مهاجرت

ویزای صربستان

ویزای صربستان

همکاران ما کوشیده اند در این نوشتار با ارائه مطالبی مفید در مورد اخذ ویزای صربستان و شرایط و مدارک لازم برای آن با متقاضیان سخن گویند. اخذ این ویزا در چند سال اخیر به دلایل مختلف مورد تقاضای افراد گوناگون بوده است. سعی ما این است در این مقاله به بررسی راه های موجود برای اخذ ویزای این کشور بپردازیم. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده ارائه خدمات مشاوره مهاجرتی به اکثر کشورهای معتبر دنیاست.

در صربستان پایبندی به خانه و خانواده از اصول اصلی زندگی است و فردگرایی و دوری از خانواده نیز بی معنی تلقی می شود. همچنین مانند کشور ایران صربستانی ها نیز به مهمان نوازی و میزبانی، معروف هستند و برای آن ها ارزش نهادن به مهمان در درجه والایی قرار دارد. مردم صربستان با خارجی ها به راحتی ارتباط برقرار می کنند و در صدد کمک به آن ها بر می آیند. قیمت های پایین، غذای خوب و نوشیدنی با قیمت های مناسب، همراه با آب و هوا و طبیعت زیبا یکی از گزینه های خوب برای مسافرت و حتی مهاجرت است.

صربستان؛ مقصدی ارزان برای زندگی در اروپا!

کشور صربستان به پایتختی شهر بلگراد در جنوب شرقی قاره اروپا واقع شده است. اکثریت مردم صرب از نژاد صرب تیره ای از اسلاوها بوده و مذهب بیشتر آنها نیز مسیحیت است. کشوری که به دلیل برخی بحران ها و ناآرامی های داخلی از خیلی از کشورهای اروپایی عقب افتاده و هنوز که هنوز است به عضویت اتحادیه اروپایی (EU) درنیامده است. ولی تلاش های زیادی برای این کار صورت گرفته است.  اصلی ترین دلیل شهرت صربستان در بین مهاجران خارجی نیز هزینه خیلی پایین زندگی در این کشور است. به طوری که متوسط هزینه زندگی هر نفر در صربستان 2024 حدود €862 (یورو) می باشد.


همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، هزینه زندگی در صربستان به مراتب پایین تر از هزینه مذکور در کشورهای مطرح اروپایی است:

مقایسه هزینه زندگی صربستان با کشورهای دیگر

درباره صربستان و جاذبه های گردشگری اش

صربستان Serbia که رسما با عنوان جمهوری صربستان نیز شناخته می شود کشوری محاط در خشکی است که در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. و از نظر جغرافیایی نیز درست در تقطع حوزه آبی پانونیا و بالکان قرار دارد. این کشور در شمال با مجارستان، از شمال شرقی با رومانی، از جنوب شرقی با بلغارستان و از جنوب با مقدونیه شمالی و در غرب نیز با بوسنی  دارای مرز مشترکی است. کشوری که در حال مذکره با هدف الحاق به اتحادیه اروپایی (EU) و ناحیه شینگن در سال 2025 می باشد.

نقشه کشور صربستان

کشوری که در بین گردشگران به خاطر پایتخت زیبایش شهر بلگراد و نوشیدنی ملی اش به نام راکیجا معروف است. هچنین صربستان به واسطه قلعه های تاریخی، کلیساها و صومعه های مختلف، پارک های ملی و زندگی شبانه پر شور و نشاطش زبانزد گردشگران می باشد. از معروفترین جاذبه های توریستی این کشور می توان به نیس (شهر قدیمی و سومین شهر بزرگ صربستان)، شهر شیطان (تشکیلات سنگی اسرارآمیز)، پارک ملی کاپائونیک (همراه با چشم اندازهای زیبا و پیست اسکی)، پریزرن (با قلعه باستانی اش)، پارک ملی درداپ (با 4 دره آبی عظیم)، صومعه استوردنیکا، زلاتیبور (بهترین جا برای انواع ورزش های زمستانی) و سایر اشاره نمود.

جاذبه های کشور صربستان

ویزای صربستان در 2024

اگر فرد در طول اقامت (مثلاً اقامت از طریق تمکن مالی) در جمهوری صربستان بدون مدرک قانونی حضور داشته باشند، تخلف محسوب می گردد و عواقب بدی را برای خود رقم میزند. شرایط عمومی برای اخذ ویزا برای شهروندان جمهوری اسلامی ایران شامل موارد زیر می باشد:

 • شهروندان ایرانی که دارای پاسپورت عادی می باشند در سال 2024 برای مسافرت به کشور صربستان نیاز به ویزا دارند.
 • همه کسانی که قصد مسافرت به این کشور را دارند اعم از بیگانگان و یا پناهندگان نیاز به ویزای ورود به جمهوری صربستان را دارند، اما اگر پاسپورت ایرانی ندارند، باید تحقیق نمایند که آیا نیاز به ویزا دارند و یا خیر.
 • برای اقامت بیشتر 180 روز، باید درخواست اقامت موقت برای کشور صربستان ارسال گرد

مهاجرت کاری و شرایط ویزای همراه صربستان

جهت ورود به بازار کار صربستان لازم است متقاضی از کارفرمایی در این کشور دعوت نامه شغلی دریافت کند. جهت یافتن شغلی مرتبط با رشته تحصیلی یا مرتبط با تخصص و مهارت خود در صربستان می توانید از موسسات معتبر کاریابی، وب سایت های کاریابی و آگهی های شغلی منتشر شده در این کشور استفاده کنید. پس از اخذ دعوت نامه و قرار داد کاری از موسسه ای در صربستان باید ویزای کار صربستان را به دست آورید. بدین منظور باید مدارکی که در ادامه این بخش به آنها اشاره می شود را آماده کنید و در وقت تعیین شده برای مصاحبه حضوری به مسئول مربوطه در سفارتخانه کشور صربستان تحویل دهید.

 • دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن
 • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل 12 ماه اعتبار و 2 صفحه خالی
 • ارائه رسید از پرداخت هزینه های مربوط به ویزای کار صربستان
 • 3 قطعه عکس پاسپورتی جدید با زمینه سفید
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • دعوت نامه شغلی دریافت شده از کارفرمای صربستانی
 • گواهی تمکن مالی
 • مدرک معتبر زبان
 • آخرین مدرک تحصیلی

اگر فردی قصد داشته باشد همراه همسر و فرزندان خود به صربستان مهاجرت کند و در این کشور اقامت داشته باشد، باید پس از شروع کار در صربستان اقدامات لازم را جهت اخذ ویزای همراه صربستان انجام دهد. متقاضیان به این نکته توجه داشته باشند که همراهان می توانند با اخذ مجوزهای مربوطه در مدارس یا دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند یا در موسسه یا شرکتی در صربستان مشغول به کار شوند. شرایط اخذ روادید همراه صربستان به این صورت می باشد که فرد باید مدارک شناسایی، پاسپورت معتبر، سند ازدواج اعضاء خانواده را به اداره مهاجرت ارائه نماید. همچنین لازم است گواهی تمکن مالی جهت اثبات توانایی در پرداخت هزینه های زندگی برای خود و اعضاء خانواده ارائه شود.

ویزای نوع C صربستان (کوتاه مدت به مدت 90 روز)

این نوع ویزا به طور عمده برای حمل و نقل، گردشگری، بازرگانی در کسب و کار و دیگر نیازهای مسافرتی به جمهوری صربستان صادر می گردد. مدت اقامت بدون وقفه و یا مدت زمان سفرهای پی در پی با “ویزای c”در عرض 6 ماه از روز اول ورود محاسبه و آغاز می گردد. ویزای کوتاه مدت با اعتبار یک سال صادر می گردد. اما در شرایط خاص برای عده محدودی مانند کارکنان دیپلماتیک خارجی و یا یک دفتر کنسولگری برای ماموریتی که به آن ها محول گردیده است، این مدت زمان تمدید می گردد. برای اخذ این ویزا، گذرنامه باید معتبر باشد یعنی باید حداقل 90 روز از آخرین تاریخ اعتبار ویزا اعتبار داشته باشد.

ویزای نوع C صربستان (کوتاه مدت به مدت 90 روز)

شرایط درخواست ویزای توریستی صربستان

طبق مقررات کشور صربستان کلیه گردشگران خارجی برای سفر به صربستان و بازدید از انواع جاذبه های توریستی این کشور و یا حتی برای بیزینس یا دیدار دوستان، فامیل و اقوام خود در این کشور نیازمند اخذ ویزای توریستی صربستان Serbia Tourist Visa هستند. ویزایی که از نوع ویزاهای کوتاه مدت صربستان (تایپ C) محسوب می شود و به دارنده آن امکان اقامت 3 ماهه در عرض 180 روز را می دهد.

اما فرآیند درخواست این ویزای صربستان نیز از این قرار است:

فرآیند درخواست این ویزای صربستان

معمولا نیز بسته به شرایطی ممکن است تایم رسیدگی به درخواست متقاضیان روادید توریستی صربستان از 5 تا 21 روز کاری هم طول بکشد. ولی بالاخره سفارت صربستان از طریق پیامک یا ایمیل متقاضیان را در جریان نتیجه ویزا قرار می دهد. اما درباره هزینه درخواست ویزای توریستی صربستان نیز بایستی بدانید که هزینه ویزای مذکور به این صورت محاسبه می شود:

هزینه درخواست ویزای توریستی صربستان

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای توریستی صربستان

اکنون که با شرایط و فرآیند درخواست ویزای توریستی صربستان آشنا شدید بهتر است کمی هم درباره مدارک مورد نیاز جهت درخواست این ویزای کشور صربستان به شرح زیر آشنا شوید. مدارکی که نقص و یا مفقودی یکی از آنها احتمالا منجر به ریجکتی درخواست نیز می گردد:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل 3 ماه قبل از تاریخ بازگشت
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • فرم درخواست تکمیلی ویزای توریستی صربستان
 • رسید پرداخت هزینه ویزای توریستی صربستان
 • بیمه درمانی مسافرتی
 • تمکن مالی کافی
 • بلیط پرواز
 • گواهی اسکان
 • دعوتنامه
 • مدارک شناسایی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای نوع C صربستان

برای یک سفر اختصاصی دعوت نامه باید توسط مقامات مربوط در جمهوری صربستان تایید شده باشد. برای یک دیدار کاری باید نامه دعوت نامه توسط یک شرکت در صربستان صادر شده باشد. در طول یک سفر توریستی یک گواهی پرداخت نظیر کوپن و یا رسید پرداخت برای سفر توسط یک آژانس مسافرتی، در دست باشد. اثبات داشتن درآمد کافی، موافقت والدین برای افراد زیر 18 سال که با پدر و مادر خود زندگی می کنند و غیره از دیگر مدارک مورد نیاز برای ویزای نوع C صربستان است.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای صربستان

در کل همانند هر کشور دیگری، متقاضیان اخذ ویزای این کشور 2024 نیز برای این کار بایستی به سفارتخانه این کشور مراجعه کنند. در ادامه نیز مراحل زیر را تا اخذ ویزای صربستان طی کنند:

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای صربستان

اما از مدارک لازم به منظور درخواست ویزای صربستان نیز می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • گذرنامه ملی معتبر با اعتبار حداقل 3 ماه قبل از تاریخ بازگشت
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • فرم درخواست تکمیلی ویزای گردشگری صربستان
 • رسید واریز هزینه ویزای توریستی صربستان به میزان €62 (یورو)
 • بیمه خدمات درمانی مسافرتی
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • بلیط پرواز
 • گواهی اسکان در صربستان
 • دعوتنامه
 • کلیه مدارک هویتی متقاضی

دریافت اقامت و تابعیت صربستان

یکی از اهداف اصلی مهاجران خارجی از سفرشان به صربستان دست یابی به اقامت و تابعیت (پاسپورت) صربستان است. چرا که هر چه باشد صربستان کشوری اروپایی است و بالاخره در طی همین سالها نیز به عضویت اتحادیه اروپایی (EU) در می آید. طبق قوانین جاری کشور صربستان، متقاضیان برای اخذ کارت اقامت دائمی (PR) صربستان بایستی حداقل 5 سال در این کشور زندگی بکنند.  در شرایط عادی نیز دارندگان اقامت دائمی صربستان پس از 3 سال زندگی پیوسته در همین کشور می توانند به تابعیت صربستانی خود دست یابند اما یک راه میانبر و سریع نیز برای دست یابی به شهروندی (پاسپورت) صربستان وجود دارد که با عنوان اخذ شهروندی صربستان از طریق سرمایه گذاری شناخته می شود که شرایط آن از قرار ذیل است:

شرایط دریافت اقامت و تابعیت صربستان

 

روادید نوع D صربستان (بلند مدت بیش از 90 روز)

ویزای طولانی مدت عمدتا برای اشتغال، تحصیل، تبادل دانشجویان، تحقیقات علمی، درمان پزشکی، مالکیت اموال غیر منقول و احیای خانواده (زمانی که همسر شهروند صربستان باشد) انجام می گیرد. برای اخذ این ویزا گذرنامه باید معتبر باشد؛ یعنی باید حداقل 90 روز از آخرین تاریخ اعتبار ویزا اعتبار داشته باشد و فرم درخواست ویزا باید تکمیل گردیده باشد و دعوتنامه در ویزا “D” همانند ویزا “C” باید ارائه گردد.

اگر شکی به وجود بیاید که هدف سفر چیزی مغایر قانون کشور صربستان باشد، نظیر قاچاق، پول شویی و غیره درخواست ویزای شخص پذیرفته نمی شود.

ویزای صربستان 2024

اگر قصد سفر به صربستان را دارید، ممکن است لازم باشد یکی از 3 نوع مختلف ویزا را درخواست کنید. ویزای اقامت کوتاه برای کسانی است که قصد دارند تا 90 روز در صربستان بمانند. دلایل دریافت این نوع ویزا می تواند شامل گردشگری، دیدار با خانواده یا دوستان، سفرهای کاری، تحصیلات کوتاه مدت، برنامه های تبادل و سایر موارد ظریف غیر دائمی باشد.

ویزای ترانزیت فرودگاهی برای مسافرانی که در مسیر سفر به کشور ثالث از صربستان می گذرند و قصد اقامت در منطقه ترانزیت فرودگاه را دارند، لازم است. ویزای اقامت طولانی مدت : اگر قصد دارید بیش از 90 روز در صربستان تحصیل کنید یا به طور دائم در موسسه ای واقع در اینجا کار کنید، می توانید برای ویزای طولانی مدت اقدام کنید. این نوع ویزا مستلزم دعوت نامه های رسمی یا نامه های پذیرش از موسساتی است که قصد تحصیل یا کار با آنها را دارید.

همچنین سفارت حق درخواست مدارک اضافی را دارد و مدارک ناقص پذیرفته نخواهد شد. برای اخذ اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت به اروپا و اخذ ویزای صربستان با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

سوالات پر تکرار درباره شرایط ویزای صربستان

برای خیلی از هموطنان صربستان و شرایط مهاجرت به این کشور کمی ناشناخته است و به همین دلیل نیز پاسخ برخی سوالات کلیدی هموطنان عزیر در اینباره ارائه می شود:

 • آیا صربستان جزئی از ناحیه شینگن و اتحادیه اروپایی (EU) محسوب می شود؟ خیر، ولی قرار است این کشور تا سال 2025 به عضویت EU درآید.
 • آیا ایرانیان برای سفر به صربستان نیازمند اخذ ویزا هستند؟ بله، ورود ایرانیان به صربستان منوط به اخذ ویزای این کشور است.
 • ویزای صربستان به چند نوع دسته بندی می شود؟ ویزای صربستان به دو نوع ویزای C (ویزای کوتاه مدت) و ویزای D (ویزای بلند مدت) دسته بندی می شود.
 • هزینه تقاضای ویزای صربستان چقدر است؟ در حال حاضر هزینه درخواست این ویزا در حدود EUR 62 (یورو) برای هر متقاضی است.
 • برای درخواست ویزای کشور صربستان به کجا باید مراجعه کرد؟ سفارت کشور صربستان
 • ویزاهای تحصیلی و کاری صربستان از چه نوع ویزایی محسوب می شوند؟ این ویزاها از نوع ویزای تایپ D یا ویزای بلند مدت صربستان به حساب می آید.
 • شرایط اخذ اقامت دائمی و تابعیت دوم صربستان چیست؟ شهروندان خارجی دارای مجوز اقامتی صربستان پس از 5 سال می توانند به اقامت دائمی این کشور و بعد از 3 سال زندگی مستمر در این کشور تیز به تابعیت (پاسپورت) صربستان دست یابند.
 • سریعترین روش برای اخذ پاسپورت صربستان چیست؟ از طریق خرید ملک به ارزش EUR 250000 (یورو) در صربستان
5/5 - (8 امتیاز)

5 دیدگاه برای “ویزای صربستان

 1. هادی گفت:

  ایا برای ایرانیان دارای اقامت امارات . ویزا نمیخواهد ؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   خیر شما باید ویزا دریافت کنید چون پاسپورت ایرانی دارید

 2. مسافر گفت:

  سلام
  ویزای صربستان میخوام ترجیحا بلند مدت
  لطفا اگر میتونید تهیه کنید اطلاع بدید
  پناهنده نیستم و میتونم مدارک و وثیقه بزارم
  ممنون

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شاید بهترین ویزایی که بتونه بهتون کمک کنه که برای بلند مدت توی صربستان بمونید، ویزای تحصیلی صربستان باشه.

 3. عادل گفت:

  بسیار عالی و ممنون از ارایه این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *