ویزای کاری

ویزای کار در بلاروس

ویزای کار در بلاروس

در تعریف ابتدائی ویزای کار در بلاروس می توان گفت کارفرما می بایست یک پیشنهاد کاری برای متقاضی کار در خارج از جمهوری بلاروس ارسال نماید. برای بدست آوردن کار در یک کشور، اولویت با متقاضیان کار در داخل کشور است و در صورت یافت نشدن نیروی کار در داخل، از نیروی کار خارجی استفاده می­ شود. در اروپا و کشور بلاروس قوانین این گونه می­ باشد که ابتدا کارفرما شغل مناسب را به مدت 3 ماه در داخل کشور به طور عمومی، آگهی نماید. اگر نیروی کار مناسبی برای کار مورد نظر یافت نشد، در این صورت به مدت 3 ماه دیگر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی صورت گیرد. اگر باز هم نیروی کار مناسبی یافت نشد، از متقاضیان کار خارجی که واجد شرایط باشند، استفاده می­ نمایند. در این مقاله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص کار در بلاروس در سال 2024 اطلاعاتی ارائه می نمایند.

انواع ویزای ورودی در کشور بلاروس در 2024

در برخی موارد کارفرما می­تواند خیلی سریعتر نیروی کار خود را از کشورهای خارجی استخدام نماید. مثلا کارفرما بخواهد خانواده خود را استخدام نماید و یا یک کارفرمای ایرانی برای کار ویژه و خاصی به یک نیروی ایرانی نیاز داشته باشد. به عنوان نمونه کارفرما نیازمند یک آشپز ایرانی باشد که قابلیت پخت و پز غذاهای خوب ایرانی را دارا باشد. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که متقاضی چنین کاری در داخل و کشورهای عضو اتحادیه پیدا نشود و از کشورهای ثالث این نیرو یافت شود. در کشور بلاروس در سال 2024 انواع ویزاهای ورودی به شرح زیر می ­باشد:

 • روادید ترانزیت نوع B که اعتبار آن 2 روز می ­باشد
 • ویزای ترانزیت نوع C که یک ویزای کوتاه مدت است و تا 90 روز اعتبار دارد
 • ویزای ترانزیت نوع D که یک ویزای بلند مدت است و تا 1 سال اعتبار دارد

شرایط اقتصادی کشور بلاروس

کشور بلاروس در زمان شوروی سابق نیز یکی از پیشرفته ترین جمهوری­ ها در زمینه صنعتی بود. در حال حاضر این کشور در مقایسه با کشورهای دیگر اروپای شرقی وضیعت خیلی بهتری دارد. نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است و در سال­ های گذشته کارگران متخصص خارجی زیادی به این کشور مهاجرت کرده ­اند. منسوجات چوب، مهم ترین صنعت کشور جمهوری بلاروس می­ باشد و صنایع مهم دیگر این کشور به شرح زیر هستند:

 • تراکتور
 • الکترونیک
 • موتور سیکلت
 • مواد شیمیایی
 • صنایع مهندسی

اقامت از طریق ویزای کار در بلاروس

کشور بلاروس یک کشور خشک و بدون دریا در شرق اروپا و همسایگان این کشور، کشورهای روسیه، لیتوانی، اوکراین، لهستان و لتونی می­ باشد. در حال حاضر تعداد زیادی از افراد برای یافتن شغل و کار به کشورهای دیگر مهاجرت می­ نمایند تا از شرایط و امکانات رفاهی این کشورها استفاده نمایند. بهبود سریع اشتغال و کار در بلاروس باعث افزایش متقاضیان برای کار و مهاجرت شده است. سطح و نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین است و تعداد قابل توجهی از اتباع خارجی به عنوان نیروی کار در این کشور دیده می ­شود. به طور کلی می­توان گفت کشور بلاروس مرزهای خود را به سوی کارگران ماهر و متخصص باز کرده است.سال گذشته مهاجرت افراد از برخی کشورها به بلاروس مانند اوکراین، چین، روسیه و غیره افزایش و در بعضی کشورها مانند ترکیه و لتونی کاهش یافت.

نرخ بیکاری در بلاروس

شرایط اخذ ویزای کار در بلاروس در 2024

کسب مجوز کار در کشور بلاروس در 2024 بسیار ساده و حتی در سال ­های اخیر راحت تر شده است. وضعیت و شرایط حقوقی اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت در این کشور با شهروندان بلاروسی کاملا یکسان است. این افراد حق کار و زندگی برابر با شهروندان تابعیت بلاروس دارند. باتوجه به تعهدات کشورهای روسیه، بلاروس و قزاقستان در قبال هم، شهروندان این کشورها شرایط کاری و زندگی برابر باهم دارند. بخش 11 قانون درباره مهاجرت نیروی کار خارجی اظهار می ­نماید: یک تبعه خارجی که مجوز اقامت دائم در جمهوری بلاروس را دارد، مجوز استخدام کارگر در فعالیت­ های کاری خود را دارا می ­باشد. سرمایه گذاری در کشور بلاروس راهی برای مهاجرت به بلاروس می ­باشد. سرمایه گذاری با مبلغی بیش از 150000€ (یورو) منجر به اخذ اقامت دائم و در مجموع اخذ تابعیت بلاروس می ­شود.

شرایط اخذ ویزای کار در بلاروس

الزامات واجد شرایط بودن اخذ ویزای کار در بلاروس

به گزارش visadb.io آن دسته از اتباع کشورهای خارجی که به دنبال دریافت ویزای کار در بلاروس هستند، باید با الزامات واجد شرایط بودن در این حوزه به خوبی آشنا شوند. به عبارت دیگر، بدون رعایت کردن الزامات واجد شرایط بودن ویزای کار در بلاروس با مشکلات گسترده ای در طول فرآیند درخواست مواجه خواهید شد. برخی از الزامات واجد شرایط بودن اخذ ویزای کار در بلاروس عبارت اند از:

 • به یک پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما در بلاروس نیاز دارید.
 • متقاضیان به یک پاسپورت معتبر نیاز دارند که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه بیمه مسافرتی معتبر که کل اقامت را در این کشور پوشش دهد.
 • متقاضاین به مهارت مورد نیاز شغل پیشنهادی نیاز دارند.
 • برای پوشش اقامت خود در بلاروس به بودجه کافی نیاز دارید.
 • شخصیت و سلامت خوبی داشته باشید.
 • ارائه جزئیات دقیق محل اقامت در مقصد خود ضروری است.
 • پرداخت هزینه درخواست ویزای کار در بلاروس
 • بسته به ملیت متقاضیان ممکن است شرایط اضافی دیگری را نیز برآورده کنید.

هزینه درخواست ویزای کاری بلاروس

تمامی اتباع کشورهای خارجی که به دنبال دریافت ویزای کاری بلاروس هستند، حین درخواست ویزای کاری این کشور باید هزینه درخواست ویزا را به صورت کامل پرداخت کنند. به عبارت دیگر، یکی از اصلی ترین مراحل در روند درخواست ویزای کاری بلاروس، پرداخت هزینه درخواست این نوع از ویزا می باشد. زیرا متقاضیان بدون پرداخت هزینه درخواست ویازی کاری بلاروس، اجازه دریافت این نوع از ویزا را نخواهند داشت. البته لازم به ذکر است که، هزینه درخواست ویزای کاری بلاروس، بسته به سفارتی که از آن برای دریافت ویزیا خود اقدام می کنید متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، هزینه درخواست ویزای کاری بلاروس بین 150BYN تا 450BYN (روبل بلاروس) متغیر است.

مهمترین عواملی که بر هزینه درخواست ویزای کاری بلاروس تاثیر گذار هستند عبارت اند از:

عوامل موثر بر هزینه درخواست ویزای کاری بلاروس

اخذ مجوز اقامت دائم از طریق کار در بلاروس

واجد شرایط بودن در موارد ذیل منجر به اخذ اقامت دائم از طریق کار در کشور بلاروس می­ شود:

 • کار در دفاتر دیپلماتیک و موسسات سفارت معتبر در این کشور، نمایندگان سازمان ­های بین المللی، شرکت­ های خارجی واقع در در خاک این کشور.
 • مشغول به کار در نهادهای مستقر در این کشور بر طبق تعهدات بین المللی از کشور بلاروس.
 • روحانیونی که به انجام فعالیت ­های دینی در سازمان­ های مذهبی مشغول هستند. افرادی که در این کشور شامل نیروهای رسانه ­های عمومی خارجی معتبر می­ شوند.
 • اشخاصی که کمتر از 90 روز، برای سخنرانی و یا مربیان تدریس در موسسات آموزش عالی، آموزش ­های حرفه ه­ای از آنها دعوت به عمل شده است.
 • اشخاصی که به کار در راستای شرح داده شده توسط تعهدات بین المللی از این کشور مانند تأسیس کنندگان، مدیران شرکت ­های تجاری با سرمایه گذاری بین المللی، به عنوان اشخاص حقوقی از جمهوری بلاروس دعوت شده ­اند.
 • این کشور نسبت به کشور روسیه، ارزون تر و دارای امنیت بالاتری می ­باشد، به همین دلیل برخی از اتباع روسیه برای اشتغال به جمهوری بلاروس مهاجرت می ­نمایند.
 • اشخاصی که دارای استعداد و قابلیت ­های خاص و یا خدمات ویژه مانند بالاترین موفقیت در علم، فن آوری، فرهنگ و ورزش می باشند.
 • سرمایه گذاری کمتر از 150000€ (یورو) به اقتصاد جمهوری بلاروس با اجرای برنامه ­های خاص دولت کشور بلاروس (ثبت شرکت در بلاروس را در اینجا بخوانید.)

مراحل درخواست برای مجوز کار در بلاروس

برای اخذ مجوز کار برای کسب و کار باید مدارک زیر را به اداره امور داخلی و یا وزارت امور داخلی ارسال کرد.

 • برنامه کاری
 • کپی از پاسپورت فرد خارجی
 • تایید هزینه پردازش جهت ارزیابی مدارک

در طول مدت 15 روز باید اسناد و مدارک آماده شود و در صورت تأیید مدارک، مجوز کار به مدت یک سال از تاریخ تصویب اعتبار خواهد داشت. اگر یک متخصص خارجی قصد کارکردن برای چند کارفرما در جمهوری بلاروس را داشته باشد، می­بایست برای همه آنها مجوز کار دریافت نماید. در صورت استفاده از چند نیروی کار خارجی توسط کارفرما، وی باید از وزارت ملیت و مهاجرت مجوز دریافت نماید. شهروندان کشور بلاروس نسبت به متقاضیان کار در خارج از کشور اولویت دارند. به همین دلیل کارفرما باید متخصصان و نیروی کار خارجی را در صورتی استخدام نماید که در داخل کشور از شهروندان بلاروسی فردی برای کار مورد نظر یافت نکرده باشد. کارفرما قبل از اخذ مجوز کار برای متقاضی خارج از کشور بلاروس، باید این امر را به وزارت کار جمهوری بلاروس به طور دقیق و کامل توضیح دهد.

قوانین کار در بلاروس

در بلاروس، قرارداد کار را می توان در شرایط زیر فسخ کرد اگر؛،

 • هر دو طرف موافق باشند
 • مدت قرارداد منقضی شود مگر در مواردی که هیچ یک از طرفین خواهان فسخ روابط کار نباشند
 • نیروی کار موافقت کند که به کارفرمای دیگری منتقل شود یا به یک موقعیت شغلی دیکر منتقل شود
 • کارمند با انتقال به موقعیت شغلی دیگر برای پیدا کردن کارفرما مخالف باشد
 • کارمند با شرایط جدید کار یا سازمان دهی مجدد شرکت مخالف باشد
 • قرارداد پس از یک دوره آزمایشی فسخ شود

مرخصی زایمان در بلاروس بدین صورت می باشد که کارمندان در بلاروس حق دارند از مرخصی زایمان استفاده کنند . مرخصی زایمان در بلاروس یکی از طولانی ترین مرخصی های دنیاست . به منظور افزایش جمعیت و افزایش نرخ زاد و ولد، دولت مجموعه اقداماتی را برای حمایت از مادران و خانواده های پرجمعیت به اجرا گذاشته است .

مرخصی زایمان فعلی در بلاروس عبارت است از:

 • 126 روز مرخصی زایمان با حقوق (140 روز در صورت وجود عوارض پزشکی یا در صورت تولد دو فرزند یا بیشتر)
 • 3 سال مرخصی زایمان بدون حقوق که در طی آن موقعیت شغلی باید برای فرد نگهداشته شود (اگر مادر بخواهد می تواند زودتر به کار خود ادامه دهد)
 • اگر در این 3 سال فرزند دیگری متولد شود، مرخصی زایمان دوباره شروع می شود.

فرآیند تمدید ویزای کاری بلاروس

یکی از بزرگترین مزیت های ویزای کاری بلاروس برای دارندگان آن، امکان تمدید ویزای کاری این کشور در کمترین زمان ممکن می باشد. بر خلاف روند درخواست ویزای کاری بلاروس، فرآیند تمدید ویزای کاری این کشور به نسبت اغلب کشورهای اروپای شرقی بسیار سریع تر صورت می گرید. علاوه بر این، اداره مهاجرت بلاروس از بوروکراسی های اداری پیچیده ای در روند تمدید ویزای کاری این کشور استفاده نمی کند. نکته قابل توجه این است که، تمامی متقاضیان تمدید ویزای کاری بلاروس، باید حداقل 1 ماه قبل از پایان اعتبار ویزای کاری خود برای تمدید این نوع از ویزا اقدام نمایند در غیر این صورت با چالش های متعددی در این حوزه مواجه خواهند شد. علاوه بر این برای تمدید ویزای کاری بلاروس باید به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کنند.

در نمودار زیر می توانید روند تمدید ویزای کاری بلاروس را مشاهده فرمایید:

روند تمدید ویزای کاری بلاروس

دلایل ریجکت شدن ویزای کار در بلاروس

یکی از موضوعات کلیدی که اغلب اتباع کشورهای خارجی قبل از درخواست ویزای کار در بلاروس آن را نادیده می گیرند، شرایط ریجکت شدن ویزای کاری این کشور می باشد. به این ترتیب بهتر است قبل از شروع فرآیند اخذ ویزای کار در بلاروس، به خوبی با دلایل ریجکت شدن ویزای کار در این کشور آشنا شوید. در غیر این صورت با مشکلات گسترده ای در طول روند درخواست ویزای بلاروس مواجه خواهید شد. به عبارت دیگر، قبل از اطلاع از نحوه درخواست مجدد یا درخواست تجدید نظر برای درخواست ویزای رد شده، درک دلایل رد شدن می تواند به متقاضیان در رفع نواقص درخواست ویزای کاری کمک کند.

در جدول ارائه شده در این بخش از مقاله برخی از رایج ترین دلایلی که ویزای کار در بلاروس متقاضیان را رد می کند آورده شده است:

دلایل ریجکت شدن ویزای کار در بلاروستوضیحات
اطلاعات نادرستاگر متقاضیان به سوالات مروبطه در روند درخواست ویزای کاری بلاروس پاسخ نادرست دهند یا در حین درخواست مدارک ناکافی ارائه کنند ویزای کاری آنها ریجکت خواهد شد.
شغل مربوطه حداقل حقوق مورد نیاز را در بلاروس برآورده نمی کند.اگر به دنبال استخدام از طریق مسیر ویزای کاری هستید، باید حداقل 87500BYN (روبل بلاروس) در سال دریافت کنید.
برآورده نکردن الزامات مهارتمتقاضیان برای درخواست ویزای کار در بلاروس باید حداقل  مهارت های لازم را در شغل مورد نظر خود داشته باشند تا برای حمایت مالی در این کشور واجد شرایط باشند.
سوابق نادرستاگر متقاضیان سابقه عدم انطباق با قوانین مهاجرت بریتانیا را داشته باشند، ویزای کار آن ها ریجکت خواهد شد.

در نموداری که در این بخش از مقاله برای شما عزیزان ارائه کرده ایم، می توانید سطح رضایت متقاضیان درخواست ویزای کار در بلاروس را مشاهده فرمایید:

دلایل ریجکت شدن ویزای کار در بلاروس

مدت زمان پردازش ویزای کار در بلاروس

اغلب متقاضیان دریافت ویزای کار در بلاروس، قبل از شروع روند درخواست خود مدت زمان پردازش ویزای کار در این کشور را مورد بررسی قرار نمی دهند. در حالی که یکی از موضوعات کلیدی قبل از شروع فرآیند درخواست ویزای کار در بلاروس بررسی دقیق ویزای کار در این کشور می باشد. به طور کلی متوسط زمان پردازش ویزای کار در بلاروس برای هر تبعه خارجی بین 15 تا  30 روز کاری می باشد. که به نسبت برخی از کشورهای مدرن اروپایی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود. با این حال پردازش ویزای کار در بلاروس نیز می تواند از 30 تا 45 روز کاری طول بکشد. بنابراین افرادی که عجله دارند می توانند برای رسیدگی سریع که معمولا 7 روز کاری طول می کشد درخواست دهند. البته متقاضیانی که قصد دارند از پردازش سریع درخواست ویزا لذت ببرند باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند.

بررسی مدارک لازم برای روادید کار بلاروس

با توجه به ماده 26 قانون کار این کشور، اسناد و مدارک لازم برای روادید کاری این کشور برای ارسال به کارفرما به شرح زیر می­ باشد:

 • اقامت و یا مجوز اقامت موقت
 • گواهی کار
 • مدرک دیپلم و یا دیگر اسناد آموزشی
 • اسناد دیگر مشخص شده توسط اعمال حقوقی

دیپلم یا مدارک تحصیلی و آموزشی دیگر باید از سوی آموزش و پروش کشور بلاروس مورد تأیید قرار گیرد. متقاضی بین المللی همچنین باید مدارک ذیل را به موسسه جمهوری خواه عالی مدارس ارسال نماید:

 • برنامه کاری
 • فرم درخواست کار
 • کپی از پاسپورت متقاضی خارجی
 • تأیید هزینه پردازش ارزیابی مدارک
 • تأیید هزینه پردازش ارزیابی مدارک
 • 2 عکس رنگی 3 در 4 پشت امضا شده
 • تأیید هزینه پرداخت جهت ارزیابی مدارک
 • کپی از گذرنامه یا دیگر اسناد شناسایی
 • کپی از دیپلم و یا دیگر اسناد آموزشی گواهی
 • تکمیل فرم­ های مربوط به درخواست و اجازه کار
 • تاییدیه ثبت نام تجاری کشور مبدأ با شرکت­ های خارجی
 • پیش نویس قرارداد کار، امضا و مهر شده توسط کارفرما
 • ضمانت نامه تأیید توانایی کارمندان خارجی برای اقامت دائم جهت کار
 • ترجمه دیپلم یا سند آموزشی و پرورشی و ترجمه دیپلم به زبان روسی
 • کپی از اسناد و مدارک تأیید ثبت نام دولت از نهاد قانونی و یا کارآفرین فردی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزای کار در بلاروس و دیگر راه‌های اخذ ویزا و روادید کشور بلاروس می‌توانید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمائید.

سوالات متداول در خصوص ویزای کاری بلاروس

در بخش پایانی مقاله قصد داریم تا به برخی از سوالات شما عزیزان د رخصوص شرایط اخذ ویزای کاری بلاروس پاسخ دهیم. برخی از مهمترین آنها به شرح زیر می باشند:

 • روند درخواست ویزای کاری بلاروس چگونه است؟ روند درخواست ویزای کاری بلاروس، به نسبت اغلب کشورهای اروپای غربی بسیار ساده است و تمامی متقاضیان از کشورهای مختلف جهان می توانند برای درخواست ویزای کاری بلاروس اقدام کنند.
 • مدت زمان پردازش ویزای کاری بلاروس چقدر است؟ متوسط زمان پردازش ویزای کاری بلاروس برای متقاضیان حدود 10 تا 14 روز کاری می باشد. با این حال، روند پردازش ویزای کاری بلاروس برای متقاضیان می تواند تا 21 روز کاری نیز طول بکشد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *