مهاجرت تحصیلی شیلی

ویزای تحصیلی شیلی

ویزای تحصیلی شیلی

شیلی در حال تبدیل شدن به قطب آکادمیک در آمریکای لاتین است و به همین خاطر اطلاع از شرایط ویزای تحصیلی شیلی می تواند اهمیت فوق العاده ای داشته باشد. سند اثبات روند افزایش کیفی آموزش عالی در شیلی، وجود برترین دانشگاه آمریکای لاتین یعنی دانشگاه UC شیلی می باشد. اما از مهمترین شرایط تحصیل در شیلی و اخذ ویزای تحصیلی این کشور می توان به داشتن نامه پذیرش و نیز مدرک زبان اسپانیولی اشاره کرد. با این شرح، سوالاتی که ممکن است به خاطر برسد عبارتند از:

  • شرایط لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های شیلی چیست؟
  • آیا هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان خارجی در شیلی ارزان است؟
  • برای دریافت ویزای تحصیلی کشور شیلی چه مدارک و شرایطی لازم می باشد؟

کشور شیلی به پایتختی شهر سانتیاگو درست به صورت نواری باریک در غرب قاره آمریکای جنوبی واقع شده است. بر اساس آخرین سرشماری در سال 2017 این کشور دارای 17574003 میلیون نفر جمعیت دارد.  زبان مردم شیلی زبان اسپانیایی است. این کشور با کشورهایی نظیر پرو، بلوی، آرژانتین دارای مرز مشترک است.

چرا تحصیل در شیلی؟

شیلی مزایای تحصیلی متعددی برای دانشجویان خارجی دارد. گزینه های آموزشی، شهرت آموزشی، ارتباطات بین المللی، مردم مهمانواز، زندگی اجتماعی و فرهنگی پویا و فعال همه و همه از خصوصیات جامعه شیلی است. در سال های اخیر، شیلی به مقصد مهم تحصیلی برای دانشجویان خارجی بدل شده است. دانشجویانی که به دنبال ادامه تحصیل در یک کشور اسپانیایی زبان هستند. شیلی همه ساله پذیرای بیش از 10000 دانشجوی خارجی از سراسر دنیا است. همانطوری که بیان شد، جاذبه های تحصیلی شیلی باعث افزایش درخواست های پذیرش به سوی این کشور شده است. از مهمترین این دلایل می توان به وجود یک جامعه فرهنگی، کیفیت برتر آموزشی، مدارک معتبر آکادمیک، هزینه تحصیل و زندگی مقرون به صرفه، امکان اخذ بورس تحصیلی، وجود دانشگاه های برتر و … اشاره کرد. برای آشنایی با شرایط و مدارک تحصیل در شیلی ادامه مقاله را دنبال کنید.

شرایط تحصیل در شیلی

درباره شرایط و نظام آموزش عالی شیلی می توان گفت که شرایط تحصیل در شیلی تقریبا مشابه سیستم اروپایی یا آمریکایی همانند تحصیل در فرانسه یا آمریکا است. سه مقطع تحصیلی در شیلی متناظر با Licenciatura (معادل کارشناسی)، Magister (معادل کارشناسی ارشد) و Doctor (معادل Phd) می باشد. برنامه های کارشناسی در شیلی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری حدود 5 سال به طول می انجامد. دانشگاه های دولتی یا خصوصی شیلی برنامه های مختلف تحصیلی شامل علوم مهندسی، علوم پایه، هنر و علوم انسانی را به متقاضیان ارائه می کنند.

شیلی همچنین خواستگاه برخی از دانشگاه های برتر در قاره آمریکای لاتین است. حداقل دو دانشگاه شیلی در جمع 10 دانشگاه برتر رنکینگ های دانشگاهی آمریکای لاتین QS سال 2018  قرار دارند. همچنین 11 دانشگاه ملی در شیلی در زمره رنکینگ های دانشگاهی جهان QS سال 2018 قرار می گیرند. در جدول زیر می توان با برترین دانشگاه های شیلی در سال 2018 آشنا شد:

نام دانشگاه رنکینگ های دانشگاهی آمریکای لاتین QS سال 2018 رنکینگ های دانشگاهی جهان QS سال 2018
Pontifica Universidad Catolica de Chile یا دانشگاه UC شیلی 1 137
Universidad de Chile 6 201

نحوه اخذ پذیرش جهت دریافت ویزای تحصیلی شیلی

دانشجویان مقطع کارشناسی جویای پذیرش از دانشگاه های دولتی در کشور شیلی بایستی یک نکته اساسی را به خاطر داشته باشند. اخذ پذیرش و تحصیل در کشور شیلی منوط به  شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های شیلی موسوم به Prueda de Seleccion Universitaria یا (PSU) می باشد. این آزمون کارکرد و محتوایی همانند آزمون SAT در ایالات متحده دارد. معمولا هر دانشگاهی در کشور شیلی آزمون پذیرش PSU مختص به خود را دارد، همچنین لازم است بدانید که شرط دیگر پذیرش از دانشگاه های شیلی و نیز اخذ ویزای تحصیلی شیلی، داشتن مهارت زبان اسپانیولی (Level B) می باشد. متقاضیان در این باب و برای کسب مدرک زبان اسپانیایی می توانند در تست زبان اسپانیایی (DELE) شرکت جویند. برای اطلاع بیشتر از شرایط آزمون مذکور به سفارت اسپانیا در تهران مراجعه شود.

نحوه اخذ پذیرش جهت دریافت ویزای تحصیلی شیلی

شرایط ویزای تحصیلی شیلی

برای تحصیل در کشور شیلی 2 گزینه در اختیار متقاضیان قرار دارد. گزینه اول از طریق اخذ ویزای توریستی شیلی است. این گزینه ویژه کسانی است که خواستار تحصیل در کشور شیلی برای مدت کمتر از 90 روز هستند. هزینه این ویزا برای متقاضیان خارجی چیزی در حدود US$ 160 (دلار) می باشد. اما گزینه دوم خاص افرادی است که مایل به تحصیل در دانشگاه های شیلی برای مدت بیش از 90 روز هستند. این متقاضیان باید برای اخذ ویزای تحصیلی شیلی به سفارت شیلی مراجعه نمایند. داشتن پاسپورت معتبر با اعتبار بیش از 6 ماه، اثبات تمکن مالی کافی جهت زندگی در کشور شیلی و نیز رزرو بلیط برگشت از جمله شرایط افراد ذی صلاح می باشد. اما شرایط ویزای تحصیلی کشور شیلی در سال 2019 از قرار ذیل می باشد:

عنوان ویزا ویزای تحصیلی شیلی
مدت اعتبار 1 سال
قابل تمدید می باشد
هزینه درخواست US$ 160 (دلار)
شرط اساسی برخورداری از نامه پذیرش دانشگاه
امکان انجام کار دانشجوئی وجود ندارد

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی شیلی

فرآیند درخواست ویزای تحصیلی شیلی به واسطه بهره مندی متقاضیان از روش آنلاین بسیار ساده و آسان است. پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه شیلیایی است که پروسه درخواست ویزای دانشجوئی شیلی کلید می خورد. این فرآیند دقیقا مشابه فرآیند درخواست ویزای تحصیلی انگلستان یا کانادا است. در این مرحله اسکن و آپلود مدارک زیر الزامی است:

  • فرم درخواست ویزای تحصیلی شیلی
  • پاسپورت معتبر با اعتبار 6 ماه
  • گواهی اثبات تمکن مالی
  • گواهی سلامت پزشکی
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • مدرک رزرو بلیط رفت و برگشت
  • پرداخت هزینه درخواست ویزا

نکته مهم؛ بنا به توصیه سفارت کشور شیلی، متقاضیان برای درخواست ویزای تحصیلی کشور شیلی از یک ماه پیش حاضر شوند.

هزینه تحصیل و زندگی در شیلی

همواره یکی از دغدغه های ذهنی دانشجویان برای تحصیل در شیلی، اطلاع از سطح شهریه های دانشگاهی و نیز هزینه زندگی می باشد. در مورد شهریه ها در شیلی می توان گفت که شواهد نشانگر افزایش قیمت شهریه ها در سال های اخیر است. این افزایش سطح شهریه ها به صورت سراسری بوده و شامل هر دوی دانشگاه های خصوصی و دولتی می باشد. دانشجویان محترم می توانند در جدول زیر با انواع شهریه های دانشگاهی کشور شیلی در سال 2019 آشنا شوند:

میانگین شهریه ها (دلار) شهریه های سالیانه
US$5500 شهریه دانشگاه های خصوصی
US$5200 شهریه دانشگاه های دولتی
US$5900 شهریه دانشجویان رشته های علوم بنیادی (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات)
US$6300 شهریه دانشجویان پزشکی

اما حالا ببینیم هزینه زندگی در کشور شیلی به چه صورتی است. هزینه زندگی در شیلی را می توان به اجاره خانه، هزینه اقلام زندگی، هزینه حمل و نقل، تفریحات، سرگرمی و … دسته بندی کرد. مطابق اطلاعات حاصله از تحقیقات میدانی،هزینه ماهیانه زندگی دانشجویی در کشور شیلی حدود دست کم 500- 700 هزار پزو (معادل $700- 1100 دلار) می باشد. آنچه که گذشت شرحی کامل پیرامون موضوع اخذ ویزای تحصیلی شیلی بود. هموطنان علاقه مند که دارای صلاحیت های لازم در این خصوص هستند می توانند برای شروع فرآیند اعزام دانشجو به شیلی با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *