ویزای خاص

ویزای شنگن

اخذ ویزای شنگن در سال 2019 از جمله دغدغه های افراد در خصوص مهاجرت و اخذ اقامت موقت می باشد که اجازه سفر به 26 کشور را به متقاضیان میدهد. سایت رسمی شنگن از منطقه شنگن به عنوان بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت یاد می کند. برای ورود به منطقه شنگن احتیاج به ویزا دارید، این ویزا اجازه ورود به 26 کشوری که عضو این پیمان هستند را به شما می دهد. افرادی که این نوع روادید را دریافت می کنند می توانند برای مدت محدود و مشخصی به این کشور ها سفر کنند. این که زمان ویزای شما چه مقدار باشد به این امر بستگی دارد که برای انجام چه نوع فعالیتی قصد سفر دارید. هر یک از اعضای کشورهای هم پیمان این نوع روادید این اجازه را دارند تا ویزا را صادر کنند.

کشورهای عضو معاهده شنگن کدام اند؟

بلژیک آلمان  لتونی مالت اسپانیا سوئیس
اتریش دانمارک لیتوانی لهستان سوئیس
جمهوری چک یونان ایتالیا پرتغال سوئد
استونی ایسلند لوکزامبورگ نروژ اسلواکی
فرانسه مجارستان هلند اسلوونی لیختن اشتاین

انواع ویزای شنگن

این نوع ویزا به 3 دسته کلی تقسیم می شود و این دسته بندی براساس زمان و نوع فعالیت متقاضیان بدین صورت است:

  • ویزای اتحادیه شنگن
  • ویزای ملی
  • ویزای اعتبار محدود منطقه ای

ویزای اتحادیه شنگن

ویزای اتحادیه شنگن که همان ویزای گردشگری اروپا می باشد به دارندگان این ویزا اجازه می دهد که هر 6 ماه به مدت 90 روز به کشورهای عضو اتحادیه سفر کنند و اقامت داشته باشند. با توجه به هدف متقاضی این نوع روادید ویزای اتحادیه به سه دسته تقسیم می شود:

A) دسته اول: دارنده این ویزا تنها این اجازه را دارد که در یکی از فرودگاه های کشور های حوزه شنگن پرواز خود را عوض کند و به کشوری خارج از محدوده شنگن سفر کند. به عبارتی این ویزا محدود به فرودگاه است و فرد اجازه خروج از فرودگاه را ندارد.

B دسته دوم: این نوع ویزا هم ویزای ترانزیتی محسوب می شود با این تفاوت که به شخص این اجازه داده می شود که طی حداکثر 5 روز از خاک کشوری که در منطقه شنگن است عبور کنید.

C دسته سوم: این نوع ویزا ویزای کوتاه مدت محسوب می شود که دارنده این ویزا این اجازه را دارد که طی مدت زمان معلوم که حین دریافت ویزا مشخص می شود در کشورهای حوزه اتحادیه شنگن اقامت داشته باشد که این نوع ویزا خود به سه نوع ویزای سینگل شنگن یا ویزای یک بار ورودی و ویزای دوبار ورود شنگن و ویزای مولتیپل شنگن یا همان ویزای چند بار ورود تقسیم می شود. دارندگان ویزای سینگل ورود تنها می توانند یک بار ورود به کشورهای حوزه شنگن داشته باشند و به محض خروج از کشوری که با ویزای شنگن به آن ورود داشتند ویزای فرد باطل می شود. به همین ترتیب اشخاص در ویزای دوبار ورود دوبار و در ویزای چند بار ورود به دفعات اجازه ورود به کشورهای عضو این نوع ویزا را دارند.

ویزای محدود شنگن

این نوع ویزا در شرایطی خاص صادر می شود مثل دلایل انسان دوستانه.

فرد دارای این نوع ویزا تنها اجازه دارد وارد کشور هایی شود که در حین دریافت ویزا مشخص شده اند.

ویزای ملی شنگن

این ویزا نیز برای افرادی صادر می شود که برای تحصیل کار و یا اقامت دائم. (مثلا برای کار در اروپا)در یکی از کشورها منطقه شنگن به مدت طولانی اقامت کند. این ویزا به 2 دسته تقسیم می شود که دسته اول ویزا سینگل و دسته دوم ویزای مولتی می باشد. در ادامه به بررسی شرایط هریک از این ویزاها می پردازیم:

این نوع روادید یک بار ورود در مواقعی مانند افرادی که با هدف استفاده از خدمات درمانی برای مدت محدود در یکی از کشورهای عضو شنگن نیاز به اقامت دارند صادر می شود و ویزای مولتی برای افرادی مثل دانشجویان بین المللی و یا دانشجویان خارجی که قصد انجام پروژه های تحقیقاتی را دارند و یا افراد متخصصی که برای به اشتراک گذاشتن تخصص خود سفر می کنند صادر می گردد.

شرایط اخذ ویزای ملی

در مورد شرایط اخذ این نوع ویزا باید توجه داشته باشید که سفارت خانه هر کشور اروپایی شرایط و قوانین خاص خود را برای صدور ویزا دارد و مراحل اخذ ویزا با توجه به سفارت خانه مد نظر شما متفاوت خواهد بود. موضوع قابل توجه در اخذ این نوع ویزا گرفتن وقت سفارت است. توصیه مشاوران و کارشناسان موسسه سفیران سروش سعادت به متقاضیان این است که قبل از پرکردن فرم ها و مدارک مربوطه برای تعیین وقت سفارت اقدام کنند.

کارشناسان ما ابتدا مدارک شما را بررسی میکنند، بعد از پرکردن فرم های مربوطه و عقد قرارداد، کارشناسان اجرایی ما برای دریافت وقت سفارت اقدام میکنند، سپس مدارک شما مجددا برای رفع نواقص احتمالی و ترجمه بررسی می شود و کارشناسان ما مدارک شما را به سفارت ارسال می کنند و نهایتا در مرحله اخر انگشت نگاری از متقاضی ویزا صورت می گیرد. توجه داشته باشید که مهم ترین بخش در اخذ این ویزا ارائه مدارک است، زیرا قبل از مصاحبه این مدارک شماست که شما را معرفی میکند پس ارائه مدارک به طور حرفه ای و مناسب می تواند در پذیرش شما بسیار موثر باشد.

مدت اعتبار ویزای شنگن

در مورد اعتبار این نوع ویزا توجه داشته باشید که کد اختصاصی برای سفرهای هر شخص وجود دارد که تعداد دفعات مجاز تردد وی طی 90 روز است، به طور مثال اگر فردی کد مالتیپل شنگن در ویزای خود داشته باشد، می تواند 3 ماه در حوزه شنگن اقامت داشته باشد و یا چندبار ورود داشته باشد و 90 روز مجاز خود را تقسیم بندی کند اما اگر در این نوع ویزا شخصی کد سینگل درج شده باشد. بعد از یک بار ورود حتی اگر تمام مدت اقامت وی 1 روز باشد بعد از خروج از کشور ویزای وی باطل شده و نیاز به اقدام مجدد است برای اخذ ویزا. اگر تمایل به اخذ ویزای شنگن دارید کادر مجرب سفیران سروش سعادت همراه شما در تمامی مراحل اخذ ویزا هستند.

5/5 - (19 امتیاز)

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

64  +    =  72