مهاجرت تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

در کشور ترکیه دانشگاه های معتبری وجود دارد که سالانه دانشجویان زیادی با اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور مهاجرت می ­نمایند. این کشور از دانشگاه های معتبری برخوردار است که رنکینگ های بالایی را بخود اختصاص داده اند. برخی از دانشگاه های ترکیه بصورت مستقیم با دانشگاه های معتبر جهان از جمله دانشگاه هاروارد در آمریکا در ارتباط هستند و از سیستم های آموزشی این دانشگاه ها پیروی می­ نمایند.

اگرچه دانشگاه های کشور ترکیه از دانشجویان جهت ادامه تحصیل شهریه دریافت می­ نمایند اما این میزان شهریه ها در مقایسه با شهریه دانشگاه های دیگر کشورها بسیار ارزان و صرفه است. دانشگاه های ترکیه از دانشجویان برای ورود به دانشگاه آزمونی را اخذ می ­نماید و در صورتیکه دانشجویان بتوانند در آزمون ورودی نمره قبولی را کسب نمایند اجازه ورود به دانشگاه مورد نظر را خواهند داشت. دانشجویان عزیز می­ توانند جهت انتخاب دانشگاه خود برای ادامه تحصیل با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشاوره نموده و از راهنمای های مفید آنان بهره ­مند گردند. در همین راستا، ما در اینجا به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

ساختار نظام آموزشی ترکیه و شرایط تحصیل در این کشور چگونه است؟

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از ترکیه کدامند؟

نحوه درخواست و اخذ ویزای تحصیلی ترکیه چگونه است؟

اینفوگرافیک ویزای تحصیلی ترکیه

شرایط تحصیل و ویزای تحصیلی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه بگونه ای است که دانش ­آموزان باید از سن 6 سالگی وارد مدارس گردند. تحصیل در مدارس دولتی این کشور به صورت رایگان انجام می­ گیرد، اما دانش ­آموزانی که در مدارس خصوصی مشغول به تحصیل هستند باید سالیانه مبلغی را جهت تحصیل بپردازند. طول دوره تحصیلی دانش ­آموزان در مقطع ابتدایی 5 سال است و پس از آن دانش آموزان وارد دوره­ متوسطه که تنها 3 سال طول خواهد کشید می­ شوند. اکثر مدارس در ترکیه دو یا سه زبانه هستند.

در نهایت این مدارس در پایان تحصیلات از دانش آموزان امتحانات جامعی اخذ می­ نماید. نمرات کسب شده دانش ­آموزان در امتحانات پایان دوره بسیار پر اهمیت است و ارتباط مستقیمی با انتخاب رشته دانشگاهی آنان خواهد داشت. بدین گونه که دانش آموزانی که در دروس ریاضی و زبان استانبولی نمرات بالاتری کسب نموده اند می­ توانند به ادامه تحصیل در رشته های مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه های ترکیه بپردازند.جهت اطلاع از انواع برنامه های تحصیلی دانشگاه های ترکیه 2019 جدول زیر را مشاهده کنید:

عنوان برنامه تعداد برنامه
کارشناسی علوم (B.Sc) 157 برنامه
کارشناسی هنر (B.A.) 130 برنامه
کارشناسی حقوق (L.L.B) 3 برنامه
کارشناسی ارشد علوم (M.Sc) 199 برنامه
کارشناسی ارشد هنر (M.A) 91 برنامه
کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (M.B.A) 29 برنامه
کارشناسی ارشد حقوق (L.L.M) 5 برنامه
دکتری فلسفه (PhD)  250 برنامه

اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه

تدریس در دانشگاه های کشور ترکیه به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و ترکی ارائه می­ گردد. البته زبان تدریس در دانشگاه های این کشور بسته به رشته تحصیلی دانشجویان با یکدیگر متفاوت است. دانشجویان برای ورود به دانشگاه های ترکیه می­ باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند و همچنان در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور نمره قبولی را اخذ نموده باشند. ورود به دانشگاه های ترکیه دارای محدودیت سنی نیست و افراد تنها با در دست داشتن مدارک فوق می­ توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

دانشجویان برای ورود به مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه می ­باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نموده و نمره قبولی را دریافت نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه به مدت 4 سال و برای رشته های پزشکی به مدت 6 سال طول خواهد کشید. دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور می­ باید در آزمون های ورودی که هر کدام از دانشگاه ها بطور جداگانه برزگرار می­ نمایند، شرکت نموده و نمره قبولی را اخذ نمایند. این آزمون ها سالانه دو بار برای پذیرش دانشجویان برگزار می­ گردد. دانشجویان برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید به مدت 2 سال و برای اخذ مدرک دکتری از دانشگاه های ترکیه به مدت 4 سال به تحصیل بپردازند.

شرایط ویزای تحصیلی ترکیه

دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارند باید ابتدا ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ نمایند. لازمه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برخورداری از موافقت نامه دانشگاه با درخواست پذیرش دانشجو می­ باشد. دانشجویان بین المللی بایستی پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در ترکیه به نزدیکترین سفارت این کشور جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه مراجعه نمایند، متقاضیان محترم می توانند در جدول زیر شرایط ویزای تحصیلی ترکیه در سال 2019 را مشاهده نمایند:

شرط اصلی اخذ ویزا داشتن دعوت نامه دانشگاهی
نوع ویزای تحصیلی شامل دو نوع تک ورود (Single-entery) یا چند ورود (Multiple-entry)
مدت زمان رسیدگی به درخواست حداکثر 3 ماه
هزینه درخواست ویزا  48 $ دلار

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه 

دانشجویان پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی باید به همراه سایر مدارک زیر برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه به سفارت این کشور مراجعه نمایند:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • ارائه دو قطعه عکس3×4
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاهی در ترکیه
 • ارائه مدرکی که نشان دهنده بلیط برگشت از ترکیه است
 • ارائه مدارکی مبنی بر تمکن مالی دانشجو برای مدت زمانی که در ترکیه مشغول به تحصیل است
 • پرداخت هزینه ویزای تحصیلی ترکیه
 • ارائه مدرکی که مبنی بر عدم سوسابقه کیفری دانشجو است
 • ارائه مدارک پزشکی دانشجو مبنی بر سلامت وی

دانشجویان پس از اخذ ویزای تحصیلی ترکیه می ­توانند وارد خاک این کشور شوند و بلافاصله می ­بایست مجوز اقامت دانشجویی خود را در این کشور دریافت نمایند. بدین منظور دانشجویان باید به اداره روابط خارجی در این کشور مراجعه نموده و با ارائه مدارک خود مجوز اقامت یکساله برای خود اخذ نمایند، همچنین دانشجویان برای تمدید این اقامت باید 60 روز قبل از پایان این اعتبار به اداره مربوطه مراجعه و نسبت به تمدید آن اقدام نمایند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

دانشجویان علاوه بر پرداخت شهریه های دانشگاهی خود می بایست توانایی پرداخت هزینه های زندگی خود را در طول دوره تحصیلی داشته باشند. در گذشته دانشگاه های ترکیه مجهز به خوابگاه هایی برای دانشجویان نبود اما هم اکنون این دانشگاه ها خوابگاه هایی را با دریافت اجاره بها در اختیار دانشجویان قرار می­ دهند. سایر هزینه های زندگی در ترکیه تقریبا برابر با هزینه های زندگی در ایران می­ باشد.متقاضیان گرامی می توانند در جدول زیر علاوه بر مقایسه هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی و ترکی، همچنین با میانگین هزینه در این کشور آشنا شوند:

شهریه سالانه مبلغ به دلار ($)
هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی 600 الی 1500
هزینه تحصیل در ترکیه به زبان ترکی 240 الی 730
هزینه (ماهیانه) زندگی 400 الی 500

دانشجویانی که با سوالاتی در زمینه ویزای تحصیلی ترکیه و مهاجرت به ترکیه روبرو می­ شوند می­ توانند جهت یافتن پاسخ تمامی سوالاتشان با مشاورین و کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند.

یک دیدگاه برای “ویزای تحصیلی ترکیه

 1. hamed گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *