ویزای کاری آلمان

ویزای کاری آلمان

مهاجرت همیشه باید به سمت کشورهای معتبر دنیا باشد. در حقیقت باید گفت یا مهاجرت نکنید یا اگر مهاجرت میکنید حتما آن کشور ارزش این مسیر پر پیچ و خم را داشته باشد. مهاجرت کاری به آلمان یکی از طرق های مهاجرت است که توصیه میکنیم. امروزه یکی از اهداف نهایی و اصلی افراد متقاضی مهاجرت، اخذ ویزای کار آمریکا، استرالیا، کانادا یا کشورهای اروپایی نظیر ویزای کاری آلمان می باشد. افراد بسیاری دریافت ویزای کار را روش مناسبی برای امر مهاجرت در نظر دارند. با توجه به آنکه دریافت ویزای کار کشورهایی چون استرالیا و کانادا و پروسه ای سخت و زمان بر است معمولا افراد به سمت کشورهی برتر اروپایی رفته و مهاجرت به اروپا را انتخاب میکنند. لذا به دلیل آنکه کشور آلمان قطب اقتصاد اروپا است، روش مناسبی برای مهاجرت از طریق کار بوده است.

مهاجرت کاری به آلمان از روش بلوکارت یا کارت آبی یکی از روش های مهاجرت به این کشور مثل روش تحصیل در آلمان یا سرمایه گذاری یا ثبت شرکت در آلمان است. شخص باید ضمن اخذ ویزا، نسبت به اخذ اقامت آلمان و گرفتن تابعیت این کشور اقدام کند. ما در مطلب به بررسی جامع به مهاجرت کاری به آلمان می پردازیم.

درباره کشور آلمان

جمهوری فدرال آلمان در مرکز اروپا، با جمعیتی بالغ بر هشتاد و چهار میلیون نفر از کشورهای اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن است. این کشور از شرق با جمهوری چک و لهستان، از جنوب با اتریش و سوییس، از شمال با دانمارک، از غرب با فرانسه، بلژیک، هلند و لوگزامبورگ همسایگی دارد. زبان اصلی مردم این کشور آلمانی، واحد پول این کشور یورو و از شهرهای بزرگ آن میتوان به هامبورگ، مونیخ، برلین و فرانکفورت اشاره کرد. آلمان به عنوان قطب اقتصاد اروپا، ثروتمندترین و هفتمین کشور بزرگ اتحادیه اروپا، همیشه درهای خود را به روی متخصصین گشوده است.

آلمان بعد از کشور ژاپن و آمریکا سومین صنعت بزرگ دنیا و تولید کننده خودرو در جهان محسوب میشود، بنابراین از صنایع بسیار پر رونق در این کشور صنعت خودرو سازی و ماشین آلات سنگین است. قابل ذکر است که نرخ بیکاری در این کشور حدودا 4 درصد می باشد. قوانین اقامتی در آلمان دو قانون اقامت موقت و اقامت دائم را برای شما مصوب میکند که در ادامه به تفصیل در مورد آن صحبت خواهیم کرد. حال سوال مطرح شده آن است که چه افرادی می توانند جهت ویزای کاری آلمان اقدام کنند؟ فرد با داشتن ویزای کار در آلمان، باید حائز چه شرایطی باشد تا موقعیت شغلی مناسبی را در این کشور برای خود بیابد؟ تمام این موارد را در قالب یک نوشته ی مختصر در مورد مهاجرت به ارپا و مهاجرت به آلمان از طریق کار بررسی میکنیم.

انواع مهاجرت کاری آلمان

کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا می باشند تقریبا قوانین کار مشترکی دارند، به این صورت که شما برای کار در اروپا نیازمند داشتن یک پیشنهاد شغلی می باشید، در همین راستا باید آگهی به مدت سه ماه در کشور آلمان درج گردد و اگر شخصی متقاضی شغل مطرح شده در آگهی نبود مجددا این آگهی به مدت سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا تکرار شود. حال اگر شخصی در کشور آلمان و اتحادیه اروپا متقاضی شغل مورد نظر نباشد این دعوت نامه به افراد خارجی میرسد که در واقع امر محال و سختی به نظر می آید.

راه دیگری که شما را سریعتر به اخذ ویزای کار در آلمان نزدیک می نماید، روشی است که فرصت شش ماهه ای را به شما اعطا میکند که جهت جستجوی کار در آلمان وارد این کشور شوید. در سال های اخیر بسیاری از کشورهای اروپایی گریبانگیر رکود اقتصادی می باشند. در این حین کشور آلمان استثنایی است که با کمبود نیروی متخصص جوان مواجه است. این کشور نیازمند نیروهای متخصص در رشته هایی چون برق، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، مکانیک، الکتروتکنیک، شیمی، فیزیک، آی تی، گروه پزشکان، دارو سازان و پرستاران و… می باشد. این افراد از شانس بیشتری در اخذ ویزای کار در آلمان برخوردار هستند.

شرایط ویزای جست و جوی کار آلمان

سن زیر 40 سال، داشتن سابقه کار نسبتا خوب و طولانی، مدارک فنی و حرفه ای، داشتن مدرک زبان آلمانی ، آیلتس یا تافل در ویزا شدن فرد جهت مهاجرت کاری به آلمان بسیار موثر است. بسیاری از کمپانی ها، کارخانه ها و شرکت های معتبر در کشور آلمان نیازمند به نیروهای متخصص خارجی جهت تامین نیروهای مهندس و متخصص خود می باشند، حتی این امکان وجود دارد که بتوان برای فردی که ویزای کار کشور آلمان را دریافت کرده است در بعضی از رشته های خاص، شغل مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی را یافت، که البته این خود نیازمند آن است که فرد در ابتدای امر اقدامات لازم جهت اخذ ویزای کار در آلمان را انجام دهد و سپس در مراحل بعدی پیگیر فرایند خویش باشد. متقاضی پس از اخذ ویزای کار در آلمان وارد این کشور شده و فرصت شش ماهه ای جهت یافتن کار مورد نظر را دارد. اگر پیشنهاد شغلی مناسب را اخذ نمایید، ویزای متقاضی به مدت شش ماه دیگر تمدید خواهد شد و در مواردی ممکن است موفق به دریافت Blue card کشور آلمان  شود.

کارت آبی آلمان

مدت اعتبار کارت آبی المان از زمان صدور، بسته به قرارداد کاری شما دارد. اگر این قرارداد 4 ساله باشد که کارت شما اعتباری 4 ساله دارد و نهایتا موفق به دریافت PR یا همان اقامت دائم آلمان خواهید شد. اگر مدت زمان قرارداد شما کوتاه تر باشد اعتبار کارت شما به همان میزان بعلاوه سه ماه بیشتر خواهد بود. در ضمن نگران نباشید چون تمدید مجدد این کارت بسیار ساده می باشد.

شرایط لازم برای بلو کارت آلمان

شرایط لازم جهت دریافت کارت آبی آلمان یا blue card آلمان بسته به این که شما خارج از اتحادیه اروپا باشید یا از اتباع اتحادیه اروپا باشید متفاوت است. شرایط اخذ این کارت برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی میکنند به قرار زیر میباشد.

  • شما باید فارغ التحصیل دانشگاه معتبری باشید که مورد تایید کشور آلمان باشد.
  • شما باید قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی، با شرکت یا کمپانی آلمانی در دست داشته باشید. قابل ذکر است که شما بدون پیشنهاد کاری نمیتوانید اقدام جهت دریافت کارت آبی آلمان نمایید.
  • حقوق دریافتی شما در قرارداد منعقد شده با شرکت ذکر شده در آلمان حداقل سالی 45000 یورو باشد.

نکته حائز اهمیت این است که اگر شما فارغ التحصیل رشته های علوم پایه و ریاضیات، رشته آی تی و گروه مهندسین، اقشار پزشک(بجز دندان پزشکان) باشید کفایت میکند که حقوق شما سالی 35000 یورو باشد. متذکر میشوم رشته های ذکر شده جز مشاغل خاص و مورد نیاز در کشور آلمان می باشد.

شرایط کار در آلمان

میانگین تعداد ساعات کار در آلمان 41 ساعت در هفته است، که نسبت به ساعات کار بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر می باشد. در آمد یک فرد مهندس در کشور آلمان حداقل از سالی 35000 یورو شروع شده و بسته به سابقه کاری و تخصص وی تا سالی 80.000 یورو نیز قابل پرداخت می باشد. این میزان در آمد برای گروه پزشکان و داروسازان به مراتب بسیار بالاتر است. مهاجرت کاری به آلمان پدیده ای خاص در اروپا محسوب شده و میتوان گفت تنها دریچه ی ویزای کاری معتبر و شدنی در اروپا این نوع ویزا میباشد.

مزایای ویزای کار آلمان

در صورت احراز شرایط اخذ بلوکارت آلمان مزایای بسیاری شامل حال شما می شود. Blue card آلمان که از سال 2012 به اجرا در آمده است در واقع یک اجازه ورود برای افراد متخصص است که به راحتی در اتحادیه اروپا بجز انگلستان، ایرلند و دانمارک زندگی و کار کنند. Blue card آلمان یک ویزای کاریست که قابلیت تمدید شدن دارد و همچنین امکان تغییر از اقامت موقت به اقامت دائم کشور آلمان را نیز میسر می نماید. این کارت به دارندگان خود اجازه زندگی و کار در کشور آلمان را میدهد. با داشتن کارت آبی آلمان فرزند و همسر شما اجازه مهاجرت به آلمان را دارند، آنها حق اقامت و کار در آلمان را نیز در مدتی که Blue card شخص اصلی دارای اعتبار است را دارا می باشند.

بواسطه داشتن Blue card آلمان تسهیلاتی برای کارفرمایان قرار داده میشود که دیگر قوانین، شرایط و اولویت بندی هایی که در مراتب استخدامی در نظر گرفته میشود حذف گردد و نیازی به این نیست که ابتدا شهروندان آلمانی برای استفاده در پست های خالی ادارات به کار گماشته شوند و میتوان بدون در نظر گرفتن اولویت، از متخصصان خارجی استفاده نمود. شما با داشتن Blue card آلمان و مدرک زبانB1 آلمانی بسیار زودتر از موعد مقرر حتی در کمتر از 3 سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور آلمان می شوید و پس از گذشت سه سال از اقامت دائم خود میتوانید در خواست پاسپورت آن کشور را دهید.

نکاتی در خصوص اخذ ویزای کار آلمان

یکی از نکات حایز اهمیت در مهاجرت کاری به آلمان  توجه به این مطلب است که، این کشور نیازمند ارایه سابقه کار طولانی از فرد نمیباشد و شما با تکمیل نمودن رزومه خود، میتوانید امیدوار به پیشنهاد شغلی مناسب از سوی کارفرمایان باشید. پروسه دریافت روادید در مهاجرت کاری به آلمان با گارانتی کامل در کمتر از یک سال امکان پذیر است. مطمینا یکی از دغدغه های فکری بسیاری از افراد پس از ویزا شدن یافتن شغل مناسب است. دوست عزیز در نظر داشته باشید که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای دریافت شغل در کشور آلمان تفاوت خاصی ندارد. مد نظر داشته باشید که حداقل مدرک لازم جهت اقدام برای ویزاهای کار، مدرک لیسانس میباشد و آنچه بسیار مهم است این است که فرد تخصص لازم را داشته باشد و کار خود را به خوبی بداند.

در ضمن ما در مورد کشوری چون آلمان سخن میگوییم که هیچگاه مستعمره انگلستان نبوده است، بنابراین دانستن زبان آلمانی به شما کمک می نماید و داشتن آیلتس یا تافل مهم نمی باشد. مگر آنکه در کمپانی ها و شرکت هایی به شما پیشنهاد کار دهند که با زبان انگلیسی مرتبط است و این مزیتی برای شما به حساب می آید.

در زیر به چند سایت برای جستجوی کار در آلمان اشاره خواهیم کرد.

  • www.monster.de و www.stepstone.de
  • www.jobware.de و www.academicjobseu.com
  • www.xing.edو www.ingenieurkarriere.de

مدارک لازم جهت مهاجرت به آلمان

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در آلمان شامل تکمیل نمودن فرم تقاضای کار، ارائه اصل شناسنامه و پاسپورت و کپی از صفحات آن، ارائه دو قطعه عکس، پرینت ساپورت مالی جهت ارائه به سفارت، ترجمه کلیه مدارک تحصیلی به آلمانی یا انگلیسی، گواهی عدم سوپیشینه، رزومه کامل شخص متقاضی، سوابق کاری شخص متقاضی و ترجمه آن، بیمه نامه و مدارک رزو کردن هتل یا مکان اسکان و داشتن بلیط هواپیما می باشد.

قابل ذکر است که هزینه زندگی در آلمان، برای یک نفر در ماه حدودا 700 تا 800 یورو متغییر است که شامل هزینه های خوراک، رفت و آمد، اجاره مسکن و پوشاک می شود. البته این هزینه ها بسته به نوع زندگی روزانه هر فردی در هر کشوری امر مسلم هست که متغیر میباشد. برای اخذ اطلاعات بیشتر در خصوص اخذ ویزای کاری آلمان با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید و شرایط خود را برای مهاجرت به این کشور توسط کادر مجرب و حاذق بررسی نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − چهار =