مهاجرت به کشور ارمنستان

پاسپورت ارمنستان

پاسپورت ارمنستان

اگر چه اخذ پاسپورت ارمنستان در مقایسه با پاسپورت اتریش، سوئیس، انگلستان، کانادا وغیره پرطرفدار نیست، برخی افراد به اخذ اطلاعات در این خصوص میپردازند. البته به غیر از فرآیندی که باید طی گردد تا نهایتا پاسپورت ارمنستان صادر شود، شرایط دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه کرد. مثلا این که نرخ بیکاری در ارمنستان به چه میزان است یا هزینه تحصیل در این کشور چقدر است؟ در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است راجع به اخذ پاسپورت ارمنستان طی سال 2022 اطلاعاتی ارائه گردیده است.

 • مزایای دریافت پاسپورت ارمنستان چیست؟
 • هزینه دریافت پاسپورت این کشور چقدر است؟
 • آیا می توان پاسپورت ارمنستان را به عنوان تابعیت دو گانه قبول کرد؟
 • بهترین مسیر مهاجرت به ارمنستان چیست؟
 • کیفیت زندگی در ارمنستان چگونه است؟

آشنایی با کشور ارمنستان

ارمنستان کشوری کوچک در شمال ایران است که به لحاظ جغرافیایی بین دو قاره اروپا و آسیا واقع شده است هرچند بیشتر یک کشور اروپایی به شمار می آید. البته ارمنستان با این که تقریبا کشوری اروپایی است عضو اتحادیه اروپا (EU) نیست بلکه عضوی از اتحادیه اوراسیا می باشد. مهاجرت به ارمنستان نیز در حال حاضر غالبا از طریق تحصیل صورت می گیرد چرا که شرایط بد اقتصادی آن سرمایه گذاران خارجی و داخلی را بابت احتمال بالای ضرردهی نگران می کند و اخذ ویزای کاری ارمنستان نیز نیازمند داشتن پیشنهاد شغلی است. اما تحصیل در ارمنستان راهی کم هزینه است چرا که شهریه دانشگاه های این کشور با توجه به رشته و مقطع تحصیلی افراد سالیانه حدود 2500$ تا 11000$ (دلار آمریکا) می باشد.

با توجه به دلایل تاریخی و سیاسی، پس از زبان ارمنی بیشترین زبانی که مردم ارمنستان به آن تسلط دارند زبان روسی می باشد و بسیاری از دروس دانشگاهی نیز به این زبان تدریس می شوند. ارمنی ها همچنین غالبا نه ارتدوکس به حساب می آیند نه کاتولیک چرا که معتقدند مسیحی ها نباید متفرق باشند، اصطلاحا گفته می شود که ارمنی ها Monophysis هستند. در نمودار ذیل نشان داده شده است که چند درصد از مردم ارمنستان تابع دین مسیحیت هستند:

نمودار گسترش مسیحیت در ارمنستان

مراحل رسیدن به پاسپورت ارمنستان

همان طور که گفته شد کسانی که قصد مهاجرت به ارمنستان را دارند باید ابتدائا یکی از ویزاهای اقامتی این کشور را اخذ نمایند. برای اخذ ویزای کاری ارمنستان مدارک مختلفی مورد نیاز است که برخی از آن ها عبارت هستند از:

 • پاسپورت کارمند
 • قرارداد کاری مربوطه
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی
 • مدرک زبان ارمنی، روسی یا انگلیسی
 • مجوز کارفرما به منظور استخدام کارمند خارجی

مدارک گفته شده باید توسط کارفرما برای اداره مهاجرت و وزارت کار ارمنستان ارسال گردد. برای اخذ ویزای تحصیلی ارمنستان نیز دانشجو ابتدائا باید اقدام به اخذ پذیرش از یک دانشگاه، کالج و به طور کلی موسسه آموزش عالی در ارمنستان کند. وی سپس باید مدارکی برای سفارت ارمنستان تهیه نماید که برخی از آن ها عبارت هستند از:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گاهی سلامت
 • گواهی تمکن مالی که نامه بانک است و نشان دهنده توانایی فرد برای پرداخت هزینه های زندگی خود در ارمنستان می باشد.
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • مدرکی که نشان دهنده تهیه محلی برای اقامت در ارمنستان باشد
 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • پاسپورت
 • 4 قطعه عکس پاسپورتی پشت سفید که اخیرا گرفته شده باشد و مشابه صورت حال حاضر متقاضی اخذ ویزا باشد.
 • هزینه ویزا یا اصطلاحا visa fee

پس از اخذ اقامت قانونی ارمنستان باید چند سال سپری گردد و فرد مدتی مالیات پرداخت کند تا نهایتا بتواند درخواست کند تا برای وی پاسپورت ارمنستان صادر گردد. هر فردی که بیش از 18 سال سن داشته باشد می تواند برای اخذ پاسپورت ارمنستان بر اساس قانون “تابعیت جمهوری ارمنستان” یعنی Citizenship of the Republic of Armenia که در سال 2007 به تصویب رسیده اقدام نماید. الزاماتی که پیش از درخواست باید رعایت شده باشد عبارت هستند از حداقل 3 سال اقامت قانونی در خاک ارمنستان، تسلط به زبان ارمنی و التزام عملی به قانون اساسی جمهوری ارمنستان.

مراحل رسیدن به پاسپورت ارمنستان

نکاتی راجع به اخذ پاسپورت ارمنستان

پروسه اخذ پاسپورت ارمنستان برای کسی که جزو گروه های قومی ارمنی است، همسر کسی که تابعیت ارمنستان را دارد، فرزندان کسانی که سابقا تابعیت ارمنستان را داشته اند (نهایتا تا 3 سال پس از 18 سالگی) و همچنین برای کسانی که پس از سال 1995 ترک تابعیت ارمنستان را کرده اند، ساده تر است. در این پرونده ها لزومی به اثبات داشتن اقامت قانونی در ارمنستان و تسلط بر زبان ارمنی وجود ندارد؛ در واقع با سختگیری کم تری برای ایشان پاسپورت صادر می گردد.

کسانی که قصد دارند با کسی که تابعیت ارمنستان را دارد ازدواج کنند و از این طریق برای اخذ پاسپورت ارمنستان اقدام نمایند باید تاییدیه پاسپورت خود را از ارمنستان بگیرند و بین 5000AMD تا 15000AMD (درام ارمنستان) پرداخت کنند تا ازدواج آن ها ثبت گردد. هزینه مراسم ازدواج در ارمنستان نیز از 15000$ (دلار آمریکا) شروع می شود و میزان دقیق آن به نوع مراسم و تعداد مهمانان عروس و داماد بستگی دارد.

مزایا و معایب اخذ پاسپورت ارمنستان

نرخ بیکاری در ارمنستان 17.9% است و این کشور پس از جدا شدن از اتحادیه جماهیر شوروی سابق با مشکلات متعددی مواجه گشته است. ارمنستان همچنین عضوی از اتحادیه اروپا یا حوزه شنگن نیست و اخذ اقامت یا پاسپورت آن منجر نمی شود که فرد بتواند آزادانه به کشورهای عضو شنگن سفر داشته باشد یا از مزایای تابعین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بهره مند گردد. هرچند ارمنستان در کنار روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان در حال حاضر عضوی از اتحادیه اقتصادی اوراسیا است.

از جمله مزیت های زندگی در ارمنستان می توان به سطح امنیت این کشور اشاره نمود که حتی از برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز بالاتر است. در واقع تنها جرمی که به وفور در ارمنستان ارتکاب می یابد اخذ رشوه و فساد اقتصادی است و با توجه به کم بودن جرایم خشن مثل قتل و تجاوز غالب مردم ارمنستان از زندگی در این کشور احساس امنیت می کنند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است راجع به اخذ پاسپورت ارمنستان، قوانین مربوطه و مزایا و معایب آن توضیحاتی ارائه شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد. هر چند پیشنهاد می شود علاقه مندان به مهاجرت به انتخاب تحصیل در فرانسه، ایتالیا، سوئد، دانمارک، کانادا، استرالیا، روسیه، مجارستان و غیره یا کار در آلمان و اتریش، آینده بهتری برای خود رقم بزنند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.