مهاجرت تحصیلی ایتالیا

پزشکی و داروسازی در ایتالیا

تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا

از سال 2009 دانشگاه ها، دوره پزشکی و داروسازی در ایتالیا را به زبان انگلیسی ارائه کردند و شما می توانید با زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوید. اولین دانشگاه، دانشگاه پاویا و پس از آن میلان، رم و ناپل بودند. دوره پزشکی در ایتالیا یکی از معتبرترین دوره های پزشکی در کل دنیا می باشد. متقاضیان از تمام نقاط دنیا حتی از کشورهای کانادا و امریکا برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا راهی این کشور می شوند زیرا برخلاف امریکا و کانادا، تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا بسیار ارزان است گرچه تحصیل در رشته پزشکی همه جای دنیا کار سختی است و قبولی در این رشته عملا تلاشی مضاعف میطلبد و نیاز به آگاهی کامل در مورد منابع میطلبد. در ادامه آنالیزی کامل جهت دلایل انتخاب ایتالیا برای ورود به رشته های پزشکی و داروسازی ارائه میکنیم. 

شرایط تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا

دوره های پزشکی در ایتالیا کاملا به زبان انگلیسی ارائه می شود و دوره زبان ایتالیایی در کنار آن ارائه خواهد شد تا بتوانید در صورت علاقه داشتن، این زبان را نیز بیاموزید. دانشگاه های با قدمت بیش از 500 سال دوره های پزشکی را در ایتالیا را ارائه میکنند. به عنوان آزمون ورودی شما فقط یک آزمون (تست آی مت) را خواهید داد که امکان دادن تست آی مت در بیش از 20 شهر دنیا وجود دارد. مصاحبه و آزمون ورودی دیگری وجود نخواهد داشت. آزمون آی مت به زبان انگلیسی بوده و هزینه کمی دارد. مشاورین ما جهت ثبت این آزمون کنار شما هستند.

شهریه دوره پزشکی ایتالیا بسیار پایین و امکان استفاده از بورسیه دولت ایتالیا برای شما وجود دارد. مدرک پزشکی ایتالیا در کل دنیا و کشور ایران مورد تائید است و حتی بدون هیچ آزمونی میتوانید پس از فارغ التحصیلی در کل اروپا و انگلستان فعالیت کنید. فرهنگ، غذا و طبیعت زیبا و آب و هوای خوب ایتالیا، دوره های مشترک با دانشگاه های آمریکا و کانادا، به طور مثال دانشگاه پاویا دوره مشترکی با آمریکا دارد که به جذابیت این کشور افزوده است. برای ورود به دوره پزشکی در ایتالیا،‌ در تمامی دانشگاه های ایتالیا،  ظرفیت های مشخصی برای دانشجویان غیر اروپایی مشخص شده است که شانس آنها را افزایش میدهد.

شهریه تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا

شهریه در دانشگاه های ایتالیا بر اساس درآمد خانوار تعریف می شود. معمولا متقاضیان ایرانی شهریه حدود 500 € (یورو) در سال را پرداخت می کنند. همچنین تمام متقاضیانی که از نظر مالی توان پرداخت هزینه های زندگی را نداشته باشند، میتوانند از بورس کشوری استفاده کنند. این بورسیه که DSU نامیده می شود معمولا بین 4000 تا 5000 € (یورو) در سال خواهد بود. میتوان گفت هر فرد ایرانی که به ایتالیا از طریق تحصیلی رسیده است این بورس را توانسته مال خود کند. در ادامه شیوه های اخذ این نوع بورس را می آوریم. در حال حاضر به غیر از ایتالیا که با دریافت بورسیه تحصیل عملا رایگان میشود کشورهایی نظیر آلمان و اتریش نیز تحصیل رایگان است.

دانشگاه های پزشکی ایتالیا

دانشگاه هایی که دوره پزشکی ایتالیا را به زبان انگلیسی ارائه میکنند به همراه طرفیت و رنک QS هر دانشگاه برای دانشجویان غیر اروپایی شامل دانشگاه های زیر می شود:

دانشگاه باری
دانشگاه میلان (16) رنک 11 در ایتالیا و  298 در دنیا 1 در ایتالیا و 79 در دنیا
دانشگاه پاویا (40) رنک 11 در ایتالیا و  298 در دنیا
دانشگاه ساپینزا (10) رنک 11 در ایتالیا و 298 در دنیا 3 در ایتالیا و 140 در دنیا
دانشگاه رم 11 در ایتالیا و 298 در دنیا 10 در ایتالیا و 279 در دنیا
دانشگاه دوم ناپل (22) رنک 11 در ایتالیا و 298 در دنیا
دانشگاه ناپل فدریکو 11 در ایتالیا و 298 در دنیا  7 در ایتالیا و 210 در دنیا
دانشگاه هیومنیتاس

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ایتالیا و تست  IMAT

The International Medical Admissions Test (IMAT) تست آی مت، آزمون ورودی دوره پزشکی در ایتالیا،  یک آزمون 60 سوالی و تستی است که ویژه متقاضیانی هست که قصد تحصیل در دوره پزشکی در ایتالیا یا دوره جراحی در ایتالیا را دارند. آی مت یکی از 3 آزمونی است که معمولا برای ورود به دوره های پزشکی و مراقبت بهداشت مورد نیاز است. آزمون هایی دیگر که بعدا به آن ها خواهیم پرداختBMAT و OET هستند.

آزمون IMAT مخصوص ورود به دوره های پزشکی به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا می باشد. در ایتالیا تست ها زیر نظر وزارت علوم ایتالیا هستند. تست آی مت برای ورود به 7 دانشگاه دولتی که دوره های پزشکی در ایتالیا را ارائه می کنند استفاده می شود. تست آیمت در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود. این تست در مورد مهارت ها و دانشی است که در دوره دبیرستان دانشجو می آموزد و تست خیلی دشواری نیست. هر سوال 5 گزینه دارد و هر پاسخ مثبت 1.5 امتیاز مثبت و هر پاسخ منفی 0.4 امتیاز منفی دارد.  آزمون 100 دقیقه بوده و اگر کمتر از 20 امتیاز از کل 90 امتیاز را به دست آورید، نمره شما منتشر نخواهد شد.  

بخش اول آزمون دانش عمومی و تحلیل منطقی شامل ۲۷ سوال
بخش دوم و سوم و چهارم آزمون دانش علمی شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی شامل ۳۳ سوال

ثبت نام آزمون IMAT

آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های ایتالیا هر سال در تاریخ 13 سپتامبر برگزار خواهد شد. هزینه ثبت نام آزمون ۱۲۰ € (یورو) می باشد. کشورهایی که تست آی مت در آنها برگزار می شود یا همان محل آزمون ورودی پزشکی ایتالیا و برزیل، آرژانتین، چین، قبرس، فرانسه، آلمان، یونان، هند، ایتالیا، لهستان، پرتغال،قطر، عربستان، اسپانیا، امارت، انگلستان، امریکا و اگر تصمیم بر ثبت نام و آزمایش شانس خود برای تحصیل تقریبا رایگان در ایتالیا دارید، با ما از طریق ایمیل در ارتباط باشید.

تحصیل داروسازی در ایتالیا

تحصیل در رشته داروسازی به زبان انگلیسی در ایتالیا به دلیل اعتبار بسیار بالای دانشگاه های ایتالیا در این زمینه و همچنین شهریه بسیار مقرون به صرفه طرفداران زیادی دارد. دوره داروسازی در ایتالیا معمولا یک دوره پیوسته ۵ ساله می باشد که در پایان آن متقاضی به عنوان داروساز می تواند مشغول به فعالیت کند و مدرک این دوره معادل فوق لیسانس در ایران می باشد. هدف اصلی رشته دارو سازی در ایتالیا این است که متخصصان جوان را با داشتن دانش تئوری و عملی تربیت کند تا دارو شناس خبره و کارشناس در محصولات دارویی در بخش صنعتی شوند. ورود به رشته داروسازی در ایتالیا از طریق آزمون ورودی است که در خود دانشگاه ها برگزار می شود. این آزمون مانند آزمون در کشورهای دیگر برگزار نمی گردد.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

در اکثر کشورهای اروپایی و مخصوصا دانشگاه های دولتی زبان تحصیل مخصوصا در رشته های پزشکی و دندان پزشکی به زبان رسمی آن کشور خواهد بود، همچنین برخی رشته ها صرفا به زبان ایتالیایی است. با این وجود و با همگام سازی نظام آموزشی کشورهای اروپایی شما می توانید برنامه های انگلیسی هم در برخی دانشگاه های دولتی ایتالیا دریافت کنید. اکثر برنامه ها در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی است و شما باید مدرک زبان ایتالیایی را در کشورتان اخذ کرده باشید و در زمان مراجعه به سفارت ارائه نمائید.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی 

امروزه در بعضی از کشورهای اروپایی شما این امکان را دارید که به زبان انگلیسی نیز تحصیلات خود را در رشته پزشکی و دندان پزشکی ادامه دهید. برا دریافت پذیرش در این رشته ها به زبان انگلیسی شما باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید. ایتالیا نیز اخیرا دانشگاه هایی را که به زبان انگلیسی می توان تحصیل نمود در این رشته ها برای متقاضیان قرار داده است. اگر تمایل به اخذ پذیرش در این رشته ها را دارید باید مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 5.5 یا 6 را ارائه دهید.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان

یکی از مواردی که برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی مورد نیاز است و معمولا بسیاری از متقاضیان با ارائه آن مشکل دارند، مدرک زبان می باشد. برای تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان شما باید بتوانید اثبات نمائید که به زبان این کشور مسلط هستید و اگر یادگیری زبان ایتالیایی برای شما مشکل باشد، شما می توانید دانش خود را از طریق ارائه مدرک زبان انگلیسی اثبات نمائید. البته لازم به ذکر است که در ایتالیا شما در بعضی مواقع می توانید بدون ارائه مدرک زبان فرایند اخذ پذیرش و ویزای خود را انجام دهید. اگر شما بتوانید اثبات نمائید که قبلا در مقاطع قبلی تحصیلات خود را به زبان انگلیسی گذرانده اید، می توانید بدون ارائه مدرک زبان فرایند اخذ پذیرش و ویزای خود را انجام دهید.

همچنین اگر شما اثبات نمائید که زبان مادری شما انگلیسی یا ایتالیایی است و یا قبلا در این کشور یک دوره تحصیلی را گذرانده باشید، لزومی ندارد که برای ادامه تحصیل مدارک زبانی را ارائه دهید. در بعضی مواقع این شرایط برای شما فراهم می شود که چنانچه مدرک زبان آیلتس شما از نمره ای که آن دانشگاه مشخص نموده است کمتر باشد، شما پذیرش مشروط دریافت نمائید. این امر به این معنی است که شما اقامت تحصیلی و ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت می نمائید ولی قبل از ورود به دانشگاه در دوره زبان شرکت می نمائید تا به سطح مطلوب برسید و بعد از گذراندن این دوره وارد دانشگاه های ایتالیا شوید.

پزشکی و داروسازی در ایتالیا

شرایط ثبت نام و ظرفیت پذیرش داروسازی در ایتالیا

در هر یکی از دانشگاه های ایتالیا ظرفیت مشخصی برای شرکت کنندگان در این دوره دیده شده است. به طور مثال در دانشگاه تورورگاتا رم، حداکثر 80 ظرفیت به  علاوه 30 ظرفیت برای شهروندان غیر اروپایی حفظ شده است که 2 ظرفیت برای چینی ها حفظ می شود که وابسته به پروژه مارکو پولو است. شروع دوره داروسازی در ایتالیا به زبان انگلیسی از اواسط ماه اکتبر میباشد.  با توجه به انگلیسی زبان بودن دوره و شهریه بسیار ناچیز تحصیل در ایتالیا، متقاضیان بسیاری برای شرکت در این دوره از سرتاسر دنیا درخواست می دهند که این باعث میشود اخذ پذیرش در این رشته رقابتی باشد. متقاضیانی که در آزمون ورودی قبول شوند، مدارک خود را به دانشگاه مربوطه در ددلاین مشخص شده تحویل خواهند داد و در حدود یک ماه پس از آزمون دوره خود را آغاز خواهند کرد.

اگر در آزمون ورودی قبول نشوید، امکان ثبت نام در سینگل کورس بعضی از دانشگاه ها را دارید و از این طریق میتوانید ویزای تحصیلی ایتالیا، ویزای خود را تمدید نمائید. معمولا ویزای مرحله اول از سپتامبر تا فوریه اعتبار دارد. متقاضیان باید اطمینان حاصل نمایند که تمامی مدارک آنها بر اساس فرمتی که دانشگاه درخواست میکند آماده باشد تا پس از قبولی در آزمون ورودی داروسازی در ایتالیا دچار مشکل در ثبت نام نشوند. این آزمون در دانشگاهای مختلف به صورت جداگانه برگزار میشود. آزمون ورودی دوره دارو سازی در ایتالیا شامل 100 سوال چند گزینه ای است که تمامی آن ها به زبان انگلیسی هستند. در آزمون کتبی، هر پاسخ درست ۱ امتیاز و هر پاسخ ناصحیح یا بدون پاسخ 0 امتیاز خواهد داشت. اگر تعداد پاسخ های صحیح دو شرکت کننده یکسان باشد، ظرفیت به متقاضی داده میشود که سن کمتری دارد.

شهریه دوره داروسازی در ایتالیا 

شهریه تحصیل در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه است. معمولا شهریه در ایتالیا به صورت اقساط دریافت می شود. به طور مثال در دانشگاه تورورگاتا، شهریه دوره داروسازی به این صورت زیر است که قسط اول 500 € (یورو) در ماه مارس، قسط دوم 500 € (یورو) در ماه ژوئن و و قسط آخر بر اساس درآمد متقاضی یا خانواده او مشخص خواهد شد. پرداخت شهریه پس از قبولی در آزمون خواهد بود. همه متقاضیان میتوانند تا ماه دسامبر برای دریافت معافیت شهریه درخواست ارسال کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی و داروسازی در ایتالیا و همچنین سایر کشورها با مشاورین حاذق ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان بهره مند گردید.