مهاجرت به کشور رومانی

پاسپورت رومانی

پاسپورت رومانی

پاسپورت رومانی جزو پاسپورت های معتبر دنیا طبقه بندی می شود و امکان اخذ آن از سوی خارجی ها وجود دارد. رومانی کشوری کوچک با حدود 20 میلیون نفر جمعیت است که با توجه به تولید ناخالص داخلی آن در گروه کشورهای در حال توسعه قرار می گیرد. البته با توجه به این که ارزان قیمت است و از سال 2007 عضوی از اتحادیه اروپا (EU) شده است، برخی از افراد تمایل دارند اقامت آن را اخذ نمایند. رومانی همچنین یکی از امن ترین کشورهای دنیا است که آمار جنایات خشنی مثل قتل، تجاوز، باجگیری و غیره در آن بسیار پایین است. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص پاسپورت رومانی توضیحاتی ارائه گردیده است.

 • امتیاز دریافت پاسپورت کشور رومانی چیست؟
 • بهترین مسیر برای دریافت این پاسپورت چیست؟
 • امتیاز دریافت پاسپورت رومانی در چیست؟
 • ساده ترین مسیر برای دریافت پاسپورت رومانی چیست؟

اخذ پاسپورت رومانی با تولد

رومانی تابع نظام خون یعنی jus sanguinis است نه خاک یعنی jus soli؛ این بدان معنا است که طبق قوانین اعطای تابعیت رومانی کسی که از والدین خارجی در خاک رومانی متولد شده باشد، به واسطه تولد خود تابعیت این کشور را اخذ نخواهد نمود. در واقع کشورهای تابع سیستم خاک، که البته ممکن است به طور محدودب برای جلوگیری از بی تابعیت بودن افراد برخی از قوانین نظام خاک را نیز پذیرفته باشند، تابعیت را در صورتی به واسطه تولد به افراد می دهند که حداقل پدر یا مادر آن ها شهروند آن کشور باشد. علاوه بر رومانی از جمله دیگر کشورهای تابع سیستم خون می توان به انگلستان، استرالیا، سوئد، سوئیس، اتریش، آلمان و غیره اشاره نمود. از جمله کشورهایی که در قوانین خود از سیستم خاک تبعیت می کنند می توان ایالات متحده آمریکا، کانادا، برزیل و غیره را نام برد.

کسانی به واسطه تولد خود پاسپورت رومانی را می گیرند که از والدین رومانیایی و در خاک این کشور متولد شده باشند؛ علاوه بر این گروه افراد ذیل نیز شهروند رومانی به حساب می آیند:

 • در خاک رومانی متولد شده باشد و یکی از والدین وی خارجی اما یکی از آن ها رومانیایی باشد.
 • در خارج از خاک رومانی متولد شده باشد و حداقل یکی از والدین وی رومانیایی باشد.

اخذ تابعیت رومانی توسط کودکان

به طور خلاصه نوزادان به طرق ذیل رومانیایی محسوب می شوند:

 • تولد: تمامی کودکانی که یکی از والدین آن ها رومانیایی باشد، شهروند رومانی محسوب می شوند.
 • به سرپرستی گرفته شدن: کودکانی که قانونا توسط والدین رومانیایی به سرپرستی قبول شده باشند حتی در صورتی که تنها یکی از آن ها رومانیایی باشد؛ البته دراین حالت اتخاذ تصمیم در خصوص اخذ یا عدم اخذ پاسپورت رومانی برای کودک با سرپرستی است که تابعیت این کشور را دارد.
 • اخذ تابعیت مجدد: هر کودکی که والدین یا پدربزرگ یا مادربزرگ وی قبلا تابعیت رومانی را داشته اند اما ترک تابعیت کرده اند، می تواند درخواست دهد و پاسپورت بگیرد.

اخذ پاسپورت رومانی با اقامت

اخذ پاسپورت رومانی با اقامت

خارجی ها با مهاجرت به رومانی و چند سال اقامت در این کشور تحت شرایطی می توانند پاسپورت رومانی را به دست آورند. در واقع خارجی هایی که با تحصیل یا کار در رومانی اقامت قانونی رومانی را دارند، می توانند تحت یکی از شرایط ذیل درخواست دهند و به عنوان شهروند این کشور پذیرفته شوند:

 • در رومانی به دنیا آمده باشند و زمان درخواست اقامت این کشور را داشته باشند.
 • خارج از رومانی متولد شده باشند اما حداقل 8 سال در رومانی اقامت داشته باشند.
 • خارج از رومانی متولد شده باشند اما اقامت رومانی را داشته باشند و حداقل 5 سال از ازدواج آن ها با یک شهروند رومانیایی گذشته باشد.

لازم به ذکر است افرادی که در این بخش دارای صلاحیت برای اخذ پاسپورت رومانی شناخته شدند باید حداقل 18 سال سن داشته باشند، به زبان رومانیایی مسلط بوده و با فرهنگ و اجتماع این کشور نیز آشنایی داشته باشند. البته در هر یک از شرایط ذیل شرط اقامت در رومانی به منظور اخذ پاسپورت این کشور، نصف می شود:

 • متقاضی شهرت جهانی مثبت داشته باشد.
 • فرد شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا باشد.
 • متقاضی درخواست پناهندگی داده باشد و رومانی با درخواست وی موافقت کرده باشد.
 • متقاضی بیش از 1000000€ (یورو) در کشور رومانی سرمایه گذاری کرده باشد.

دلایل اخذ پاسپورت رومانی

یکی از دلایلی که افراد تمایل دارند پاسپورت این کشور را به دست آورند قوانینی است که رومانی در خصوص خرید ملک دارد. پیش از سال 2007 که رومانی هنوز به اتحادیه راوپا نپیوسته بود، تنها رومانیایی ها اجازه داشتند در رومانی مالک عرصه و اعیان شوند. از سال 2007 به بعد علاوه بر شهروندان رومانی، شهروندان سایر کشورهای عضو اتحادیه نیز اجازه خرید ملک در این کشور را به دست آورده اند منتهی به جز دو گروه مذکور سایرین، از جمله ایرانی ها و ترکیه ای ها، اجازه ندارند در رومانی صاحب ملک شوند. لازم به ذکر است حتی امکان خرید بنا بدون زمین نیز در رومانی از سوی خارجی ها وجود ندارد چرا که در این کشور این دو از هم تفکیک ناپذیرند.

البته خارجی هایی که اصرار داشته باشند در رومانی ملکی بخرند می توانند شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنند. با ثبت چنین شرکتی، به دلیل ایجاد شخصیت حقوقی رومانیایی، فرد خارجی می توانند ملک مورد نظر خود در رومانی را به نام آن شرکت خریداری کند. خارجی هایی که همسر رومانیایی یا شهروند اتحادیه اروپا داشته باشند همچنین می توانند ملک مورد نظر را به نام همسر خود خریداری کنند؛ از آن جایی که این ملک در زمان ازدواج خریداری شده مطابق قوانین نیمی از آن متعلق به هر یک از زوجین است. از دیگر دلایل اخذ پاسپورت رومانی می توان به اعتبار آن اشاره نمود؛ چرا که با رومانی به کشورهای متعددی می توان بدون نیاز به اخذ ویزا سفر نمود. در نمودار ذیل برخی از کشورهای دنیا از این بابت با هم مقایسه شده اند:

تعداد کشورهایی که میتوان به آنها بدون اخذ ویزا سفر نمود

هزینه زندگی در رومانی

جمعیت رومانی حدودا 20 میلیون نفر است و این کشور نیازی یه نیروی جدید ندارد با این حال به دلیل مزایای زندگی در رومانی برخی افراد علاقه مند به آن هستند. در واقع رومانی با کشورهایی از جمله مجارستان همسایه است و همانند مجارستان جزو مناطق ارزان قیمت دنیا محسوب می شود. به عنوان مثال هزینه زندگی در مجارستان و رومانی از ایران پایین تر است و در مجارستان ماهیانه 550€ (یورو) و در رومانی 450€ (یورو) می باشد. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص پاسپورت رومانی توضیحاتی ارائه گردید که امید است مفید بوده باشد.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *