ویزای کاری

ویزای نخبگان آمریکا

ویزای نخبگان آمریکا

ویزای نخبگان آمریکا اصلا به سادگی به دست نمی آید و برای کسانی است که نه تنها در ایران بلکه در آمریکا نیز به عنوان نخبه شناسایی شوند. برای واجد شرایط بودن برای ویزای O-1، باید توانایی فوق‌العاده‌ای را با تحسین مستمر ملی یا بین‌المللی، یا سابقه موفقیت‌های خارق‌العاده در صنعت فیلم و تلویزیون نشان دهید، و باید به طور موقت برای ادامه کار در این منطقه به ایالات متحده بیایید. ویزای غیرمهاجرتی O-1 برای افرادی است که توانایی های فوق العاده ای در علوم، هنر، آموزش، تجارت، یا دو و میدانی دارند، یا دارای سابقه موفقیت های فوق العاده در صنعت فیلم یا تلویزیون هستند و در سطح ملی یا بین المللی به رسمیت شناخته شده اند.

طبقه بندی O غیرمهاجر معمولاً به صورت زیر شناخته می شود:

 • ویزای O-1A برای افراد دارای توانایی فوق العاده در علوم، آموزش، تجارت، یا ورزش (به استثنای هنر، تصاویر متحرک یا صنعت تلویزیون)
 • ویزایO-1B برای افراد دارای توانایی فوق العاده در هنر یا دستاوردهای فوق العاده در صنعت فیلم یا تلویزیون
 • ویزایO-2 برای افرادی که یک هنرمند یا ورزشکار O-1 را برای کمک در یک رویداد یا اجرای خاص همراهی می کنند
 • ویزای O-3 برای افرادی که همسر یا فرزندان دارندگان ویزای O-1 و O-2 هستند

توانایی خارق‌العاده در زمینه‌های علمی، آموزشی، تجاری و غیره به معنای سطحی از تخصص است که نشان می‌دهد شما جزء درصد کمی هستید که به بالاترین سطح رشته تحصیلیتان رسیده‌اید. در این مقاله که به وسیله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به ویزای نخبگان آمریکا توضیحاتی ارائه گردیده است. در ادامه به سوالاتی که در این خصوص متداول است پاسخ داده می شود؛ از جمله:

 • هزینه اخذ ویزای نخبگان آمریکا چقدر است؟
 • توانایی های لازم برای مهاجرت به آمریکا از طریق اخذ ویزای نخبگان کدام هستند؟

درباره ویزای نخبگان آمریکا از نوع غیر مهاجرتی

تحصیل در آمریکا یکی از بهترین راه های ورود به این کشور است ولی ویزای نخبگان نیز طرفدارانی دارد. انواع ویزاهای نخبگان آمریکا به شرح ذیل است:

انواع ویزاهای نخبگان آمریکا

برای واجد شرایط بودن برای ویزای O-1 در صنعت فیلم یا تلویزیون، باید دستاوردهای خارق العاده ای را نشان دهید و این امر با درجه ای از مهارت و شناخت بسیار بالاتر از آنچه که معمولاً با آن مواجه می شود نشان می دهد، تا جایی که شما به عنوان برجسته، برجسته یا پیشرو در زمینه های مختلف مثل رشته تحصیلی یا مثلا فیلم سینمایی و/یا تلویزیون شناخته می شوید. با اخذ ویزای نخبگان آمریکا، دوره اولیه اقامت شما شامل زمان مورد نیاز برای تکمیل رویداد یا فعالیت است که بیش از 3 سال نباشد.

ممکن است برای ادامه یا تکمیل همان رویداد یا فعالیت واجد شرایط باشید که اقامت خود را تا 1 سال افزایش دهید. برای واجد شرایط بودن برای ویزای O-2، کمک شما باید “بخش جدایی ناپذیر” عملکرد دارنده ویزای O-1A باشد و باید مهارت ها و تجربه های حیاتی با دارنده ویزای O-1 داشته باشید به طوری که وی نتواند بدون شما فعالیت کند؛ همچنین کاری باشد که به راحتی توسط یک کارگر آمریکایی انجام نشود. اگر همسر و فرزندان زیر 21 سال شما را همراهی کنند یا بعداً به شما ملحق شوند (به نام “پیوستن به عضویت”)، ممکن است واجد شرایط درخواست ویزای غیر مهاجرتی O-3 باشند، که مشمول همان دوره پذیرش خواهد بود. محدودیت ها مثل شما آنها ممکن است تحت این طبقه بندی در ایالات متحده کار نکنند، اما ممکن است با ویزای O-3 در تحصیل تمام وقت یا پاره وقت شرکت کنند.

درباره ویزای نخبگان آمریکا از نوع مهاجرتی

ویزای مهاجرتی نخبگان آمریکا همان ویزای EB1 می باشد؛ شما باید بتوانید توانایی فوق العاده ای را در علوم، هنر، آموزش، تجارت، یا ورزش از طریق تحسین ملی یا بین المللی پایدار نشان دهید. دستاوردهای شما باید از طریق مستندات گسترده در حوزه کاری شما شناسایی شود. هیچ پیشنهاد شغلی مورد نیاز نیست؛ برای برنامه EB1 Green Card، حتی اگر کارفرما ندارید، همچنان می توانید درخواست EB-1A را برای خود ثبت کنید. اگر شما یک دانشجوی دکترا، دکترا یا فوق دکترا هستید، می توانید به تنهایی برای گرین کارت ایالات متحده حتی بدون حمایت کارفرمای ایالات متحده اقدام کنید. به طور کلی، زمان رسیدگی دولت برای درخواست توانایی فوق العاده ویزای Eb-1 حدود 8 ماه است؛ پس از تایید I-140، دولت حدود 6 ماه طول می کشد تا کارت اقامت دائم را صادر کند.

درباره ویزای نخبگان آمریکا از نوع مهاجرتی

چگونگی اخذ ویزای نخبگان مهاجرتی آمریکا

مقوله اولویت اول مبتنی بر اشتغال (EB1 VISA) برای افراد دارای توانایی فوق العاده (EB1a)، اساتید و محققان برجسته (EB1b) و مدیران و مدیران چند ملیتی (EB1c) اختصاص دارد. این سه نوع دادخواست مهاجر، گزینه‌ های جایگزین مناسب مبتنی بر اشتغال هستند، زمانی که فرآیند صدور گواهینامه کار منظم PERM ممکن یا مطلوب نباشد. معیارهای توانایی فوق‌العاده ویزای Eb-1 عبارتند از:

 • دریافت جوایز شناخته شده یا جوایز کمتر شناخته‌ شده ملی یا بین‌ المللی
 • عضویت در انجمن هایی در زمینه ای که دستاوردهای برجسته اعضای خود را می طلبد مثل کانون وکلای دادگستری ایران یا انجمن نخبگان ایران
 • مطالب منتشر شده در نشریات حرفه ای یا تجاری بزرگ یا سایر رسانه های اصلی
 • شواهدی مبنی بر مشارکت های علمی، علمی، هنری، ورزشی، یا مرتبط با کسب و کار

موارد دیگری نیز برای EB1 باید مورد نظر باشد؛ مثلا شواهدی مبنی بر تألیف مقاله‌ های علمی در نشریات حرفه‌ ای یا تجاری بزرگ یا سایر رسانه‌ های اصلی و شواهدی مبنی بر اینکه آثار در نمایشگاه ها یا ویترین های هنری به نمایش گذاشته شده است. همچنین ایفای نقش رهبری یا حیاتی در سازمان های برجسته و غیره، نیز از جمله موارد مورد نیاز است. همانطور که مشاهده می شود اخذ ویزای نخبگان آمریکا بسیار دشوار می باشد و مهاجرت تحصیلی آمریکا ساده تر است.

در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به ویزای نخبگان آمریکا توضیحاتی ارائه گردیده است. درخواست برای این ویزا فرآیند آسانی نیست؛ سریعترین راه برای کسی که به آن دست یابد از طریق به رسمیت شناختن غیرقابل انکار است، مانند جایزه نوبل یا پولیتزر. اما از آنجایی که همه کسانی که واجد شرایط ویزا هستند در آن سطح نیستند، فردی که می تواند در مورد ارتباط کار آنها قضاوت کند افسر مهاجرت به آمریکا است.

سوالات مهم در خصوص ویزای نخبگان آمریکا

در بخش موخره مقاله ویزای نخبگان آمریکا به سوالات مهم شما پاسخ می دهیم:

 • ویزای نخبگان آمریکا از نوع غیر مهاجرتی چگونه است؟ برای واجد شرایط بودن برای ویزای O-1 در صنعت فیلم یا تلویزیون، باید دستاوردهای خارق العاده ای را نشان دهید و این امر با درجه ای از مهارت و شناخت بسیار بالاتر از آنچه که معمولاً با آن مواجه می شود نشان می دهد، تا جایی که شما به عنوان برجسته، برجسته یا پیشرو در زمینه های مختلف مثل رشته تحصیلی یا مثلا فیلم سینمایی و/یا تلویزیون شناخته می شوید. با اخذ ویزای نخبگان آمریکا، دوره اولیه اقامت شما شامل زمان مورد نیاز برای تکمیل رویداد یا فعالیت است که بیش از 3 سال نباشد.
 • ویزای نخبگان آمریکا از نوع مهاجرتی به چه صورت است؟ ویزای مهاجرتی نخبگان آمریکا همان ویزای EB1 می باشد؛ شما باید بتوانید توانایی فوق العاده ای را در علوم، هنر، آموزش، تجارت، یا ورزش از طریق تحسین ملی یا بین المللی پایدار نشان دهید. دستاوردهای شما باید از طریق مستندات گسترده در حوزه کاری شما شناسایی شود. هیچ پیشنهاد شغلی مورد نیاز نیست؛ برای برنامه EB1 Green Card، حتی اگر کارفرما ندارید، همچنان می توانید درخواست EB-1A را برای خود ثبت کنید. اگر شما یک دانشجوی دکترا، دکترا یا فوق دکترا هستید، می توانید به تنهایی برای گرین کارت ایالات متحده حتی بدون حمایت کارفرمای ایالات متحده اقدام کنید.
4.2/5 - (5 امتیاز)

4 دیدگاه برای “ویزای نخبگان آمریکا

 1. راحله مهرآیین گفت:

  سلام. آیا کسب رتبه بورد تخصصی در رشته پزشکی و دریافت جایزه ملی از شخص وزیر بهداشت وقت میتواند راهی برای کسب ویزای مهاجرتی نخبگان باشد

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما می تونید از ویزای EB2 استفاده کنید. پرونده شما بررسی می شه و ممکن هست اقامت دریافت کنید

 2. نوا گفت:

  مدرک پزشکی عمومی ایران معادل لیسانس یا فوق لیسانس در آمریکا. آیا داشتن هر نوع phDدر آمریکا قابل ارزیابی هست؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله ارزیابی می شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *