مهاجرت تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی سوئد

بدون شک در میان ویزاهای تحصیلی در اروپا می توان گفت که ویزای تحصیلی سوئد یکی از بالاترین درخواست ها را از سوی ایرانیان در سال های اخیر داشته است. سوئد یکی از ده کشور برتر دنیا و یکی از انتخاب های ایرانیان جهت مهاجرت بوده و از لحاظ آماری نیز مهاجرین ایرانی زیادی را در خود جای داده است. طی نمودن این مسیر مهاجرت تحصیلی و اخذ این ویزا از جمله راه های پرمخاطب و آسان مهاجرت به کشور سوئد و در آخر اخذ اقامت دائم کشور سوئد می باشد.

 • آیا در سوئد بدون مدرک زبان می توان پذیرش و ویزا گرفت؟
 • هزینه تحصیل در سوئد چقدر است؟
 • بهترین دانشگاه های سوئد کدامند؟
 • شرایط صدور ویزای همراهان برای سوئد چگونه است؟

در درجه اول شناخت کشور سوئد و چگونگی اخذ ویزای تحصیلی سوئد مهم است که بدین منظور پیشنهاد می شود با مقالات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همراه باشید تا مهاجرتی آسان و بدون ریسک داشته باشید. نکته بسیار قابل توجه در سوئد این می باشد که سوئد در حال حاضر یکی از معدود کشورهای اروپایی می باشد که این امکان را می دهد که متقاضی تحصیلی به صورت همزمان بتواند همراهان خود را برای این کشور با خود داشته باشد. این مسئله در مهاجرت متقاضیان متاهل بسیار اثرگذار است.

شناخت کشور سوئد

سوئد کشوری در حوزه اسکاندیناوی با هزاران جزیره و دریاچه، کوه های یخ زده و جنگل های وسیع، کاخ های سلطنتی و موزه است. استکهلم، پایتخت این کشور از 14 جزیره و بیش از 50 پل در مجمع الجزایر دریای بالتیک تشکیل شده است. موزه نوبل با جوایز بسیار زیادی که در خود جای داده است در این شهر قرار دارد. سوئد کمترین دانشگاه ها را داراست اما همین دانشگاه ها بسیار معتبر و در بهترین رنکینگ دانشگاهی وجود دارند.

در بازدید از سوئد ممکن است به نظر رسد که دارید مستقیم در مجله مد و دکور خانه قدم می زنید. توصیه میشود برای موفقیت ویزای تحصیلی سوئد حتما قبل از اقدام مدرک زبان خویش را اخذ کرده باشید تا شانس صدور ویزای شما کم نباشد. نکته جالب اینکه هیچ چیز کسل کننده و خسته کننده ای در سوئد وجود ندارد زیرا مراقبت از خانه ها، کلبه ها، کافه ها و فضاهای عمومی شهر با دقت هرچه تمام تر انجام می شود. زمانی که صحبت از تحصیلات عالی به میان می آید، سوئد یک مقصد جهانی برای دانشجویان و دانش آموزان است.

اینفوگرافیک ویزای تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی، مقدمه ای برای تحصیل در سوئد

کشور سوئد در مورد صدور ویزای تحصیلی سخت گیر نبوده و معمولا در قسمت سن متقاضی نیز سخت گیری ندارد البته مشروط به اینکه دیگر پارامترها نیز به درستی رعایت شده باشد که در ادامه به آنها می پردازیم. سوئد از محدود کشورهایی است که سیستم آموزشی منحصر به فرد خود را دارد و در برنامه های تحصیلی دانشگاه های سوئد طبق استانداردهای اروپایی ارائه می شود.

به این صورت که اکثر دوره ها به صورت تمام وقت یا حداقل 40 ساعت در هفته است اما همانطور که بیان شد دارای سبک یادگیری بسیار مستقلی است به طوریکه فرد ممکن است زمان کمی را به ارائه مطالب و حضور در کلاس های سخنرانی اختصاص دهد ولی از فرد انتظار می رود بیشتر درس بخواند، تحقیق کند و همکلاسی های خود را ملاقات کند تا بیشتر از وقت خود در کلاس استفاده نماید. اما برنامه های مختلف تحصیلی در سوئد غالبا به زبان انگلیسی و در طی 3 سیکل زیر به دانشجویان ارائه می شود:

سیکل های تحصیل در سوئد

ویژگی های تحصیل در سوئد عبارتند از:

 • تحصیل در معتبرترین دانشگاه های دنیا
 • امکان کار دانشجویی در حین تحصیل
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی سوئد
 • اخذ اقامت پس از تحصیل
 • خلاقیت و نوآوری در سیستم آموزش
 • امکان رسیدن به کار پس از تحصیل
 • سطح رفاه و امکانات مطلوب زندگی
 • فرصت تحصیل به زندگی

اخذ ویزای تحصیلی سوئد در سال 2020

کشور سوئد در سال 2020 نیز همچنان در غالب موارد به دانشجویان ایرانی ویزا می دهد و در برخی مواقع حتی ویزای همراه نیز صادر می کند. خوشبختانه امکان درخواست ویزا به صورت آنلاین نیز از این سفارت مقدور می باشد. فرد می تواند با ثبت نام به موقع و ارائه مدارک برای پذیرش دانشگاه اقدام نموده و در همین زمان کم کم به فکر تهیه مدارک مورد نیاز ویزا باشد. پس اولین قدم شما اخذ پذیرش از یک دانشگاه، کالج یا موسسه آموزشی در این کشور می باشد.

دلیل انتخاب ویزای تحصیلی سوئد

دلایل بسیار زیادی برای دانشجویان بین المللی که سوئد را برای تحصیل انتخاب می کنند وجود دارد. یکی از عللی که خیلی از دانشجویان داخل در اتحادیه اروپا سوئد را برای تحصیل انتخاب می کنند به دلیل برنامه تحصیلی رایگان این کشور است. از نکات قابل توجه این است که تحصیل در این کشور تا سال 2011 میلادی برای اتباع ایرانی نیز رایگان بود اما اکنون دیگر این گونه نیست. جالب تر این که از سوئد می توان به عنوان تنها کشور حال حاضر در حوزه شنگن و اتحادیه اروپا نام برد که برای ایرانیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور دارند به صورت همزمان ویزای همراه صادر می کند و این یعنی شخصی که متاهل است می تواند همزمان برای همسر و فرزندان خود در سوئد اقامت بگیرد.

تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان

دوره های زبان در سوئد یکی از محبوب ترین برنامه های مهاجرتی است که از سوی متقاضیان ایرانی درخواست می گردد. بهترین روش برای افرادی که سطح زبان انگلیسی بالایی ندارند این است که حداقل آیلتس آکادمیک 5.5 را دریافت نمایند و در دوره های 6 تا 9 ماهه قبل از برنامه اصلی برای یادگیری زبان درخواست نمایند و با در دست داشتن دو پذیرش برای اخذ ویزا اقدام نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی
به زبان سوئدی به زبان سوئدی و انگلیسی

نحوه درخواست پذیرش سوئد

اگر شخصی تصمیم به تحصیل در دانشگاه های سوئد را داشته باشد باید از یکی از دانشگاه های این کشور درخواست پذیرش نماید و نامه پذیرش خود را از دانشگاه دریافت کند. پس از پذیرش در یک دانشگاه سوئدی باید برای پذیرش ویزای تحصیلی سوئد اقدام کرد. قوانین ویزا و مجوز اقامت دانشجویان خارجی بسته به کشوری که در آن زندگی می کنند متفاوت است.

اگر فردی شهروند کشورهای خارج از اتحادیه اروپا یا حوزه اسکاندیناوی باشد و کمتر از 3 ماه در سوئد اقامت داشته باشد باید از کشور خود ویزای این کشور را دریافت کند. در صورتی که تحصیلات فرد در سوئد از 3 ماه طولانی تر باشد قبل از ورود به سوئد به مجوز اقامت نیاز خواهد داشت و این مجوز، زمانی برای فرد صادر خواهد شد که نشان دهد در یک دانشگاه معتبر پذیرفته شده است و هزینه های تحصیلی 1 سال خود را پرداخت کرده است.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از سوئد

هر کدام از دانشگاه های سوئدی قوانین خاص خود را دارند و در رشته ها و مقاطع مختلف مدارکی متفاوتی از افراد می خواهند اما یک سری کلیات در همه موارد وجود دارد که در عبارت هستند از:

 • رزومه فرد که باید شامل تمامی دستاوردهای تحصیلی و غیرتحصیلی از جمله کسب مدال های ورزشی و… باشد
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده از جمله مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع قبلی تحصیلی
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee
 • توصیه نامه از اساتید فرد
 • انگیزه نامه که باید شخصا توسط دانشجو و با نهایت صداقت نگارش شود

هزینه تحصیل و زندگی در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد اغلب بسته به برنامه تحصیلی و دانشگاه مربوطه متفاوت است و به همین ترتیب هزینه زندگی نیز به محل و عادت زندگی متقاضی بستگی دارد. هزینه تحصیل در سوئد در قیاس با اغلب کشورهای معروف اروپایی نسبتا ارزان است. جدول زیر نشانگر این واقعیت بر اساس برنامه های مختلف تحصیلی می باشد.

برنامه تحصیلی در سوئد شهریه به یورو (EUR)
رشته های پزشکی €8300 (یورو) تا 13000€ (یورو)
رشته های علوم پایه €15000 (یورو)
رشته های مهندسی €13000 (یورو)
رشته های علوم اجتماعی و انسانی €9700 (یورو)

اما هزینه زندگی در سوئد بسیار بالا است. در مقایسه با ایران، هزینه زندگی در سوئد 70.79% گرانتر از ایران است. بر این اساس، هزینه اجاره خانه در سوئد به طور میانگیت 81.86% گرانتر از ایران است. آمارها حکایت از آن دارد که میانگین بودجه ماهانه برای هزینه زندگی در سوئد بایستی در حدود 1500€ (یورو) باشد. جدول زیر نشانگر برخی هزینه های زندگی در سوئد می باشد:

پارامترها هزینه ها
وعده غذا در رستوران ارزان قیمت €9.46 (یورو)
مک میل در رستوران مک دونالد €7.57 (یورو)
یک لیتر شیر تازه €1.07 (یورو)
یک عدد نان تازه 500 گرمی €2.11 (یورو)
یک کیلو برنج €2.31 (یورو)
یک کیلو گوشت مرغ €8.84 (یورو)
 یک کیلو گوشت گاو €13.67 (یورو)
هزینه حمل و نقل ماهیانه €73.32 (یورو)
بلیط یک طرفه €2.84 (یورو)
یک لیتر بنزین €1.47 (یورو)
اشتراک خانگی €66.30 (یورو)
1 دقیقه مکالمه موبایلی €0.10 (یورو)
اینترنت پرسرعت ADSL €27.97 (یورو)
اجاره آپارتمان تک خوابه در شهر €780.51 (یورو)

شرایط صدور ویزای تحصیلی سوئد

شرایط صدور ویزای تحصیلی سوئد

شرایط صدور مجوز اقامت و ویزای تحصیلی سوئد عبارتند از:

 • نامه پذیرش از دانشگاه معتبر سوئدی
 • پرداخت یکسال هزینه های تحصیلی
 • آماده کردن مدارک و مستندات مورد نیاز شامل کپی از گذرنامه و اثبات تمکن مالی
 • دارا بودن بیمه جامع سلامت در صورت اقامت کمتر از 1 سال
 • ارسال آنلاین درخواست
 • پرداخت هزینه های مربوط به درخواست

اگر فردی شهروند کشوری در اتحادیه اروپا یا حوزه اسکاندیناوی باشد بدون نیاز به ویزا یا مجوز اقامت می تواند در سوئد اقامت و تحصیل کند. اگر قصد اقامت بیشتر از 12 ماه در سوئد را فرد داشته باشد، باید در اداره مالیات این کشور ثبت نام نماید. شهروندان کشور سوئیس نیز بدون نیاز به مجوز اقامت می توانند به این کشور وارد شوند اما در صورتی که تحصیلات آنها بیشتر از 3 ماه به طول انجامد باید برای درخواست مجوز اقامت اقدام کنند.

انواع ویزای تحصیلی سوئد

به طور کلی مجوز اقامت تحصیلی به ویزایی گفته می شود که دانشجویان برای دوره ای بیش از 3 ماه برای تحصیل و اقامت به این کشور وارد می شوند، بسته به اینکه تحصیلات فرد چه مدت به طول می انجامد می تواند برای یکی از ویزاهای تحصیلی سوئد درخواست دهند.

 • ویزای اقامت کوتاه مدت (type C): اگر برنامه تحصیلی کمتر از 3 ماه باشد باید برای این ویزا اقدام کند.
 • ویزای اقامت بلند مدت (type D): برای دوره های تحصیلی طولانی تر از 6 ماه صادر می شود.

قبل از اقدام برای ویزا حتما از این موارد باید مطمئن شد که دانشگاهی که فرد را پذیرش کرده است حتما به صورت تمام وقت باشد. حتما تاییدیه کتبی دانشگاهی که فرد را پذیرش کرده است را دریافت کند به این نکته توجه داشته باشد که این دانشگاه باید در فهرست دانشگاه های مورد قبول سوئد وجود داشته باشد. فرد باید هزینه های سال اول تحصیلی را پرداخت کرده باشد. اگر کمتر از 1 سال اقامت دارد لازم است بیمه جامع بهداشتی یا سلامتی داشته باشد، گذرنامه فرد باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد همگی نیازمند اخذ ویزا هستند.

نکاتی در مورد درخواست ویزای تحصیلی سوئد

در صورت درخواست ویزا فرد باید برای مصاحبه در سفارت شرکت نماید. فرد حتما باید که گذرنامه و کپی های اسناد خود را همراه داشته باشد. داشتن دانش زبان کافی است و از فرد مدرک زبان درخواست نمی شود، لذا باید در دانشگاه مهارت زبانی را که برای تحصیل نیاز دارد (سوئدی یا انگلیسی) اثبات کند. دانشگاه های سوئدی خود نیز دوره های زبان سوئدی یا انگلیسی را برگزار می کنند. آزمون های زبان انگلیسی که توسط دانشگاه های این کشور پذیرفته است شامل آزمون تافل، آیلتس و کمبریج می شود.

بهترین دانشگاه های سوئد در سال 2020 عبارتند از:

 • دانشگاه استکهلم
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • دانشگاه چارملز
 • دانشگاه لوند
نام دانشگاه دانشگاه استکهلم دانشگاه اوپسالا دانشگاه گوتنبرگ دانشگاه چارملز دانشگاه لوند
رتبه در QS رتبه 200 در QS رتبه 117 در QS رتبه 269 در QS رتبه 128 در QS رتبه 92 در QS

تبدیل ویزای تحصیلی سوئد به ویزای کاری

در سوئد زبان رسمی سوئدی است با این حال با توجه به شرایط ایده آل بازار کار این کشور شانس پیدا کردن کار حتی با دانشتن زبان انگلیسی نیز وجود دارد. برای بررسی بهتر بازار کار در سوئد در جدول ذیل نرخ بیکاری در این کشور ارائه گردیده است:

سال نرخ بیکاری
2018 %6.3
2019 %6.8
2020 %6.3

به منظور تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در سوئد، ضروری است افراد از یک کارفرمای سوئدی پیشنهاد شغلی داشته باشند. مطابق قوانین کارفرمای مربوطه باید پیش از ارائه پیشنهاد شغلی به فرد خارجی ابتدائا فرصت شغلی را حداقل 10 روز قبل در سوئد، اتحادیه اروپا (EU)، حوزه اقتصادی اروپا (EEA) و سوئیس آگهی کرده باشد. پس از اخذ پیشنهاد شغلی فرد بهتر است به منظور تسریع فرآیند، به صورت آنلاین درخواست دهد تا ویزای کاری سوئد را اخذ نماید. درخواست های آنلاین سریع تر رسیدگی می شوند چرا که مستقیما به اداره مهاجرت سوئد ارسال می گردند و اولویت دارند. در این مقاله توضیحاتی در خصوص تحصیل در سوئد و ویزای تحصیلی این کشور ارائه شد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی عزیزانی است که قصد مهاجرت به سوئد به صورت قانونی را دارند.

سوالات پرتکرار در خصوص ویزای تحصیلی سوئد

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی سوئد 2020 موارد زیر را مد نظر قرار میدهند:

 • برتری های تحصیل در سوئد چیست؟ تحصیل در دانشگاه های معتبر، امکان اخذ بورسیه، سطح رفاه و امکانات مطلوب زندگی، خلاقیت و نوآوری در آموزش
 • دلایل انتخاب ویزای تحصیلی سوئد چیست؟ مجوز کار تمام وقت حین تحصیل و امکان الحاق خانواده از ابتدا از دلایل این روزه افراد می باشد.
 • آیا اخذ ویزای تحصیلی سوئد بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ خیر، این امکان وجود ندارد و حداقل نمره آیلتس برای تحصیل در دوره های زبان 5.5 می باشد.
 • مدارک لازم برای صدور ویزای تحصیلی سوئد چیست؟ اخذ نامه پذیرش نهایی، گواهی تمکن مالی و پرینت حساب، ارائه نامه سلامت و مدرک زبان
 • هزینه تحصیل در سوئد چقدر است؟ هزینه های تحصیل در سوئد به میزان 8900€ الی 15000€ (یورو) در هر سال می باشد که با رشته تحصیلی متغیر است.