مهاجرت کاری نروژ

ویزا و اقامت کاری کشور نروژ

اخذ ویزا و اقامت کاری کشورنروژ

ویزا و اقامت کاری کشور نروژ با توجه به پیشرفت چشمگیری که این کشور در سالهای اخیر به دست آورده است، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. اصولا کشورهای حوزه اسکاندیناوی در منطقه شمال اروپا اگر چه سابقا و عمدتا به دلیل موقعیت جغرافیایی و سردی آب و هوا چندان مورد توجه نبودند ولی اکنون سال هاست که به جهت تغییرات مثبت و پیشرفت هایی که در عرصه های مختلف اقتصادی و اجتماعی به دست آورده اند، مورد استقبال خیل کثیری از مهاجران از تمام نقاط دنیا به منظور کار، تحصیل و سرمایه گذاری در این کشور قرار گرفته اند.

کار، به عنوان بهترین روش مهاجرتی به شمار می رود زیرا اولا کم هزینه است و بلکه توام با درآمد نیز می باشد و ثانیا اینکه روشی است که مستقیما به کسب اقامت منجر می شود. اما در عین حال باید به یاد داشت که به دست آوردن کار در کشوری دیگر، امر راحت و چندان در دسترسی نمی باشد.

از اینرو گفته می شود که مثلا تحصیل، مطمئن ترین روش مهاجرتی است زیرا مطابق رویّه ای فراگیر، دانشجویان خارجی با پایان دوران تحصیل خویش اجازه دارند که مدت معینی را در آن کشور بمانند و به دنبال کار بگردند و چنانچه موفق شوند کاری را متناسب با رشته تحصیلی خویش بیابند، می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و مشغول به کار شوند و نهایتا درخواست اقامت دائم آن کشور را بنمایند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند شما را درباره ویزا واقامت کاری نروژ هدایت کنند.

درباره نروژ و اوضاع اقتصادی آن

جایگاه مطلوب و ارزنده ای که اکنون کشور نروژ به دست آورده است، تا حدود بسیار زیادی مرهون رشد و توسعه اقتصادی است که این کشور به دست آورده است. کشور نروژ با دارا بودن ذخایر قابل توجهی از انرژی های فسیلی همچون نفت و گاز در دریای شمال و برنت، ذخایر بزرگی از مواد معدنی و چوب طبیعی در سرزمین های شمالی، و نیز منابع غذایی دریایی و غیره جزء کشورهای ثروتمند به شمار می رود. نروژ در هر یک از این موارد، صاحب صنعتی گسترده و پیشرفته است و درآمد سرشاری را نیز از آنها به دست می آورد.

این درآمد ارزی بالا، هرگز به طور مستقیم در این کشور هزینه نمی گردد بلکه صرف سرمایه گذاری در بخش های زیر بنایی و گسترش ساختارهای اساسی این کشور می گردد. بخش های اقتصاد، آموزش، امنیت، بهداشت، سلامت و مانند این ها از اصلی ترین بخش های مورد توجه و توسعه دولتی در این کشور هستند.

بر اساس آمار و گزارش ها از منابع رسمی و قابل وثوقی همچون کمیسیون اقتصادی اتحادیه اروپا، بانک جهانی و بانک مرکزی این کشور، نرخ بیکاری در نروژ چیزی در حدود فقط 4% است و این یعنی یکی از پایین ترین نرخ های بیکاری در دنیا. این اعداد و مانند آن، بیش از هر توضیحی گویای وضعیت اقتصادی و شرایط بازار کاری این کشور می باشد. هم اکنون عمده بخش هایی که می توانند پذیرای نیروی کار خارجی در نروژ باشند، همان بخش های اصلی صنعت و اقتصاد این کشور همچون بخش انرژی می باشد. پذیرش نیروی کار خارجی در این بخش ها نیز عمدتا معطوف به اخذ نیروی کار ماهر و متخصص است و چندان رویکرد مثبتی نسبت به اخذ نیروی کار خارجی در بخش های عمومی و خدماتی نمی باشد.

شرایط کار در نروژ

بطور کلی 3 راه برای به کار رسیدن به ویزا و اقامت کاری کشور نروژ وجود دارد:

پیشنهاد کار (Job offer) جستجوی کار (Job seeker) فرصت کار پس از تحصیل برای دانشجویان بین المللی

پیشنهاد کاری عبارت از آن است که کارفرمایی در آن کشور بتواند دعوت نامه ای کاری برای یک نیروی کار خارجی بفرستد. آنگاه فرد خارجی می تواند با آن دعوت نامه رسمی به سفارت نروژ مراجعه نماید و درخواست ویزای کاری کند. در صورتی که بتواند ویزا دریافت کند، اکنون می تواند واردنروژ شده و مشغول کار و زندگی حتی به همراه خانواده خویششود.

جستجوی کار نیز عبارت از آن است که فرد واجدالشرایط با دریافت ویزا از سفارت نروژ، وارد این کشور شده و مدت معینی را فرصت خواهد داشت که به طور حضوری به دنبال کار بگردد و بتواند کاری بیابد. در این صورت قادر خواهد بود که ویزای کار دریافت کرده و مشغول کار و زندگی در آن کشور شود. البته لازم به ذکر می باشد که دولت این کشور مدتی است که این ویزا را صادر نمی کند.

مورد آخر نیز فرصتی است که دانشجویان خارجی بعد از فارغ التحصیلی در اختیار دارند تا در این کشور مانده و به جستجوی کار بپردازند. چنانچه موفق به یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی خود گردند، می توانند ویزای تحصیلی شان را به ویزای کاری تبدیل کرده و در آن کشور بمانند و اشتغال خویش را دنبال نمایند. این فرصت اخیر، گرچه مستلزم هزینه تحصیل نیز می باشد اما بی شک، مطموئن ترین راه برای اشتغال در این کشور به عنوان یک نیروی کار خارجی است. ضمن آن که کاری که فرد در این حالت به دست می آورد حتما کار بهتری است که همچنین امکان ارتقای شغلی بهتری نیز خواهد داشت.

قوانین ویزا و اقامت کاری کشور نروژ

شرایط ویزا و اقامت کاری کشور نروژ

متقاضی دریافت ویزا و اقامت کاری کشور نروژ بدین منظور باید واجد شرایطی باشد که اجمالا عبارت است از:

  • داشتن مدرک تحصیلی آکادمیک (حداقل لیسانس)
  • داشتن مدارک دال بر مهارت و تخصص متقاضی در زمینه شغل مورد نظر
  • داشتن سابقه کاری مرتبط در زمینه همان شغل
  • داشتن تمکن مالی به منظور اثبات توانایی تامین زندگی در نروژ
  • داشتن قرارداد کاری رسمی و حقوقی که کمتر از میزان متعارف نباشد.

حال فردی که واجد شرایط فوق باشد می تواند با در دست داشتن مدارک ذیل به سفارت نروژ مراجعه نموده و درخواست ویزای کاری نماید:

  • پاسپورت بین المللی معتبر
  • عکس پرسنلی
  • مدارک تحصیلی و کاری
  • گواهی تمکن مالی بانکی
  • بیمه نامه و . . .

افرادی که خواهان اخذ ویزای کار نروژ و مهاجرت به نروژ هستند می توانند با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشند و از پشتیبانی آنها بهره مند گردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =