ویزای مسافرتی آفریقای جنوبی

ویزای توریستی آفریقای جنوبی

ویزای توریستی آفریقای جنوبی

همه ساله کشور آفریقای جنوبی مقصد میلیون ها گردشگر خارجی است که ویزای توریستی آفریقای جنوبی را دریافت و به این کشور مسافرت می کنند. اما دلیل تبدیل شدن آفریقای جنوبی به یک مقصد توریستی شماره اول در جهان چه می تواند باشد؟ مقرون به صرفگی، حیات وحش، سواحل زیبا، فرهنگ غنی مردم، آب و هوای مطلوب، فعالیت های ماجراجویی، زیرساخت گردشگری برتر و مهمتر از همه توریسم مسئول از جمله دلایل توریست ها برای دیدن آفریقای جنوبی است. اما در این باره سوالات زیر مطرح می شود:

  • آیا شهروندان ایرانی معاف از اخذ ویزای توریستی کشور آفریقای جنوبی هستند؟
  • برای اخذ ویزای گردشگری آفریفای جنوبی چه مدارک و شرایطی لازم است؟
  • هزینه درخواست و مدت اعتبار ویزای گردشگری آفریقای جنوبی چقدر می باشد؟

کشور آفریقای جنوبی، رسما با عنوان جمهوری آفریقای جنوبی (RSA) کشوری در جنوب قاره آفریقا است. جالب است بدانید این کشور دارای 3 پایتخت اجرایی (پروتوریا)، قضایی (بلوئوم فونتین) و قانونگذاری (کیپ تاوون) می باشد. اما بزرگترین شهر این کشور ژوهانسبورگ است. مردمان آفریقای جنوبی با 11 زبان رسمی سخن می گویند. بر طبق برآوردهای سال 2019، جمعیت آفریقای جنوبی در حدود 58775022 نفر است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام قانونی در رابطه با اخذ ویزای توریستی آفریقای جنوبی ارائه نمی دهد و این مقاله صرفا به منظور راهنمایی متقاضیان این ویزا نگارش شده است.

درباره صنعت توریسم آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی مقصد توریستی بین المللی محسوب می شود و صنعت توریسم سهم ویژه ای در درآمد زایی این کشور دارد. آژانس بازاریابی رسمی توریسم آفریقای جنوبی مسئول بازاریابی آفریقای جنوبی در جهان است.  مطابق گزارش شورای توریسم و مسافرت جهانی، صنعت توریسم آفریقای جنوبی در سال 2012 مستقیما ZAR 102 بیلیون (راند) برای درآمد حاصل از تولید ناخالص داخلی (GDP) عایدی داشت. همه ساله 3.5 میلیون توریست خارجی از آفریقای جنوبی دیدن می کنند. بیشترین تعداد گردشگران خارجی از 5 کشور انگلستان، آلمان، هلند، فرانسه و آمریکا هستند.

آفریقای جنوبی گزینه های مختلف گردشگری را به توریست های داخلی و خارجی ارائه می کند. چشم اندازهای طبیعی زیبا و دلگشا، میراث فرهنگی متنوع، انواع غذاها و نوشیدنی های خوشمزه از جمله  این گزینه ها می باشد. برخی از مقاصد گردشگری بسیار معروف شامل پارک های ملی مختلف همانند پارک ملی وسیع کروگر در شمال کشور، سواحل استان های کوازولا- ناتال و وسترن کیپ، و شهرهای سیاحتی همانند کیپ تاوون، ژوهانسبورگ و دوربان می باشد.

معرفی جاذبه های توریستی آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی ششمین کشور جهان از بین هفده کشور جهان از نظر وسعت حیات وحش محسوب می شود. از بین پستانداران بزرگ یافت شده در بوشولد شمالی می توان به شیرها، پلنگ ها، یوزپلنگ ها، گوزن های یالدار، ایمپالاها، کفتارها، اسب های آبی و زرافه ها اشاره کرد. منطقه بوشولد از شمال تا جنوب شامل پارک ملی کروگر و ذخیره گاه منابع طبیعی سابی ساند وسعت دارد. آفریقای جنوبی همچنین از نظر تنوع گیاهی نیز کشور غنی است.

علاوه بر این، اکوتوریسم جاذبه گردشگری ویژه آفریقای جنوبی است. علاوه بر جاذبه های طبیعی مختلف، آفریقای جنوبی همچنین غنی از جاذبه های مهم فرهنگی و تاریخی نیز می باشد. این جاذبه ها شامل غارهای دارای فسیل تشکیل دهنده بخشی از خواستگاه نوع بشر در Gauteng، خرابه های پادشاهی ماپونگوه در Limpopo شمالی، جاده های انگور کیپ غربی و سایت های تاریخی مختلف در شهرهای کیپ تاوون و ژوهانسبورگ از آن جمله است.

شرایط ویزای توریستی آفریقای جنوبی

شرایط ویزای توریستی آفریقای جنوبی

بر اساس سیاست ویزای دولت آفریقای جنوبی، گردشگران خارجی برای ورود و بازدید از آفریقای جنوبی نیازمند اخذ ویزا از سفارت آفریقای جنوبی هستند. مگر افرادی که شهروند یکی از کشورهای معاف از ویزا باشند. به خاطر عدم وجود قرارداد دو طرفه لغو ویزا بین دو دولت آفریقای جنوبی و ایران، هموطنان ایرانی نیازمند اخذ ویزای توریستی کشور آفریقای جنوبی برای مسافرت به این کشور هستند. معمولا ویزای توریستی کشور آفریقای جنوبی به دو صورت تک ورود و چند ورود با اعتبار 3 ماه برای متقاضیان صادر می شود.

ویزای توریستی آفریقای جنوبی سندی است که به موجب آن افراد تا حداکثر 90 روز می توانند در آفریقای جنوبی بمانند. به تازگی دولت آفریقای جنوبی اعلام کرده است که سیستم ویزای الکترونیک (e-ivisa) در نوامبر 2019 اعلام خواهد شد. وزارت کشور اعلام کرده است که سیستم ویزای الکترونیک جدید آفریقای جنوبی به صورت آزمایشی از 1 نوامبر سال 2019 برای شهروندان کنیایی اجرا می شود. اما شرایط ویزای توریستی کشور آفریقای جنوبی در سال 2019 عبارت است از:

عنوان ویزا South Africa Tourist Visa
شرط اخذ داشتن پاسپورت با اعتبار 1 ماه پس از خروج + 2 صفحه خالی
هزینه درخواست €57 (یورو)
زمان رسیدگی به درخواست حداقل 2 هفته کاری
مدت اعتبار حداکثر 3 ماه
نحوه اخذ ویزا مراجعه به سفارت آفریقای جنوبی و ارائه داده های بیومتریک

مدارک لازم جهت درخواست ویزای توریستی آفریقای جنوبی

با اینکه اعلام شده است که از نوامبر سال 2019 اخذ ویزای توریستی آفریقای جنوبی به صورت الکترونیکی مقدور خواهد شد. اما این امر هنوز هم صرفا از طریق مراجعه به سفارت یا کنسولگری آفریقای جنوبی در تهران ممکن است. به استناد اعلام وب سایت وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی، مراجعین سفارت آفریقای جنوبی برای اخذ ویزای توریستی این کشور نیازمند تحویل مدارک زیر می باشند:

مدارک شرایط هر مدرک
پاسپورت اعتبار 30 روز پس از خروج از کشور و 2 صفحه خالی
فرم درخواست فرم تکمیل شده BI-84
رسید پرداخت هزینه ویزا مبلغ پرداختی به یورو و معادل حدود 57€ (یورو)
گواهی سلامت گواهی واکسیناسیون تب زرد (در صورت درخواست)
انگیزه نامه مدرک موید هدف از مسافرت
عکس 2 قطعه عکس پاسپورتی
مدرک اثبات تمکن مالی ارائه صورت حساب بانکی یا فیش حقوقی
مدرک مسافرتی کپی رزرو بلیط رفت و برگشت

نحوه اخذ ویزای توریستی افریقای جنوبی

همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، نحوه درخواست ویزای گردشگری کشور آفریقای جنوبی از طریق مراجعه به سفارت این کشور میسر می باشد. اما فرآیند درخواست ویزای گردشگری آفریقای جنوبی شامل طی مراحل ساده زیر است:

  • تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی
  • واریز هزینه درخواست ویزای توریستی
  • ارائه مدارک لازم به سفارت آفریقای جنوبی
  • ارائه داده های بیومتریک به آفیسر سفارت شامل انگشت نگاری، مصاحبه و …

اما ممکن است سوال مهمی در این قسمت به ذهن متقاضیان و مخاطبین برسد. سوال در این مورد که آیا امکان تمدید ویزای توریستی آفریقای جنوبی همانند ویزای کاری آفریقای جنوبی وجود دارد؟ بله. بر اساس قوانین مهاجرتی کشور آفریقای جنوبی، کلیه گردشگران خارجی در هر ورود مجاز به تمدید ویزای خود هستند. اما معمولا این تمدید ویزا بایستی در عرض 60 روز از تاریخ انقضای ویزای اصلی درخواست شود. برای اطلاع از شرایط اخذ ویزاهای دیگر همانند ویزای کاری یا ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *