ویزای مسافرتی آذربایجان

ویزای توریستی آذربایجان

ویزای توریستی آذربایجان

آذربایجان معروف به سرزمین آتش جاذبه های توریستی بسیاری دارد و طی چند سال اخیر تقاضا برای اخذ ویزای توریستی آذربایجان در بین ایرانیان افزایش یافته است. همین امر نشانگر این است که شهروندان ایرانی از بین کشورهای خارجی دیگر رغبت فراوانی به گشت و گذار در آذربایجان دارند. در واقع پس از ترکیه آذربایجان دومین مقصد گردشگری ایرانیان محسوب می شود و اطلاع از شرایط اخذ ویزای ورود آذربایجان از اهمیت زیادی برای متقاضیان برخوردار است. در همین راستا ما در این نگارش به تشریح جزئیات ویزای توریستی کشور آذربایجان می پردازیم.

آذربایجان سرزمینی زیبا است که اماکن تاریخی، اسرار آمیز و جذاب را با مناظر بکر و طبیعی ترکیب کرده و برای هر گردشگری خاطره خوشایند و جذابی را رقم می زند. برای همین گردشگران زیادی از ایران و سایر نقاط جهان برای بازدید از این زیبایی ها وارد کشور آذربایجان می شوند. اخیرا نیز با کاهش قیمت نفت، دولت آذربایجان هم با معرفی سیستم e-visa برای جذب حداکثری گردشگران تلاش می کند. از دلایل اصلی بازدید آذربایجان توسط توریست ها می توان به مقرون به صرفگی، فرآیند آسان و سریع اخذ ویزا، دیدنی های طبیعی و تاریخی و … اشاره کرد. هموطنان عزیز با مطالعه این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است، می توانند به پاسخ تمام سوالات خود برسند.

درباره سیاست ویزای آذربایجان

توریست ها و بازدیدکنندگان از آذربایجان برای ورود به این کشور بایستی ویزایی را از یکی از هیئت های دیپلماتیک آذربایجان دریافت کنند مگر اینکه آنها جزء شهروندان کشورهای دارای معافیت ویزایی (بلاروس، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکیه، اوکراین و ازبکستان) باشند. شهروندان کشورهای فوق می توانند بدون اخذ ویزا تا مدت 90 روز از آذربایجان دیدن کنند. شهروندان سایر کشورهای جهان از جمله ایران برای بازدید از آذربایجان نیازمند اخذ ویزا هستند. بازدید کنندگان حتما بایستی دارای پاسپورتی باشند که برای مدت حداقل 3 ماه فراتر از دوره اقامت مورد نظر معتبر باشد.

اما برای اخذ ویزای توریستی 2 روش پیش روی متقاضیان قرار دارد. روش اول که راحت ترین و در ضمن سریعترین روش اخذ ویزای ورود به کشور آذربایجان محسوب می شود و همان درخواست e-visa یا ویزای الکترونیکی است. اما روش دوم جهت اخذ ویزای توریستی آذربایجان همان روش سنتی و از طریق درخواست ویزا از سفارت یا کنسولگری آذربایجان است. ما در ادامه این بحث به شرح کامل این دو روش و شرایط و مدارک لازم آنها می پردازیم.

درخواست ویزای توریستی آذربایجان با e-visa

همانطور که در مطالب فوق نیز بیان شد، e-visa سریعترین و آسانترین روش برای درخواست ویزای توریستی کشور آذربایجان محسوب می شود که اخیرا توسط دولت آذربایجان و از طریق سامانه ASAN VISA عملیاتی شده است. اما مزایای e-visa هزینه پایین، رسیدگی آنلاین و انجام تمام امور به صورت الکترونیک و عدم نیاز به چاپ و نیز امکان ورود به آذربایجان از هر نقطه مرزی می باشد. جزئیات ویزای مذکور به شرح زیر می باشد:

عنوان ویزا توریستی
مدت اعتبار 30 روز
هزینه ویزا 20$
مدت رسیدگی 3 روز
نحوه درخواست Evisa.gov.az

نحوه اخذ ویزای توریستی آذربایجان از طریق e-visa شامل تکمیل فرم درخواست، آپلود اسکن پاسپورت، پرداخت هزینه ویزا و دست آخر انجام مکاتبات ایمیلی توسط متقاضی می باشد. لاز به ذکر است که ویزاهای الکترونیک تنها برای 81 کشور جهان صادر می شود و از 15 می سال 2018، کشورهایی نظیر جمهوری اسلامی ایران و برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به همراه ترکیه از خدمات ترمینال سلف سرویس صدور ویزای ورود در فرودگاه بین المللی باکو برخوردار هستند.

درخواست ویزای توریستی آذربایجان با e-visa

درخواست ویزای توریستی آذربایجان با روش سنتی

روش دوم درخواست ویزا همان روش سنتی از طریق سفارت یا کنسولگری جمهوری آذربایجان است. برای اخذ ویزای توریستی آذربایجان از طریق این روش، شما نیازمند دعوت نامه (LOI) رسمی از یک موسسه یا آژانس مسافرتی هستید که دارای مجوز کار از طرف پزارت فرهنگ و توریسم آذربایجان می باشد. همچنین نامه شتیبان ویزا بایستی کاغذ سربرگ دار با مهر دوبل و نیز عکس های پاسپورتی در انداره 3 در 4 و نیز پاسپورت یا مدرک مسافرتی معتبر نیز به سفارت آذربایجان تحویل داده شود.

بدیهی است که بنا بر قوانین جمهوری آذربایجان پاسپورت متقاضیان می بایست حداقل 6 ماه پس از تاریخ انقضای ویزای آذربایجان هم دارای اعتبار باشد. با این شیوه گفته شده، متقاضی مجاز به اخذ ویزای توریستی 30 روزه از نوع تک ورود می باشد. اما نبایستی فراموش کرد که امکان مصاحبه و اخذ انگشت نگاری در این روش دور از انتظار نیست.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی آذربایجان

همانطوری که در مطالب پیشین نیز بیان شد، دولت جمهوری آذربایجان در سال 2017 به شهروندان کشورهای خارجی مایل به مسافرت به آذربایجان ویزاهای الکترونیک را پیشنهاد کرد. این سیستم در آن زمان با عنوان ASAN VISA شناخته می شد و از نوع تک ورود و برای صرفا مدت 30 روز صادر می شد. بنابراین گردشگران و مسافران خارجی در سفر به کشور آذربایجان هم بایستی ویزای توریستی پرینت شده و هم پاسپورت معتبر خود را به همراه داشته باشند. برای صدور e-visa هم متقاضی نیازمند ارائه مدارک زیر خواهد بود:

  • کپی اسکن پاسپورت
  • کپی اسکن مدارک شناسایی
  • فرم آنلاین در خواست تکمیل شده
  • پرداخت هزینه درخواست

وضعیت توریست های خارجی در آذربایجان

همانطوری که می دانید صنعت توریسم و گردشگری آذربایجان یکی از صنایع پیشرو و مدرن در توسعه اقتصادی آذربایجان پس از صنعت نفت و گاز این کشور محسوب می شود. وجود مناطق گردشگری ویژه و پارک ها و جنگل های حفاظت شده همراه با مناظر طبیعی و بکر و نیز برخورداری آذربایجان از یک تاریخ و فرهنگ کهن که یادمانهای آن هنوز هم چشم نواز هر گردشگر خارجی است. همه و همه نشانگر وضعیت گردشگری خاص آذربایجان است.

آمارهای دولتی هم مبین این وضعیت خاص توریستی جمهوری آذربایجان است. چرا که جمعیت گردشگر خارجی 576000 نفری سال 2002 در سال 2018 به حدود تقریبی 2635000 نفر رسیده است. دولت آذربایجان نیز با مشوق هایی همانند معرفی e-visa به دنبال تسهیل ورود هر چه بیشتر توریست ها به این کشور است. بیشترین متقاضیان ویزای توریستی آذربایجان از کشورهای زیر می باشند:

رتبه کشور تعداد متقاضی
1 روسیه 853082
2 گرجستان 537710
3 ایران 362597

متقاضیان گرامی برای اخذ سریع و آسان انواع ویزا، جهت مهاجرت به آذربایجان می توانند از مشاوه های کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *