مهاجرت کاری آذربایجان

ویزای کار آذربایجان

ویزای کار آذربایجان

امروزه افراد خارجی در زمینه های مختلف شغلی با دریافت ویزای کار آذربایجان اقدام به مهاجرت به این کشور می نمایند تا بتوانند آینده شغلی خود را تضمین کنند. کشور جمهوری آذربایجان در سال های گذشته با بحران اقتصادی رو به رو بود اما به سهولت توانست بر این بحران ها غلبه کرده و در مسیر توسعه اقتصادی قرار گیرد. به همین جهت انواع موقعیت شغلی در آذربایجان وجود دارند که دچار کمبود نیروی انسانی هستند. در حال حاضر شاهد پیشرفت های گسترده و بسیار خوبی در زمینه های کشاورزی، صنایع غیر نفتی و تبدیلی در کشور آذربایجان هستیم و همین امر موجب جذب بسیاری از افراد متقاضی کار به سمت آذربایجان شده است. یکی از موسسات برتر مهاجرتی به نام موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مقاله ای را در این رابطه نوشته است که در بر دارنده اطلاعات خوبی برای مهاجران گرامی می باشد.

ویزای کار آذربایجان و مدارک لازم

افراد متقاضی مهاجرت به آذربایجان، ابتدا ملزم به اخذ ویزای کار در کشور آذربایجان هستند تا بتوانند در شغل مورد نظر خود در این کشور مشغول به کار شوند. پس از این که شخص متقاضی اطلاعات کافی و لازم در مورد بازار کار در آذربایجان بدست آورد و شغل مورد نظر خود را یافت، بایستی اقدامات لازم جهت دریافت ویزا را انجام دهد. در این راستا اسناد و مدارکی مورد نیاز است که می بایست تهیه و تسلیم سفارت شود. طبق آخرین اطلاعاتی که از وزارت امور خارجه کشور آذربایجان به دست آمده است، شرح مدارک مورد نیاز در راستای اخذ ویزای کار آذربایجان به صورت زیر می باشد:

 • ارائه فرم درخواست ویزا به صورت تکمیل شده و امضا شده
 • ارائه مدارک شناسایی و هویتی شخص متقاضی
 • ارائه اصل گذرنامه که دارای اعتبار باشد.
 • دعوت نامه شغلی یا قرارداد کاری که بین کارفرمای آذربایجانی و شخص متقاضی منعقد گردیده است.
 • ارائه مدارکی که محل سکونت و اقامت متقاضی را در کشور آذربایجان مشخص نماید.
 • ارائه سند یا گواهی سلامت پزشکی (جسمی و روحی)
 • ارائه رسید پرداخت هزینه های مربوط به ویزای کاری آذربایجان

مشاغل مورد نیاز در کشور آذربایجان

برای مهاجرت به آذربایجان از طریق کار و اقامت کاری در این کشور، ابتدا بایستی با مشاغلی که در کشور آذربایجان با نیاز به نیروی انسانی مواجه هستند، آشنایی یافته و بر اساس آن، شغل مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در این بخش از مقاله اسامی مشاغلی آمده است که کشور آذربایجان در زمینه آنها با کمبود نیروی انسانی رو به رو است. افرادی که قصد فعالیت شغلی در این دسته از مشاغل را دارند، با شرایط بهتری می توانند به خاک کشور آذربایجان ورود پیدا کنند. چراکه دولت آذربایجان شرایط مساعد و ایده آلی را برای متقاضیان این دسته از مشاغل در نظر گرفته است.

این مشاغل عبارتند از متخصصین حقوقی، تراشکار، نماینده بیمه، روزنامه نگار، معلم موسیقی، کارگزار بیمه، طراح داخلی، نویسنده، مکانیک خودرو، متالوژی یا تکنسین مواد، چشم پزشک، عینک ساز، جراح اطفال، آسیب شناس، مهندس نفت، عکاس، فیزیوتراپیست، دندانپزشک، مدیر تولید، روانپزشک، تکنسین ارتباطات رادیویی، نمایندگی املاک و مستغلات، لوله کش سقف، کاشی کار سقف، مهندس نرم افزار، مهندس سازه، سونوگرافیست، تکنسین صدا، مدیران متخصص، پزشکان متخصص و… برای اشتغال در هر یک از مشاغل بایستی ویزای کار آذربایجان صادر و توسط متقاضی دریافت گردد.

شرایط رد درخواست ویزای کار آذربایجان

دولت آذربایجان در مواردی که در این بخش از مقاله به آن اشاره شده است، برای افراد متقاضی خارجی ویزای کار آذربایجان صادر نمی نماید. این شرایط به شرح زیر هستند:

 • چنانچه مجوز کار فرد متقاضی به هر دلیلی مفقود شده باشد، اجازه کار او لغو می گردد.
 • چنانچه شخص متقاضی اسناد و مدارکی را به سفارت و اداره کار ارائه داده باشد که با واقعیت در تناقص بوده و اشتباه است. در این صورت او مجاز به کار در آذربایجان نیست.
 • چنانچه مدارک ارائه شده به سفارت آذربایجان دارای ناقصی باشد، اجازه کار وی مردود اعلام میگردد.
 • چنانچه شخص متقاضی تحت دلایل خاصی، ممنوعیت ورود داشته باشد، مجوز کار به وی تعلق نمیگیرد.

شرایط رد درخواست ویزای کار آذربایجان  

اشخاص غیر مشمول ویزای کاری آذربایجان

در مبحث ویزای کار آذربایجان لازم به ذکر است دولت آذربایجان مقررات و قوانینی را در حوزه کار در جمهوری آذربایجان وضع نموده است که افراد تحت شرایط زیر مجاز به کار در آذربایجان و اقامت آذربایجان از طریق کار نیستند. شرایط مذکور به صورت زیر می باشد:

 • افرادی که اقامت دائم کشوری که در آن مشغول به کار هستند را دارند.
 • پناهجویانی که موفق به اخذ پناهندگی در آذربایجان می شوند.
 • خارجیانی که در زمینه بیزینس فعالیت دارند و موفق به ثبت شرکت در آذربایجان شده اند.
 • پرسنل نمایندگان کنسولی در آذربایجان
 • نمایندگان سازمان های بین المللی در آذربایجان
 • افراد خارجی که از طریق مسافرت کاری وارد خاک کشور آذربایجان شده اند.
 • افراد خارجی که تحت عنوان توریست و گردشگر وارد آذربایجان شده اند.
 • هنرمندان و بازیگران
 • معلمان، اساتید دانشگاه ها و… که به واسطه دعوت به سمینار و همایش ها عازم آذربایجان شده اند.
 • افرادی که از در رسانه های معتبر و دولتی فعالیت دارند.

شرایط اخذ ویزای کار جمهوری آذربایجان

برای گرفتن ویزای کار آذربایجان شرایط خاصی وجود دارد و شرح آنها بدین صورت است که شخص متقاضی بایستی حداقل 18 سال داشته باشد. برای شغل مورد نظر هیچ متقاضی آذربایجانی نباید وجود داشته باشد. تکمیل فرم استخدام اتباع خارجی توسط شرکت ها الزامی است که شامل اطلاعاتی مانند آدرس محل کار، شخصیت حقوقی و همچنین مجوز تایید صلاحیت حرفه ای شرکت می‌باشد. دریافت مجوز از اداره مهاجرت جهت بکارگیری نیروی متخصص خارجی از سوی کارفرما از الزامات دریافت ویزای کار است. ارائه یک نسخه کپی از حق اقامت در آذربایجان ضروری است. ارائه گواهی سلامت پزشکی که شامل تست منفی HIV و هپاتیت B و C می‌گردد نیز ضرورت دارد.

به منظور پرداخت مالیات ماهانه، بایستی ID مربوطه از سازمان مالیات اخذ گردد. داشتن حداقل 6 ماه اعتبار برای پاسپورت لازم است. صرفا دو مرکز پزشکی در باکو وجود دارند که گواهی پزشکی شخص متقاضی را صادر می نمایند. اگر متقاضی مدارک تحصیلی خود را از سایر کشورها اخذ کرده باشد، بایستی به تایید دولت آذربایجان برساند. در صورت جعلی بودن و عدم تطابق، متقاضی از آذربایجان اخراج می‌شود. ارائه گواهی پنج سال سابقه کار در 5 سال گذشته در شغل مورد نظر، لازمه دریافت ویزای کار الزامی است.

شرایط کار در جمهوری آذربایجان

همان طور که می دانید مهمترین موضوع در مهاجرت کاری افراد خارجی به آذربایجان، داشتن تخصص و مهارت کافی در زمینه شغلی مورد نظر است. برای مثال شخصی که مدرک تحصیلی و تخصص در حرفه دلخواه خود را داشته باشد، به آسانی می تواند در بهترین جایگاه شغلی در آذربایجان قرار گیرد. برخی رشته ها در دانشگاه های ایرانی به صورت فنی و حرفه ای تدریس می شوند و در نهایت هم مدرک فنی و حرفه ای برای آنها صادر می شود. از این رو، کار در آذربایجان با مدرک فنی و حرفه ای به آسانی امکان پذیر است. اطلاعات دقیق تر را به صورت تلفنی یا حضوری از مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پیگیر شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *