مهاجرت به کشور آلمان

پاسپورت آلمان

پاسپورت آلمان

اخذ پاسپورت آلمان به منزله اخذ شهروندی و تابعیت این کشور می باشد و در این مقاله به بررسی موارد مربوط به اخذ پاسپورت این کشور پرداخته می شود. پاسپورت آلمان دارای اعتبار جهانی است و امکان سفر به 189 کشور جهان را بدون ویزا فراهم می نماید. این پاسپورت با 8 سال زندگی در آلمان قابل اخذ می باشد؛ یعنی امکان تقاضای شهروندی با داشتن اقامت آلمان پس از 8 سال امکان پذیر می باشد. در برخی اقامت ها از جمله تولد و ازدواج پس از 5 سال اقامت می توان برای اخذ پاسپورت اقدام نمود. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

 • معتبرترین پاسپورت دنیا متعلق به کدام کشور است؟
 • شرایط اخذ پاسپورت آلمان چیست؟
 • پس از اخذ اقامت دائم آلمان چقدر طول میکشد تا تابعیت این کشور اخذ شود؟

منظور از تابعیت آلمان چیست؟

هنگامی که شما فقط در آلمان به عنوان اقامت دائم زندگی می کنید، به عنوان شهروند آلمان صلاحیت آن را ندارید، این امر محدودیت هایی را در وضعیت شما ایجاد می کند، به همین دلیل است که بسیاری از ساکنان دائمی آلمان به دنبال دریافت تابعیت هستند. داشتن تابعیت آلمان به شما حق و آزادی هایی را می دهد که غیر شهروندان آلمان ندارند. علاوه بر حقوقی که مطابق قانون اساسی آلمان است، شما وظایفی را هم که هر شهروند آلمانی دارد خواهید داشت. این شامل ادغام در جامعه، احترام و اطاعت از کلیه قوانین و حتی خدمات نظامی آلمان است.

روش های اخذ پاسپورت آلمان در 2022

متقاضیان جهت اخذ پاسپورت این کشور در سال 2022 از 3 طریق اقامت موقت، اقامت دائم EC و بلوکارت (کارت آبی) می توانند اقدام نمایند. اقامت موقت و اخذ پاسپورت متقاضیان دارای کار در آلمان، با تمدید سالیانه اقامت به مدت 8 سال ممکن می باشد. اقامت دائم افراد دارای اقامت دائم آلمان از طرق ازدواج، تولد و سرمایه گذاری پس از 5 سال قادر به اقدام هستند. با این اقدام افراد قادر به اخذ تابعیت آلمان می باشند.

راه های مهاجرت به آلمان چیست؟

 1. مهاجرت به آلمان از طریق کار
 2. مهاجرت به آلمان از طریق ویزای تحصیلی
 3. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی
 4. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج
 5. مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت و بیزینس

 نحوه اخذ پاسپورت آلمان

اقدام به اخذ پاسپورت آلمان بعد از 8 سال برای متقاضیان امکان پذیر می باشد. با اخذ پاسپورت آلمان شهروند این کشور محسوب شده و از مزایای شهروندی این کشور می توان بهره برد. با داشتن حق اقامت پاسپورت این کشور در صورت، زندگی دائم و مستمر به مدت 8 سال در آلمان، داشتن استطاعت مالی جهت حمایت از خود و اعضای خانواده، داشتن سطح زبان b1 آلمانی، نداشتن هیچ محکومیت جنایی و تعهد به اصول قانون اساسی آزادی و دموکراسی فراهم می شود.

مزایای اخذ پاسپورت آلمان

اخذ پاسپورت این کشور مزیت های زیادی دارد. مزایایی از جمله موارد ذیل:

 • حق رای
 • داشتن حقوق اولیه اساسی، همچون آزادی ملاقات ها و انجمن ها
 • حفاظت کنسولی
 • امکان رفت و آمد بدون محدودیت در تمام اتحادیه اروپا
 • برخورداری از معافیت شرایط خاص ویزا
 • امکان دسترسی آسان به مزایای بهداشتی
 • حقوق بازنشستگی و بیکاری
 • بهره مندی از حمایت مالی برای مطالعات بالاتر در موسسات عمومی
 • مجوز کار
 • امکان واجد شرایطی جهت تبدیل به کارمندان دولتی و انتظار کوتاه مدت 3 سال برای همسر غیر آلمانی در زمان درخواست شهروندی

در دوران کرونا که محدودیت های بسیار زیادی برای دریافت مجوز ورود به کشورهای مختلف جهان وجود داشت، کشور آلمان توانست خود را به دارنده دومین پاسپورت معتبر در جهان تبدیل کند و بدون نیاز به دریافت ویزا، شهروندان این کشور توان سفر به 101 کشور جهان را داشتند و ورود به 35 کشور دیگر نیز برای آن ها با دریافت روادید فرودگاهی امکان پذیر بود.

از دیگر مزایای اخذ پاسپورت آلمان باید به شانس بالاتر برای مهاجرت به آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و انگلستان بعد از اخذ پاسپورت اشاره کرد؛ همواره افراد زیادی متقاضی مهاجرت به این کشورها می‌ باشند و با توجه به سخت گیری‌ موجود از ایران شانس مهاجرت مستقیم به این کشورها را ندارند؛ اما زمانی‌ که تابعیت یکی از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا را داشته باشند شانس موفقیت به‌ مراتب بیشتری برای دریافت ویزای کار یا ویزای تحصیلی کشورهای فوق الذکر را خواهند داشت.

مزایای اخذ پاسپورت آلمان

اخذ پاسپورت آلمان از طریق تحصیل و کار

تحصیل در آلمان مستقیما امکان اخذ پاسپورت را نمی دهد، ولیکن زمینه آن را فراهم می نماید. دانشجویان پس از تحصیل در این کشور 1 سال مجوز اقامت به منظور کاریابی در آلمان را دارند. در صورت یافتن کار ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تغییر می دهند. پس از آن با کار در آلمان قابلیت اقدام برای اخذ پاسپورت آلمان را کسب می نمایند.

2 مدل ویزای پر تقاضای کشور آلمان جهت مهاجرت عبارت هستند از:

 1. ویزای تحصیلی آلمان
 2. ویزای جاب سیکر آلمان

متقاضیان پس از 5 سال کار در این کشور قادر به اقدام جهت اخذ اقامت دائم می باشند. پس از سپری کردن 5 سال متقاضیان می توانند برای پاسپورت این کشور اقدام کنند. اقامت از طریق کار به 2 صورت امکان پذیر می باشد. این 2 راه شامل اقدام به اخذ ویزای کار آلمان با داشتن دعوتنامه و پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آلمانی است. شغل پیشنهادی باید رسمی باشد و همچنین باید مورد تایید اداره مهاجرت و کار در کشور آلمان باشد. اقدام به اخذ ویزای جستجوی کار آلمان هم راه دیگری برای اخذ اقامت آلمان است. این ویزا به مدت 6 ماه به متقاضی امکان کاریابی در آلمان را می دهد.

متقاضیان اخذ پاسپورت آلمان باید توجه داشته باشند که در سال های اخیر با توجه به تعدد درخواست مهاجرت به کشور آلمان اطلاعات اشتباه بسیاری در سطح فضای مجازی منتشر می شود؛ یکی از این مطالب بحث امکان دریافت پاسپورت آلمان از طریق تحصیل در این کشور می‌باشد، در اینجا باید به اطلاع شما برسانیم که تحصیل در آلمان به تنهایی منجر به دریافت پاسپورت نخواهد شد و افراد باید بعد از فراغت از تحصیل ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنند که این امر با دریافت یک پیشنهاد کاری و عقد قرارداد با کارفرما میسر می شود.

اخذ اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در کشور آلمان از طرق مختلفی امکان پذیر می باشد. این طرق عبارتند از: سرمایه گذاری در بازار سهام، سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری از طریق خرید ملک. همچنین اخذ اقامت از طریق کارآفرینی در آلمان نیز به عنوان مصداقی از سرمایه گذاری می باشد. مشخص کردن هدف پیش از اقدام در این زمینه اهمیت دارد.

اخذ پاسپورت آلمان از طریق تولد و ازدواج

تولد یکی از راه های اخذ تابعیت در تمام کشورها می باشد. در هر کشوری سیستم و قوانین اعطای تابعیت متفاوت و بطور کلی بر 2 اساس می باشد. این 2 سیستم عبارتند از: سیستم تابعیتی بر اساس خاک و سیستم تابعیتی بر اساس خون. در بیشتر کشورهای اروپایی سیستم خون حاکم می باشد. در کشور آلمان نیز همین رویه اجرا می گردد. در آلمان به ندرت براساس خاک به کسی تابعیت اعطا می گردد. بنابراین تولد در آلمان صرفا دلیلی بر اخذ تابعیت این کشور نمی باشد.

اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج به طور مستقیم امکان پذیر نمی باشد. فرآیند اخذ تابعیت اینگونه است که فرد با ازدواج با تبعه آلمان اقامت موقت این کشور را اخذ می نماید. این اقامت موقت بعد از 3 سال اقامت و حداقل 2 سال زندگی مشترک به اخذ تابعیت منجر گردد. پس از مدت ذکر شده فرد قادر به اقدام برای اخذ تابعیت می باشد. البته آماده سازی مدارک برای اخذ پاسپورت لازم می باشد. این مدارک شامل مهارت زبان، امتحان شهروندی و ارائه برخی اسناد و مدارک می باشد.

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی

اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی اصلا توصیه نمی گردد. این راه مسیر پر پیچ و خم و دشواری دارد. پیشنهاد می گردد که از راه های قانونی برای اقامت در آلمان استفاده نمایید. این طریق جدا از خطراتی که در مسیر و راه رسیدن به این کشور دارد معایب دیگری دارد. عدم قبول پناهجو و اخراج به کشور مبدا یا کشور ثالث، شرایط بد زندگی در کمپ، نداشتن رفاه جهت زندگی و غیره از جمله معایب این مسیر مهاجرت است. در این مقاله سعی شد بطور همه جانبه پاسپورت آلمان بررسی گردد. به منظور اخذ پاسپورت آلمان ابتدا باید از طرق گوناگون اقامت این کشور را اخذ نمود. برای اقدام مناسب به روش های قانونی کار و تحصیل، مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانند به شما مشاوره مناسبی دهند.

سوالاتی در خصوص پاسپورت آلمان

سوالاتی که در این خصوص پیش می آید، عبارتند از:

 • چگونه می توان پاسپورت کشور آلمان را بدست آورد؟ روش های مختلفی نظیر، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و حتی پناهندگی برای دریافت پاسپورت آلمان وجود دارد.
 • ارزش پاسپورت کشور آلمان چیست؟ دارندگان پاسپورت آلمان می توانند آزادانه به 189 تا از کشورهای جهان سفر کنند.
 • اعتبار پاسپورت آلمان چگونه است؟ این پاسپورت سومین پاسپورت معتبر جهان است.
 • حداقل زمان لازم برای دریافت پاسپورت آلمان چه مدت است؟ 3 تا 5 سال.
4.8/5 - (12 امتیاز)

27 دیدگاه برای “پاسپورت آلمان

 1. شقایق گفت:

  برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری خرید ملک، امکانش برای پدر و مادرها که ایران زندگی میکنن هست؟ میشه بیشتر راهنمایی کنین؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   خرید ملک در آلمان منجر به دریافت اقامت این کشور نمی شه

 2. آزاده گفت:

  سلام من یکساله که ازدواج کردم همسرم 30 ساله که آلمان زندگی میکنه و پاسپورت آلمانی داره میخاستم بدونم آیا من حتما باید تو آلمان سرکار برم تا بتونم پاسپورت آلمانی بگیرم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   لزومی به کار نیست اما با این کار به خودتون در سازگار شدن با محیط این کشور و اخذ سریعتر پاسپورت کمک خواهید نمود

 3. نگین گفت:

  سلام نامزد من سه ساله از طریق پناهنگی به آلمان مهاجرت کرده و چها ماه پیش دادگاهش برای اقامتش برگذار شد و جواب مثبت گرفته الانم دو ماهه تو شرکت تولیدی که قرارداد دائمی داره مشغول به کاره،میخواستم بدونم با این شرایط بیاد ترکیه عقد کنیم چقدر طول میکشه بتونه منو ببره آلمان ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای ازدواج شما بایستی یک وکیل بگیرید تا بتونید از طریق ایشون اقامت بگیرید

 4. احمد گفت:

  سلام
  من خودم و همسرم حدود ۴۰ سالمونه و یه پسر ۱۱ و ۲ ساله دارم خودم حدود ۲۰ سال تامین اجتماعی و همسرم حدود ۲۴ساله که دبیرن.
  میخواستم کمکم کنین که چکار کنم.

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای کشور آلمان ویزای جستجوی کار آلمان و ویزای سرمایه گذاری میتونید اقدام کنید و برای تحصیل فرزندان کشور کانادا و انگلیس

 5. امید گفت:

  از بهترین ویژگی های پاسپورت آلمان کدام مورد می باشد؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   اخذ یکی از قویترین پاسپورت های دنیا که میتونید با اون به خیلی از کشورها بدون نیاز به ویزا سفر کنید

 6. امیرحسین گفت:

  مقاله خوب و مطالب مفیدی بود.

 7. مهران صفاریان گفت:

  چه کسانی میتونن پاسپورت آلمان رو دریافت کنن؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   کسانی که اقامت دائم رو ازطرق قانونی بدست آوردند
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 8. سلامیان گفت:

  یکی از بهترین پاسپورت های دنیا

 9. حسین گفت:

  بهترین شرایط برای اخذ پاسپورت آلمان چیه؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   این شرایط که میفرمائید نسبیه و بستگی به کیس شما داره
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 10. sohrab گفت:

  با ازدواج با یک آلمانی کی می تونیم پاسپورت آلمانی بگیریم ؟ اگر ایشون خودش تبعه خارجی بوده و بعد پاسپورت آلمانی گرفته باشه میتونه این اتفاق بیفته؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله امکانپذیره

 11. v!da گفت:

  سلام و تشکر از سایت و موسسه خوبتون
  ایا با مدرک A2 هم شانسی برای اخذ پاسپورت آلمان هست؟
  ممنونم

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای اخذ پاسپورت باید به زبان مسلط باشید

 12. دنیز گفت:

  تابعیت از طریق خون همون تابعیت موروثی؟ ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله همینطوره

 13. هانا گفت:

  ممنون بابت اطلاعات خوبتون

 14. ali ram گفت:

  بابت مطلب جالبتوندر مورد پاسپورت آلمان تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد شرایط ویزای کاری آلمان هم مطلب بذارید

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله لطفا مقاله شرایط ویزای کاری آلمان رو مطالعه نمایید

 15. leilakk گفت:

  می خواستم درباره بلو کارت آلمان بیشتر بدونم. ممنون میشم به جزئیات بیشتری اشاره کنید.

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.