مهاجرت تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

دریافت ویزای تحصیلی کانادا خواسته بسیاری از علاقمندان به تحصیل است و افراد بدون در دست داشتن این ویزا قادر به ورود به خاک این کشور جهت تحصیل نخواهند بود. بسیاری از افرادی که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه های برتر کشور کانادا دریافت می کنند، شانس بسیار بالایی برای دریافت کار در آینده خواهند داشت. از همین رو مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تصمیم بر آن دارند تا در رابطه با ویزای تحصیلی کانادا در این مقاله توضیحاتی را ارائه کنند.

تحصیل در کشور کانادا فرصتی است که به کمک آن می توانید از آینده شغلی مناسبی برخوردار شوید. کشور کانادا از قدرت اقتصادی بسیار مناسبی برخوردار است و بسیاری از دانشجویان بین المللی پس از پایان تحصیل خود، شغلی مناسبی در کانادا می یابند. مدرک تحصیلی دانشگاه های کشور کانادا در قاره اروپا نیز دارای اعتبار است و امکان کاریابی برای دانشجویان در اروپا نیز وجود دارد. دو زبان فرانسوی و انگلیسی در کشور کانادا رایج هستند و تحصیل در این کشور نیز به این دو زبان ممکن است. دانشجویان برای تحصیل در مقطع لیسانس باید مدرک پیش دانشگاهی خود را در دست داشته باشند. همچنین برای تحصیل در مقاطع بعدی تحصیلی به مدرک دوره قبل نیاز خواهید داشت. در این مقاله به چند پرسش مهم پاسخ خواهیم داد:

 • مقدمات اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست؟
 • شرایط اخذ پذیرش از کانادا چگونه است؟
 • آیا ویزای تحصیلی کانادا به کودکان تعلق می گیرد؟
 • تمکن مالی اخذ ویزای تحصیلی کانادا چه شرایطی دارد؟

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی در کانادا

برای آنکه بتوانید ویزای تحصیلی کانادا را بدست آورید ابتدا باید یک موسسه آموزشی مناسب برای خود پیدا کنید. شما باید به یک نکته بسیار مهم در رابطه با زمان ثبت درخواست خود توجه داشته باشید. اگر قصد پذیرش در مدارس کانادا را دارید، حداقل 6 ماه قبل از تاریخ مشخص درخواست خود را ثبت کنید. اگر قصد پذیرش در دانشگاه یا کالج را دارید، حداقل یک سال قبل درخواست پذیرش خود را ثبت کنید. شما باید با این موسسه علمی از طریق ایمیل ارتباط برقرار کنید و از آن ها بخواهید تا اطلاعات دقیقی در رابطه با نحوه پذیرش به شما ارائه دهند.

آنچه بی تردید به آن نیاز خواهید داشت عبارتند از:

 • هزینه ثبت درخواست برای دریافت پذیرش تحصیلی
 • شهریه تحصیل در موسسه علمی
 • مدارک مربوط به تسلط به زبان های انگلیسی یا فرانسوی
 • مدارک تحصیلی دوره های قبل
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش دانشگاه

کلیه موسسات علمی علاوه بر موارد بالا، توضیحات تکمیلی در رابطه با هزینه های زندگی در آن شهر را در اختیار شما قرار خواهند داد. دولت کانادا دانشجویان بین المللی را بیمه نخواهد کرد. شما می توانید از موسسه مورد نظر خود در رابطه با شرایط و هزینه های بیمه تحصیلی در آن شهر نیز درخواست کمک کنید. تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به ترتیب 3، 2 و 3 سال به طول خواهد انجامید اما می توانید در مقاله تحصیل در کانادا توضیحات دقیق تری در این رابطه بدست آورید.

اینفوگرافیک ویزای تحصیلی کانادا

کلیات ویزای تحصیلی کانادا 2020

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا رعایت نکاتی که شانس کسب آن را زیاد کند لازم است. به عنوان مثال دانش آموزان یا دانشجویانی که می خواهند ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه ها یا کالج های کانادا را بدست آورند نباید فاصله تحصیلی داشته باشند زیرا آفیسر سفارت کانادا به فاصله تحصیلی حساسیت زیادی دارد و در صورتی که متقاضی مهاجرت سن عرفی تحصیل در آن مقطع تحصیلی را نداشته باشد، برای وی ویزای تحصیلی صادر نمی نماید. در مقطع کارشناسی ارشد اگر فرد متقاضی زیر 30 سال سن داشته باشد گپ تحصیلی و خلاء چند ساله را باید با سابقه کار تکمیل نماید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

یکی از نکاتی که باید به آن توجه بسیار ویژه ای داشت، مراحل اخذ این ویزا در کشور کانادا است. در این راستا هر فرد باید 4 قدم اساسی را بردارد تا موفق به اخذ این ویزای مهم در کشور کانادا شود. پیش از تشریح این مراحل بهتر است اطلاعاتی را در همین خصوص بدست آورید. باید اشاره داشت که ویزای تحصیلی کانادا در حقیقت یک اجازه نامه برای افراد است که به آن ها فرصت می دهد تا در خاک کانادا به تحصیل بپردازند و 90 روز پس از پایان دوره تحصیلی آن ها نیز به پایان خواهد رسید. حال این امکان وجود دارد که عده ای بخواهند در رابطه با راه های تحصیل در کشور کانادا بدون نیاز به مجوز تحصیل اطلاعات کافی بدست آورند. عمده ترین راه های تحصیل در کانادا بدون نیاز به مجوز عبارتند از:

 • شرکت در دوره های پیش دبستانی
 • شرکت در دوره های آموزش از راه دور در کانادا
 • شرکت در دوره های کمتر از 6 ماه که در مدت اقامت قانونی فرد در کانادا به پایان می رسد
 • شرکت در دوره های غیر آکادمیک و حرفه ای که در مدت اقامت قانونی فرد در کانادا به پایان برسد
 • پذیرش تحصیلی در دوره هایی که به عنوان فعالیت دوم (علاوه بر توریستی) ممکن باشد
 • دوره های حسابرسی به شرط اینکه این دوره ها واحد دانشگاهی بشمار نیاید

نکته: در صورتی که فردی بخواهد در کبک تحصیل کند، دانشگاه کلیه اطلاعات مربوط به اخذ ویزای را برای وی تشریح خواهد کرد.

گام اول-تهیه مدارک اخذ ویزای تحصیلی کانادا

قدم اول در اخذ ویزای تحصیلی در کشور کانادا، فراهم آوردن مدارک مورد نیاز است. کلیه مدارکی که به زبانی غیر از فرانسوی یا انگلیسی باشد باید توسط مترجم مورد اعتماد سفارت کشور کانادا ترجمه شود. توجه داشته باشید که کپی مدارک نیز باید حتما توسط مراجع معتمد اخذ شده باشد و شرایط مورد نظر سفارت را در اختیار داشته باشد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا شامل:

 • نامه پذیرش تحصیلی از یک موسسه معتبر
 • در صورتی که قصد ادامه تحصیل در استان کبک را داشته باشید ارائه نامه CAQ به سفارت کانادا الزامی است
 • اسکن صفحات پاسپورت جدید و در اسکن صفحات پاسپورت قبلی در صورت موجود بودن
 • یک قطعه عکس 3/5 در 4/5
 • ارائه نامه تمکن مالی به زبان انگلیسی
 • املاک و دارایی های متقاضی برای اثبات بازگشت او به کشورش
 • نامه سابقه کاری همراه با بیمه در راستای مدرک تحصیلی
 • تکمیل فرم اپلیکیشن ویزا

گام دوم-تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا

دسترسی به فرم درخواست ویزای کشور کانادا بسیار ساده است و با مراجعه به سایت اداره مهاجرت براحتی می توان نسبت به تکمیل آن اقدام کرد. در خصوص تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی کشور کانادا یک نکته بسیار حائز اهمیت است و آن تکمیل اطلاعات به صورت کاملا صحیح و از روی صداقت است. هر گونه نقص مدارک و یا اطلاعات نادرست در رابطه با اطلاعات شخصی، می توانند موجب رد درخواست فرد شود. همچنین تمامی قسمت های مربوط به این فرم باید پر شود و در صورتی که در خصوص سوال مطرح شده اطلاعی در دسترس نباشد فرد باید از عبارت “NA” یا “No Applicable”  استفاده کند. این فرم دارای 48 سوال عمده است و هر فرد موظف به پاسخ درست به همه این سوالات است.

گام سوم-پرداخت هزینه مربوط به صدور ویزای تحصیلی کانادا

مرحله سوم اخذ ویزای تحصیلی در کشور کانادا، پرداخت هزینه های مربوط به این ویزا است. توصیه اکید اداره مهاجرت کشور کانادا به متقاضیان آن است که اطمینان حاصل کنند، کلیه مدارک ارائه شده توسط آن ها دارای اصالت است و همه مدارک مورد نیاز سفارت کانادا نیز ارائه شده است. هزینه های پرداختی افراد توسط سفارت کانادا به هیچ عنوان استراداد نخواهد شد. در حال حاضر هزینه درخواست صدور روادید 150$ (دلار کانادا) می باشد که بسته به زمان ممکن است تغییر کند.

برای ثبت اطلاعات بیومتریک نیز هر فرد باید 85$ (دلار کانادا) پرداخت کند اما در صورتی که اعضای خانواده بیش از 2 نفر باشند، تنها 170$ (دلار کانادا) برای انجام این امور کافی است و از آن ها هزینه ای دریافت نخواهد شد. این هزینه ها به صورت آنلاین پرداخت می شود و افراد باید حتما به پرینتر نیز دسترسی داشته باشند تا بتوانند پس از پرداخت، رسید خود را پرینت کنند چرا که پس از خروج از برنامه، امکان رویت رسید به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

گام چهارم-درخواست صدور ویزای تحصیلی کانادا

امکان دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا به دو صورت آنلاین و کاغذی وجود دارد. در صورتی که فردی خارج از خاک کانادا برای دریافت این ویزا اقدام کند، باید مدارک خود را به مراکز رسمی صدور ویزا ارسال کند. در صورتی که سفارت کشور کانادا، مدارک ارسالی را جامع نداند، آن را به متقاضی باز پس می دهد و این خود به معنی عدم بررسی مدارک خواهد بود. در صورتی که مدارک به صورت دقیق ارائه شده باشد، ممکن است متقاضی در یک تاریخ مشخص شده به سفارت کشور کانادا جهت مصاحبه فراخوانده شود.

نکته: در صورت رد درخواست، اصل کلیه مدارک ارائه شده به متقاضی بازپس داده خواهد شد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

اشاره کردیم که دانشجویان خارجی در کانادا، به ویزای تحصیلی این کشور نیاز خواهند داشت. شما برای دریافت ویزای تحصیل کانادا باید از طرف یکی از موسسات علمی در کشور کانادا پذیرش دریافت کنید. در صورتی که دانشگاه به شما اعلام کند که باید در دوره های پیش آمادگی شرکت کنید، تنها در آن بازه زمانی به شما ویزا داده خواهد شد. اگر بتوانید آن دوره ها را با موفقیت پشت سر بگذارید، می توانید ویزای خود را مجددا تمدید کنید. شما همچنین به مدارک شناسایی نیاز خواهید داشت. مدرک شناسایی عبارت است از گذرنامه معتبر یا کارت شهروندی ایالات متحده و 2 قطعه عکس رنگی. شما باید نام و تاریخ تولد خود را پشت عکس ها بنویسید، سپس باید مدارکی را ارائه دهید که نشان می دهد شما از تمکن مالی کافی برای زندگی در کشور کانادا برخوردار هستید که در ادامه توضیحات تکمیلی را ارائه خواهیم کرد.

مدرک دیگری که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به آن نیاز خواهید داشت، انگیزه نامه شماست. در این نامه به مامورین صدور ویزا کمک خواهید کرد تا بدانند به چه دلیل می خواهید در کانادا تحصیل کنید و اینکه می دانید که وظایف یک دانش آموز در کانادا چیست. در صورتی که قصد تحصیل در کبک را داشته باشید، باید از طرف مراجع علمی کبک یک گواهی نامه رسمی ارائه دهید. موسسات علمی چگونگی دریافت این نامه را به شما توضیح خواهند داد. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات در مورد اخذ پذیرش تحصیلی کانادا به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان هم در صورت اجتماع شرایط امکانپذیر خواهد بود. برای تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان نیاز است که ابتدا از یک موسسه معتبر پدیرش تحصیلی مشروط گرفته شود. پذیرش مشروط نیز بدان معناست که آن دانشجو در دوره آکادمیک دانشگاه یا کالج پذیرفته می شود اما شرط ورود به دوره اصلی آنها سطح و یا مدرک زبان دانشگاه مورد نظر است. برخی از دانشگاه ها و یا کالج ها دوره های زبان پیش نیاز را در همان مرکز برگزار می کنند و برخی دیگر از آن ها با موسسات زبان همکار، فعالیت می کنند. دانشجویان فوق، بعد از اخذ مدرک مورد نیاز با ارائه کارنامه از موسسه زبان معرفی شده می توانند در آن دوره ها شرکت نمایند.

برای دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی قصد ادامه تحصیل خواهند داشت و در سنین بین 18تا 20 سال قرار دارند نیز شرایط به همین منوال است و افراد می توانند بدون مدرک زبان از دانشگاه پذیرش بگیرند و با شرکت در دوره های زبان پیش نیاز مورد آن موسسه خود را برای ورود به دانشگاه آماده نمایند.

ویزای تحصیلی کانادا برای کودکان

کانادا از جمله کشورهایی است که در سال های اخیر برای افراد زیر 18 سال ویزای تحصیلی صادر می کند تا بتوانند در یک کشور وسیع و پیشرفته به تحصیل بپردازند. از جمله مزیت های تحصیل در کانادا برای کودکان عدم نیاز به هرگونه مدرک زبان است که دغدغه مدرک و دانش زبان را برطرف می نماید. در وهله اول داشتن یک پذیرش تحصیلی از کالج معتبر در کانادا لازم است تا بتوان از طریق آن برای کسب ویزای تحصیلی اقدام نمود. بهترین سنین برای مهاجرت تحصیلی را افرادی دارند که با سن زیر 18 سال قصد تحصیل در کانادا را دارند.

به دلیل چشم اندازی که کانادا در جذب مهاجرین از طریق تحصیل دارد و پیش بینی می شود تا سال 2020 یک میلیون مهاجر جذب نماید، به دنبال این است که بیشتر این مهاجرین را از بین افرادی جذب نماید که در محیط کشورش به سازگاری رسیده اند و در آینده بتوانند برای این کشور به عنوان نیروی کار سودآوری، منفعت لازم را داشته باشند. لذا سیاست دولت این کشور در این است که بیشتر این مهاجرین را از طریق تحصیل جذب نماید و دانش آموزان به دلیل سن بسیار مناسبی که دارند، هم در آینده نیروی کار خوبی هستند و هم با تحصیل در مدارس و کالج ها در محیط این کشور نیز حضور دارند و با آن بیگانه نیستند. طبیعتا شانس صدور ویزای تحصیلی این افراد به نسبت متقاضیان مقاطع دیگر تحصیلی دارای خیلی بیشتر است.

تمکن مالی در ویزای تحصیلی کانادا

چنانچه در بخش قبل گفته شد، یکی از مدارکی که برای ویزای تحصیلی کانادا به آن نیاز دارید، گواهی تمکن مالی است. شما باید ثابت کنید که توانایی کافی برای پوشش هزینه های خود و همراهان احتمالی را خواهید داشت.

شما می توانید از طریق مدارک زیر تمکن مالی خود را برای کشور کانادا ثابت کنید:

 • یک گواهی معتبر به نام شما از طرف یکی از بانک های کشور کانادا
 • گواهی سرمایه گذاری تضمین شده از طرف موسسه مالی در کشور کانادا
 • گواهی دریافت وام دانشجویی از طرف یکی از بانک های کانادا
 • گواهی چرخش مالی 4 ماه گذشته
 • گواهی پرداخت شهریه دانشگاه و محل اقامت شما
 • یک حواله بانکی که قابل انتقال به دلار کانادا باشد
 • نامه ای معتبر از طرف دانشگاه، مدرسه یا فرد مبنی بر آنکه هزینه های تحصیل را پرداخت می کند
 • گواهی مبنی بر دریافت بورسیه تحصیلی یا هر مدرکی که نشان از دریافت کمک مالی

تمکن مالی در ویزای تحصیلی کانادا

میزان سپرده مورد نظر دریافت ویزای تحصیلی کانادا

نکته مهمی که باید از آن آگاهی بدست آورید، حداقل سرمایه شما برای دریافت گواهی تمکن مالی در کاناداست. پیش از بررسی کلی میزان تمکن مالی در کشور کانادا باید به دو نکته زیر توجه داشت:

 • در صورتی که دوره تحصیل بیش از یک سال است، تمکن مالی باید برای یک سال ارائه شود
 • در صورتی که دوره تحصیل کمتر از یک سال است، تمکن مالی باید برای همان بازه ارائه شود

اطلاعات مربوط به تمکن مالی در جدول زیر ارائه شده است.

متقاضی تحصیل در کانادا میزان مبلغ مورد نیاز برای یک سال میزان مبلغ مورد نیاز برای یک ماه
دانش آموز 10000$ 833$
اولین عضو خانواداه 4000$ 333$
به ازای هر عضو اضافه 3000$ 255$

تمکن مالی خارج از کبک برای یک خانواده سه نفره برای دوره تحصیل بیش از یکسال به شرح زیر است.

تمکن مالی دانشجو تمکن مالی همراه تمکن مالی نفر سوم
10000$ 4000$ 3000$
مجموعا 17000$ (دلار کانادا) بعلاوه شهریه سال نخست تحصیل

در جدول زیر نیز شرایط دریافت تمکن مالی در شهر کبک توضیح داده شده است.

متقاضی میزان مبلغ مورد نیاز برای یک سال میزان مبلغ مورد نیاز برای یک ماه
دانش آموز 11000$ 917$
اولین عضو خانواده (18ساله یا بیشتر) 5100$ 425$
اولین عضو خانواده (کمتر از 18سال) 3800$ 317$
هر عضو بالای 18 سال 5125$ 427$
هر عضو کمتر از 18 ساله دیگر
1903$ 159$

نکته: علاوه بر مبالغ ذکر شده در جدول فوق، شهریه دانشگاه نیز در تمکن مالی محاسبه می شود.

مشاوره تحصیلی کانادا

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به عنوان یکی از موفق ترین و با سابقه ترین موسسات مهاجرت که در زمینه مهاجرت به کانادا و یا کشورهای دیگر فعالیت نموده است این افتخار را دارد که به شما عزیزان مشاوره ای همه جانبه و جامع در زمینه تحصیل به کانادا ارائه نماید تا بدون ریسک مهاجرت به ویزای تحصیلی این کشور دست پیدا کنید. خالی از لطف نیست اگر در این زمینه به سابقه کار ما و یا ویزاهایی که در مورد تحصیل دانشجویی و یا دانش آموزان برای عزیزان موکل در آورده ایم دقت نمایید تا با خیالی راحت و آسوده به مهاجرت فکر نمایید.

تحصیل در کشور کانادا یکی از برترین فرصت هایی است که می تواند برای ادامه تحصیل در خارج از ایران در اختیار هر فرد قرار گیرد. رتبه علمی دانشگاه های کشور کانادا به خوبی این عبارت را تایید می کنند. با این وجود همه کسانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند باید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنند. این ویزا در حقیقت مجوز اقامت شما در کشور کانادا در طول تحصیل در این کشور است. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر سابقه اعزام دانشجو به کانادا، خود در این زمینه می توانیم با اطمینان کامل شما را در مسیر تحصیل در این کشور همراهی کنیم.

16 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی کانادا

 1. v1da گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوبتون
  من 34 سال دارم و میخوام برای ادامه تحصیل به این کشور سفر کنم ایا با وجود سن بالام شانسی برای اخذ
  ویزای تحصیلی کانادا دارم؟

 2. داود گفت:

  آیا صدور ویزای تحصیلی کانادا محدودیت سنی دارد؟

 3. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد ویزای تحصیلی کانادا تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد راه های سرمایه گذاری در کانادا هم مطلب بذارید

 4. صبا صابری گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب به روز تون

 5. ali گفت:

  برای مهاجرت به کشور کانادا حداقل سرمایه ای که نیاز هست چقدره ؟

 6. sohrab گفت:

  من اگر برای ترم شهریور بخوام اونجا باشم می تونم الان که 6 ماه وقت دارم اقدام کنم ؟ می تونم بدون مدرک زبان هم ویزا بگیرم؟

 7. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 8. leilakk گفت:

  شرایط کار و تحصیل به طور همزمان به چه صورت هست؟ میشه همزمان کار کرد؟

 9. رضاپور گفت:

  Ravand bareci darkhast baray visa che modat tol khahad keshid??

 10. محمد احمدی گفت:

  سلام ویزای تحصیلی کانادا به چه صورت است برای رشته طراحی داخلی ؟

 11. تبسم گفت:

  آيا سازگاري با محيط نكته مهمي براي كسب ويزا كار فرانسه هست

 12. مهرداد توکلی گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعات جامع و کاملتون

 13. ارسلان رکنی گفت:

  سلام خدمت شما آیا دوره های یک ساله اجازه کار هست؟

 14. مصطفی گفت:

  ویزای تحصیلی کانادا چه مدت طول میکشه صادر شه؟

 15. کمیل گفت:

  برای تحصیل در کانادا میتونم همراه فرزندم اقدام کنم؟

 16. صبا گفت:

  خیلی خوب بود اطلاعات این مقاله ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 1 =