مهاجرت تحصیلی آلمان

پذیرش تحصیلی از آلمان

پذیرش تحصیلی از آلمان

اخذ پذیرش تحصیلی از آلمان در سال 2023 یکی از راه های مهاجرت سریع و تضمینی به این کشور است که می توان پل محکمی برای ورود به اروپا باشد. البته باید به این نکته اشاره داشت که مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان تنها باعث اخذ اقامت موقت این کشور خواهد شد اما مسیر دستیابی به اقامت های بلند مدت نیز برای افراد فراهم می آید.

 • برای پذیرش تحصیلی از آلمان داشتن چه مقدار پول کافیست؟
 • آیا باید به زبان آلمانی مسلط باشید؟
 • برای دریافت ویزای دانشجویی به چه شرایطی نیاز دارید؟
 • نحوه دریافت پذیرش تحصیلی در آلمان چگونه است؟
 • آیا صف سفارت آلمان برای دانشجویان همچنان طولانی است؟
 • آیا دریافت پذیرش تحصیلی تضمینی برای دریافت ویزا خواهد بود؟

اگر قصد دارید در یکی از بهترین دانشگاه های آلمان تحصیل کنید، باید از شرایط تحصیل در این کشور اطلاعات کافی کسب کنید. آلمان از جمله کشورهای صنعتی است که در دهه اخیر اقدام به پذیرش دانشجو از سراسر دنیا کرده است. شهرهای دانشجویی این کشور با هزینه نسبتاً مناسب، محل مناسبی برای اخذ مدرک معتبر بین‏ المللی هستند. در ادامه مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه راهنمایی اختصاصی برای أخذ مدرک تحصیلی در آلمان می پردازند.

انتخاب محل تحصیل در آلمان

بر اساس آمار به دست آمده، این روزها بسیاری از افراد به دنبال راهی ارزان برای مهاجرت به کشوری با نرخ بیکاری پایین و اقتصاد قوی می باشند. در واقع کشور آلمان به تازگی مکانی برای دانشجویان بین المللی در سرتاسر جهان شده است زیرا تحصیل در این کشور رایگان بوده و مقصد بسیار عالی برای تحصیل پزشکی و مهندسی می باشد. برای پذیرش تحصیلی از کشور آلمان باید ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. متأسفانه فرصت های تحصیلی در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی محدود است و تنها در برخی از دانشگاه ها در 4 ترم اول به زبان انگلیسی تدریس می شود. پس اگر به زبان آلمانی مسلط نیستید، بهتر است برای تحصیل در مقطع کارشناسی، در انتخاب دانشگاه دقیق تر عمل کنید.

البته آموزشگاه های زبان نیز در آلمان وجود دارد که در طی تحصیل می توانید زبان آلمانی خود را توسعه دهید. در آلمان تعداد زیادی دانشگاه معتبر وجود دارد که شما می توانید براساس رتبه آن ها در آخرین امتیازدهی دانشگاهی QS، یک دانشگاه معتبر را انتخاب کنید. فراموش نکنید در انتخاب دانشگاه باید به رشته مورد نظر خود هم توجه داشته باشید که در کدام دانشگاه ها تدریس می شود. اکنون با ما همراه شوید تا شما را با بهترین دانشگاه های آلمان در سال 2023 آشنا کنیم:

دانشگاهTHEQSARWU
دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان326352
دانشگاه فنی مونیخ415057
دانشگاه هایدلبرگ426447
دانشگاه هومبولت برلین80117

شرایط پذیرش تحصیلی از آلمان

قبل از پذیرش تحصیلی از آلمان ابتدا باید درخواست خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. مدارک تحصیلی فعلی شما باید توسط دانشگاه انتخاب شده، پذیرش شود. برای پذیرش تحصیلی از آلمان باید یک Hochschulzugangsberechtigung شناخته شده (HZB) داشته باشید که به معنای داشتن شرایط ورود به مراکز آموزش عالی در کشور آلمان است، همچنین برای پذیرش تحصیلی از آلمان باید در آزمون مقدماتی Studienkolleg و سپس آزمون ورودی Feststellungsprüfung شرکت کنید. با کسب نمره قبولی از این دو آزمون، شانس پذیرش شما در یکی از دانشگاه های آلمان بیشتر می شود.

یکی دیگر از شرایط پذیرش تحصیلی از آلمان تسلط به یکی از دو زبان آلمانی و انگلیسی است. اگر یک دانشگاه آلمانی زبان را انتخاب کرده اید، قبل از ورود به دانشگاه باید در دو آزمون DSH و TestDaF شرکت کنید. برای دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، باید در یکی از دو آزمون آیلتس و تافل شرکت کنید. تمام دانشگاه های آلمان در وب سایتشان، نمره قبولی برای پذیرش تحصیلی از آلمان را تعیین کرده اند. بنابراین دقت داشته باشید که تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان میسر نیست. البته امکان شرکت در دوره های زبان جهت تقویت تسلط در این کشور پس از ورود از طریق پذیرش تحصیلی ممکن است.

شرایط پذیرش تحصیلی پزشکی از آلمان

نمی توان از تحصیل در آلمان گفت ولی اصلا سخنی درباره شرایط تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های این کشور نگفت. مقرون به صرفه بودن، کیفیت آموزشی بالا، شهرت بالا و نیز آینده کاری ایده آل همگی عواملی هستند که دانشجویان خارجی را برای تحصیل رشته پزشکی در آلمان 2023 سوق می دهند. دوره ای که در آلمان حدود 6 سال و 3 ماه طول کشیده و شامل 2 سال تحصیلات پیش کلینیکی، 3 سال تحصیلات کلینیکی و 1 سال نیز کارآموزی است.

زمان ارائه درخواست برای پذیرش رشته ای پزشکی در آلمان بدین شرح می باشد:

زمان ارائه درخواست برای پذیرش رشته ای پزشکی در آلمان

از بهترین دانشگاه های پزشکی برای اخذ پذیرش در آلمان نیز می توان به دانشگاه های زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه RWTH آخن
 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه فرایبورگ

جالب اینجاست که تحصیل در این دانشگاه ها هم به زبان انگلیسی و هم زبان آلمانی امکان پذیر است. از جمله برنامه های تحصیلی محبوب برای تحصیل در این دانشگاه ها نیز می توان به پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، بیولوژی مولکولی، فیزیکال تراپی، بیولوژی تابشی، علوم عصبی بیومدیکال و سایر اشاره نمود.

اما از شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی در آلمان نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شرایط پذیرش دانشجو برای رشته پزشکی در آلمان

پس تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانی امکان پذیر بوده و متقاضیان برای اثبات مهارتشان در این زبان بایستی مدارک زیر را ارائه دهند:

عنوان آزمون زبان آلمانیسطح مورد نیاز
TestDafLevel 4
Goethe Institute certificateLevel C2
DSH German Language ExaminationLevel 2 or 3

شرایط پذیرش تحصیلی غیر مستقیم از آلمان

برای ورود به دانشگاه های دولتی آلمان، علاوه بر اخذ پذیرش مستقیم که پس از 1 سال تحصیل در دانشگاه های ایران امکان پذیر است، روشی غیر مستقیم نیز تعریف شده است. از آن جایی که نظام آموزشی آلمان جهت اخذ دیپلم، برخلاف ایران، 13 ساله است، لذا متقاضیان تحصیل در آلمان، جبران این 1 سال را می توانند در کالج های آلمان نیز بگذرانند. در این روش دانشجویان می توانند وارد دوره های کالج مختلف، بسته به رشته تحصیلی مورد نظر خود شوند. برای ورود به این کالج های 2 ترمه (1 ساله)، ارائه مدرک زبان آلمانی حداقل B1 کفایت می کند. این کالج ها که به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند، به دانشجویانی توصیه می شود که مدرک زبان B2 و معدل بالا ندارند.

البته لازم به ذکر است که چه مستقیم و چه غیر مستقیم، داشتن شرایط نرمال تحصیلی مثل سن مناسب، ریزنمرات و معدل خوب ملاک قرار می گیرد. هزینه کالج های خصوصی بین 6000€ تا 7000€ (یورو) تعیین شده که در مقابل کالج های دولتی با شهریه های بسیار پایین و در حد رایگان پذیرای متقاضیان هستند. کالج های دولتی آزمون ورودی آنلاین دارند و در پایان دوره نیز از دانشجویان آزمون گرفته می شود.

کالج های آلمان، بسته به رشته به شرح زیر است:

انواع کالج های آلمان

هزینه های تحصیل و پذیرش تحصیلی از آلمان

قبل از اینکه بخواهید ویزای تحصیلی را از دولت آلمان دریافت کنید، ابتدا باید مدرک کافی برای اثبات تأمین هزینه های زندگی در این کشور را داشته باشید. برای دریافت ویزا در ابتدا باید مبلغی را به عنوان پشتوانه مالی در حساب بانکی خود در آلمان ذخیره کنید. این مبلغ در سال 2023 به حدود 10236€ (یورو) رسیده است. این مقدار پول برای تأمین مسکن و سایر هزینه های زندگی لازم است. البته در برخی از شهرهای کوچک آلمان هزینه زندگی کمتر از این مقدار است همچنین باید اشاره داشت که در حال حاضر مونیخ گرانترین شهر آلمان است.

در جدول زیر می توان با برخی از معروفترین برنامه های بورس تحصیلی آلمان آشنا شد:

شرایط بورس و هزینه های تحت پوششعنوان بورسیه تحصیلی
1 ساله و پوشش دهنده هزینه زندگی، هزینه های سفر و نیز هزینه های پروژهبورسیه های دانشجویان پزشکی کارل دویسبرگ
حداقل 1 ساله- پوشش بیمه سلامت و سوانحبورسیه DAAD برای پزشکی و سلامت عمومی
€1000 (یورو) در ماهبورسیه دانشگاه هامبورگ
1 ساله- شهریه ها، هزینه های پروژه، بیمه سلامت، مخارج سفر و هزینه های انترنیبورسیه فردریخ اهرت استیفتونگ

اما باید بدانید هزینه زندگی در کشور آلمان شامل مواردی همچون حمل و نقل، خواروبار، هزینه اشتراک خانگی، اجاره خانه و سایر می باشد.

مقایسه درصد هزینه های زندگی در آلمان

با توجه به نمودار فوق می توان چنین استدلال کرد که از بین کلیه آیتم های هزینه زندگی در آلمان در سال 2023، آیتم اجاره خانه در آلمان بیشترین درصد بودجه دانشجویان را به خود اختصاص می دهد. اگر نگران تأمین هزینه های تحصیل در این کشور هستید، خوب است بدانید که بورسیه تحصیلی در آلمان، یک امکان فوق العاده در اختیار شما قرار خواهد داد تا هزینه های زندگی خود را کاهش دهید. از طرف دیگر، فرصت کار ضمن تحصیل در این کشور، یک راه ویژه دیگر جهت کاهش هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان است.

ارائه درخواست برای اخذ پذیرش تحصیلی از آلمان

شما می توانید درخواست تحصیلی خود را به طور مستقیم برای دفتر بین‏ المللی دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید، همچنین می توانید با استفاده از وب سایت www.uni-assist.de (پورتال پذیرش متمرکز برای دانشجویان بین‏ المللی) درخواست خود را ارسال کنید. این وب سایت توسط اداره خدمات آموزشی علمی آلمان (DAAD) مدیریت می شود. البته همه دانشگاه ها در این پورتال عضو نیستند. اگر به طور جداگانه درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کنید، شانس شما برای پذیرش تحصیلی از آلمان افزایش می یابد.

در بسیاری از دانشگاه ها، دو بار در سال می توانید در دانشگاه ثبت نام کنید. در آلمان شروع ترم تحصیلی برای نیم سال اول در سپتامبر و برای نیم سال دوم در ماه ژانویه است. اما شما باید کمی زودتر (حداقل 7 هفته) برای ثبت نام اقدام کنید. به طور کلی برنامه ثبت نام برای نیم سال در 15 ژوئیه و برای نیم سال دوم تا 15 ژانویه است. البته مهلت ثبت نام در همه دانشگاه ها یکسان نیست و هر یک از مؤسسات آموزشی، تاریخ های متفاوتی را برای ثبت نام تعیین می کنند. اسناد مورد نیاز برای درخواست پذیرش تحصیلی از آلمان عبارتند از:

 • یک کپی از مدرک تحصیلی دوره کارشناسی، متوسطه یا سایر مقاطع قبلی
 • کپی مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی
 • ترجمه شده ریز نمرات از تمامی دوره های تحصیلی طی شده
 • یک عدد عکس جدید پاسپورتی
 • کپی پاسپورت (شامل اطلاعات شخصی)
 • گواهی شرکت در آزمون های زبان یا معادل آنلاین آن
 • پرداخت هزینه های مربوط به درخواست

ارائه درخواست برای اخذ پذیرش تحصیلی از آلمان

شرایط بیمه دانشجویی در آلمان

هزینه های درمان در آلمان بالاست. پس قبل از اینکه بخواهید ایران را ترک کنید، ابتدا باید برای طول اقامت خود در آلمان بیمه درمانی تهیه کنید. این کار باید قبل از ثبت نام در دانشگاه و اخذ ویزای دانشجویی صورت بگیرد. برای مدت اقامت خود در آلمان باید یک کارت بیمه درمانی اروپایی (EHIC) نیز داشته باشید. با وجود این کارت خدمات درمانی برای شما به صورت رایگان ارائه می شود. برای تهیه این کارت باید بین 80€ و 160€ (یورو) در هر ماه پرداخت کنید. اگر بیش از 30 سال سن داشته باشید، هزینه بیمه درمانی برای شما بیشتر است. اگر در زمان شروع تحصیل در آلمان 29 سال سن دارید، فقط می توانید بیمه خصوصی دریافت کنید. شرایط بیمه درمانی برای مهاجرت به آلمان 2023 از قرار ذیل می باشد:

شرایط بیمه مسافرتی آلمان 2023 برای دانشجویان متقاضیشرح
عنوان بیمهTravel Insurance یا بیمه مسافرتی
حداقل سقف پوشش خدمات درمانی30000€ (یورو)
هدف از صدورپوشش درمان پزشکی اضطراری
بهترین مرجع تهیهPROVISIT VISUM (موسسه ای برای صدور بیمه درمانی برای خارجیانی که قصد اقامت اروپایی تا 180 روز را دارند)
ضرورتاز جمله مدارک مهم برای مهاجرت به آلمان و اتحادیه اروپایی

نحوه دریافت ویزای تحصیلی در آلمان

دریافت ویزای دانشجویی برای آلمان در سال 2023 شرایط و الزامات خاص خود را دارد و در این مورد شرایط درخواست متقاضیان اروپایی و غیر اروپایی متفاوت از هم میباشد. در این میان برای ایرانیان شرایط و الزامات خاصی وجود دارد. ارائه مدارکی از جمله ارائه فرم درخواست، مدرک تحصیلی یا گواهی اشتغال به تحصیل، گذرنامه، اسناد رسمی مالی، تسلط به یکی از دو زبان آلمانی یا انگلیسی و سایر الزامی است. بعد از ارسال مدارک، درخواست شما توسط دولت آلمان بررسی می شود. در صورت کامل بودن مدارک و داشتن شرایط اقامت در آلمان، برای شما ویزای تحصیلی صادر می شود.

اما مدارک لازم برای اخذ ویزای مذکور در سال 2023 عبارتند از:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر با اعتبار بیش از 6 ماه
 • کلیه مدارک هویتی متقاضی از جمله عکس پاسپورتی
 • تاییدیه پذیرش از دانشگاه های آلمان
 • گواهی پزشکی سلامت
 • گواهینامه مهارت زبان آلمانی (سطح B2)
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی اعتبار مالی کافی (افتتاح حساب بانکی بلوکه شده با پس اندازی به میزان حداقل €10236 یورو در بانک های کشور آلمانی پیش از درخواست ویزای تحصیلی آلمان)
 • بیمه نامه مسافرتی با پوشش درمانی به میزان 30000€ (یورو)
 • رسید پرداخت هزینه ویزا به میزان 57€ (یورو)

پیدا کردن محل اقامت پس از پذیرش تحصیلی از آلمان

بعد از اینکه ویزای تحصیلی خود را دریافت کردید، باید به دنبال محل اقامت باشید. متأسفانه بسیاری از دانشگاه های آلمانی، به دانشجویان و دانش آموزان اسکان نمی دهند. پس باید برای زندگی به دنبال محلی جداگانه باشید. اجاره مسکن در همه شهرهای آلمان یکسان نیست. در شهرهای آلمان غربی (از جمله برلین، دوسلدورف، کلن و مونیخ) باید هزینه زیادی را برای اجاره مسکن پرداخت کنید. اما در شهرهایی که در شرق آلمان هستند (از جمله هایدلبرگ و فرایبورگ) اجاره مسکن مناسب تر است.پس بنابراین با این توضیحات، می توان یافتن محل اقامت یا همان شهر محل زندگی را جزء فاکتورهای مهم و تاثیرگذار بر روی عملکرد مالی و بودجه بندی دانشجویان بین المللی قلمداد کرد.

برای اطلاع از شاخص های هزینه زندگی در شهرهای آلمان 2023 توصیه می شود که به نمودار زیر توجه نمائید:

شاخص هزینه های زندگی در شهرهای مختلف آلمان

ثبت نام در دانشگاه های آلمان

بعد از پذیرش تحصیلی از آلمان باید در یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش شوید. قبل از اینکه ترم تحصیلی شروع شود، باید ثبت نام کنید، همچنین برای استفاده از امکانات دانشگاه مانند کتابخانه، باید در شروع ترم تحصیلی ثبت نام کنید. هزینه ثبت نام در دانشگاه های مختلف متغیر است اما معمولاً هزینه ثبت نام در این کشور بین 150€ تا 250€ (یورو) است. البته ممکن است از شما برای هزینه های مربوط به حمل ونقل عمومی برای مدت 6 ماه، 180€ (یورو) اضافه دریافت شود. برای زمان ثبت نام در دانشگاه به مدارک زیر نیاز دارید:

 • ارائه اصل و کپی گذرنامه و ویزای تحصیلی
 • چند قطعه عکس
 • تکمیل فرم ثبت نام
 • کپی مدارک تحصیلی
 • ارائه مدرک تسلط بر یکی از دو زبان آلمانی یا انگلیسی
 • مدارک پزشکی قانونی در آلمان (برای تأیید سلامت جسمانی)
 • پرداخت هزینه ترم تحصیلی و ارائه رسید آن
 • مدرک مربوط به پذیرش در دانشگاه

پس از ثبت نام، دانشگاه به شما یک گواهینامه ارائه می دهد که به عنوان یک شناسه دانشجویی محسوب می شود. این شناسه دانشجویی برای ثبت نام در کلاس ها و درخواست اقامت کاربرد دارد.

بررسی سهولت اخذ پذیرش تحصیلی در آلمان

امروزه دریافت وقت سفارت آلمان برای دانشجویان بخصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی بسیار مناسب تر شده است به طوری سفارت آلمان به افرادی که مدارک خود را به طور کاملا آماده در اختیار دارند، وقت فوری اهدا می کند.تعداد دانشجویان خارجی در کشور آلمان همواره عدد قابل توجهی بوده است و چنانچه از نمودار زیر نیز بر می آید، بیشترین تعداد دانشجویان خارجی در کشور آلمان در ایالت وستفالن زندگی می کنند. دو ایالت باواریا و بادن ووتمبرگ نیز به دلیل هزینه های بالاتر زندگی، با وجود کیفیت بهتر آموزشی، در جایگاه های بعد قرار دارند.

تعداد دانشجویان خارجی در ایالت های مختلف آلمان

آلمان یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در اروپا است. تحصیل در آلمان همچنین می تواند یک گزینه بسیار مناسب برای ورود به بازار کار در اروپا است. افرادی که تحصیل در این کشور را تجربه می کنند، می توانند امیدوار باشند که پس از کاریابی به اقامت دائم و در نهایت پاسپورت آلمان یا هر کشور دیگری دست پیدا کنند.

زندگی دانشجویی در آلمان

بعد از اتمام مراحل ثبت نام در دانشگاه، شما یک دانشجوی آلمانی محسوب می شوید. حالا به سراغ محل اقامت بروید. اگر هنوز موفق به پیدا کردن خانه نشدید، می توانید در دفتر ثبت محلیِ شهر محل تحصیل خود ثبت نام کنید، سپس به شما یک سند تأیید ثبت نام داده می شود. این دفتر محل اقامت را برای شما پیدا می کند.

برای زندگی در آلمان به شماره حساب بانکی هم نیاز دارید. با ارائه شناسه دانشجویی می توانید از بانک، شماره حساب رایگان دریافت کنید. فراموش نکنید که در زمان ثبت نام برای محل اقامت، باید شماره حساب بانکی خود را هم تحویل دهید. این کار برای مدیریت پرداخت های منظم مسکن انجام می شود که کار شما را راحت تر می کند. مشخصا همان طوری که نمودار زیر هم نشان می دهد، هزینه خوابگاه دانشجویی (ماهانه حدود €298 یورو) به مراتب پایین تر از اجاره آپارتمان در آلمان (€723.14 یورو) میباشد:

متوسط هزینه ماهانه در آلمان

برای تأمین هزینه های زندگی در آلمان می توانید یک کار نیمه وقت پیدا کنید. در صورت بروز هرگونه مشکل در زمان تحصیل در آلمان، می توانید با بخش خدمات مشاوره در کمیته دانشجویی (Fachschaft) یا دفتر بین المللی دانشگاه خود تماس بگیرید. توصیه مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به علاقمندان تحصیل در کشور آلمان آن است که مقاله بهترین شهر آلمان برای تحصیل را مطالعه فرمایید. وکلای قانونی این موسسه قادر خواهند بود در مسیر مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان شما را یاری نمایند.

سوالات کلیدی در خصوص اخذ پذیرش تحصیلی از آلمان

در رابطه با تحصیل در کشور آلمان و اخذ پذیرش تحصیلی از این کشور همواره سوالاتی مطرح می شود که باید به صورت کامل به آن ها پاسخ داده شود. با این وجود در این بخش برخی از سوالات کلیدی را مطرح خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر حتما با ما در تماس باشید.

 • آیا می توان بدون دریافت مدرک زبان در آلمان پذیرش تحصیلی دریافت کرد؟ ارائه مدرک زبان در بسیاری از دانشگاه های آلمان جز الزامات اخذ پذیرش است.
 • آیا تحصیل در آلمان کاملا رایگان است؟ خیر، در بسیاری از دانشگاه های آلمان اما هزینه های تحصیل برای دانشجویان خارجی بسیار اندک است.
 • آیا اخذ پذیرش تحصیلی از آلمان ساده است؟ سهولت اخذ پذیرش تحصیلی در کشور آلمان به رزومه تحصیلی و جایگاه علمی دانشگاه ها بستگی دارد.
 • آیا می توان برای تحصیل دکتری به آلمان مهاجرت کرد؟ یکی از راه های مهاجرت تحصیلی به آلمان، اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری است.
 • سطح زبان آلمانی لازم برای پذیرش تحصیلی از این کشور چیست؟ سطح B2 برای اپلای از دانشگاه های آلمان مورد نیاز است.
 • انواع آزمون زبان آلمانی مورد قبول دانشگاه های این کشور چیست؟ TestDaf، Goethe Institute certificate و نیز DSH German Language Examination جزء آزمون هایی هستند که ملاک دانشگاه های آلمانی برای پذیرش دانشجو در این کشور محسوب می شود.
 • تحصیل پزشکی در آلمان چند سال طول می کشد؟ تحصیل پزشکی در آلمان کلا 6 سال و 3 ماه طول می کشد.
 • آزمون پذیرش دانشجوی پزشکی در آلمان چیست؟ این آزمون با نام TestAS شناخته شده و نوعی آزمون چند گزینه ای است.
4.8/5 - (14 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *