مهاجرت تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

در کشور ترکیه دانشگاه های معتبری وجود دارد و سالانه دانشجویان زیادی با اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور مهاجرت کرده و تحصیل می نمایند. این کشور از دانشگاه های معتبری برخوردار است که رنکینگ های بالایی را بخود اختصاص داده اند. برخی از دانشگاه های ترکیه بصورت مستقیم با دانشگاه های معتبر جهان از جمله دانشگاه هاروارد در آمریکا در ارتباط هستند و از سیستم های آموزشی این دانشگاه ها پیروی می­ نمایند.

اگرچه دانشگاه های کشور ترکیه از دانشجویان جهت ادامه تحصیل شهریه دریافت می­ نمایند اما این میزان شهریه ها در مقایسه با شهریه دانشگاه های دیگر کشورها بسیار ارزان و صرفه است. دانشگاه های ترکیه از دانشجویان برای ورود به دانشگاه آزمونی را اخذ می ­نماید و در صورتیکه دانشجویان بتوانند در آزمون ورودی نمره قبولی را کسب نمایند اجازه ورود به دانشگاه مورد نظر را خواهند داشت. این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده و در پی آن است تا سوالات ذیل را پاسخ گوید:

 • ساختار نظام آموزشی ترکیه و شرایط تحصیل در این کشور چگونه است؟
 • مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از ترکیه کدامند؟
 • نحوه درخواست و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه چگونه است؟
 • برترین دانشگاه های کشور ترکیه در سال 2022 کدامند؟

در ادامه مقاله در خصوص پاسخ این سوالات توضیحاتی ارائه شده است.

اینفوگرافیک ویزای تحصیلی ترکیه

شرایط تحصیل و ویزای تحصیلی ترکیه در سال 2022

سیستم آموزشی ترکیه بگونه ای است که دانش ­آموزان باید از سن 6 سالگی وارد مدارس گردند. تحصیل در مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان انجام می­ گیرد، اما دانش ­آموزانی که در مدارس خصوصی مشغول به تحصیل هستند باید سالیانه مبلغی را جهت تحصیل بپردازند. طول دوره تحصیلی دانش ­آموزان در مقطع ابتدایی 5 سال است و پس از آن دانش آموزان وارد دوره­ متوسطه که تنها 3 سال طول خواهد کشید می­ شوند. اکثر مدارس در ترکیه دو یا سه زبانه هستند.

در نهایت این مدارس در پایان تحصیلات از دانش آموزان امتحانات جامعی اخذ می­ نماید. نمرات کسب شده دانش ­آموزان در امتحانات پایان دوره بسیار پر اهمیت است و ارتباط مستقیمی با انتخاب رشته دانشگاهی آنان خواهد داشت. بدین گونه که دانش آموزانی که در دروس ریاضی و زبان استانبولی نمرات بالاتری کسب نموده اند می­ توانند به ادامه تحصیل در رشته های مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه های ترکیه بپردازند. جهت اطلاع از انواع برنامه های تحصیلی دانشگاه های ترکیه در سال 2022 جدول زیر آماده شده:

عنوان برنامه تعداد برنامه
کارشناسی علوم (B.Sc) 157 برنامه
کارشناسی هنر (B.A.) 130 برنامه
کارشناسی حقوق (L.L.B) 3 برنامه
کارشناسی ارشد علوم (M.Sc) 199 برنامه
کارشناسی ارشد هنر (M.A) 91 برنامه
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (M.B.A) 29 برنامه
کارشناسی ارشد حقوق (L.L.M) 5 برنامه
دکتری فلسفه (PhD)  250 برنامه

شرایط تحصیل و ویزای تحصیلی ترکیه

اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه

تدریس در دانشگاه های کشور ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ترکی ارائه می­ گردد. البته زبان تدریس در دانشگاه های این کشور بسته به رشته تحصیلی دانشجویان با یکدیگر متفاوت است. دانشجویان برای ورود به دانشگاه های ترکیه می­ باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند و همچنان در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور نمره قبولی را اخذ نموده باشند. ورود به دانشگاه های ترکیه دارای محدودیت سنی نیست و افراد تنها با در دست داشتن مدارک فوق می­ توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

دانشجویان برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه می ­باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نموده و نمره قبولی را دریافت نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه به مدت 4 سال و برای رشته های پزشکی به مدت 6 سال طول خواهد کشید. دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور می­ باید در آزمون های ورودی که هر کدام از دانشگاه ها بطور جداگانه برگزار می­ نمایند، شرکت نموده و نمره قبولی را اخذ نمایند. این آزمون ها سالانه 2 بار برای پذیرش دانشجویان برگزار می­ گردد. دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید به مدت 2 سال و برای اخذ مدرک دکتری از دانشگاه های ترکیه به مدت 4 سال به تحصیل بپردازند.

جهت مطالعه شرایط دانشگاه های ترکیه کلیک کنید.

معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه

نرخ بیکاری در ترکیه بیش از 15.1% است و کسانی که بخواهند در این کشور اقامت خود را تمدید نمایند باید پس از فارغ التحصیلی شغلی پیدا کنند. پیدا کردن شغل موجب می شود فرد بتواند درخواست دهد و ویزای تحصیلی ترکیه را تبدیل به ویزای کاری کند. به این منظور توجه به 2 نکته ضروری است:

 • تحصیل در دانشگاه های برتر ترکیه
 • تسلط به زبان ترکی در کنار زبان انگلیسی

چرا که در ترکیه دانشگاه های بی شماری وجود دارد اما تحصیل در برخی از آن ها مزیتی برای افراد به حساب نمی آید. مطابق آخرین رتبه بندی های مجود از نظام های رنکینگ دانشگاهی جهان، برخی از بهترین دانشگاه های ترکیه در سال 2022 در نمودار و جدول زیر نشان داده شده است.

برترین دانشگاه های ترکیه

در حال حاضر، بهترین دانشگاه ترکیه دانشگاه بغازایچی این کشور می باشد:

ردیف بهترین دانشگاه های ترکیه U.S. News & World Report Ranking 2021
1 موسسه ازمیر 557
2 دانشگاه حاجت تپه 511
3 دانشگاه فنی استانبول 486
4 دانشگاه فنی خاورمیانه 453
5 دانشگاه بوگازیچی 197

شرایط ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارند باید ابتدا ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ نمایند. لازمه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برخورداری از موافقت نامه دانشگاه با درخواست پذیرش دانشجو می­ باشد. دانشجویان بین المللی بایستی پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه به نزدیکترین سفارت این کشور جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه مراجعه نمایند، متقاضیان محترم می توانند در جدول زیر شرایط ویزای تحصیلی ترکیه در سال 2022 را مشاهده نمایند:

آیتم شرح
شرط اصلی اخذ ویزا داشتن دعوت نامه دانشگاهی
نوع ویزای تحصیلی شامل دو نوع تک ورود (Single-entery) یا چند ورود (Multiple-entry)
مدت زمان رسیدگی به درخواست حداکثر 3 ماه
هزینه درخواست ویزا  $48 (دلار آمریکا)

فرآیند اخذ ویزای تحصیلی از ترکیه

همانند هر فرآیند مهاجرتی، مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه و اخذ ویزای تحصیلی از این کشور منوط به رعایت الزامات و شرایطی از جمله طی مرحل مختلف تا دست یابی به ویزای تحصیلی ترکیه می باشد. شما عزیزان می توانید با توجه به تصویر شماتیک زیر با کل مراحل اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه در سال 2022 آشنا شوید. همان طوری که ملاحظه می شود، مرحله اول بررسی شرایط لازم برای احراز صلاخیت کلی متقاضی است. در مرحله دوم، متقاضی می بایستی نامه پذیرش خود را از دانشگاه ترکیه دریافت و با تکمیل فرم درخواست ویزا خود را برای تعیین وقت سفارت جهت مصاحبه آماده کند. در گام آخر نیز متقاضی در روز مصاحبه در سفارت ترکیه حاضر شده و ضمن پرداخت هزینه ویزا و ارائه مدارک لازم به انجام مصاحبه با آفیسر سفارت می پردازد:

فرآیند اخذ ویزای تحصیلی از ترکیه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی باید به همراه سایر مدارک زیر برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه به سفارت این کشور مراجعه نمایند:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه دو قطعه عکس 3×4
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاهی در ترکیه
 • ارائه مدرکی که نشان دهنده بلیت برگشت از ترکیه است
 • ارائه مدارکی مبنی بر تمکن مالی دانشجو برای مدت زمانی که در ترکیه مشغول به تحصیل است.
 • پرداخت هزینه ویزای تحصیلی ترکیه
 • ارائه مدرکی که مبنی بر عدم سوء سابقه کیفری دانشجو است
 • ارائه مدارک پزشکی دانشجو مبنی بر سلامت وی

دانشجویان پس از اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می ­توانند وارد خاک این کشور شوند و بلافاصله می ­بایست مجوز اقامت دانشجویی خود را در این کشور دریافت نمایند. بدین منظور دانشجویان باید به اداره روابط خارجی در این کشور مراجعه نموده و با ارائه مدارک خود مجوز اقامت یکساله برای خود اخذ نمایند، همچنین دانشجویان برای تمدید این اقامت باید 60 روز قبل از پایان این اعتبار به اداره مربوطه مراجعه و نسبت به تمدید آن اقدام نمایند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه

همانطور که پیشتر در بخش مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در سال 2022 ذکر شد٬ یکی از مهم ترین مدارک برای آن داشتن نامه پذیرش از دانشگاه ترکیه ای است. دانشگاه های ترکیه نیز هر کدام مدارک خاصی را برای رشته ها و مقاطع مختلف تقاضا می کنند اما کلیات این مدارک یکسان می باشد و عبارت است از:

 • رزومه فرد که شامل دستاوردهای تحصیلی و غیرتحصیلی از جمله کسب مدال های ورزشی و غیره است.
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده است.
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • توصیه نامه اساتید
 • انگیزه نامه که باید حتما توسط فرد متقاضی و در نهایت صداقت نگارش شود.
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee

هزینه های زندگی در ترکیه

دانشجویان علاوه بر پرداخت شهریه های دانشگاهی خود می بایست توانایی پرداخت هزینه های زندگی خود را در طول دوره تحصیلی داشته باشند. در گذشته دانشگاه های ترکیه مجهز به خوابگاه هایی برای دانشجویان نبود اما هم اکنون این دانشگاه ها خوابگاه هایی را با دریافت اجاره بها در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند. سایر هزینه های زندگی در ترکیه تقریبا برابر با هزینه های زندگی در ایران می­ باشد. متقاضیان گرامی می توانند در جدول زیر علاوه بر مقایسه هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی و ترکی، همچنین با میانگین هزینه در این کشور آشنا شوند:

شهریه سالانه مبلغ به دلار آمریکا ($)
هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی $600 الی 1500$
هزینه تحصیل در ترکیه به زبان ترکی $240 الی 730$
هزینه (ماهیانه) زندگی $300 الی 500$

همان طوری که در جدول فوق هم نشان داده شده هزینه زندگی در کشور ترکیه بین 300$ الی 500$ (دلار) در ماه است که این رقم ممکن است حتی در شهرهای بزرگی مثل استانبول تا 800$ (دلار) هم برسد. از بین انواع هزینه های زندگی در کشور ترکیه نیز هزینه خرید از بازار با 35% بیشترین هزینه زندگی در کشور ترکیه را شامل میشود که در نمودار زیر هم معلوم است:

توزیع هزینه های زندگی در ترکیه

کار پس از تحصیل در ترکیه

نرخ بیکاری در ترکیه در سال 2022 حدود 15.1% بوده است؛ این بدان معناست که تعداد فرصت های شغلی در این کشور در قیاس با آلمان، هلند، اتریش، سوئد و غیره که نرخ بیکاری آن ها به ترتیب 3.2%، 2.9%، 4.2% و 6.8% است، کم تر می باشد. با این حال کسانی که فارغ التحصیل دانشگاه های برتر ترکیه باشند برای پیدا کردن شغل مشکلی نخواهند داشت علی الخصوص زمانی که به زبان ترکی استانبولی مسلط باشند. سطح درآمد در ترکیه نیز پایین تر از کشورهای مزبور است. در جدول ذیل متوسط درآمد ماهانه در ترکیه با چند کشور دیگر مقایسه شده است:

نام کشور متوسط درآمد ماهانه (دلار آمریکا)
ترکیه $1047
روسیه $1415
رومانی $2225
اسلواکی $2635
هلند $5895
آلمان $4620

دانشجویانی که با سوالاتی در زمینه ویزای تحصیلی ترکیه و مهاجرت به ترکیه روبرو می­ شوند می­ توانند جهت یافتن پاسخ تمامی سوالاتشان با مشاورین و کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند.

جهت مطالعه قوانین مهاجرت به ترکیه کلیک کنید.

سوالات پرتکرار در خصوص ویزای تحصیلی ترکیه

برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه 2022 باید از موارد زیر آگاه بود:

 • برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه به چه مواردی نیاز است؟ باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نموده و نمره قبولی را دریافت نمایند.
 • طول دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه چقدر است؟ دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید به مدت 2 سال و برای اخذ مدرک دکتری از دانشگاه های ترکیه به مدت 4 سال به تحصیل بپردازند.
 • دانشجویان برای تمدید اقامت تحصیلی چه کاری باید انجام دهند؟ دانشجویان برای تمدید این اقامت باید 60 روز قبل از پایان این اعتبار به اداره مربوطه مراجعه و نسبت به تمدید آن اقدام نمایند.
 • هزینه تحصیل در ترکیه به زبان ترکی چقدر است؟ هزینه تحصیل در ترکیه به زبان ترکی 240$ الی 730$ (دلار) است.
 • هزینه ماهیانه زندگی در ترکیه چقدر است؟ هزینه ماهیانه این کشور در حدود 400$ الی 500$ (دلار) در ماه می باشد.
5/5 - (7 امتیاز)

15 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی ترکیه

 1. محمد گفت:

  سلام . ویزای دانشجویی ترکیه برای افغانهای که به صورت قانونی وارد ایران میشود صادر خواهد شد؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   در صورتی که در ایران اقامت دارید، مشکلی برای شما وجود نداره ولی از افغانستان نمی تونید اقدام کنید

 2. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید من از یکی از دانشگاه های ترکیه فارغ التحصیل شدم مدارک پیش دانشگاهییم و دبیرستانم ترکیه هستش خودم تیران هستم امکان داره کنسولگری ازم تین مدارک ها رو بخواد
  لطف میکنید به طور کلی مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی رو بگید ممنونم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید اصل مدارک رو در اختیار داشته باشید (تمامی مقاطع قبلی تحصیل)

 3. اکبری گفت:

  برای دریافت
  فرم تقاضای ویزای دانشجویی به صورت تایپ شده و پرینت شده در برگه دو رو
  از کجا بگیرم؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   از طریق سایت سفارت

 4. امیرحسین گفت:

  سلام وقت بخیر من در دانشگاه قبرس شرقی ترکیه ثبتی نام‌کردم و با ۵۰،فیصد تخفیف قبول شده ام و‌الان میگه که باید قسط اول این دور رو. پرداخت بکنید که ۹۶۶ دالر میشه که مدت اش‌۶ ماه هست که شامل. غذا خوابگاه و تدریس زبان میشه به نظری تون درسته این .و بعد قیمت ویزه اینا چند هست و‌ به چی مدت میاد میشه یکم معلومات بیدین اخی من باورم یکم سخته

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله درست هست قبل از ورود به دانشگاه باید بخشی از شهریه رو پرداخت کنید

 5. پویا گفت:

  سلام ببخشید من مدرک دیپلم دارم البته تمکن مالی ام زیر صف است میتونم از طریق تحصیل اقامت کشور ترکیه رو بگیرم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   تحصیل در ترکیه رایگان نیست و شما باید هزینه های مربوط به اون رو پرداخت کنید.
   در حقیقت اگر بودجه کافی برای مهاجرت ندارید، توصیه می کنیم که به هیچ عنوان مهاجرت نکنید

 6. نیکو گفت:

  سلام وقتتون بخیر. برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه چقدر باید تمکن مالی داشته باشیم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   نیازی به تمکن مالی نخواهد بود

 7. بهزاد گفت:

  سلام
  چه مدت طول می کشه که ویزای تحصیلی صادر شه؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بسیار سریع و شما بعد از اخذ پذیرش نیاز به اقامت دارید نه ویزا
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 8. hamed گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.