مهاجرت کاری رومانی

ویزای کار رومانی

ویزای کار رومانی

ویزای کار رومانی در راه های مهاجرت بهترین راه ورود شناخته شده است و معمولا افرادی که تمایل به مهاجرت دارند ویزای کار را انتخاب می کنند. کشورهای کمی در دنیا ویزای کاری صادر می کنند و در حال حاضر ویزای کار آلمان در انتخاب های برتر مهاجرتی محسوب می گردد و میتوان گفت بهترین نوع ویزای کاری اروپا ویزای کار آلمان می باشد. البته کار در رومانی هم به دلیل هزینه پایین زندگی در این کشور مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله که توسط کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، به کار در رومانی و ویزای کار رومانی می پردازیم و همچنین طول روند، هزینه و مدارک مورد نیاز ویزای کاری رومانی را بررسی میکنیم.

زندگی در کشور رومانی

به طور کلی رومانی از نظر اقلیمی دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است. رومانی در سال 2004 به عضویت ناتو درآمد و در سال 2005، اتحادیه اروپا ورود رومانی را از 1 ژانویه 2007 تصویب کرد. نژاد 89% مردم رومانی را رومانیایی، 6% را مجار، 2% را ایتالیایی و 2% را نیز آلمانی، روسی، ترک و اوکراینی تشکیل می دهند. همچنین دین 86% رومانیایی ها، ارتدکس، 7% پروتستان و 4% نیز کاتولیک می باشد.

زبان رسمی رومانی، رومانیایی می باشد، همچنین زبان مجاری نیز رواج دارد. واحد پول رومانی، لئو (leu) با واحد جزء (بانی) نام دارد. صادرات رومانی را اغلب، منسوجات و کفش، فلز و فرآورده ها فلزی، ماشین آلات و تجهیزات، مواد معدنی و سوخت، مواد شیمیایی و تولیدات کشاورزی تشکیل می دهند. همچنین رومانی روزانه 122 بشکه نفت تولید می کند. هزینه زندگی در کشور رومانی ماهیانه زیر 500€ (یورو) در ماه می باشد.

روند درخواست ویزای کار رومانی

در اکثر موارد، لازم است که مجوز کار توسط یک شرکت یا بنگاهی در رومانی از طرف کارمند مربوطه درخواست داده شود. این مسئولیت کارفرما است تا اثبات نماید که پست شغلی را نمی توان توسط یک شهروند رومانیایی یا کاندیدایی از کشور اتحادیه اروپایی یا منطقه آزاد اروپایی پر کرد. کارفرما می بایست که ثابت نماید که کاندیدا دارای مهارت ها و تجربه برای کسب آن موقعیت کاری است. این امر مستلزم مدارکی دال بر پوشش مبنی بر اینکه شهروند خارجی لازم است که استخدام شود. روند اخذ مجوز کار رومانی می تواند هفته ها طول بکشد.

زمانی که شهروند خارجی مجوز کارشان را از کارفرما دریافت می کند لازم است که آنها ویزای بلند مدت کاری را از سفارت رومانی در کشور خودشان درخواست بدهند به منظور اخذ ویزای کار، یکسری مدارک لازم است تا به سفارت تحویل داده شود که در زیر به آنها اشاره می شود. پس از ورود به رومانی، شهروند خارجی غیر اتحادیه اروپایی لازم خواهد شد که در وزارت مالیه رومانی ثبت شود و Cod de Identificate Fiscala (CIF) را که یک تاییدیه ثبت با عملکردهای مشابه با همان شماره شناسایی شخصی است، دریافت بکند. در حقیقت ویزای اقامت طولانی خارجی ها با مجوز کاری مرتبط است، مجوزی که برای یک سال معتبر است، به شرط آنکه آن ها هنوز برای همان کارفرما کار نمایند. یک شهروند خارجی تنها به تمدید مجوز اقامتی حداقل 30 روز قبل از انقضای آن نیازمند است، چرا که مجوز کار بطور همزمان قابل تمدید است.

روند درخواست ویزای کار رومانی

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار رومانی

درخواست ویزا می بایست که به همراه مدارک مکمل زیر ارائه شود:

 • سند خانه
 • کپی کارت شناسایی
 • رزرو بلیط پرواز دوسره به رومانی
 • فرم درخواست ویزای به دقت پر شده
 • اصل مجوز کار صادره از اداره مهاجرت رومانی
 • 2 قطعه عکس رنگی 3 در 4 با پس زمینه سفید
 • توصیه نامه از آژانس یا سازمان استخدام کننده
 • پاسپورت معتبر حداقل 3 ماه فراتر از دوره اقامت مورد نظر
 • سابقه کیفری یا مدرک دیگری که ارزش قانونی مشابه صادره از مقامات مسئول از کشور مبدا یا مقیم داشته باشد.
 • مدرک دال بر داشتن ابزارهای معیشت در سطح دستمزد تضمین شده حداقلی برای کل دوره مشخص شده بر روی ویزا
 • بیمه درمانی معتبر در رومانی، پوشش دهنده یک روز فراتر از دوره مورد انتظار اقامت و دارای ارزش بیشتر از 5000€ (یورو)

دستمزد در رومانی در 2021

متوسط درآمد ماهانه در رومانی در 2021 به شرح نمودار ذیل است:

متوسط درآمد ماهانه در رومانی

همانطور که در قسمت بالا مطرح شد مهاجرت کاری به رومانی منوط به داشتن قرارداد کار از سوی کارفرمای رومانیایی می باشد. در نتیجه این موضوع خود دشوار و سخت هست، وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها تجربه مهاجرتی پیشنهاد میکنند از راه های آسان دیگری مانند مهاجرت تحصیلی به رومانی افراد رمز ورود خودشان را ایجاد کرده سپس با حضور در محیط ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8  +    =  17