مهاجرت تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

در کشور ترکیه دانشگاه های معتبری وجود دارد که سالانه دانشجویان زیادی با اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور مهاجرت می ­نمایند. این کشور از دانشگاه های معتبری برخوردار است که رنکینگ های بالایی را بخود اختصاص داده اند. برخی از دانشگاه های ترکیه بصورت مستقیم با دانشگاه های معتبر جهان از جمله دانشگاه هاروارد در آمریکا در ارتباط هستند و از سیستم های آموزشی این دانشگاه ها پیروی می­ نمایند.

اگرچه دانشگاه های کشور ترکیه از دانشجویان جهت ادامه تحصیل شهریه دریافت می­ نمایند اما این میزان شهریه ها در مقایسه با شهریه دانشگاه های دیگر کشورها بسیار ارزان و صرفه است. دانشگاه های ترکیه از دانشجویان برای ورود به دانشگاه آزمونی را اخذ می ­نماید و در صورتیکه دانشجویان بتوانند در آزمون ورودی نمره قبولی را کسب نمایند اجازه ورود به دانشگاه مورد نظر را خواهند داشت. دانشجویان عزیز می­ توانند جهت انتخاب دانشگاه خود برای ادامه تحصیل با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نموده و از راهنمای های مفید آنان بهره­مند گردند.

شرایط تحصیل در ترکیه

سیستم آموزشی کشور ترکیه بگونه ای است که دانش­آموزان می­ باید از سن 6 سالگی وارد مدارس این کشور گردند. تحصیل دانش ­آموزان در مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان انجام می­ گیرد، اما دانش ­آموزانی که در مدارس خصوصی مشغول به تحصیل هستند می­ بایست سالیانه مبلغی را جهت تحصیل در این مدارس بپردازند. طول دوره تحصیلی دانش ­آموزان در مقطع ابتدایی 5 سال است و پس از آن دانش آموزان وارد دوره­ متوسطه که تنها 3 سال طول خواهد کشید می­ شوند. اکثر مدارس در ترکیه دو زبانه و یا سه زبانه هستند بدین معنا که دو الی 3 زبان را به دانش ­آموزان آموزش می ­دهند.

دانش ­آموزان پس از تمام تحصیلاتشان در دوره­ متوسطه وارد دوره­­ 4 ساله دبیرستان خواهند شد. البته این دوره تحصیلی در برخی از دبیرستان های ترکیه به 5 سال نیز طول خواهد کشید، زیرا این دسته از دبیرستان های در سال اول دبیرستان دانش آموزان به یادگیری زبان خارجی می­ پردازند. تدریس در دبیرستان های ترکیه به دو صورت دولتی و آناتولی انجام می­ پذیرد. در دبیرستان های دولتی آموزش بصورت استاندارد های بین المللی است و اما در مدارسی که بصورت آناتولی تدریس می­ نمایند بیشترین تمرکز تدریس بر روی یادگیری زبان های خارجی است.

در نهایت این مدارس در پایان تحصیلات دانش ­آموزان در این دوره از آنان امتحانات جامعی اخذ می­ نماید. نمرات کسب شده دانش ­آموزان در امتحانات پایان دوره بسیار پراهمیت است و ارتباط مستقیمی با انتخاب رشته دانشگاهی آنان خواهد داشت. بدین گونه که دانش آموزانی که در دروس ریاضی و زبان استانبولی نمرات بالاتری کسب نموده اند می­ توانند به ادامه تحصیل در رشته های مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه های ترکیه بپردازند.

اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه

تدریس در دانشگاه های کشور ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ترکی ارائه می­ گردد. البته زبان تدریس در دانشگاه های این کشور بسته به رشته تحصیلی دانشجویان بایکدیگر متفاوت است. دانشجویان برای ورود به دانشگاه های ترکیه می­ باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند و همچنان در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور نمره قبولی را اخذ نموده باشند. ورود به دانشگاه های ترکیه دارای محدودیت سنی نیست و افراد تنها با در دست داشتن مدارک فوق می­ توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

دانشجویان برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه می ­باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نموده و نمره قبولی را دریافت نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه به مدت 4 سال و برای رشته های پزشکی به مدت 6 سال طول خواهد کشید. دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور می­ باید در آزمون های ورودی که هر کدام از دانشگاه ها بطور جداگانه برزگرار می­ نمایند، شرکت نموده و نمره قبولی را اخذ نمایند. این آزمون ها سالانه دو بار برای پذیرش دانشجویان برگزار می­ گردد. دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید به مدت 2 سال و برای اخذ مدرک دکتری از دانشگاه های ترکیه به مدت 4 سال به تحصیل بپردازند.

چگونگی ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارند باید ابتدا ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ نمایند. لازمه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برخورداری از موافقت نامه دانشگاه با درخواست پذیرش دانشجو می­ باشد. دانشجویان بین المللی بایستی پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه به نزدیکترین سفارت این کشور جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه مراجعه نمایند، همچنین دانشجویان می­ توانند در این زمینه با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نموده و اطلاعات لازم را کسب نمایند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی باید به همراه سایر مدارک زیر برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه به سفارت این کشور مراجعه نمایند:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه دو قطعه عکس
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاهی در ترکیه
 • ارائه مدرکی که نشان دهنده بلیط برگشت از ترکیه است
 • ارائه مدارکی مبنی بر تمکن مالی دانشجو برای مدت زمانی که در ترکیه مشغول به تحصیل است
 • پرداخت هزینه ویزای تحصیلی ترکیه
 • ارائه مدرکی که مبنی بر عدم سوسابقه کیفری دانشجو است
 • ارائه مدارک پزشکی دانشجو مبنی بر سلامت وی

دانشجویان پس از اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می ­توانند وارد خاک این کشور شوند و بلافاصله می ­بایست مجوز اقامت دانشجویی خود را در این کشور دریافت نمایند. بدین منظور دانشجویان باید به اداره روابط خارجی در این کشور مراجعه نموده و با ارائه مدارک خود مجوز اقامت یکساله برای خود اخذ نمایند، همچنین دانشجویان برای تمدید این اقامت باید 60 روز قبل از پایان این اعتبار به اداره مربوطه مراجعه و نسبت به تمدید آن اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

دانشجویان علاوه بر پرداخت شهریه های دانشگاهی خود می بایست توانایی پرداخت هزینه های زندگی خود را در طول دوره تحصیلی داشته باشند. در گذشته دانشگاه های ترکیه مجهز به خوابگاه هایی برای دانشجویان نبود اما هم اکنون این دانشگاه ها خوابگاه هایی را با دریافت اجاره بها در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند. سایر هزینه های زندگی در ترکیه تقریبا برابر با هزینه های زندگی در ایران می­ باشد. دانشجویانی که با سوالاتی در زمینه ویزای تحصیلی ترکیه و مهاجرت به ترکیه روبرو می­ شوند می­ توانند جهت یافتن پاسخ تمامی سوالاتشان با مشاورین و کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند.

یک دیدگاه برای “ویزای تحصیلی ترکیه

 1. hamed گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 5 =