صفحه اصلی » ویترین » ویزای کار آلمان
سفیران سروش سعادت

ویزای کار آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان
نوشته شده توسط mrnorozi | ویترین | دیدگاه ۲

درباره ی آلمان
آلمان نه تنها کشوری فوق العاده زیباست بلکه یکی از قدرتمندترین کشور های حوزه ی شنگن می باشد. این کشور دارای رشد جمعیت بالا و نرخ بیکاری پایین است و بازار کار فوق العاده ایی دارد تا جایی که با ارائه ی ویزای جستجوی کار تمایل خود را برای جذب نیروی کار متخصص خارجی نشان داده است.
انواع ویزای کار آلمان
به طور کلی اگر شخصی مایل به مهاجرت کاری به کشوری دیگر است می بایست اجازه ی کار در این کشور را کسب نماید. در صورتی که فرد متقاضی بتواند از کارفرمایی در کشوری مثل آلمان پیشنهاد شغلی دریافت نماید، در صورت طی مراحلی مانند آگهی کردن آن پوزیشن شغلی در کشور آلمان از طرف کارفرما و …، می تواند اجازه ی اقامت کاری این کشور را اخذ کند.
اما همانطور که آگاهید درصد موفقیت دریافت ویزای کار از طریق پیشنهاد شغلی بسیار پایین است و در مورد کشور آلمان خوشبختانه نوع دیگری از ویزای کار ارائه می شود که متقاضی دیگر نیاز به دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرما نخواهد داشت. این نوع ویزای کار به ویزای جستجوی کار یا اصطلاحا Job Seeker معروف است یک مجوز اقامت طولانی مدت است که به دارنده ی این ویزا شش ماه فرصت داده می شود تا در کشور آلمان به جستجوی کار بپردازد.
چرا ویزای جستجوی کار آلمان
حتما شنیده اید که بسیاری از افراد جدا از اینکه در چه زمینه ای مشغول به کارند و از چه سابقه کاری برخوردارند، برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام می کنند. بزرگترین امتیازی که این ویزا برای متقاضیان به همراه دارد این است که افراد برای دریافت آن نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرما ندارند و تنها با داشتن مدارک مورد نیاز، که در ادامه توضیح داده خواهد شد، می توانند برای دریافت این ویزا به سفارت آلمان مراجعه کرده و درخواست وقت برای مصاحبه ی ویزای جستجوی کار نمایند. این ویزا یک ویزای شش ماهه است که به افراد این امکان را می دهد که در طول این مدت زمان در آلمان به جستجوی کار بپردازند و شانس خود را برای عقد قرارداد کاری با کارفرمایی در این کشور امتحان نمایند. همچنین یادآوری می نماییم که خوشبختانه ایرانی ها نیز می توانند برای این نوع ویزا اقدام نمایند و ممنوعیتی برای آنها مانند ویزای جستجوی کار انگلیس وجود ندارد.
چه کسانی می توانند برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام نمایند؟
کشور آلمان برای متقاضیان ویزای جستجوی کار شرایط خاصی را در نظر گرفته است. یکی از اصلی ترین شروط داشتن مدرک آکادمیک مرتبط با زمینه ی شغلی افراد است. به زبان ساده تر متقاضی می بایست حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی و یا کارشناسی ارشد مرتبط با شغلی که در آن مهارت و تجربه ی کاری دارد ارائه دهد. دومین شرط اصلی داشتن حداقل سه سال سابقه ی کاری مرتبط با رشته ی تحصیلی شخص درخواست دهنده می باشد که البته این سابقه ی کار باید پس از اتمام دوره ی تحصیلی ارائه شود. به عنوان مثال اگر فردی یک سال قبل از درخواست ویزا فارغ التحصیل شده باشد به احتمال زیاد با درخواست ایشان موافقت نخواهد شد، چرا که نهایتا یک سال سابقه ی کار مرتبط می تواند ارائه دهد. بنابراین کشور آلمان فردی را به عنوان نیروی کار ماهر در نظر می گیرد که حداقل بین سه تا پنج سال سابقه ی کار مرتبط با رشته ی تحصیلی اش پس از اتمام دوره ی تحصیلی ارائه دهد. شرط سوم برخورداری از شرایط سنی مطلوب است. طبق شرایط ذکر شده از طرف کشور آلمان بهتر است متقاضیانی برای ویزای جستجوی کار اقدام نمایند که در رده ی سنی زیر چهل سال قرار دارند. در واقع شانس ویزا شدن افراد بالای چهل سال بسیار اندک است مگر در موارد خاص.
مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای جستجوی کار آلمان
پاسپورت معتبر با اعتبار بیشتر از شش ماه
سه قطعه عکس پاسپورتی
ترجمه ی انگلیسی و یا آلمانی مدارک تحصیلی مانند مدرک کارشناسی و یا ارشد
نامه ی تمکن مالی( برای اثبات این مطلب که شخص در مدت زمانی که در کشور آلمان در جستجوی کار است، توانایی پرداخت هزینه های خویش را دارد.)
ارائه ی اجاره نامه ی مسکن و یا وچر هتلی که شخص متقاضی قرار است در آلمان در آنجا بماند.
مدرک زبان آلمانی (برای بالاتر بردن شانس ویزا)
چه شهرهایی بازار کار بهتری دارند؟
تجربه ثابت کرده نکته ای که از دید بسیاری از درخواست دهندگان ویزای جستجوی کار پنهان می ماند این است که میزان احتمال کاریابی برای شغل های مختلف در شهرهای آلمان متفاوت است. بنابراین توصیه ما اینست که افراد قبل از ورود به آلمان در مورد این موضوع نیز تحقیقات لازم را به عمل آورده و از افراد متخصص در زمینه ی مهاجرت کاری مشورت و راهنمایی بگیرند که با توجه به پوزیشن شغلی شان بهتر است پس از ورود به آلمان در چه شهرهایی به جستجوی کار بپردازند.
پیشنهادات برای قبل از ورود به آلمان
خوشبختانه بازار کار آلمان به قدری برای مهاجرین مناسب است که اکثر افراد می توانند در همان دوره ی زمانی شش ماهه قرارداد کاری خود را با یک کارفرما در این کشور ببندند. ولی تجربه ثابت کرده بهتر است فردی که به تازگی وارد کشور جدیدی می شود و سختی های مهاجرت را تجربه خواهد کرد، از قبل از ورود شرایط را برای خود آسان تر نماید. پیشنهاد ما برای متقاضیان ویزای جستجوی کار این است که قبل از ورود به آلمان رزومه ی کاری خود را در سایت های کاریابی این کشور وارد نمایند تا بتوانند از چند کارفرما در این کشور قبل از ورود وقت مصاحبه ی کاری دریافت نمایند. بنابراین با دست پر وارد آلمان می شوند و احتمال اینکه یکی از همین مصاحبه ها به قرارداد کاری تبدیل شود بسیار بالا خواهد بود.
بعد از یافتن کار در آلمان چه خواهد شد؟
زمانی که شخص با ویزای جستجوی کار وارد کشور آلمان می شود تنها از یک اقامت شش ماهه برخوردار است. در صورتی که در این شش ماه قرارداد کاری ببندد، پس از عقد قرارداد با کارفرمای آلمانی می تواند درخواست اجازه ی اقامت کاری دهد. معمولا در ایتدا یک اقامت یک ساله به ایشان داده خواهد شد و بعد از یک سال یک اقامت یک ساله یا دو ساله ی دیگر به او داده خواهد شد و سپس یک اقامت سه ساله. منتهی در طول این سالها به شرطی اقامت فرد تمدید خواهد شد که قرارداد کاری داشته و به صورت قانونی در این کشور مشغول به کار باشد. لازم است یادآوری نماییم که افراد پس از پنج سال اقامت قانونی در کشور آلمان می توانند برای دریافت تابعیت این کشور اقدام نمایند. نکته ی دیگر اینکه از آنجایی که ویزای جستجوی کار همراه همزمان ندارد، افراد می توانند پس از عقد قرارداد کاری با کارفرمای آلمانی درخواست الحاق اعضای خانواده شان را بدهند. بنابراین همسر و یا فرزندان شخص دارنده ی ویزای جستجوی کار تنها پس از یافتن کار شخص به او می توانند ملحق شوند و وارد کشور آلمان شوند.

ویزای کار آلمان
۵ (۱۰۰%) ۸ votes
سفیران سروش سعادت
دیدگاه ها