ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی مکزیک

ویزای تحصیلی مکزیک

اخذ ویزای تحصیلی مکزیک یکی از مهمترین موضوعات مهاجرت تحصیلی به مکزیک می باشد که دانشجویان باید درباره آن اطلاعات کامل داشته باشند. جهت اخذ ویزای تحصیلی مکزیک، شرایط دریافت ویزای تحصیلی مکزیک، جمع آوری مدارک مورد نیاز و طی کردن صحیح مراحل اخذ آن از موضوعات اصلی می باشند و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این زمینه اطلاعات بسیار مفید و کاملی در ادامه نوشتار جمع آوری کرده اند. در مکزیک دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی شناخته شده زیادی وجود دارند که موجب جذب دانشجویان بین المللی می شوند. عملکر ملی دانشگاه های مکزیک در سطح بین المللی عالی می باشد و این موضوع نیز یکی از برجسته ترین موضوعاتی می باشد که مکزیک را تبدیل به یک مقصد شناخته شده بین دانشجویان بین المللی می کنند. شرایط تحصیل در هر دانشگاه مکزیکی نیز با توجه به نیازهای ورود به دانشگاه مورد نظر متفاوت است.

مکزیک یا به طور رسمی ایالات متحده مکزیک، بزرگترین کشور اسپانیایی زبان در جهان است و بر اساس رتبه بندی جهانی گردشگری، این کشور هفتمین کشور پربازدید جهان است. با وجود 31 سایت میراث جهانی یونسکو، دانشجویانی که در این کشور مشغول به تحصیل می شوند، ترکیبی منحصر به فرد از فرهنگ ها، و آب و هوای رضایت بخش و سیستم آموزشی عالی را تجربه می کنند. اما علاوه بر گردشگری، مکزیک در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین مقاصد تحصیلی خارج از کشور در قاره آمریکا برای دانشجویان بین المللی نیز می باشد. دولت مکزیک سابقه زیادی در سرمایه گذاری در بخش آموزش در این کشور دارد و نزدیک به 1250 موسسه برای آموزش عالی از جمله مدارس فنی و حرفه ای وجود دارد و بیش از نیمی از دانشگاه ها با بودجه دولتی هستند که به عنوان معتبرترین ها شناخته می شوند.

ویزای تحصیلی مکزیک و شرایط تحصیل در این کشور

سیستم آموزش عالی مکزیک در دهه های گذشته به سرعت رشد کرده است. بر اساس داده های دولت مکزیک، ثبت نام در دانشگاه های مکزیک از اواخر دهه 1990 بیش از سه برابر شده است. در حال حاضر 3.9 میلیون دانش آموز در مقطع عالی در برنامه های منظم ثبت نام کرده اند و 696000 نفر دیگر در حالت آموزش از راه دور تحصیل می کنند. برترین موسسات مکزیکی که در رتبه ‌بندی دانشگاه ‌های بین‌ المللی گنجانده شده ‌اند شامل دانشگاه ملی خودمختار مکزیک و موسسه فناوری و آموزش عالی خصوصی مونتری هستند که هر دو در رتبه ‌بندی فعلی دانشگاه ‌های جهانی آموزش عالی تایمز در محدوده 601 تا 800 قرار دارند و در میان برترین ‌ها قرار دارند. با افزایش کیفیت برنامه های آموزشی در دانشگاه های مکزیک، تعداد دانشجویان بین المللی که از نقاط مختلف دنیا وارد دانشگاه های مکزیک می شوند، افزایش یافته است.

در نمودار زیر به طبقه بندی دانشجویان دانشگاه های مکزیک براساس دوره تحصیلی پرداخته شده است:

طبقه بندی دانشجویان دانشگاه های مکزیک براساس دوره تحصیلی

دانشگاه های مکزیک برنامه های تحصیلی تقریباً در تمام زمینه های دانش ارائه می دهند و اکثر برنامه ها به زبان اسپانیایی هستند و این فرصت بسیار خوبی برای آشنایی و یادگیری زبان شیرین اسپانیایی می باشد و با این وجود، تعداد فزاینده ای از برنامه ها به زبان انگلیسی و سایر زبان ها نیز وجود دارد. شایان ذکر است که هزینه تحصیل در هر دانشگاه مکزیکی با برنامه های تحصیلی دانشگاه مربوطه مرتبط می باشد.

در نمودار زیر به بهترین دانشگاه های مکزیک اشاره شده است:

نام دانشگاهرتبه در آمریکای لاتینرتبه در مکزیکرتبه جهانی
National Autonomous University of Mexico2182
National Polytechnic Institute162524
National Polytechnic Institute293766
Monterrey Institute of Technology324798

شرایط اخذ ویزای تحصیلی مکزیک

دانشگاه ‌های برتر مکزیک شامل برخی از دانشگاه‌های معتبر جهانی می‌شوند، علاوه بر این که در سطح جهانی به رسمیت شناخته می‌شوند زیرا سطح تحصیلات بسیار واجد شرایطی را ارائه می‌دهند. اما برای دانشجویان بین المللی که علاقه مند به تحصیل در مکزیک هستند، باید ویزای تحصیلی مکزیک را دریافت کنند. دانشجویانی که به دنبال شرکت در برنامه های تحصیل در مکزیک هستند، در صورتی که دوره تحصیلی آنها بیش از شش ماه طول بکشد، باید برای ویزای تحصیلی مکزیک اقدام کنند که برای اکثر دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند صادق است.

به طور کلی متقاضیان خارجی که می خواهند برای مدت بیش از 180 روز در مکزیک بمانند تا در دوره ها شرکت کنند، تحصیل کنند یا پروژه های تحقیقاتی را در یک موسسه آموزشی متعلق به سیستم آموزشی ملی مکزیک انجام دهند، باید شخصاً برای ویزای اقامت موقت تحصیلی در این کشور در نزدیکترین دفتر کنسولی به محل سکونت آنها درخواست دهند.

دو نوع ویزای تحصیلی مکزیک وجود دارد:

 • ویزای تحصیلی اقامت موقت، که برای دانشجویانی است که دوره ای بیش از 180 روز را می گذرانند.
 • ویزای تحصیلی ویزیتور، که برای دانشجویانی است که دوره ای کوتاه تر از 180 روز را می گذرانند.

شرایط اخد ویزای تحصیلی مکزیک

مزایا و معایب کلیدی در ویزای تحصیلی مکزیک

تمامی اتباع کشورهای خارجی که به دنبال دریافت ویزای تحصیلی مکزیک هستند، باید قبل از درخواست ویزای تحصیلی خود با مزایا و معایب این نوع از ویزا به خوبی آشنا شوند. در غیر این صورت با چالش های ویژه ای در طول تحصیل در این کشور مواجه خواهند شد. به عبارت دیگر، ویزای تحصیلی مکزیک، در کنار مزیت های بی شماری که برای تمامی متقاضیان به همراه دارد، دارای چالش های متعددی نیز در حوزه های مختلف می باشد، برخی از مهمترین مزیت ها و معایب دریافت ویزای تحصیلی مکزیک به شرح زیر می باشد:

مزایا دریافت ویزای تحصیلی مکزیکمعایب دریافت ویزای تحصیلی مکزیک
یکی از اصلی ترین مزیت های دریافت ویزای تحصیلی مکزیک، امکان تحصیل در برترین دانشگاه آمریکای جنوبی می باشد. زیرا سطح کیفی آموزش در دانشگاه های مکزیک به نسبت اغلب کشورهای آمریکایی بسیار بالاتر است.روند درخواست ویزای تحصیلی مکزیک بسیار زمان بر و طاقت فرسا می باشد. مدت زمان پردازش ویزای تحصیلی مکزیک 7 تا 8 هفته کاری می باشد.
هزینه تحصیل در مکزیک به نسبت سایر کشروهای آمریکایی بسیار مقرون به صرفه است.هزینه درخواست ویزای تحصیلی پزشکی به نسبت سایر کشورهای مدرن آمریکایی بالاتری است، که این مبلغ برای هر متقاضی حدود 350MXN (پزو مکزیک) می باشد.
شرایط پذیرش در دانشگاه های مکزیک بسیار ساده است و تمامی متقاضیان با ارائه مدارم مورد نیاز می توانند در این دانشگاه ها ثبت نام کنند.دولتی مکزیک برای دانشجویان بین المللی در این کشور، اقامتگاه های دانشجویی مناسبی را در نظر نگرفته است.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی مکزیک

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که اتباع کشورهای خارجی باید قبل از درخواست خود مورد بررسی قرار دهند، مراحل درخواست ویزای تحصیلی مکزیک می باشد. مراحل درخواست ویزای تحصیلی مکزیک به شرح زیر می باشد:

مراحل درخواست ویزای تحصیلی مکزیکتوضیحات
تعیین وقت برای درخواست ویزابرای تعییت وقت باید با سفارت مکزیک تماس بگیرید.
تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی مکزیکمتقاضیان می توانند فرم درخواست را به صورت آنلاین از وب سایت اداره مهاجرت مکزیک دریافت کنند.
جمع آوری مدارکمهمترین مرحله در روند درخواست ویزای تحصیلی مکزیک جمع آوری مدارک و اسناد ضروری است.
ارسال درخواستپس از جمع آوری مدارک باید درخواست خود را ارسال کنید و هزینه درخواست را پرداخت نمایید.
منتظر جواب باشید.در مرحله آخر درخواست باید منتظر پردازش ویزای تحصیلی خود باشید.

در نمودار زیر می توانید هزینه درخواست ویزای تحصیلی مکزیک را با دیگر کشورهای آمریکایی مقایسه کنید:

هزینه درخواست ویزای تحصیلی مکزیک را با دیگر کشورهای آمریکایی

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مکزیک

هنگام درخواست ویزای تحصیلی مکزیک، دانشجویان باید مدارک زیر را (به صورت اصلی و کپی) به سفارت مکزیک ارسال کنند:

 • فرم درخواست ویزای مکزیک تکمیل و امضا شده
 • پاسپورت به همراه فتوکپی صفحات مربوطه (صفحه اول و آخر، ویزاها و مهرهایی که دریافت شده)
 • عکس در اندازه پاسپورت با پس زمینه سفید و گرفته شده در شش ماه گذشته
 • بلیط پرواز رزرو شده
 • نامه پذیرش از موسسه آموزشی مربوطه، خطاب به سفارت مکزیک، حاوی موارد زیر:
 • نام کامل شما
 • سطح، مدرک، و منطقه مورد مطالعه شما
 • نام رشته ای که در آن پذیرفته شده اید
 • مدت دوره شامل تاریخ شروع و پایان دوره
 • هزینه شهریه، همراه با مشخصاتی که آیا بورسیه دریافت کرده اید یا خیر
 • اطلاعات تماس مدرسه
 • صورت حساب های بانکی یا سرمایه گذاری در سه ماه گذشته
 • مدارکی دال بر تمکن مالی کافی برای پوشش اقامت دانشجو، مانند:
 • اثبات این که دانشجو دارای (حداقل) 400$ (دلار) درآمد می باشد.
 • اثبات اینکه دانشجو پس انداز یا سرمایه گذاری فعال دارد.
 • مدرکی که اثبات کند دانشجو بورسیه دریافت کرده است.
 • رسید پرداخت هزینه پردازش ویزای دانشجویی

متقاضیانی که مایل به مهاجرت به مکزیک از طریق تحصیل از هستند و یا قصد دارند برای کار در شرکت ها و کمپانی های برتر این کشور استخدام شوند و به فکر اخذ ویزای مکزیک هستند، می توانند با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند و اطلاعات کامل در تمامی موضوعات مربوطه دریافت کنند.

متداول ترین سوالات ویزای تحصیلی مکزیک

در بخش پایانی مقاله به پرتکرارترین سوالات شما پاسخ می دهیم:

 • شرایط اخذ ویزای تحصیلی مکزیک به چه صورت است؟ دانشگاه ‌های برتر مکزیک شامل برخی از دانشگاه‌های معتبر جهانی می‌شوند، علاوه بر این که در سطح جهانی به رسمیت شناخته می‌شوند زیرا سطح تحصیلات بسیار واجد شرایطی را ارائه می‌دهند. اما برای دانشجویان بین المللی که علاقه مند به تحصیل در مکزیک هستند، باید ویزای تحصیلی مکزیک را دریافت کنند. دانشجویانی که به دنبال شرکت در برنامه های تحصیل در مکزیک هستند، در صورتی که دوره تحصیلی آنها بیش از شش ماه طول بکشد، باید برای ویزای تحصیلی مکزیک اقدام کنند که برای اکثر دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند صادق است. به طور کلی متقاضیان خارجی که می خواهند برای مدت بیش از 180 روز در مکزیک بمانند تا در دوره ها شرکت کنند، تحصیل کنند یا پروژه های تحقیقاتی را در یک موسسه آموزشی متعلق به سیستم آموزشی ملی مکزیک انجام دهند، باید شخصاً برای ویزای اقامت موقت تحصیلی در این کشور در نزدیکترین دفتر کنسولی به محل سکونت آنها درخواست دهند.
 • چند نوع ویزای تحصیلی مکزیک وجود دارد؟ دو نوع ویزای تحصیلی مکزیک وجود دارد. ویزای تحصیلی اقامت موقت، که برای دانشجویانی است که دوره ای بیش از 180 روز را می گذرانند. ویزای تحصیلی ویزیتور، که برای دانشجویانی است که دوره ای کوتاه تر از 180 روز را می گذرانند.
5/5 - (2 امتیاز)

4 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی مکزیک

 1. مجتبی گفت:

  سلام، ممنون بابت اطلاعات شما، آیا با دریافت پذیرش از یک موسسه برای یک دوره آموزشی یک ساله میتوان ویزای تحصیلی گرفت؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله برای دوره های بیش از 6 ماه میشه برای ویزا اقدام کرد

 2. مر گفت:

  ممنون از اطلاعاتتون. در مورد ویزای تحصیلی، شرایط برای ویزای همراه چطوره ؟ امکان گرفتن ویزا برای همسرِ متقاضی هم هست ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله این امکان هست ولی به طور کلی سفارت سخت گیری های غیر منطقی هم در این رابطه داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *