مهاجرت تحصیلی ایتالیا

پزشکی و داروسازی در ایتالیا

پزشکی و داروسازی در ایتالیا

از سال 2009، دوره پزشکی و داروسازی در ایتالیا به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود و شما می توانید با زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوید. اولین دانشگاه، دانشگاه پاویا و پس از آن میلان، رم و ناپل بودند. دوره پزشکی در ایتالیا یکی از معتبرترین دوره های پزشکی در کل دنیا می باشد. متقاضیان از تمام نقاط دنیا حتی از کشورهای کانادا و امریکا برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا راهی این کشور می شوند زیرا برخلاف امریکا و کانادا، تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا بسیار ارزان است گرچه تحصیل در رشته پزشکی همه جای دنیا کار سختی است و قبولی در این رشته عملا تلاشی مضاعف میطلبد و نیاز به آگاهی کامل در مورد منابع میطلبد.

  • شرایط و مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ایتالیا 2021 چیست؟
  • آیا شرط اصلی تحصیل پزشکی در ایتالیا قبولی در آزمون ورودی است؟
  • بهترین دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا کدامند؟
  • برای تحصیل پزشکی یا داروسازی در ایتالیا چقدر هزینه لازم است؟

در ادامه آنالیزی کامل جهت دلایل انتخاب ایتالیا برای ورود به رشته های پزشکی و داروسازی ارائه می کنیم. این مقاله در باب پزشکی و داروسازی در ایتالیا توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نیز نگارش شده است.

شرایط تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا

دوره های پزشکی در ایتالیا کاملا به زبان انگلیسی ارائه می شود و دوره زبان ایتالیایی در کنار آن ارائه خواهد شد تا بتوانید در صورت علاقه داشتن، این زبان را نیز بیاموزید. دانشگاه های با قدمت بیش از 500 سال دوره های پزشکی را در ایتالیا را ارائه میکنند. به عنوان آزمون ورودی شما فقط یک آزمون (تست آی مت) را خواهید داد که امکان دادن تست IMAT در بیش از 20 شهر دنیا وجود دارد. مصاحبه و آزمون ورودی دیگری وجود نخواهد داشت. نکته مهم در این خصوص اینکه آزمون IMAT به زبان انگلیسی بوده و هزینه کمی دارد.

جایگاه بهترین دانشگاه های پزشکی در ایتالیا

شهریه دوره پزشکی ایتالیا بسیار پایین و امکان استفاده از بورسیه دولت ایتالیا برای شما وجود دارد. مدرک پزشکی ایتالیا در کل دنیا و کشور ایران مورد تائید است و حتی بدون هیچ آزمونی میتوانید پس از فارغ التحصیلی در کل اروپا و انگلستان فعالیت کنید. فرهنگ، غذا و طبیعت زیبا و آب و هوای خوب ایتالیا، دوره های مشترک با دانشگاه های آمریکا و کانادا، به طور مثال دانشگاه پاویا دوره مشترکی با آمریکا دارد که به جذابیت این کشور افزوده است. برای ورود به دوره پزشکی در ایتالیا،‌ در تمامی دانشگاه های ایتالیا، ظرفیت های مشخصی برای دانشجویان غیر اروپایی مشخص شده است که شانس آنها را افزایش میدهد.

‌شهریه دوره مدیکال در ایتالیا

شهریه در دانشگاه های ایتالیا بر اساس درآمد خانوار تعریف می شود. معمولا متقاضیان ایرانی شهریه حدود 500€ (یورو) در سال معادل حدود 540$ (دلار) را پرداخت می کنند. اگر ما بخواهیم این سطح از هزینه ها را با شهریه ها در کشورهای مطرح دنیا مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که تحصیل پزشکی در ایتالیا با این سطح شهریه و نیز دسترسی به بورس های تحصیلی عملا رایگان است:

مقایسه شهریه تحصیل پزشکی در ایتالیا با دیگر کشورهای معروف

همچنین تمام متقاضیانی که از نظر مالی توان پرداخت هزینه های زندگی را نداشته باشند، میتوانند از بورس کشوری استفاده کنند. این بورسیه که DSU نامیده می شود معمولا بین 4000 تا 5000€ (یورو) در سال خواهد بود. میتوان گفت هر فرد ایرانی که به ایتالیا از طریق تحصیلی رسیده است این بورس را توانسته مال خود کند. در ادامه شیوه های اخذ این نوع بورس را می آوریم. در حال حاضر به غیر از ایتالیا که با دریافت بورسیه تحصیل عملا رایگان میشود کشورهایی نظیر آلمان و اتریش نیز تحصیل رایگان است.

پزشکی و داروسازی در دانشگاه های برتر ایتالیا 2021

پزشکی و داروسازی در ایتالیا در دانشگاه های برتر 2021 برای دانشجویان غیر اروپایی که دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند شامل موارد زیر می شود:

نام دانشگاه رتبه QS در سال 2021
دانشگاه پادوا 114
دانشگاه میلان 83
دانشگاه بولونیا 94
دانشگاه ساپینزا رم 135
دانشگاه ساکرو کوره 174
دانشگاه فدریکو دوم ناپل 227
دانشگاه تورین 180
دانشگاه فلورانس 231

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ایتالیا و تست IMAT

(The International Medical Admissions Test (IMAT تست IMAT، آزمون ورودی دوره پزشکی در ایتالیا، یک آزمون 60 سوالی و تستی است که ویژه متقاضیانی هست که قصد تحصیل در دوره پزشکی در ایتالیا یا دوره جراحی در ایتالیا را دارند. آی مت یکی از 3 آزمونی است که معمولا برای ورود به دوره پزشکی و داروسازی در ایتالیا مورد نیاز است. آزمون هایی دیگر که بعدا به آن ها خواهیم پرداختBMAT و OET هستند.

آزمون IMAT مخصوص ورود به دوره های پزشکی به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا می باشد. در ایتالیا تست ها زیر نظر وزارت علوم ایتالیا هستند. تست آی مت برای ورود به 7 دانشگاه دولتی که دوره های پزشکی در ایتالیا را ارائه می کنند استفاده می شود. تست آیمت در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود. این تست در مورد مهارت ها و دانشی است که در دوره دبیرستان دانشجو می آموزد و تست خیلی دشواری نیست. هر سوال 5 گزینه دارد و هر پاسخ مثبت 1.5 امتیاز مثبت و هر پاسخ منفی 0.4 امتیاز منفی دارد. آزمون 100 دقیقه بوده و اگر کمتر از 20 امتیاز از کل 90 امتیاز را به دست آورید، نمره شما منتشر نخواهد شد.

بخش مواد آزمون تعداد سوال
بخش اول آزمون دانش عمومی و تحلیل منطقی شامل 27 سوال
بخش دوم، سوم و چهارم آزمون دانش علمی شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی شامل 33 سوال

ثبت نام آزمون IMAT

آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های ایتالیا هر سال در تاریخ 13 سپتامبر برگزار خواهد شد. هزینه ثبت نام آزمون 120€ (یورو) می باشد. کشورهایی که تست IMAT در آنها برگزار می شود یا همان محل آزمون ورودی پزشکی ایتالیا و برزیل، آرژانتین، چین، قبرس، فرانسه، آلمان، یونان، هند، ایتالیا، لهستان، پرتغال، قطر، عربستان، اسپانیا، امارت، انگلستان، امریکا می باشد. اگر تصمیم بر ثبت نام و آزمایش شانس خود برای تحصیل تقریبا رایگان در ایتالیا دارید، با ما از طریق ایمیل در ارتباط باشید.

تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا

تحصیل در رشته داروسازی به زبان انگلیسی در ایتالیا به دلیل اعتبار بسیار بالای دانشگاه های ایتالیا در این زمینه و همچنین شهریه بسیار مقرون به صرفه طرفداران زیادی دارد. دوره داروسازی در ایتالیا معمولا یک دوره پیوسته 5 ساله می باشد که در پایان آن متقاضی به عنوان داروساز می تواند مشغول به فعالیت کند و مدرک این دوره معادل فوق لیسانس در ایران می باشد. هدف اصلی رشته دارو سازی در ایتالیا این است که متخصصان جوان را با داشتن دانش تئوری و عملی تربیت کند تا دارو شناس خبره و کارشناس در محصولات دارویی در بخش صنعتی شوند. ورود به رشته داروسازی در ایتالیا از طریق آزمون ورودی است که در خود دانشگاه ها برگزار می شود. این آزمون مانند آزمون در کشورهای دیگر برگزار نمی گردد.

دوره مدیکال در ایتالیا به زبان ایتالیایی

در اکثر کشورهای اروپایی و مخصوصا دانشگاه های دولتی زبان تحصیل مخصوصا در رشته های پزشکی و دندان پزشکی به زبان رسمی آن کشور خواهد بود، همچنین برخی رشته ها صرفا به زبان ایتالیایی است. با این وجود و با همگام سازی نظام آموزشی کشورهای اروپایی شما می توانید برنامه های انگلیسی هم در برخی دانشگاه های دولتی ایتالیا دریافت کنید. اکثر برنامه ها در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی است و شما باید مدرک زبان ایتالیایی را در کشور اخذ کرده باشید و در زمان مراجعه به سفارت ارائه نمائید.

تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا

تحصیل دوره مدیکال در ایتالیا به زبان انگلیسی

امروزه در بعضی از کشورهای اروپایی شما این امکان را دارید که به زبان انگلیسی نیز تحصیلات خود را در رشته پزشکی و دندان پزشکی ادامه دهید. برای دریافت پذیرش در این رشته ها به زبان انگلیسی شما باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید. ایتالیا نیز اخیرا دانشگاه هایی را که به زبان انگلیسی می توان تحصیل نمود در این رشته ها برای متقاضیان قرار داده است. اگر تمایل به اخذ پذیرش در این رشته ها را دارید باید مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس با نمره 5.5 یا 6 را ارائه دهید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان

یکی از مواردی که برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی مورد نیاز است و معمولا بسیاری از متقاضیان با ارائه آن مشکل دارند، مدرک زبان می باشد. برای تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان شما باید بتوانید اثبات نمائید که به زبان این کشور مسلط هستید و اگر یادگیری زبان ایتالیایی برای شما مشکل باشد، شما می توانید دانش خود را از طریق ارائه مدرک زبان انگلیسی اثبات نمائید. البته لازم به ذکر است که در ایتالیا شما در بعضی مواقع می توانید بدون ارائه مدرک زبان فرآیند اخذ پذیرش و ویزای خود را انجام دهید. اگر شما بتوانید اثبات نمائید که قبلا در مقاطع قبلی تحصیلات خود را به زبان انگلیسی گذرانده اید، می توانید بدون ارائه مدرک زبان فرآیند اخذ پذیرش و ویزای خود را انجام دهید.

همچنین اگر شما اثبات نمائید که زبان مادری شما انگلیسی یا ایتالیایی است و یا قبلا در این کشور یک دوره تحصیلی را گذرانده باشید، لزومی ندارد که برای ادامه تحصیل مدارک زبانی را ارائه دهید. در بعضی مواقع این شرایط برای شما فراهم می شود که چنانچه مدرک زبان آیلتس شما از نمره ای که آن دانشگاه مشخص نموده است کمتر باشد، شما پذیرش مشروط دریافت نمائید. این امر به این معنی است که شما اقامت تحصیلی و ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت می نمائید ولی قبل از ورود به دانشگاه در دوره زبان شرکت می نمائید تا به سطح مطلوب برسید و بعد از گذراندن این دوره وارد دانشگاه های ایتالیا شوید.

‌شرایط ثبت نام و ظرفیت پذیرش داروسازی در ایتالیا

در هر یکی از دانشگاه های ایتالیا ظرفیت مشخصی برای شرکت کنندگان در این دوره دیده شده است. به طور مثال در دانشگاه تورورگاتا رم، حداکثر 80 ظرفیت به علاوه 30 ظرفیت برای شهروندان غیر اروپایی حفظ شده است که 2 ظرفیت برای چینی ها حفظ می شود که وابسته به پروژه مارکو پولو است. شروع دوره داروسازی در ایتالیا به زبان انگلیسی از اواسط ماه اکتبر میباشد. با توجه به انگلیسی زبان بودن دوره و شهریه بسیار ناچیز تحصیل در ایتالیا، متقاضیان بسیاری برای شرکت در این دوره از سرتاسر دنیا درخواست می دهند که این باعث می شود اخذ پذیرش در این رشته رقابتی باشد. متقاضیانی که در آزمون ورودی قبول شوند، مدارک خود را به دانشگاه مربوطه در ددلاین مشخص شده تحویل خواهند داد و در حدود یک ماه پس از آزمون دوره خود را آغاز خواهند کرد.

اگر در آزمون ورودی قبول نشوید، امکان ثبت نام در سینگل کورس بعضی از دانشگاه ها را دارید و از این طریق میتوانید ویزای تحصیلی ایتالیا، ویزای خود را تمدید نمائید. معمولا ویزای مرحله اول از سپتامبر تا فوریه اعتبار دارد. متقاضیان باید اطمینان حاصل نمایند که تمامی مدارک آنها بر اساس فرمتی که دانشگاه درخواست میکند آماده باشد تا پس از قبولی در آزمون ورودی داروسازی در ایتالیا دچار مشکل در ثبت نام نشوند. این آزمون در دانشگاهای مختلف به صورت جداگانه برگزار میشود. آزمون ورودی دوره دارو سازی در ایتالیا شامل 100 سوال چند گزینه ای است که تمامی آن ها به زبان انگلیسی هستند. در آزمون کتبی، هر پاسخ درست 1 امتیاز و هر پاسخ ناصحیح یا بدون پاسخ 0 امتیاز خواهد داشت. اگر تعداد پاسخ های صحیح دو شرکت کننده یکسان باشد، ظرفیت به متقاضی داده میشود که سن کمتری دارد.

‌شهریه دوره داروسازی در ایتالیا

شهریه تحصیل در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه است. معمولا شهریه در ایتالیا به صورت اقساط دریافت می شود. به طور مثال در دانشگاه تورورگاتا، شهریه دوره داروسازی به این صورت زیر است که قسط اول 500€ (یورو) در ماه مارس، قسط دوم 500€ (یورو) در ماه ژوئن و و قسط آخر بر اساس درآمد متقاضی یا خانواده او مشخص خواهد شد. پرداخت شهریه پس از قبولی در آزمون خواهد بود. همه متقاضیان میتوانند تا ماه دسامبر برای دریافت معافیت شهریه درخواست ارسال کنند.

بورسیه دوره پزشکی و داروسازی در ایتالیا

یکی از فرصت های مناسب تحصیل در کشور ایتالیا، استفاده از بورسیه های تحصیلی در این کشور است. بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی و کم درآمد کمک می کند تا بتوانند هزینه های تحصیلی خود را پرداخت کنند و علاوه بر آن بخشی از هزینه های زندگی خود را نیز تامین کنند. دانشجویان بین المللی اجازه کار در کشور ایتالیا را نیز خواهند داشت و این مسئله می تواند کمک شایانی به دانشجویان برای تامین هزینه های آن ها داشته باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا و همچنین سایر کشورهای اروپایی با مشاورین حاذق ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان بهره مند گردید.

سوالات پرتکرار درباب پزشکی و داروسازی در ایتالیا

متقاضیان تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا سوالات زیر را عنوان می نمایند:

  1. شرایط ورود به رشته های پزشکی و داروسازی در ایتالیا چیست؟ متقاضیان این رشته های تحصیلی می توانند از طریق یک آزمون ورودی مسیر ورود خود به این رشته های تحصیلی را فراهم کنند.
  2. آیا تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا نیاز به آزمون ورودی دارد؟ افرادی که قصد ورود به رشته های پزشکی در کشور ایتالیا را دارند، باید در آزمون ورودی شرکت کنند. البته رشته داروسازی فاقد آزمون ورودی سراسری است و تنها آزمون های داخلی در این کشور برگزار می شود.
  3. امکان تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا به زبان انگلیسی وجود دارد؟ افرادی که قصد تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا به زبان انگلیسی را دارد، شرکت در آزمون IMAT برای او اجباری خواهد بود. البته تحصیل در این رشته ها به زبان انگلیسی به شدت رقابتی تر است.
  4. آیا تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا شامل دوره های کارآموزی نیز می شود؟ همه افرادی که در کشور ایتالیا به تحصیل در کلیه رشته های پزشکی مشغول می شوند، باید در دوره های کارآموزی که بخشی از دوره تحصیلی آنهاست شرکت داشته باشند.
  5. تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا چند سال طول خواهد کشید؟ دوره های پزشکی و داروسازی در کشور ایتالیا معمولا دوره های پنج ساله هستند که شامل 3 سال دوره تحصیل در محیط دانشگاه و 2 سال کارآموزی در محیط بیمارستانی می شود.
4.8/5 - (18 امتیاز)