مهاجرت کاری ژاپن

ویزای کار ژاپن

ویزای کار ژاپن

ژاپن از پیشرفته ترین کشورهای صنعتی در قاره آسیا محسوب می شود، به این دلیل همواره افراد زیادی خواستار اخذ ویزای کار ژاپن بوده اند. کشور ژاپن یک سیستم امتیازبندی برای ورود نیروهای کار متخصص و ماهر خارجی به این کشور معرفی کرده است که به این روش نیروی کار مورد نظر خود را در بخش های گوناگون انتخاب می کند. متقاضیان علاقه مند به مهاجرت به کشور ژاپن جهت اخذ ویزای کار ژاپن فقط بعد از کسب امتیازات لازم می توانند برای اخذ این نوع از ویزا اقدام نمایند. در این مقاله که توسط کارشناسان با تجربه و متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای راهنمایی شما علاقه مندان نگارش شده است، نکات مهم در ارتباط با کار در ژاپن و شرایط آن در سال 2022 ذکر شده است.

 • مدارک لازم برای اخذ ویزای کار ژاپن چیست؟
 • میانگین درآمد ماهیانه کار در کشور ژاپن به چه میزانی است؟
 • آیا از طریق کار در ژاپن می توان اقامت خانوادگی این کشور را نیز اخذ کرد؟

ژاپن با جمعیت حدود 128000000 نفر در شرق قاره کهن واقع شده است و تمام اطراف آن را آب فرا گرفته است. اغلب مردم کشور ژاپن پیرو آیین بودایی و یا پیرو شنتو می باشند. میانگین سنی در کشور ژاپن که کشوری با جمعیت نسبتا پیر است بیش از 46 سال است. به این دلیل در سال های گذشته دولت ژاپن با تفکر هدفمند برنامه های مهمی برای جذب نیروی کار جوان از خارج از کشور طرح ریزی و برنامه ریزی کرده است.

شرایط عمومی کار و اخذ ویزای کار ژاپن

یکی از این روش ها و برنامه ها تسلیم ویزای نیروی کار ماهر خارجی است، که در سه زمینه شغلی متنوع و متفاوت به جذب نیروی کار متخصص می پردازد. این سه زمینه شغلی به صورت زیر تقسیم بندی شده است:

 • فعالیت های تحقیقاتی پیشرفته آکادمیک
 •  فنی یا تخصصی پیشرفته
 • فعالیت های مدیریت بازرگانی پیشرفته

آن دسته از افرادی که در یکی از این زمینه های شغلی فعالیت تخصصی دارند لازم است که علاوه بر داشتن حداقل یک پیشنهاد کار، از سیستم امتیازدهی کشور ژاپن حداقل امتیاز 70 را کسب کنند. از موارد مهمی که در برنامه امتیاز بندی ژاپن اهمیت دارد باید مدرک تحصیلی متقاضی، سابقه کار، درآمد سالیانه و البته سطح دانش زبان متقاضی را مد نظر داشته باشیم. برای اخذ ویزای کار ژاپن باید نیروی کار خارجی مهارت بالایی داشته باشد.

این نوع ویزا معمولا با عنوان HSP یا HSFP در جهان شناخته می شود و به صورت انحصاری برای جذب نیروی کار متخصص به کشور ژاپن طراحی شده است. HSP یک ویزای ویژه با مزایای زیاد نسبت به ویزای معمولی کار است که برای کارگران متخصص و کار بلد خارجی که دارای مهارت های پیشرفته عالی هستند طراحی شده است. البته درست است که HSP یک ویزای خاص و ویژه است اما همچنان یکی از انواع ویزای کاری در کشور ژاپن می باشد و به همین علت عملا بدون حداقل یک پیشنهاد کار از یک کار فرمای ژاپنی امکان دریافت این نوع ویزا برای متقاضیان وجود نخواهد داشت.

ویزای کار ژاپن و اخذ ویزای همراه

یکی از موضوعات همیشگی که باعث نگرانی متقاضیان مهاجرت است، موضوع حضور و همراهی خانواده با آن ها در ژاپن می باشد. متقاضیان مهاجرت از طریق اخذ ویزای کاری به ژاپن که از این طریق وارد این کشور شده اند، می توانند خانواده خود را نیز به همراه خود ببرند. در واقع اکثر کشورهای مهاجرپذیر برای همسر و فرزندان فرد متقاضی بدون سخت گیری وطی مراحل دشوار، مجوز اقامت و ویزا را صادر خواهند کرد.

معمولاً اشخاصی که در درجه اول و به عنوان همسر دارنده مجوز کار در کشور ژاپن در این کشور اقامت دارند می توانند با ارائه یک مدرک تحصیلی مرتبط و یا ارائه مدرک جهت اثبات سابقه کار در کشور خود، می توانند بدون طی مراحل دشوار مجوز کار در کشور ژاپن را اخذ کنند. از دیگر مزایای این نوع ویزا برای متقاضیان، امکان و اجازه همراهی والدین آن ها و والدین همسر متقاضی با آن ها در کشور ژاپن و البته در شرایط خاص می باشد. این شرایط ویژه زمانی رخ می دهد که حضور والدین برای نگهداری از فرزندان کوچک کمتر از 7 سال شخص متقاضی حتما مورد نیاز وی باشد و یا به این صورت که حضور والدین برای نگهداری از خود متقاضی ویزای کار ژاپن و یا همسر وی (در زمان بارداری) مورد نیاز و حتی الزامی باشد.

به طور مشخص شرایط ویزای همراه ژاپن در سال جدید از این قرار است:

 • میزان درآمد متقاضی و همسر، 8000000¥ (ین) یا بیشتر باشد.
 • والدین متقاضی حتما باید در یک مکان با آن ها زندگی کنند.
 • والدین متقاضی یا والدین همسر می توانند به ژاپن بیایند اما هر دو نمی توانند همزمان همراه آن ها باشند.

ویزای کار ژاپن و اخذ ویزای همراه

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار ژاپن

اولین قدم برای مهاجرت به ژاپن به عنوان نیروی کاری ماهر خارجی، تکمیل درست و کامل فرم مخصوص درخواست صدور گواهی صلاحیت خواهد بود. بعد برای آنکه فرد به عنوان یک نیروی کار ماهر خارجی به رسمیت شناخته شود لازم است که یک بار فرم محاسبه امتیازات مربوط به شغل و نوع کاری که قصد شرکت در آن دارد را تکمیل کند و سپس مدارک مستند مورد نیاز مربوط به امتیازات را ارائه کند؛ مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری کشور ژاپن در سال 2022 را در لیست زیر ملاحظه می نمائید:

مدارک توضیحات
سابقه تحصیلی ارائه مدارک معتبر دانشگاهی
سابقه کاری باید مدارک گواهی کار و یا ترک کار ارائه شود
سن و سال تایید این مورد از از طریق پاسپورت متقاضی انجام میشود.

درآمد سالانه: اگر در حال حاضر در ژاپن شغل دارید و درآمد کسب میکنید، لازم است که گواهی پرداخت مالیاتهای خود را که از اداره شهرداری کشور ژاپن صادر شده ارائه کنید. درآمد سالانه شما بر اساس قانون مالیات بر درآمد کشور ژاپن به صورت کامل و دقیق قابل شناسایی و ارزیابی است؛ به این دلیل ممکن است با مبلغ کل حقوق سالانه شما تفاوت داشته باشد. توجه داشته باشید که شما همواره میتوانید هرگونه کسب درآمد خودتان را از تمام شرکتهای خارجی نیز محسوب کنید.

نحوه کاریابی در ژاپن

یکی از مهمترین عواملی که منجر به اخذ ویزای کاری ژاپن می شود، دریافت پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای ژاپنی است. در ابتدا متقاضی باید از مورد نیاز بودن شغل خود در کشور مقصد از طرق مختلف و البته موثق، اطمینان حاصل کند. راههای زیادی برای کاریابی خارجی ها در ژاپن وجود دارد اما چندان هم راحت نیست. کارکردن در ژاپن برای یک خارجی به دلایل زیر می تواند بسیار دشوار باشد:

 • انگلیسی زبان رسمی در ژاپن نیست.
 • شرکت های چند ملیتی و بین المللی عمدتا در توکیو مستقر هستند.
 • شرایط کار کاملاً متفاوت از سایر کشورها است.

با این حال، مشاغل زیادی برای خارجی ها وجود دارد. از جمله آموزش زبان، مهندسی فناوری اطلاعات، مشاغل مرتبط با سلامت و پزشکی و غیره. به طور خلاصه، بسته به مهارت ها و علایق متقاضی، شرکت های ژاپنی مختلفی وجود دارندکه ممکن است مایل به پذیرش فرد باشند. داشتن رزومه قوی و سابقه کار و همچنین تسلط به زبان ژاپنی، امکان استخدام فرد را افزایش می دهد. یافتن شغل مناسب با رزومه فرد، با استفاده از سایت ها و موسسات کاریابی در این کشور امکان پذیر است. در ادامه برخی از موسسات کاریابی در ژاپن معرفی شده اند:

موسسات کاریابی در ژاپن

وضعیت بازار کار ژاپن 2022

نرخ بیکاری از آن عوامل مهم است که باید در زمان تصمیم گیری در مورد مهاجرت به یک کشور مورد تحقیق و بررسی صحیح قرار بگیرد. نرخ بیکاری پایین در یک کشور یعنی ضمانت آسوده کار پیدا کردن در کشور مورد نظر شما! بازار کار کشور ژاپن 2022 در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی رقیب دارای نرخ بیکاری فوق العاده پایینی است. بر اساس آمار و اطلاعات موثق، امسال نرخ بیکاری در کشور چشم بادامی ها حدود %2.6 است.

مقایسه نرخ بیکاری در ژاپن و کشورهای صنعتی رقیب

همچنین در مورد بازار کار ژاپنی ها باید بدانید که سطح متوسط درآمد ماهیانه در پایتخت این کشور توکیو برای 40 ساعت کار در هفته عددی حدود 2654¥ (ین) معادل تقریبا 2328$ (دلار) می باشد. این سطح درآمدی به واقع بسیار بهتر از اکثر کشورهای غربی می باشد. به همین جهت است که افراد متخصص شانس بسیار بالایی جهت یافتن کار در این کشور زیبا و متمدن آسیایی دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به کشور ژاپن از طریق ویزای کار با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *