مهاجرت کاری ایسلند

ویزای کاری ایسلند

ویزای کاری ایسلند

ویزای کاری ایسلند در سال 2021 منوط به ارائه پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایی معتبر از ایسلند است. این ویزا همان ویزای اقامت کشور ایسلند می باشد که برای سه دسته از متقاضیان یعنی کارگران ماهر، ورزشکاران و کارگران در لیست مهارت های لازم ایسلند صادر می شود. در مقاله پیش رو، متقاضین علاوه بر آشنایی با شرایط دریافت این ویزا همچنین با کلیات بازار کار ایسلند هم آشنا می شوند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت متخصص در زمینه اخذ انواع ویزای خارجی آماده است تا در مورد ویزاهای ایسلند نیز به هموطنان مشاوره رایگان ارائه نماید.

ایسلند در یک نگاه

ایسلند سرزمین یخ و آتش مملو از زیبایی های طبیعی و مناظر بکر دقیقا در غربی ترین نقطه قاره اروپا بین دریای گرینلند و اقیانوس اطلس شمالی واقع شده است. از مشخصات این کشور میتوان به جمعیت پراکنده، آب وهوای معتدل، وجود یخرفت ها و زمین های لاوا آتش فشانی، چشمه های آب گرم و غیره اشاره نمود. ریکیاویک (Reykjavik) شهر اصلی و پایتخت کشور ایسلند دارای یک اقتصاد بازاری با بخش های متنوع مالی، بیوتکنولوژی و تولیدی است. اما اکنون ویژگی های ایسلند را یکبار دیگر به صورت زیر مرور می کنیم:

ویژگی های ایسلند

اگرچه ایسلند کشوری است که در نگاه اول نسبتا ایزوله و دور افتاده از اروپا به نظر می رسد، ولی به یاد داشته باشیم که صنعت اکوتوریسم این کشور همه ساله هزاران گردشگر را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند. علاوه بر این ایسلند سرزمینی با یک اقتصاد سرشار از منابع طبیعی اما مواجه با کمبود نیروی متخصص است. در واقع رشد اقتصادی 1.63% ایسلند ایجاب می کند که دولت ایسلند برای پیشرفت اقتصادی هر چه بیشتر این کشور، کمبود نیروی خود را با استخدام نیروی کار خارجی جبران کند.

نگاهی بر بازار کار ایسلند

با اینکه ایسلند حداقل جای زیاد خوبی برای شروع کار فارغ التحصیلان دانشگاهی نیست اما وجود صنعتت توریسم پیشرو و نیز دامنه وسیع کمبود نیرو ایسلند را به سرزمین فرصت های بکر برای کارگران بین المللی تبدیل می کند. اصلا آیا می دانستید که همین کشور ایسلند دارای یک بازار کار بسیار پر رونق و مطلوبی در اروپا با نرخ بیکاری بسیار پایین (4.1% در ژانویه 2021) می باشد. ایسلندی ها 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته کار می کنند. مطابق آمار روز از این کشور، میانگین حقوق کارگر ساده در ایسلند ماهیانه حدود 369086ISK (کرون) معادل 1763€ (یورو) می باشد. در نمودار زیر می توانید با نرخ بیکاری در کشورهای اسکاندیناوی و رتبه ایسلند در سال 2021 آشنا شوید:

درصد نرخ بیکاری در کشورهای اسکاندیناوی

همان طور که در این نمودار هم معلوم است، از نظر نرخ بیکاری بهترین وضعیت از آن کشورهای نروژ، دانمارک و ایسلند می باشد. از مهمترین بخش های صنایع کشور ایسلند می توان به صنایع انرژی زمین گرمایی، هیدروپاور، محصولات دارویی و پزشکی، توریسم و گردشگری، فرآوری محصولات دریایی و ذوب آلومینیوم اشاره کرد. اما مشاغل مورد نیاز کشور ایسلند مخصوصا برای قشر تحصیلکرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی عبارتند از:

 • ساخت و ساز
 • مراقبت های بهداشتی
 • فناوری اطلاعات (IT)
 • توریسم

نحوه کاریابی درست در ایسلند

کاریابی یا Job Finding در کشور ایسلند مرحله بسیار مهم و حساسی برای اولا عقد قرارداد کار و ثانیا درخواست ویزای کاری ایسلند محسوب می شود. اداره کار ایسلند به متقاضیان کار در این کشور توصیه می کند که حتما درخواست های کار به شرکت های کارفرمای مورد نظر ارسال گردد. چرا که در ایسلند پست های شغلی به ندرت آگهی می شود. اکثر شرکت های ایسلندی درخواست های شغلی را از طریق ایمیل قبول می کنند. پس توصیه می شود که به همراه رزومه (CV) و کاور لتر خود یک پیام کوتاهی هم بگذارید. معمولا کارفرماهای ایسلندی علاقه مند خواندن رزومه های کوتاه یک صفحه ای هستند. اما توجه داشته باشید که مصاحبه (تلفنی یا حضوری) نیز بخشی از فرآیند کاریابی در ایسلند است. پس برای مصاحبه هم باید آماده باشید.

معمولا مصاحبه های کاری در ایسلند به صورت تلفنی و یا از طریق ملاقات غیر رسمی مثلا در رستوران ها یا کافه ها انجام می شود. در این رابطه و جهت سرعت بخشی به فرآیند کاریابی خود در ایسلند می توانید از شیوه های کاریابی بهینه مثل پلاتفورم های اجتماعی همانند وب سایت های کار یا پورتال های شرکت های کاریابی در کشور ایسلند نیز بهره گیرید. از بهترین وب سایت های کاریابی در ایسلند 2020 نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • GoAbroad.com
 • Go Overseas
 • Seeds
 • Workaway.info
 • Erasmus Intern
 • GoAbroad.com
 • LinkedIn

شرایط ویزای کاری در ایسلند 2021

مطابق قانون کشور ایسلند، شهروندان ایرانی جهت کار در ایسلند با مدت اقامت بیش از 3 ماه نیازمند اخذ ویزای اقامت معتبری هستند. کارفرمای ایسلندی طرف قرارداد نیز از طرف متقاضی ایرانی مسئول درخواست اقامت مذکور می باشد. همزمان با این کار نیز متقاضی بایستی پیگیر صدور ویزای ورود (ویزای بلند مدت) خود از سفارتخانه ایسلند باشد. پس قبل از درخواست ویزا، متقاضی باید قرارداد کاری خود با کارفرمای ایسلندی را امضاء کند. اما شرایط درخواست ویزای کاری ایسلند جدا از داشتن قرارداد کاری عبارتند از:

 • اولا پست شغلی مذکور جزء مشاغل مورد نیاز ایسلند باشد.
 • ثانیا کار مورد نظر جزء پروژه کوتاه مدت ایسلند نباشد.

اما فرآیند درخواست این ویزا از طریق سفارت ایسلند بدین شرح است که ابتدا کارفرمای ایسلندی از طرف متقاضی درخواست ویزای اقامت می کند. در صورت موافقت اداره کار ایسلند، تاییدیه ای به صورت ایمیل به متقاضی ارسال می شود و متقاضی می تواند با جمع آوری مدارک لازم خود به سفارت کشور ایسلند مراجعه و درخواست خود را به سفارت تحویل دهد. پس از ارائه درخواست است که متقاضی بایستی در انتظار دریافت پاسخ باقی بماند.

شرایط ویزای کاری در ایسلند

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری ایسلند

اما برای درخواست ویزای کاری ایسلند، متقاضیان لازم است که حتما به فکر تهیه مدارک ضروری باشند. اهمیت این مرحله به دو جهت می باشد. اولا متقاضیان برای اثبات صلاحیت خود برای سفارت ایسلند به ارائه این مدارک نیاز دارند و ثاتیا بدان خاطر که تهیه مدارک ناقص یا نادرست می تواند منجر به ریجکت درخواست گردد. به همین دلیل توصیه می شود که افراد برای گردآوری مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری ایسلند حتما از مشاوره های تخصصی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند شوند. اما مدارک ضروری ویزای کاری ایسلند عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیل و امضاء شده
 • یک قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • کپی پاسپورت بین المللی
 • قرارداد کاری معتبر
 • بیمه پزشکی
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • مدرک سکونتی در ایسلند
 • رسید پرداخت هزینه ویزای کاری ایسلند

سوالاتی درباب ویزای کاری ایسلند

به دلیل اهمین ویزای کار برای متقاضیان، حتما سوالاتی نیز در اینباره به شرح زیر وجود دارد:

 • اصلی ترین مشاغل مورد نیاز ایسلند 2021 چیست؟ مشاغل مربوط به ساخت و ساز، گردشگری، IT و مشاغل بخش درمانی می باشد.
 • نحوه درست کاریابی در ایسلند چگونه است؟ اداره کار ایسلند به متقاضیان کار در این کشور توصیه می کند که حتما درخواست های کار به شرکت های کارفرمای مورد نظر ارسال گردد. چراکه در ایسلند پست های شغلی به ندرت آگهی می شود. اکثر شرکت های ایسلندی درخواست های شغلی را از طریق ایمیل قبول می کنند. پس توصیه می شود که به همراه رزومه (CV) و کاور لتر خود یک پیام کوتاهی هم بگذارید.
 • هزینه درخواست ویزای کاری ایسلند چقدر می باشد؟ هزینه این ویزا حدودا 15000ISK معادل 98€ (یورو) می باشد.
 • میزان تمکن مالی جهت اخذ ویزای کار در ایسلند چقدر است؟ ISK 189875 (کرون ایسلند) معادل معادل 1250€ (یورو) در ماه شرط تمکنی لازم می باشد.
 • شرایط گواهی عدم سوء سابقه در فرآیند اخذ ویزای کار ایسلند 2020 چیست؟ گواهی مذکور می بایستی از طریق پلیس ایران و برای 5 سال اخیر قبل از درخواست ویزا اخذ شود.
5/5 - (23 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :