالیت خارج از سازمانی، مانند اقدامات فرهنگی مختلف، فرصت­ هایی برای ورزش، حمل و نقل عمومی و سایر مسائل عملی مورد علاقه دانشجوها هستند. برای اطلاع از خدمات و انواع کمک­ های در دسترس برای دانشجوهای یک دانشگاه خاص، باید به پایگاه داده ­های دانشگاه های ایتالیایی مراجعه شود.

انواع بورس ها در ویزای تحصیلی ایتالیا

به طور کلی بورس­ های تحصیلی بسیاری در ایتالیا ارائه می شوند و بر اساس شایستگی، پس از ارزیابی نمرات به دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی ایتالیا اعطا می­ شوند. برخی از این بورس ها عبارتند از:

بورس­ های تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی و IRE: این بورس ­ها به اتباع خارجی که در ایتالیا تحصیل می­ کنند و همچنین اتباع ایتالیایی که در خارج از کشور تحصیل می­ کنند ارائه می­ شوند و شمار زیادی از دوره­ ها را در برمی­ گیرند.

بورس­ های تحصیلی EDISU Piemonte: این بورسیه­ ها به دانشجویانی از جمله دانشجویان بین­ المللی خارج از اتحادیه اروپا عرضه می ­شوند که به خصوص در یک دوره تمام وقت در دانشگاه­ های Piemonte ثبت­ نام کرده ­اند.

کمک هزینه­ های تحصیلی دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین ­المللی: دانشگاه بولونیا 48 کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان بین­ المللی که در دانشگاه ­های ایتالیا تحصیل می ­کنند اعطا می­ کند.

بورس های تحصیلی Bocconi در ایتالیا برای دانشجویان بین ­المللی: اعطاء بورس تحصیلی نه تنها شرایط اقتصادی دانشجو، که نیز عملکرد آکادمیک آنها را مد نظر قرار می ­دهد؛ یک صرف نظر کامل از شهریه، تا 12700€ (یورو) در سال را شامل می­ شود.

بورسیه بین­ المللی Politecnico di Torino: این بورسیه به دانشجویان بین­ المللی برای شرکت در دوره­ های آکادمیک مهندسی و معماری اعطا می­ شود. بورسیه جهان سوم برای ما ایرانی ها طبق آمار همیشه دست یافتنی بوده است.

انواع بورس ها در ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط سنی و ددلاین اخذ پذیرش در ایتالیا

این کشور برای صدور پذیرش تحصیلی هیچگونه محدودیت سنی قائل نیست و متقاضی میتواند در هر سنی اقدام به پذیرش تحصیلی کند. اما در مرحله ویزا با محدودیت هایی از سمت سفارت ایتالیا روبرو هستیم. یعنی اینکه فرد متقاضی باید شرایط سنی او با شرایط مقطعی که پذیرش گرفته است همخوانی داشته باشد و عملا برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بهتر است متقاضی سنش از 36 فراتر نرفته باشد. در مقطع دکتری در ایتالیا سختگیری وجود ندارد و معمولا با هر شرایط سنی ویزا خواهد شد.

میانه آوریل تا میانه می: برای دریافت نامه صلاحیت آکادمیک با سفارت، کنسولگری ایتالیا ارتباط بگیرید. زمان اقدام برای ارائه درخواست بسته به نوع دانشگاه متفاوت است، ولی رایج ­ترین تاریخ ­ها به این قرار هستند.

دانشجویان کشورهای خارج اتحادیه اروپا: از 1 نوامبر تا 15 آوریل سال بعد، دانشجویان اتحادیه اروپا: بین 1 نوامبر تا 1 سپتانبر سال بعد و برای ارائه درخواست همیشه باید تاریخ را با دانشگاه بررسی کنند و تا حد امکان زود اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی ایتالیا و اعزام دانشجو به ایتالیا

برای اعزام دانشجو به ایتالیا، دانشجوهای ایرانی باید زمان بیشتری را برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا اختصاص دهند. بلافاصله پس از اخذ پذیرش و ثبت­ نام در دانشگاه مورد نظر، می­ توان برای ویزای ملی نوع D ایتالیا درخواست داد. باید حداقل 3 ماه پیش از آغاز برنامه دوره دانشگاه برای این کار اقدام کرد.

در ابتدا باید مدارک را ارائه داده و امور مربوط به بیومتریک انجام شود. ممکن است دانشجوهای ایرانی در طول فرایند درخواست ویزا ملزم به انجام بیومتریک شوند. بیومتریک اساسا، شناسایی بیشتر (مانند اثر انگشت و تصاویر متقاضی) است که کشورها در راستای اهداف امنیتی از آن ها استفاده می­ کنند. فرد در طول فرایند درخواست باید در یک مصاحبه ویزا شرکت نماید. با اخذ این ویزا می­ توان در تمام مدت دوره تحصیل اقامت داشت و هر ساله ویزا را تجدید کرد. چنانچه فرد تمایل داشته باشد پس از پایان دوره همچنان در ایتالیا بماند، باید از طریق اداره مهاجرت برای یک نوع ویزای دیگر یا برای تجدید ویزا اقدام کند.

دوره های آموزشی زیر نظر سفارت ایتالیا

افرادی که پذیرش تحصیلی خود را از دانشگاه های ایتالیا دریافت می کنند، این فرصت را خواهند داشت که ویزای تحصیلی این کشور را بدست آورند. ویزای تحصیلی ایتالیا به دانشجویان بین المللی اجازه خواهد داد که تا پایان دوره تحصیلی خود در این کشور اقامت داشته باشند و در صورتی که مدت اعتبار ویزای آن ها بیش از 1 سال باشد، در این کشور کار نیمه وقت داشته باشند. همه متقاضیان خارجی برای ورود به کشور ایتالیا به مدرک زبان نیاز خواهند داشت و این مدرک زبان نیازمند سپری کردن دوره های آموزشی است. سفارت کشور ایتالیا در حال حاضر، خدمات مربوط به آموزش زبان ایتالیایی را به متقاضیان ایرانی ارائه می کند و متقاضیان می توانند تا سطح B2 زبان ایتالیایی را زیر نظر سفارت ایتالیا پشت سر بگذارند.

مدارک لازم پذیرش در ایتالیا

بسته به مقطع تحصیلی شما و همچنین دانشگاه، مدارک مورد درخواست از شما متفاوت است ولی به صورت کلی می توان به مواردی از جمله تایید اصل دیپلم دبیرستان، اصل و ترجمه دیپلم قطعی مقطع متوسطه و کارنامه 4 سال به زبان ایتالیایی با قانونی کردن ضروری وزارت (وزارت اموز خارجه و وزارت دادگستری) (دوره­ های مقطع کارشناسی ارشد)، اصل و ترجمه آخرین مدرک و کارنامه کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی همراه با قانونی کردن ضروری وزارت، (وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری) (دوره­ های PhD) اشاره نمود.

مدارک شناسایی دیگری که باید ارائه دهید شامل موارد زیر است:

 • اصل و ترجمه کارت شناسایی به زبان ایتالیایی همراه با قانونی سازی ضروری وزارت (وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری)
 • اصل و کپی یکی از دیپلم­ های زبان انگلیسی که از دستیابی به سطح B2 عالی حکایت دارد
 • 3 عکس رنگی (4X3) با عطف به داده­ های شخصی
 • فتوکپی صفحه اول پاسپورت
 • 2 کپی از نامه پذیرش در دوره تحصیلی

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

علاوه بر مدارکی که برای پذیرش باید ارائه دهید برای ویزای تحصیلی ایتالیا نیز مدارک زیر لازم است. این مدارک به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی + 2 عکس
 • پاسپورت و فتوکپی صفحه اول
 • ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 • ترجمه مدارک تحصیلی (مدارک مقطع قبلی)
 • مدرک زبان
 • یک کپی از بلیط هواپیما یا رزرو آن برای درخواست دهنده
 • رزرو هتل در شهری که دانشگاه شما در آن قرار دارد، برای درخواست دهنده (برای حداقل ده روز اول اقامت)
 • گردش حساب بانکی ( پرینت سه ماهه)
 • کپی نامه پذیرش در دوره تحصیلی
 • رزرو بلیط هواپیما
 • نامه پذیرش تحصیلی با کپی
 • انگیزه نامه جهت پذیرش و ویزا (استادی پلن)
 • مبلغ 50€ (یورو) جهت مصاحبه که سفارت پرداخت می شود.

لازم به ذکر است درخواست افرادی که مدارک ناقصی ارائه داده ­اند پذیرفته نمی­ شود. در مقاله فوق به مطالبی در خصوص اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا پرداخته شد تا متقاضیان تحصیل در این کشور بتوانند با اطلاع کامل تصمیم نهایی خود را بگیرند. متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا، می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت را مطالعه کنند.

سوالات پرتکرار در خصوص ویزای تحصیلی ایتالیا

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در سال 2020 باید از موارد زیر مطلع بود:

 • حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟ برای آنکه فردی موفق به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا شود، باید حداقل مدرک B2 زبان ایتالیایی یا نمره معادل سطح 6 آزمون آیلتس را ارائه کند.
 • آیا ویزای تحصیلی ایتالیا امکان اخذ ویزای همراه را به فرد میدهد؟ تا چندی پیش ایتالیا پس از گذشت یکسال از اقامت افراد، به آنها اجازه اخذ ویزای همراه برای خانواده را صادر میشد اما در حال حاضر دسترسی به این فرصت برای ایرانیان به شدت دشوار است.
 • ویزای تحصیلی ایتالیا چه امکاناتی را در اختیار فرد قرار میدهد؟ دارنده ویزای تحصیلی این فرصت را خواهد داشت که در مقطع تحصیلی از پیش معرفی شده تحصیل کند. علاوه بر این، اجازه کار نیمه وقت نیز به فرد داده خواهد شد، همچنین فرد میتواند بدون نیاز به ویزا به کشورهای حوزه شنگن مهاجرت کند.
 • آیا می توان با پذیرش موقت، ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کرد؟ همه متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، در هنگام مراجعه به سفارت این کشور، باید کلیه مدارک خود را به صورت کامل در اختیار سفارت قرار دهند و هر گونه نقص مدرک موجب رد درخواست متقاضی خواهد شد.
 • آیا ارائه گواهی بورسیه تحصیلی به عنوان گواهی تمکن مالی کافی است؟ با توجه به اینکه گواهی تمکن مالی تنها بخشی از هزینه های زندگی فرد را پوشش می دهد، متقاضی دریافت ویزای تحصیلی باید گواهی تمکن مالی خود را مطابق با درخواست سفارت ارائه کند.

74 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی ایتالیا

 1. حمیده گفت:

  سلام
  من در مقطع دکتری برای دانشگاه تریسته اپلای کردم و مصاحبه هم قبول شدم؛ هنوز نتایج قطعی نیمده اما دوتا سوال دارم:
  1. تا اونجائیکه شنیدم الان تا اخر اگوست وقت سفارت پر شده؛ من ایلتسم دو ماه پیش اکسپایر شد و بخاطر ترس از کرونا امتحان ندادم با توجه به اینکه دولینگو 90 رو سفارت قبول اعلام کرده میتونم این ازمون بدم و برای سپتامبر یا اکتبر وقت بگیرم؟
  2. در مورد تمکن و گردش مشکل ندارم ؛ اما اینکه کپی بلیط رزو شده رو میخوان و رزرو هتل برای ده شب در تریسته و همین طور بیمه ؛ میشه بفرمائید هزینه اینها روی هم تقریبا چقدره؟ بلیط هواپیماشو دیدم که روی 6 خرده ای بود، هتل چی و همین طور ارزانترین بیمه/
  ممنون میشم براورد قیمت بهم بدید لطفا

  1. داوری گفت:

   سلام
   آیا دانشگاهی که میفرمائید دولینگو رو قبول داره؟
   قیمت هتل خیلی متفاوته سرچ بفرمائید . کم هزینه ترین هتل در شهر مقصدتون رو پیدا کنید به عنوان محل سکونت معرفی کنید

 2. mohammadreza گفت:

  ایا برای رشته های مهندسی مثل مهندسی مکانیک باید ازمون ایمت داشته باشیم؟ یا اینکه ازمون ایمت فقط برای پزشکی و دندونپزشکی هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   این آزمون صرفا مختص بچه های کادر درمان و پزشکیه
   و در مورد شما صدق نمیکنه
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 3. محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر، امکان دریافت ویزای همراه برای کسی که ایتالیا در میخونه هست؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   معمولا کشور ایتالیا ویزای همراه صادر نمیکنه برای همراهتون باید با ویزای دیگه ای اقدام کرد
   برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 4. Moj گفت:

  پرینت گردش حساب بانکی
  اگر از حساب سپرده یکساله باشه مشکلی نداره

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما این سوال باید کارشناسان ما پاسخ بدهند با شماره های موسسه تماس بگیرید

 5. مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشیدمن میخواستم برای رشته ی مدیریت بازرگانی برای کارشناسی اقدام کنم که یکی از مشاورین گفتن که هنگام اسکایپ ازمن سوالات ریاضی وفیزیک وشیمی پرسیده میشه.این حرف درسته؟؟؟؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما منظورتونو متوجه نشدم لطفا با شماره های موسسه تماس بگیرید

 6. mahshid گفت:

  با سلام
  من چند نفر از آشناها گفتن اگه مقاله isi داشته باشم راحت تر بورسیه میگیرم.
  آیا امکانش نیست بدون مقاله بورسیه گرفت؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما اگر منظورتون بورس استانی ایتالیا هست نیازی به مقاله نیست

 7. محمد گفت:

  سلام من ویزای تحصیلی ایتالیارو بگیرم تحت چه شرایطی میتونم برای همسرم هم ویزا بگیرم؟یجا خوندم گفته بودن اگر دونفر باشی سریعتر ویز میدن.آیا درسته؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما چون ویزای همراه نداره برای ایشون هم ویزای تحصیلی بگیرید که باهم باشید

   1. محمد گفت:

    عذر میخوام اینکار مگه فقط تحت شرایطی نیست که ایشونم برای تحصیل بیان؟به غیر از تحصیل که نمیشه اینکارو کرد

 8. شاهین گفت:

  سلام خسته نباشید من از ایتالیا پذیرش گرفتم ، برای پرینت مالی سه ماهه نمیدونم چیکار کنم ،۱.۵ سال گپ تحصیلی دارم شغلی نداشتم تو این فاصله، خانوادام ۷ نفری هستن ولی همه زندکی مستقل دارن به جز من ،الان من نمیدونم تمکن و گردش سه ماهه به اسم پدرم رو بدم یا خودم؟ اگه گردش و تمکن خودم رو بدم وقتی که سوال پرسیدن از کجا اوردی باید چی بگم؟ اگه هم مال پدر رو ارائه بدم چه مقدار باید باش و انکه چجوی بگم بقیه اعضا خانواده مستقل هستن ؟ اگر امکانش هست لطفا راهنمایی کنین ممنون

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما این ها مواردی هست که ما بعد از قرارداد تیم ویزا خدمتتون اعلام میکنه میتونید با ما قرارداد ویزا ببندید

 9. mohamad nadizadeh گفت:

  سلام .من لیسانس دارم از دانشگاه پیام نور و میخوام فوق لیسانس رو در ایتالیا بخونم معدل لیسانسم زیاد خوب نیست .بنظر شما امکان پذیرشم در دانشگاه های ایتالیا چقدره .در ظمن وضع مالیم هم تعریفی نداره .ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بله مشکلی نیست باید شرایط شما دقیق بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 10. سارا گفت:

  با سلام آیا با داشتن ویزای تحصیلی ایتالیا امکان دریافت ویزای همراه برای همسر وجود دارد؟؟
  با تشکر

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر ایتالیا ویزای همراه ندارد اما سوئد، نروژ، کانادا هلند دارند

 11. Reza mohamadi گفت:

  سلام آیا برای پزشکی در ایتالیا حداقل معدل پیش دانشگاهی یا دبیرستان از طرف سفارت واسه اعتبار سنجی مدارک و ویزا وجود داره ؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما ، نمره آزمون imat شما در این پروسه مهم است

 12. حمید گفت:

  با سلام و عرض ادب
  آیا من درست متوجه شدم و مراحل به ترتیب زیر هستش؟
  ۱- گرفتن مدرک زبان
  ۲- گرفتن صلاحیت آکادمیک از سفارت
  ۳- پذیرش گرفتن از دانشگاه
  ۴- مراجعه به سفارت و اخذ ویزا

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب بله درست هست

 13. الهام گفت:

  سلام وقت بخیر میخوام برای رشته نقاشی در مقطع لیسانس ویزای تحصیلی برای ایتالیا بگیرم میخواستم راهنماییم کنید اگر امکانش هست و اینکه برای رشته نقاشی باید زبان ایتالیایی بلد باشم یا انگلیسی کافیه

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای مقطع لیسانس رشته های خاص نیازمند مدرک زبان ایتالیایی هست

 14. پریا گفت:

  سلام
  من و خواهرم قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های ایتالیا در رشته هنر را داریم من نقاشی و خواهرم آهنگسازی آیا امکانش هست؟درضمن در حال گذروندن دوره ایلتس هستیم برای گرفتن ویزا نمره آیلتس باید چند باشه ؟ با سپاس

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما چند سالتون هست؟ چه دانشگاهی خوندید و چه زمانی فارغ التحصیل شدین؟

 15. آزاده گفت:

  سلام، میخواستن بدونم نامه تمکن مالی نیاز هست یا گردش حساب و حداقل چقدر باید باشد و دوره چند ماه است ؟
  چون حساب پس انداز گردش حساب ندارن.

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب در این مورد باید با کارشاسان ارشد موسسه تماس بگیرید

 16. رامبد گفت:

  سلام دوست عزيز
  مي خوام براي پسرم كه الان كلاس نهم هستند براي ادامه تحصيل دبيرستان در ايتاليا اقدام كنم .
  ميشه راهنمايي بفرماييد

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر برای ایتالیا برا یمقطع لیسانس به بالا امکان پذیر هست و فقط کانادا، انگلیس و مجارستان میتونید اقدام کنید

 17. Maede گفت:

  سلام…
  آیا از طریق اخد مدرک زبان ایتالیایی از مدرسه ایتالیایی ها در سفارت، میشه بورسیه تحصیلی از ایتالیا گرفت؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما اگر منظورتون بورس استانی ایتالیا هست با مدرک زبان انگلیسی هم امکان پذیر هست

 18. دلارام گفت:

  سلام خسته نباشید،
  میخواستم بدونم برای ویزای تحصیلی ایتالیا هم مثل آلمان به بلاک اکانت نیاز هست؟ اگر آره چند یورو باید در اون حساب باشه؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب بله نیاز هست اما بلاک نمیشه برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 19. کامران سهیلی گفت:

  سلام،
  انشاالله حالتان خوب باشد.
  بنده پذیرش یک دانشگاه ایتالیایی را برای مقطع دکترا گرفته ام و درگیر مسایل ویزا هستم. در مدارک مورد نیاز سفارت مدرک زبان هم مشاهده می‌شود که بنده فاقد آن می باشم. چندین تن از دوستانم هم بدون مدرک زبان و تنها با یک تاییدیه از طرف دانشگاه در ایتالیا، دال بر سطح بالای زبان انگلیسی اشان به راحتی توانستند ویزای دانشجویی بلند مدت ایتالیا را در مقطع دکترا در حدود یک و نیم سال پیش دریافت کنند؛ آیا این امکان در حال حاضر نیز وجود دارد یا مدرک زبان الزامی است؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما بر اساس شرایطی که تا به امروز وجود داشته شما حتما برای سفارت باید مدرک زبان آیلتس را ارائه بدین

 20. جابر گفت:

  سلام. بر
  ای تحصیل توی ایتالیا حتما باید زبان ایتالیایی بلد باشی و مدرکش ضروری؟ نمیشه یا مدرک انگلیسی تحصیل کرد؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب بسته مقطع مورد نظرتون داره قطعا به زبانی غیر از ایتالیایی مثل انگلیسی میشه اما بیشتر برای مقاطع کارشناسی ارشد به بالا ، برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید ممنونم

 21. انوری گفت:

  این بورس ها رو فقط دانشگاه های دولتی ارائه می دن؟ برای اخذ این بورسیه ها باید از طریق خود دانشگاه اقدا کرد؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب بله برای دانشگاه های دولتی هست اکثرا و باید از طریق خود دانشگاه درخواست داد

 22. میلاد گفت:

  سلام وقتبخیر قصد تحصیل مقطع دکتری در رشته باستان شناسی دارم با چندتن از اساتید دانشگاه رم رابطه خوبی دارم چطوری میتونم درخواست بدم بهشون پذیرش بگیرم ممنون میشم ایران سراسری خوندم

 23. ریحانه گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  ویزای تحصیلی چه مدت طول میکشه صادر شه؟

 24. Maede گفت:

  مرسی از اطلاعات کاملتون
  به تمامی سوالاتم در رابطه با ویزای تحصیل در ایتالیا پاسخ دادین ممنون

 25. رضاپور گفت:

  سلام ممنون از مقاله مفیدتون.
  بعد از فارغ التحصیل شدن امکان اقامت در این کشور به چه صورت ممکنه؟

 26. علی زمانی گفت:

  هزینه تحصیل در ایتالیا برای نیم سال اول چقدر میباشد؟

 27. ارسلان ركني گفت:

  سلام خدمت شما ممنون از سايتتون ويزاي همراه هم داره؟؟

 28. فرهاد گفت:

  ویزای تحصیلی ایتالیا چه مدت طول میکشه صادر شه؟

 29. امیر علی حیدری گفت:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم اونم اینکه ویزای تحصیلی ایتالیا برای رشته پزشکی چگونه است ؟

 30. حمید باقری گفت:

  سلام برای ویزای تحصیلی ایتالیا حداقل چه مدارکی نیاز داره؟

 31. هزاره گفت:

  خییلی ممنون بسیار عالی بود

 32. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.

 33. مینا سرلک گفت:

  خیلی هم عالی

 34. Deniz گفت:

  آیا امکان کار ضمن تحصیل با ویزای تحصیلی و بدون روادید کار میسر است؟

 35. سینا گفت:

  خیلی مفید بود ممنون

 36. sohrab گفت:

  ویزای تحصیلی اسپانیا بهتره یا ایتالیا ؟ به نظرتون من با شرایطم که 30 سالمه و کارشناسی دارم می تونم برای بورس های تحصیلی ایتالیا اقدام کنم؟ اگر ویزا بدن ترجیح من ایتالیاست

 37. صبا صابری گفت:

  ممنون از سایت به روز و مطالب خوبتون

 38. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد ویزای تحصیلی ایتالیا تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد موسسات کار آفرینی ایتالیا هم مطلب بذارید

 39. مهسا رنجبر گفت:

  سلام و تشکر
  برای دربافت بورس باید حتما معدل بالایی داشته باشم؟
  نمره زبان هم اهمیت دارد؟

 40. ترانه گفت:

  سلام ممنونم از مقاله عالیتون امکان اخذ بورس استانی چگونه می باشد؟

 41. صبا گفت:

  خیلی خوب بود این مقاله ممنون بابت اطلاعات مفیدتون

 42. ناصر گفت:

  آیا ویزای ایتالیا برای 35 سال با مدرک لسانس هم میشه اقدام کرد؟شما مشاوره تخصصی هم دارید

 43. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 44. v!da گفت:

  سلام و تشكر از سايت خوبتون
  من ٣١ساله و مهندس مكانيك هستم و قصد ادامه تحصيل در ايتاليارو دارم ،ايا اين امكان براي من با اين سن مهيا هست و من ميتونم اقدام كنم؟

 45. محمدطه گفت:

  آیا بورسیه های تحصیلی در کشور ایتالیا برای تبدیل شدن شهریه به صفر موثر است؟

 46. Leilakk گفت:

  باید کشور گرونی باشه

 47. هزاره گفت:

  ممنون از مطالب مفیدتون

 48. leilakk گفت:

  سلام. مقاله بسیار خوبی بود. متشکر از شما

 49. قراری گفت:

  سلام. پسر عموی من میخواهد پزشکی بخونه در خارج. تحصیل در دانشگاههای پزشکی ایتالیا رایگان و یا بورسیه تحصیلی به ایرانی ها اعطا میشه؟ اگه آره ، با چه شرایطی؟

 50. حسین گفت:

  aya niaz be madrak zaban hast?sharayet kari chetoreh

 51. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.
  ممنون

 52. ناصر زارعی گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *