مهاجرت تحصیلی دانمارک

ویزای تحصیلی دانمارک

ویزای تحصیلی دانمارک

ویزای تحصیلی دانمارک از مقدمات لازم برای اخذ اقامت است و فرد برای اخذ اقامت این کشور از طریق تحصیل باید بتواند شرایط لازم را داشته باشد. مهاجرت از طریق اخذ ویزای دانشجویی دانمارک یکی از روش های ورود به این کشور زیباست. دانمارک، کشوری بسیار زیبا و پیشرفته در تمام سطوح زندگی همچون تحصیل و کار است و مردم آن جزء شادترین مردم جهان هستند. این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده و در طول آن تلاش است تا به سوالات ذیل پاسخ داده شود:

 • شرایط تحصیل در دانمارک چگونه است؟
 • شرایط اخذ ویزای تحصیلی دانمارک چگونه است؟
 • مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی دانمارک چیست؟
 • آیا امکان اخذ ویزای همراه برای تحصیل در دانمارک وجود دارد؟
 • مراحل دریافت ویزای تحصیلی دانمارک چگونه است؟

در حال حاضر به دلیل وجود اقتصاد فوق العاده قدرتمند و فرصت های شغلی زیاد، ویزای تحصیلی دانمارک نیز بسیار پرطرفدار می باشد.

اینفوگرافیک ویزای تحصیلی دانمارک

تحصیل در دانمارک

دانمارک کشوری توسعه یافته در حوزه اسکاندیناوی در شمال اروپا است که در سال های اخیر حقیقتا پیشرفت های بزرگی کرده است تا جایی که به عنوان یکی از 10 کشور برتر دنیا برای کار و زندگی شناخته می شود. سطح کیفی زندگی در این کشور حقیقتا بالاست. به تبع آن، هزینه های زندگی و تحصیل نیز در این کشور بسیار بالاست و کپنهاگ به عنوان پایتخت آن یکی از گران ترین شهرهای جهان است. از مواردی که دانمارک را برای تحصیل جذاب می کند، این است که این کشور بسیار راحت تر و سریع تر از دیگر کشورهای سطح اول اروپایی ویزای دانشجویی خود را به افراد متقاضی تحصیل در این کشور اعطا می کند و دانشگاه های آن هیچ محدودیت سنی برای تحصیل قائل نمی شوند. چه محدودیت سنی و چه محدودیت کشوری.

همچنین دانشجوی خارجی، بعد از اخذ اقامت تحصیلی خویش و در صورت تاهل، می تواند همسر و فرزندان خود را بسیار سریع تر از باقی کشورها به کشور محل اقامت خود دعوت کند. این ها از نکاتی است که ممکن است دانمارک را برای فردی که قصد تحصیل در این کشور دارد به مقصدی جذاب تبدیل کند. بطور کلی ویژگی های تحصیل در این کشور عبارتست از:

 • دانشگاه ها با رنکینگ بالا
 • امکان اخذ اقامت پس از تحصیل
 • زندگی در جامعه ای امن و آزاد
 • امکان کار پاره وقت دانشجویی
 • تحصیل در شادترین کشور جهان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • جغرافیا و مناظر زیبا
 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی

تحصیل پزشکی در دانمارک

شرایط تحصیل پزشکی در دانمارک بسیار مناسب است و به همین دلیل است که بسیاری از افراد تلاش می کنند تا خود را به دانمارک برسانند و از این طریق شرایط مناسب تری را برای زندگی خود ایجاد کنند. در چنین شرایطی می توان گفت که تحصیل در دانمارک یکی از بهترین گزینه هایی است که دانشجویان برای تحصیل خود پیش رو خواهند داشت. دانشگاه های دانمارک از نظر کیفیت آموزش در سطح بسیار بالایی در رشته های پزشکی قرار دارند و به همین دلیل می توان با اطمینان خاطر به دانشجویان توصیه کرد که این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند.

برترین دانشگاه های پزشکی دانمارک

شرایط تحصیل در دانمارک در سال 2022

در مورد دانمارک همه شرایط برای افرادی که قصد تحصیل در کشوری تراز اول را دارند مهیاست. برای دریافت پذیرش تحصیلی این کشور باید دانست به طور کلی سیستم آموزش دانمارک در سه سطح آموزش ابتدایی متوسطه، آموزش عالی متوسطه و آموزش عالی جای می گیرد. سیستم آموزش ابتدایی و متوسطه این کشور به طور کلی نزدیک به 10 سال زمان می برد و سال قبل از شروع تحصیلی یا پیش دبستانی برای آنها الزامیست. در مقطع بعد تحصیلات متوسطه 2 تا 5 ساله است و سه گزینه برای انتخاب افراد 16 تا 19 سال وجود دارد و در نهایت نیز آموزش عالی دانشگاهی است.

آموزش عالی در دانمارک هم از سیستم بلونیا (Bologna process) تبعیت می کند و برنامه های آموزشی دانشگاه های دانمارکی از نظام انتقال واحد اروپایی یا همان ECTS استفاده می کند. اما هدف از این کار همانا اعتبارسنجی یکسان مدارک آکادمیک در کل اروپا است. پس تحصیل در دانمارک در هر 3 مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. اما شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در سال 2022 بدین قرار است:

پارامتر شرح
سال تحصیلی آگوست – سپتامبر
مهلت اخذ پذیرش 15 مارس
مدرک مهارت زبان انگلیسی (TOEFL, IELTS and Cambridge ESOL (CAE
مدرک مهارت زبان دانمارکی
1. تست زبان دانمارکی به عنوان زبان خارجه (Studieprøven i dansk som andetsprog)
2. (‘Danish Test 2’ (Danskprøve 2
شرایط لازم ارائه مدرک دیپلم متوسطه و گذراندن آزمون ورودی

مهاجرت تحصیلی به دانمارک

افرادی که قصد مهاجرت به دانمارک از طریق تحصیل را دارند، باید پروسه ای خاص را طی کنند که مختص این کشور است. در برخی از موارد دانشجویان در این کشور می توانند بدون مدرک زبان پذیرش خود از دانشگاه را دریافت کنند اما باید در نظر داشت که دریافت ویزای تحصیلی دانمارک بدون مدرک زبان ممکن نیست و دانشجویان خارجی بدون مدرک زبان نمی توانند وارد کشور دانمارک شوند. پروسه مهاجرت تحصیلی به دانمارک می تواند بسته به شرایط فرد کاملا متفاوت باشد اما روند آن کاملا مشخص است.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی دانمارک

هزینه تحصیلی در دانمارک

موسسات آموزش عالی دانمارک طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی را ارائه میدهند. اکثر دانشگاه های دانمارک برای شهروندان این کشور رایگان است و دانشجویان میتوانند در صورت امکان، وام تحصیلی دریافت کنند اما این دانشگاه ها برای اشخاصی که خارج از اتحادیه اروپا هستند رایگان نیست و هزینه های تحصیلی آن از 6000€ تا 16000€ (یورو) متفاوت است.

آیتم میزان هزینه به یورو
هزینه تحصیل برای شهروندان دانمارک رایگان
هزینه تحصیل برای شهروندان اروپا رایگان
هزینه تحصیل برای شهروندان سایر کشورها €6000 تا 16000€

در کنار بحث هزینه تحصیلی، بحث هزینه زندگی در دانمارک نیز برای دانشجویان مطرح میباشد. این هزینه ها شامل خرج و مخارج روزمره دانشجویان در کشور دانمارک میباشد و از هزینه مسکن، غذا، تفریح، پوشاک و غیره را شامل می شود. میانگین این هزینه ها نیز در حدود 1300€ الی 1800€ (یورو) در ماه است. از بین این هزینه ها هزینه تامین اجاره خانه از همه هزینه ها سنگینتر است. جدول زیر نشانگر میانگین هزینه مسکن در دانمارک میباشد:

آپارتمان خصوصی در شهرهای دانمارک متوسط اجاره بها ماهانه به یورو
کپنهاگ 800€ تا 900€
شهرهای دیگر دانمارک 400€ تا 670€

برای اجتناب از پرداخت این سطح از هزینه اجاره خانه، دانشجویان بین المللی می توانند از بهترین گزینه موجود یعنی خوابگاه دانشجوئی در دانمارک یا Kollegier استفاده کنند که مقرون به صرفه است. جدول زیر نشانگر 3 آپشن اسکان دانشجوئی در دانمارک با هزینه های مختلف است:

مقایسه انواع اقامتگاه دانشجویی در دانمارک

تحصیل رایگان در دانمارک

در بخش قبل اشاره شد که دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانمارک، باید شهریه های خود را به صورت کامل پرداخت کنند اما دانشجویان اروپایی می توانند تحصیل رایگان در دانمارک را تجربه کنند. در چنین شرایطی می توان گفت که تحصیل در دانمارک می تواند برای شهروندان اروپایی بسیار مناسب باشد اما دانشجویان خارجی باید شهریه خود را به صورت کامل پرداخت کنند. حین تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی، شرایط پرداخت شهریه و دریافت کمک هزینه های مالی متفاوت است.

شرایط تحصیل رایگان در دانمارک

شرایط ویزای تحصیلی دانمارک

با موفقیت در دریافت پذیرش تحصیلی، سپس باید طی وقت قبلی به نمایندگی دانمارک یاهمان کنسولگری در کشور خویش مراجعه نمود و با ارائه نامه پذیرش از یک دانشگاه یا مرکز آموزشی معتبر و البته به همراه سایر مدارک مورد نیاز، درخواست ویزای تحصیلی نمود. اقدام برای دریافت این ویزا مدارک و زمان خاص خود را دارد. زمان متعارف برای شروع درخواست ویزای تحصیلی معمولا 3 ماه قبل از تاریخ ورود فرد است. البته این زمان بستگی به نحوه رسیدگی به اسناد، امضای آنها و بررسی ویژگی های بیومتریک وی دارد ولی می توان گفت مدت زمان کلی و زمان پردازش اطلاعات بسته به کشور ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال کشورهایی مانند ایران، کانادا، هند، اندونزی، بنگلادش و فیلیپین در حالت عادی ممکن است 60 روز به طول انجامد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی دانمارک

به طور خاص به عنوان یک دانشجو برای تحصیل در دانمارک، فرد نیاز به اجازه اقامت این کشور را دارد. بلافاصله بعد از پذیرش دانشگاه می توان برای درخواست اجازه اقامت خود اقدام کند. حداقل 4 ماه قبل از شروع برنامه تحصیلات عالی خود باید درخواست اقامت را ارائه داد. بعد از تکمیل درخواست ویزا می توان انتظار داشت که در حالت عادی تا 60 روز بعد راجع به مجوز اقامت تصمیم گیری شود. در این مرحله همه مدارک و کارهایی که باید انجام داد به شرح ذیل است:

 • دانش زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد و زبان دانمارکی در مقطع کارشناسی
 • پرداخت مبلغ صدور ویزا به میزان 310$ (دلار آمریکا)
 • داشتن تمکن مالی برای یک سال به میزان حدود 1200$ (دلار آمریکا) در ماه
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • فرم درخواست تکمیل شده همراه با امضا
 • گذرنامه معتبر
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • بیمه سفر
 • اطلاعات دقیق در مورد پلان تحصیلی شما
 • مدارک مربوط به محل سکونت یا اقامتگاه شما در دانمارک در طول دوره تحصیل

داشتن تمکن مالی و البته ارائه آن در قالب نامه رسمی از سوی بانک، مسئله مهمی است. این نامه که عبارت از گردش مالی و موجودیِ یک حساب بانکی فعال و معتبر است، بیان می دارد که متقاضی توانایی اداره و تامین هزینه های زندگی خویش را در طول دوره تحصیل خویش در کشور دانمارک خواهد داشت و در نتیجه، هیچگونه بار مالی را برای دولت آن کشور نخواهد داشت.

ویزای همراه و تحصیل در دانمارک

آیا امکان به همراه آوردن اعضای خانواده به دانمارک در سال 2022 وجود دارد؟ بله. اصولا یکی از امتیازات مهاجرت به کشور دانمارک که مورد توجه اکثر متقاضیان نیز می باشد، امکان آوردن اعضای خانواده و اخذ اقامت دانمارک است. افراد در صورت داشتن ویزای اقامت و کار در دانمارک معمولا می توانند سایر اعضای خانواده را همراه خود به دانمارک بیاورند. این نوع ویزا کودکان و همسر فرد متقاضی را نیز تحت پوشش قرار می دهد. این نوع ویزا با عنوان ویزای اقامت خانواده در دانمارک معروف است. در اکثر موارد اعضای خانواده نیز از حق کار در دانمارک برخوردارند. در مورد اخذ ویزای اقامت خانواده دانمارک، شرط اساسی اثبات رابطه خانوادگی با ارائه شناسنامه یا سند ازدواج و نیز داشتن تمکن مالی کافی برای پشتیبانی مالی خانواده است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی دانمارک

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی دانمارک

همانطور که پیشتر در بخش مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی دانمارک ذکر شد، یکی از مهم ترین مدارک برای آن داشتن نامه پذیرش از دانشگاه دانمارکی است. دانشگاه های دانمارک نیز هر کدام مدارک خاصی را برای رشته ها و مقاطع مختلف تقاضا می کنند اما کلیات این مدارک یکسان می باشد و عبارت است از:

 • رزومه فرد که شامل دستاوردهای تحصیلی و غیرتحصیلی از جمله کسب مدال های ورزشی و غیره است.
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده است.
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • توصیه نامه اساتید
 • انگیزه نامه که باید حتما توسط فرد متقاضی و در نهایت صداقت نگارش شود.
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee

مقایسه ویزای تحصیلی دانمارک و ویزای تحصیلی هلند

هلند نیز یکی دیگر از بهترین کشورهای جهان برای مهاجرت است که شرایط مناسبی برای مهاجرت ایجاد می کند. در چنین شرایطی می توان گفت که در مقایسه این دو کشور، نشان می دهد که دریافت ویزای تحصیلی هلند می تواند امتیازات بسیار بیشتری را برای دانشجویان به همراه داشته باشد.

تفاوت های ویزای تحصیلی هلند و دانمارک

کار ضمن تحصیل در دانمارک

به عنوان یک دانشجوی خارجی متقاضیان حق کار حین تحصیل در دانمارک را دارند. دانشجویان خارجی بایستی مهر مجوز کار دانمارکی را در پاسپورت خود داشته باشند. پس توصیه می شود که به هنگام درخواست مجوز اقامتی جهت تحصیل در دانمارک، درخواست مجوز کار دانمارک نیز ارائه شود. با این همه، محدودیت ها بر کار به ملیت متقاضی بستگی دارد. شرایط کار حین تحصیل برای متقاضیان خارجی در سال 2022 بوسیه ویزای تحصیلی دانمارک به شرح ذیل می باشد:

دانشجویان ساعات کار
دانشجویان اتحادیه اروپا (EU) و دانشجویان کشورهای شمالگان بدون محدودیت در ساعات کاری
دانشجویان از دیگر کشورهای خارجی شامل دانشجویان ایرانی مجوز کار 20 ساعت در هفته برای کار نیمه وقت
مجوز کار تمام وقت در طی ژوئن، جولای و آگوست

کار پس از تحصیل در دانمارک

به منظور تبدیل ویزای تحصیلی دانمارک به ویزای کاری دانشجویان باید پس از فارغ التحصیلی شغلی در این کشور بیابند. در دانمارک تنها با تسلط به زبان انگلیسی نیز در غالب حرفه ها میتوان شغل پیدا نمود. منتهی افراد میتوانند با شرکت در کلاس های آموزش زبان دانمارکی که دولت این کشور به صورت رایگان برای عموم برگزار میکند، شانس پیدا کردن کار و ارتباط با جامعه دانمارک را ارتقا دهند. نرخ بیکاری در دانمارک به شرح ذیل است:

سال نرخ بیکاری
2017 %5.74
2018 %4.98
2019 %4.91
2020 %5.60
2021 %4.85
2022 %2.8

لازم به ذکر است از بهترین مشاغل در دانمارک در حال حاضر گرایش های مختلف مهندسی و مدیریت میباشد. به عنوان مثال یک مهندس برق در دانمارک به طور متوسط DKK54400 (کرون دانمارک) حقوق دریافت میکند. این در حالیست که متوسط درآمد در کپنهاگ پس از کسر مالیات DKK21280 (کرون دانمارک) معادل 3120$ (دلار آمریکا) می باشد. همانگونه که در این نمودار هم مشخص شده، دانشجویان ایرانی که از دانشگاه های دانمارک فارغ التحصیل می شوند میتوانند در صورت تمایل برای اقامت در دانمارک و کار در این کشور از دو طریق تمدید 6 ماهه اقامت تحصیلی و یا اخذ کارت اسکان یا establishment card اقدام نمایند:

انواع درخواست اقامت پس از تحصیل در دانمارک

متقاضیان مهاجرت به دانمارک می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل و زندگی در دانمارک با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

سوالات متداول در خصوص ویزای تحصیلی دانمارک

برای اخذ ویزای تحصیلی دانمارک در سال 2022 باید موارد زیر را جویا شد:

 • آیا تحصیل در دانمارک رایگان است؟ هزینه تحصیل در دانمارک برای شهروندان اروپایی رایگان است و شهروندان خارجی باید سالانه به میزان 6000€ تا 16000€ (یورو) پرداخت نمایند.
 • مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی دانمارک چیست؟ اثبات گواهی تمکن مالی، مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 6، مدارک تحصیلی، پاسپورت، رزومه تحصیلی و انگیزه نامه
 • شرایط ویزای همراه دانمارک چیست؟ افراد می توانند در حین تحصیل برای همسر و فرزندان زیر 18 سال در خصوص زندگی در دانمارک اقدام نمایند. اثبات گواهی مالی و محل اقامت از موارد مهم می باشد.
 • آیا امکان کار ضمن تحصیل در دانمارک مهیا می باشد؟ بله، دانشجویان اروپایی بدون محدودیت در ساعات کاری و دانشجویان خارجی به میزان 20 ساعت در هفته مجوز کار حین تحصیل دارند.
 • مزایای مهاجرت تحصیلی به دانمارک چگونه است؟ سهولت در اخذ ویزای تحصیلی این کشور و زندگی در کشوری برتر با رفاه اجتماعی بالا از مزایای زندگی در این کشور می باشد.
5/5 - (5 امتیاز)

4 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی دانمارک

 1. Narin گفت:

  باسلام خسته نباشید، ایا برای مهاجرت تحصیلی در مقطع لیسانس، دونستن زبان دانمارکی کافیه؟ یا اینکه حتما باید انگلیسی مسلط باشیم؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بستگی به دوره تحصیلی شما داره که به زبان انگلیسیه یا دنیش

 2. رضا گفت:

  میزان مورد نیاز برای تمکن مالی برای سفارت چقدره؟ واسه دکترا بدون فاند

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.