مهاجرت به کشور برزیل

پاسپورت برزیل

پاسپورت برزیل

پاسپورت برزیل جزو پاسپورت های معتبر دنیا محسوب می شود به همین دلیل است که اخذ آن برای برخی افراد از اهمیت زیادی برخوردار است. برزیل کشوری در حال توسعه محسوب می شود که در آمریکای جنوبی واقع شده است اما میزان توسعه یافتگی آن در مقایسه با غالب دیگر کشورهای در حال توسعه و جهان سومی بیشتر است. کشور برزیل در واقع بزرگ ترین کشور در نه تنها آمریکای جنوبی بلکه کل آمریکای لاتین می باشد با 211 میلیون نفر جمعیت پنجمین کشور پرجمعیت دنیا به حساب می آید. برزیل همچنین میزبان فرهنگ ها و قومیت های متعدد است چرا که بیش از 1 سال مردم از اقصی نقاط دنیا به خاک آن مهاجرت می کردند. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است در خصوص پاسپورت برزیل اطلاعاتی ارائه گردیده است.

 • شرایط دریافت پاسپورت برزیل چیست؟
 • محدودیت های مهاجرت به برزیل چیست؟
 • بهترین راه برای دریافت گذرنامه برزیلی چیست؟
 • آیا برزیل پاسپورت معتبر دارد؟
 • آیا برزیل تابعیت دوگانه را می پذیرد؟

 کلیات اخذ پاسپورت برزیل به موجب تولد

قانون اعطای تابعیت برزیلی “قانون ملیت” نام دارد که به واسطه اصل 12 قانون اساسی فدرال برزیل ایجاد شده است. این قانون بیان می کند کسی که در خاک برزیل متولد شده است، برزیلی محسوب می شود و تنها استثنای آن فرزندان کسانی است که به واسطه ماموریت سیاسی به برزیل آمده اند؛ مثلا فرزندان دیپلمات ها. این بدان معنا است والدین کودکی که در برزیل متولد می شود می توانند به همین واسطه درخواست کنند تا اقامت دائم برزیل به آن ها داده شود صرف نظر از کشوری که خود آن ها یا سایر فرزندانشان تابعیت آن را دارند. برزیلی هایی نیز که در خارج از خاک برزیل متولد شده اند در دو حالت برزیلی تلقی می شوند:

 • فرزند فردی برزیلی (پدر یا مادر) که در خارج از خاک برزیل به دنیا آمده اما پدر یا مادر وی به دلیل خدمت به حکومت برزیل خارج از خاک این کشور اقامت داشته اند مثل دیپلمات، سفیر و غیره.
 • فردی که در خارج از برزیل از پدر یا مادر برزیلی متولد شود و همان موقع در کنسولگری برزیل تابعیت برزیل وی تایید گردد یا وی بعدا به برزیل سفر کند و نزد قاضی فدرال تایید نماید برزیلی است.

اخذ پاسپورت برزیل از طریق تولد در خاک این کشور

یکی از معروف ترین و محبوب ترین راه های اخذ پاسپورت برزیل تولد در این کشور است که اشاره کوتاهی به آن شد. کشورهای دنیا تابع دو نظام خاک یا خون هستند؛ کشورهای تابع نظام خون به کسی که از پدر و مادر خارجی در خاک آن ها متولد شده تابعیت نمی دهند مگر پدر و مادر وی هیچ کدام مشخص نباشند یا هر دو بی تابعیت باشند. در حال حاضر غالب کشورهای دنیا علی الخصوص کشورهای توسعه یافته تابع سیستم خون هستند و از آن جمله می توان به انگلیس و استرالیا اشاره نمود. کشورهای تابع سیستم خاک کشورهایی هستند که به هر نوزادی در خاک آن ها به دنیا آید صرف نظر از تابعیت والدین وی تابعیت می دهند؛ از آن جمله می توان به برزیل و کانادا اشاره کرد.

اخذ پاسپورت برزیل از طریق تولد در خاک این کشور

اخذ پاسپورت برزیل به موجب اقامت بلند مدت

خارجی ها ممکن است بخواند درخواست دهند تا پاسپورت برزیل را اخذ نمایند منهتی باید دارای شرایط ذیل باشند:

 • 4 سال اقامت دائم در برزیل
 • تسلط کافی به زبان پرتغالی و شرکت در یکی از آزمون های تعیین شده از سوی دولت
 • عدم سوء سابقه کیفری چه در برزیل چه در کشوری که فرد تابعیت آن را دارد.

شرط اقامت در برزیل ممکن است تحت شرایطی کوتاه تر باشد که عبارت است از:

 • برای کسانی که اثبات نمایند خدمات مهمی برای ملت و دولت بزریل انجام داده اند مثلا افرادی با توانایی بسیار ویژه علمی یا هنری؛ این گروه تنها لازم است 2 سال در برزیل اقامت داشته باشند نه 4 سال.
 • کسانی که بی تابعیت هستند؛ این گروه تنها با 2 سال اقامت قانونی در برزیل میتوانند درخواست کنند و پاسپورت اخذ نمایند.
 • افرادی که فرزند یا همسر برزیلی دارند یا تابعیت یکی از کشورهای پرتغالی زبان را دارند؛ تنها لازم است 1 سال در برزیل اقامت داشته باشند.
 • کسانی که با یک دیپلمات برزیلی ازدواج کرده اند و از ازدواج آن ها 5 سال گذشته است یا کسانی که بیش از 10 سال در یک ماموریت دیپلماتیک برزیلی فعالیت کرده اند؛ بدون اقامت در برزیل میتوانند پاسپورت بدست آورند.

لازم بذکر است که کسانی که بیش از 15 سال در برزیل زندگی کرده اند و سوء سابقه کیفری نیز نداشته اند میتوانند پاسپورت برزیل را بگیرند. نکته بسیار مهمی که در خصوص قوانین برزیل وجود دارد این است که برزیل نیز تقریبا مشابه آرژانتین و برخی کشورهای دیگر دوتابعیتی بودن را میپذیرد یعنی خارجی هایی که درخواست پاسپورت برزیل میدهند نیازی نیست ترک تابعیت کنند. به عنوان مثال یک ایرانی که با کار در برزیل به این کشور مهاجرت کرده است و پس از گذشت سالهای مقدر شده درخواست تابعیت میدهد همچنان یک ایرانی بحساب می آید.

مزایا و معایب دریافت گذرنامه برزیل

خارجی هایی که تابعیت برزیل را به دست آورند می توانند تابعیت پیشین خود را حفظ کنند اما برزیلی هایی که تابعیت کشور دیگری را به دست آورند در غالب موارد تابعیت برزیلی خود را از دست می دهند. البته داشتن پاسپورت برزیل با توجه به این که با داشتن آن بدون نیاز به اخذ ویزا می توان به 171 کشور و منطقه دنیا سفر نمود مزیت بزرگی به حساب می آید. با این حال برزیل کشوری در حال توسعه است که اقتصاد خیلی قدرتمندی ندارد؛ در نمودار ذیل نرخ بیکاری در برزیل و چند کشور دیگر مقایسه شده است:

مقایسه نرخ بیکاری در برزیل، آلمان، اتریش

همچنین لازم به ذکر است کسانی که به فکر مهاجرت به برزیل هستند باید به زبان پرتغالی مسلط باشند چرا که برزیل مثل هلند نیست که مردمش بتوانند به خوبی به زبان انگلیسی نیز صحبت کنند. در واقع نه تنها برای پیدا کردن کار بلکه برای گذارن زندگی و ارتباطات اولیه با مردم، داشتن دانش زبان پرتغالی ضروری است. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده است در خصوص پاسپورت برزیل اطلاعاتی ارائه شد.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *