صفحه اصلی » آلمان » ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان

ویزای کار آلمان
نوشته شده توسط newadmin | آلمان | دیدگاه ۴۰

ویزای کار آلمان را به صورت تخصصی و جامع در این مقاله بررسی خواهیم کرد و به جرات میتوان گفت این مقاله یکی از کاملترین مقالات در مورد کار و کاریابی در آلمان میباشد و از موثق ترین منابع مانند سایت اداره مهاجرت المان و سفارت المان و آنابین و سایتهای معتبر کاریابی استخراج شده است. بیشترین ویزای کاری اروپا و شنگن از کشور آلمان صادر شده است.

آلمان با هشتاد و دو میلیون نفر جمعیت صنعتی ترین کشور دنیا و یکی از قدرتمندترین کشور های حوزه شنگن می باشد که بسیاری از افراد را برای اخذ ویزای کار آلمان مشتاق نموده است. این کشور دارای رشد جمعیت بالا و نرخ بیکاری پایین است و بازار کار فوق العاده ایی دارد تا جایی که با ارائه ویزای جستجوی کار تمایل خود را برای جذب نیروی کار متخصص خارجی نشان داده است. این کشور دو مدل ویزای کار صادر می کند.

آنالیز ویزاهای کاری آلمان

(مدل اول) بلوکارت یا ویزای کار همراه با قرارداد کاری

اگر شخصی مایل به مهاجرت کاری به کشوری دیگر است می بایست اجازه کار در این کشور را کسب نماید. در صورتیکه فرد متقاضی بتواند از کارفرمایی در کشوری مثل آلمان پیشنهاد شغلی دریافت نماید در این صورت طی مراحلی مانند آگهی کردن آن پوزیشن شغلی در کشور آلمان از طرف کارفرما و … می تواند اجازه اقامت کاری و اخذ ویزای کار آلمان را داشته باشد.

در این نوع از ویزاهای کاری استخدام شدن از راه دور و اثبات توانایی به کارفرما امریست سخت و دشوار. چرا که معمولا کارفرماهای آلمانی تمایل دارند با توانایی فنی و اجرایی فرد آشنا شده و همچنین کارفرما در قراردادی که منعقد می کند متعهد می شود که میزان مشخصی حقوق و بیمه پرداخت نماید در صورتی که هنوز فرد متقاضی را استخدام نکرده است.

همانطور که آگاهید درصد موفقیت این مدل دریافت ویزای کار از طریق پیشنهاد شغلی بسیار پایین است و همچنین خود متقاضیان هم تمایل دارند شانس خود در مورد کاریابی را در خود کشور جستجو کنند.

(مدل دوم) ویزای جستجوی کار یا job seeker

در مورد کشور آلمان خوشبختانه نوع دیگری از ویزای کار کشور آلمان ارائه می شود که متقاضی دیگر نیاز به دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرما ندارد. این نوع ویزای کار به ویزای جستجوی کار آلمان یا اصطلاحا Job Seeker معروف است یک مجوز اقامت طولانی مدت است که به دارنده این ویزا شش ماه فرصت داده می شود تا در کشور آلمان به جستجوی کار بپردازد.

چرا ویزای جستجوی کار آلمان؟

حتما شنیده اید که بسیاری از افراد جدا از اینکه در چه زمینه ای مشغول به کارند و از چه سابقه کاری برخوردارند، برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام می کنند.

بزرگترین امتیازی که این ویزا برای متقاضیان به همراه دارد این است که افراد برای دریافت آن نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرما ندارند. تنها با داشتن مدارک مورد نیاز ویزای کار آلمان که در ادامه توضیح داده خواهد شد، می توانند برای دریافت این ویزا با دریافت وقت قبلی به سفارت آلمان مراجعه کرده و در صورت کامل بودن مدارک ویزای کاری آلمان را دریافت نمایند. حتی در چند وقت اخیر به دلیل طولانی بودن وقت سفارت در نوع ویزای تحصیلی و ملزم بودن متقاضی تحصیل در آلمان به ارائه مدرک زبان آلمانی بیشتر متقاضیان آلمان به سمت ویزای جستجوی کار آلمان رفته و به راحتی وارد خاک آلمان میشوند.

مقایسه با دیگر ویزاهای کاری دنیا

خوشبختانه شروط صدور این نوع ویزا شروط سخت و پیچیده ای نیست و آن سختی های ویزای کاری استرالیا و کانادا را ندارد. یعنی نیازمند پارامترهای خاص و آنچنانی نیست که دست یافتن به آنها کاریست سخت و زمانبر. مانند شرط مدرک زبانی که کشورهای استرالیا و کانادا برای متقاضیان در نظر گرفته است و اگر فردی در سطح آیلتس هفت به صورت ایچ اسکیل نباشند شانسی برای دریافت ویزای کار استرالیا و کانادا نخواهند بود و مشخصا کشور آلمان نیازمند مدرک زبان نمی باشد و در سایت سفارت اعلام کرده است در صورت امکان ارائه شود.

البته ذکر این نکته ضروریست که افرادی که توانایی مکالمه انگلیسی و یا آلمانی دارند شانس بیشتری جهت دریافت روادید این ویزا دارند.

کاریابی در آلمان

پس از دریافت این ویزا قدم بعدی در کشور آلمان کاریابی در آلمان می باشد که فردی موفق خواهد بود که توانایی مکالمه را داشته باشد. توصیه می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیدا کردن کار یا کاریابی در آلمان به مقاله فوق مراجعه کنید. پس توصیه می شود سطح زبان خود را به سطح لازم برسانید تا شانس کاریابی هم داشته باشید.

اخذ ویزای کار آلمان

این ویزا یک ویزای شش ماهه است که این امکان را می دهد که در طول این زمان به جستجوی کار بپردازند و شانس خود را برای عقد قرارداد کاری با کارفرمایی در این کشور امتحان نمایند. همچنین یادآوری می نماییم که خوشبختانه ایرانی ها نیز می توانند برای این نوع ویزا اقدام نمایند. ممنوعیتی برای عدم اقدام آنها مانند ویزای کاری انگلستان وجود ندارد.

متقاضیان ویزای کار آلمان

چه کسانی می توانند برای ویزای کار آلمان اقدام نمایند؟

کشور آلمان برای متقاضیان ویزای جستجوی کار شرایط خاصی را در نظر گرفته است. یکی از اصلی ترین شروط داشتن مدرک آکادمیک مرتبط با زمینه شغلی افراد است. به زبان ساده تر متقاضی می بایست حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی و یا کارشناسی ارشد مرتبط با شغلی که در آن مهارت و تجربه کاری دارد ارائه دهد.

استثنا

البته یک استثنا وجود دارد و آن هم اینکه تنها رشته ای که سفارت فوق دیپلم آن رشته را جهت صدور ویزا قبول می کند رشته مکانیک می باشد.

دومین شرط اصلی داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی شخص درخواست دهنده می باشد که البته این سابقه کار باید پس از اتمام تحصیل باشد.

البته ذکر این نکته اساسی لازم است که حتما نباید فرد در این مورد سابقه با بیمه نشان دهد. گرچه داشتن سابقه با بیمه مفیدتر خواهد بود و شانس را افزایش میدهد. به عنوان مثال اگر فردی یک سال قبل از درخواست ویزا فارغ التحصیل شده باشد به احتمال زیاد با درخواست ایشان موافقت نخواهد شد، چرا که نهایتا یک سال سابقه کار مرتبط می تواند ارائه دهد. بنابراین کشور آلمان فردی را به عنوان نیروی کار ماهر در نظر می گیرد که حداقل بین دو تا سه سال سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی اش پس از اتمام دوره تحصیلی ارائه دهد.

شرط سوم برخورداری از شرایط سنی مطلوب است.

طبق شرایط ذکر شده از طرف کشور آلمان بهتر است متقاضیانی برای ویزای جستجوی کار اقدام نمایند که در رده سنی زیر چهل سال قرار دارند. در واقع شانس ویزا شدن افراد بالای چهل سال بسیار اندک است مگر در موارد خاص که البته اتفاق هم افتاده است. مانند رشته های خاص تحصیلی که آلمان برای آن رشته ها نیازمند نیروی کاری می باشد.

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای کار آلمان

مدراکی که در زیر قید شده به صورت کلی می باشد و نیازمند توضیحات است.

  • پاسپورت معتبر با اعتبار بیشتر از شش ماه
  • سه قطعه عکس پاسپورتی
  • ترجمه انگلیسی و یا آلمانی مدارک تحصیلی مانند مدرک کارشناسی و یا ارشد.
  • نامه تمکن مالی (برای اثبات این مطلب که شخص در مدت زمانی که در کشور آلمان در جستجوی کار است، توانایی پرداخت هزینه های خویش را دارد)
  • ارائه اجاره نامه مسکن و یا وچر هتلی که شخص متقاضی قرار است در آلمان در آنجا بماند.(همراه با کانفرمیشن آی دی)
  • مدرک زبان آلمانی (برای بالاتر بردن شانس ویزا)
  • سوابق کاری (حتی نامه کاری)
  • انگیزه نامه (موتیویشن لتر)

چه رشته هایی شانس بیشتری دارند؟

برای کاریابی در آلمان رشته های فنی و مهندسی و صنعتی و همچنین در چند سال اخیر با کمبود نیرو در علوم پایه و حتی رشته های پزشکی و پیرا پزشکی و…. قطعا شانس بیشتری دارند جهت صدور روادید و همچنین شانس بیشتری دارند جهت پیدا کردن کار در آلمان.

برای مثال رشته های:

مکانیک، الکترونیک، آی تی، برق، مخابرات، عمران، مهندسی صنایع و زیر شاخه های این رشته ها و همچنین رشته های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی و ….. شانس بیشتری دارند جهت صدور روادید و همچنین کاریابی.

البته ذکر این نکته لازم است که به جز این رشته ها که قید شد هستند رشته های دیگری که این کشور ویزای کار آلمان برای آنها صادر می کند و در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان نیز میباشند که توصیه میشود جهت آگاهی از آنها به لینک مربوطه که در خط قبلی اشاره شد رجوع کنید.

چه شهرهایی بازار کار بهتری دارند؟

تجربه ثابت کرده نکته ای که از دید بسیاری از درخواست دهندگان ویزای کار کشور آلمان پنهان می ماند این است که میزان احتمال کاریابی برای شغل های مختلف در شهرهای آلمان متفاوت است.

شهرهایی مانند کلن و مونیخ و دوسلدورف و لایپزیک و هامبورگ و همچنین شهرهای دیگری که صنعتی هستند شانس بیشتری جهت کاریابی وجود دارد. بنابراین توصیه ما اینست که افراد قبل از ورود به آلمان در مورد این موضوع نیز تحقیقات کنند و از افراد متخصص در زمینه مهاجرت کاری مشورت و راهنمایی بگیرند. با توجه به پوزیشن شغلی شان بهتر است پس از ورود در چه شهرهایی به جستجوی کار بپردازند.

در این زمینه و با توجه به ارائه خدمات حتی کاریابی درآلمان و پیدا کردن کار با مجموعه سفیران سروش سعادت ارتباط گرفته و از بهترین خدمات در این زمینه بهره مند شوید.

پیشنهادات برای قبل از ورود به آلمان

خوشبختانه بازار کار در آلمان به قدری برای مهاجرین مناسب است که اکثر افراد می توانند در همان دوره زمانی شش ماهه قرارداد کاری خود را با یک کارفرما در این کشور ببندند.

ولی تجربه ثابت کرده بهتر است فردی که به تازگی وارد کشور جدیدی می شود و سختی های مهاجرت را تجربه خواهد کرد، از قبل از ورود شرایط را برای خود آسان تر نماید. پیشنهاد ما برای متقاضیان ویزای کار کشور آلمان این است که قبل از ورود به آلمان رزومه کاری خود را در سایتهای کاریابی این کشور وارد نمایند تا بتوانند از چند کارفرما در این کشور قبل از ورود وقت مصاحبه کاری دریافت نمایند.

بنابراین با دست پر وارد می شوند و احتمال اینکه یکی از همین مصاحبه ها به قرارداد کاری تبدیل شود بسیار بالا خواهد بود.

البته مجموعه ما در طول پروسه از زمان استارت تا وقت سفارت شما که در آخرین جدول زمان بندی ارائه شده از سوی سفارت یک سال پیش بینی شده است به شما اطلاعات لازم را ارائه می کند و همچنین اقدامات لازم جهت موفقیت و اخذ ویزا و پس از آن پیدا کردن کار را ارائه می نماید. مانند اینکه به همه رشته ها گفته میوشد در ایران چه مدارک و دورهایی را سپری کنند تا همه چیز جای خود انجام شود.

هزینه زندگی در آلمان

در مورد هزینه زندگی در آلمان نیز سوالات و ابهاماتی وجود دارد که برای کسب اطلاعات تکمیلی حتما به لینک اشاره شده رجوع کنید و هزینه زندگی در آلمان رو در شهرهای مختلف این کشور آگاه شوید.

بعد از یافتن کار در آلمان چه خواهد شد؟

زمانی که شخص با ویزای کار آلمان وارد می شود تنها از یک اقامت شش ماهه برخوردار است. چنانچه در این شش ماه قرارداد کاری ببندد، پس از عقد قرارداد می تواند درخواست اجازه اقامت کاری دهد.

معمولا در ایتدا یک اقامت یک ساله به ایشان داده خواهد شد و پس از تمدید آن به مدت سه سال یا همان 36 ماه اقامت دائم خود و خانواده خود را دریافت می کند و همچنین البته اگر میزان حقوق نا خالص فرد چیزی حدود 50 هزار یورو در سال باشد فرد می تواند یلوکارت دریافت کند و به جای 36 ماه ظرف 21 ماه دریافت اقامت دائم خواهد کرد.

لازم است یادآوری نماییم که:

افراد پس از شش سال اقامت قانونی در کشور آلمان می توانند برای دریافت تابعیت این کشور اقدام نمایند. نکته دیگر اینکه از آنجایی که ویزای جستجوی کار اجازه بردن همراه همزمان ندارد اما فرد میتواند پس از ورود خانواده خود را الحاق کند. در این زمینه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت خدماتی را ارائه می کند تا فرد برای بردن خانواده خود در سریعترین زمان ممکن موفق شود و با آرامش بیشتری به ادامه پروسه مهاجرت خود و خانواده بپردازد.

افراد می توانند پس از عقد قرارداد کاری با کارفرمای آلمانی درخواست الحاق اعضای خانواده شان را بدهند. بنابراین همسر و یا فرزندان شخص دارنده ویزای کار آلمان تنها پس از یافتن کار شخص به او می توانند ملحق شوند و وارد کشور آلمان شوند. موسسه سفیران سروش سعادت در چند سال اخیر مدعیست بیشترین میزان دریافت ویزای کاری آلمان را داشته است.

شما می توانید برای آگاهی در این زمینه به قسمت ویترین ویزاهای مجموعه رجوع کرده و یا عضو شبکه های اجتماعی مانند کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام موسسه که در این سایت قرار دارد شوید و با آخرین تغییرات مهاجرتی همراه باشید.

ویزای کار آلمان
4.9 (97.89%) 38 votes
دیدگاه ها