مهاجرت به کشور سوئیس

ویزای سوئیس

ویزای سوئیس

کشور سوئیس یک کشور اروپایی بوده و با توجه به جاذبه های گردشگری آن، هر ساله افراد زیادی با دریافت ویزای سوئیس، وارد این کشور می شوند. کشور سوئیس، ایده آل ترین و بهترین کشور برای زندگی محسوب می گردد. چرا که وضعیت اقتصادی و امکانات رفاهی بسیار بالایی داشته و از شرایط زندگی بسیار مطلوبی بهره می برد. در هر سال شمار زیادی از افراد به صورت توریست وارد این کشور می شوند و لحظات خاطره انگیزی را برای خود رقم می زنند. ویزای سوئیس انواع مختلفی دارد که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به عنوان یک موسسه مهاجرتی باتجربه و معتبر، برخی از انواع آن ها را بیان نموده و شرح می دهد.

 •  مهم ترین و برترین ویزاهای کشور سوئیس کدامند؟
 • برای دریافت ویزای سوئیس به کدام مدارک نیاز خواهد بود؟
 • مزایای دریافت ویزای کشور سوئیس چیست؟
 • برای دریافت روادید سوئیس به چه هزینه ای نیاز خواهد بود؟

مدارک لازم جهت ویزای توریستی سوئیس در 2023

برای اخذ ویزای توریستی سوئیس در سال 2023 بایستی مدارک و اسنادی از سوی متقاضی تحویل سفارت گردد که به شرح زیر می باشد:

 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا
 • ارائه پاسپورت متقاضی که حداقل به مدت سه ماه بیشتر از تاریخ درخواست ویزا اعتبار داشته باشد
 • ارائه مدارک هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه
 • تعداد 2 قطعه عکس جدید
 • ارائه کپی از مهر ورود و خروج از ویزای شنگن (در صورتی که متقاضی قبلا ویزای شنگن یا ویزای کشوری دیگر را داشته باشد)
 • ارائه نامه تمکن و استطاعت مالی و همچنین ارائه گردش حساب بانکی برای 6 ماه اخیر
 • ارائه گواهی اشتغال به کار که مواردی از قبیل تاریخ استخدام، پست سازمانی، میزان دستمزد و مرخصی در آن درج گردیده باشد (ارائه فیش حقوقی برای کارمندان و کارگران نیز الزامی است)
 • ارائه پروانه کسب و یا ثبت شرکت و کارت بازرگانی برای افراد کارآفرین یا سرمایه گذار
 • ارائه گواهی بازنشستگی برای افراد بازنشسته
 • گواهی اشتغال به تحصیل مختص دانشجویان
 • ارائه سند مالکیت (در صورت موجود بودن)
 • ارائه بلیت هواپیما و گواهی رزرو محل اقامت
 • ارائه دعوتنامه ای که از سوی شخص کارفرما و یا اقوام و خویشاوندان فرستاده شده است.

ارائه دعوتنامه برای اخذ ویزای سوئیس

ذکر نکاتی درخصوص دعوتنامه که توسط متقاضی به سفارت تحویل می گردد، ضروری است. شخص یا شرکتی که برای متقاضی دعوتنامه ارسال می نمایند، بایستی ارتباط خود با متقاضی را به اثبات برساند. همچنین بایستی جزئیاتی شامل نام و نام خانوادگی میزبان، آدرس محل اقامت، تاریخ تولد و نوع تابعیت وی مشخص شود. اعلام تاریخ تنظیم دعوت نامه الزامی است. از دیگر نکات مهم این که امضای شخص میزبان مورد نیاز است. در صورتی که میزبان، یک شرکت یا کمپانی باشد، امضای مدیر شرکت یا کمپانی مربوطه مورد نیاز خواهد بود. اثبات محل اقامت متقاضی نیز از سوی میزبان ضرورت دارد.

ویزای نوع A سوئیس

ویزای نوع A از انواع ویزاهای سوئیس است که برای افرادی صادر می گردد که کشور سوئیس در مسیر آنان قرار داشته و ضروری است برای رسیدن به کشور مقصد، از کشور سوئیس عبور نمایند. در چنین حالتی، فرد مسافر با گرفتن ویزای نوع A سوئیس، حق خروج از فرودگاه را نداشته و صرفا بایستی پرواز کشور مقصد را انتخاب نموده و راهی کشور مورد نظر شود. این ویزا موسوم به ویزای ترانزیت بوده و در مبادی ورودی فرودگاه سوئیس برای شخص متقاضی صادر می شود.

ویزای نوع B سوئیس

از انواع دیگر ویزا، ویزای نوع B است که به نام ویزای عبور شناخته می شود. بدین معنا که ممکن است شخص برای سفر به کشور مقصد، بایستی ابتدا وارد کشور سوئیس شده و سپس از طریق زمینی به کشوری دیگر که همان کشور مقصد است، سفر نماید. در این صورت، وی با دریافت ویزای نوع B سوئیس مجاز است از کشورهایی که در منطقه شنگن هستند، برای رسیدن به کشور مقصد استفاده نماید. در واقع این اجازه را دارد که از فرودگاه سوئیس خارج شده و سپس به صورت زمینی راهی کشوری خارج از منطقه شنگن گردد.

ویزای نوع C سوئیس

ویزای نوع C را می توان یکی دیگر از انواع ویزای سوئیس محسوب نمود. این ویزا از جمله ویزاهایی است که به صورت کوتاه مدت صادر می گردد که به مدت 3 ماه از 6 ماه می باشد. فرد حداکثر به مدت 3 ماه می تواند جهت انجام اموری مانند ملاقات دوستان، آشنایان و بستگان، سفرهای درمانی و پزشکی و یا امور مربوط به ماموریت های شغلی خود را انجام دهد. ویزای نوع C ویزایی است که در بین توریست های ایرانی بسیار رایج و متداول است.

ویزای نوع C سوئیس

ویزای نوع D سوئیس

افرادی که قصد سفر به سوئیس را داشته و تمایل دارند به مدت بیشتر از سه ماه در این کشور اقامت داشته باشند، می توانند با دریافت ویزای نوع D که از انواع ویزای سوئیس است، به هدف خود برسند. این نوع ویزا توسط اداره مرکزی کانتون یا ایالت مربوطه صادر می شود. این ویزا در بین تجار و بازرگانان بسیار رایج است. چرا که با اخذ این ویزا می توانند در طول یک سال، چندین بار به کشورهای حوزه شنگن رفت و آمد داشته باشند. بنابراین چنانچه حیطه شغلی شما شامل تجار و بازرگانان می شود، می توانید از این ویزا استفاده نمایید.

مراحل دریافت ویزای سوئیس

فرآیند درخواست ویزای کشور سوئیس برای مهاجرت به سوئیس یا اقامت موقت در این کشور، طی مراحل زیر انجام می گیرد:

مراحلشرح
مرحله اولتعیین وقت مصاحبه (این مرحله صرفا به شکل حضوری انجام پذیر است. اما برای تعیین وقت می توان به صورت تلفنی اقدام نمود)
مرحله دومدانلود و تکمیل فرم تقاضای ویزا
مرحله سومحضور در سفارت جهت اقدامات حضوری از جمله مصاحبه، ارائه اسناد و مدارک و مرحله اثر انگشت

مهم ترین نکات در خصوص اخذ ویزای سوئیس

ممکن است فرد متقاضی توانایی مالی مورد نظر را نداشته باشد و یا سفارت از این موضوع قانع نشده باشد. در این صورت بایستی اعلامیه اسپانسر شیپی را تسلیم سفارت نماید. از این طریق شخصی که قصد حمایت مالی وی را دارد، نسبت به پرداخت هزینه های جانبی مانند درمان، تصادف و… را متعهد می گردد. مبلغ مورد نظر برای اسپانسر شیپی، CHF30000 (فرانک سوئیس) می باشد.

نکته مهم دیگر در خصوص اخذ ویزای سوئیس این است که از تاریخ دو اکتبر 2012 میلادی، سفارت سوئیس ثبت اطلاعات متقاضیان ویزای شنگن را به صورت بیومتریک انجام می دهد. بدین معنا که از متقاضیانی که درخواست ویزای نوع C جهت گردشگری، امور بیزینسی و یا ملاقات با خویشاوندان و بستگان را دارند، اثر انگشت گرفته شده و اسکن می گردد. بنابراین ضروری است تمامی متقاضیانی که سن آن ها بیشتر از 12 سال است، اسناد و مدارک به همراه درخواست خود را، شخصا تسلیم سفارت نمایند.

تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای سوئیس

اخذ ویزای سوئیس به هر هدفی که باشد تمکن مالی متفاوتی را نیازمند است. به عنوان مثال کسی که برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس که نوع D است اقدام می نماید، باید زمانی که درخواست اخذ ویزای مربوطه را می دهد از قبل شهریه دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته را پرداخت کرده باشد. به این صورت که شهریه دانشگاه های دولتی سوئیس با توجه به رشته و مقطع تحصیلی افراد سالانه بین 500€ تا 3000€ (یورو) است، اما شهریه دانشگاه های خصوصی سوئیس ممکن است در برخی رشته های مدیریتی به سالانه 45000€ (یورو) هم برسد. همچنین چه برای ویزای تحصیلی چه ویزای کاری، افراد باید نشان دهند تمکن مالی پرداخت هزینه های زندگی در سوئیس را به مدت حداقل یک سال دارند. لازم به ذکر است زندگی در سوئیس خیلی پرهزینه خواهد بود و ماهانه بین 1800€ تا 2000€ (یورو) هزینه خواهد داشت.

کلیات سفر به سوئیس

ضروری است برخی نکات در خصوص دریافت ویزای سوئیس شرح داده شود که به صورت زیر می باشد:

 • در برخی کشورها اقدامات لازم جهت دریافت ویزا توسط اتباع ایرانی به صورت آنلاین انجام می شود. اما در کشور سوئیس اینچنین نبوده و شهروندان ایرانی صرفا بایستی به صورت حضوری نسبت به انجام امور مربوطه اقدام نمایند.
 • مدت زمان روند صدور ویزای شنگن، حداقل 10 روز کاری خواهد بود.
 • از آنجایی که تعداد متقاضیان بالا است، لذا سفارت اعلام می دارد که حداقل 90 روز پیش از تاریخ سفر، مرحله وقت مصاحبه را انجام دهند.

شخصا پیشنهاد می نماییم تا در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر جهت مهاجرت به سوئیس مقاله های مربوط به ویزای کاری سوئیس و تابعیت و اقامت سوئیس را مطالعه نمایید. در صورت تمایل به دریافت ویزای توریستی سوئیس یا سایر ویزاهای این کشور از کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کسب مشاوره نمایید.

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *