مهاجرت به ایتالیا

پناهندگی در ایتالیا

پناهندگی در ایتالیا یکی از راه های غیرقانونی و پر خطر برای کسانی است که خواستار مهاجرت به آن کشور هستند. مهاجرت بر پایه پناهندگی، یکی از راه های ترک وطن و رسیدن به کشور مقصود برای زندگی دیگر است. هر کشور قوانین به خصوصی را برای پناهندگان وضع نموده است. در این مقاله با وضعیت پناهنده در کشور ایتالیا و نحوه برخورد دولت این کشور با افراد پناهجو آشنا می شویم.

گرچه پناهندگی در ظاهر روشی کم خرج است اما واقعیت آن است که هزینه، اعم از هزینه های مالی است و این مسئله ای است که عمدتا لحاظ نمی شود. بزرگ ترین هزینه ای که ممکن است فرد در این روش بپردازد، زندگی و جان خویش است یعنی همان چیزی که اصلا برای تامین آن دست به چنین کاری زده است. این مقاله توسط تیم حقوقی سفیران سروش سعادت نیز نگارش شده است.

متاسفانه همواره شاهد اخباری هستیم که تعدادی از مهاجران غیرقانونی در مسیرهای مختلف زمینی و دریایی برای رسیدن به کشور مورد نظرشان طی سوانح طبیعی مانند طوفان در دریا یا حوادث عمدی مانند معدوم کردن آن ها توسط سوداگران و قاچاقچیان انسان، جانشان را از دست می دهند.

شرایط پناهنده در کشور ایتالیا

مبتنی بر کنوانسیون بین المللی ژنو که پر اهمیت ترین ماده حقوق بین الملل بشر دوستانه بشمار می رود، اگر شهروند کشوری به جهت مسائل شخصی، باورهای دینی، گرایشات سیاسی، جنگ و نا امنی و لذا در معرض خطر جدی قرار بگیرد به گونه ای که خوف شدید مبنی بر شکنجه شدن یا حتی به قتل رسیدن او وجود داشته باشد و بدین سبب به یکی از کشورهای عضو کنوانسیون پناهنده شود، آن کشور مقصد موظف است پذیرای وی باشد و شرایطی را فراهم نماید که وی بتواند با برخورداری از حقوق اولیه خویش به زندگی در آن کشور ادامه دهد.

البته تعهد فوق، موارد استثنایی هم دارد مانند محکومین جنایت بر اساس قوانین کیفری، افراد پر مخاطره برای امنیت کشور، افراد با سابقه عضویت در باندهای تروریستی و تبهکاری، افراد متهم به مخالفت و مقابله با مقاصد و اهداف سازمان های بین المللی و بشر دوستانه و … کشور ایتالیا نیز با پیوستن به این کنوانسیون و عضویت در آن، درخواست پناهجویان را طبق قانون مربوطه بررسی نموده و واجدین شرایط را می پذیرد. این کار بر عهده وزارت کشور ایتالیا است.

وضعیت پناهندگی در ایتالیا

زمانی که فرد پس از پشت سر گذاشتن تمام موانع و خطرات سفر بتواند خود را به خاک ایتالیا برساند، تازه پروسه دیگری تحت عنوان درخواست پناهندگی از ایتالیا و بررسی آن از طرف دولت را در پیش رو خواهد داشت. از آن جا که ایتالیا موقعیت جغرافیایی خاصی در قاره اروپا و در نسبت با خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) دارد، یکی از قطب های اصلی ورود پناهندگان به شمار می رود.

برخی از این پناهندگان به ایتالیا به عنوان مقصد و برخی دیگر به عنوان دروازه ورود به اروپا می نگرند و در هر 2 حالت، این مسئله فشار اقتصادی و اجتماعی زیادی را بر جامعه ایتالیا وارد می کند. بروز چنین پدیده ای باعث می گردد که ایتالیا به رغم عضویت در کنوانسیون ژنو در حمایت از پناهجویان و نیز پیروی کلی از قوانین بشر دوستانه اتحادیه اروپا، سیاست های سخت گیرانه ای را در مواجه با این مهاجران غیرقانونی اتخاذ نماید. نتیجه این سیاست های سخت گیرانه، فشار روحی و روانی شدید به آنان و حتی در موارد زیادی، رد درخواست پناهندگی آنان از سوی دولت است که اساسا این سفر پر مخاطره آن ها را بی نتیجه گذاشته و رویاهای آنان را نقش بر آب می کند.

در حال حاضر دولت ایتالیا به هیچ عنوان هیچ فردی را به عنوان پناهنده نمی پذیرد.

مراحل پناهندگی در ایتالیا

پناهندگان ممکن است از طریق غیرقانونی و یا حتی از طریق قانونی وارد خاک ایتالیا شده باشند، مانند فردی که ویزای توریستی یا اقامت از طریق تمکن مالی گرفته و طی آن وارد این کشور شده و اکنون متقاضی پناهندگی در ایتالیا گشته است. فرد متقاضی باید به یکی از ادارات دولتی پلیس مراجعه کرده و طی ثبت نام و پر کردن فرم های مربوطه، درخواست پناهندگی خود را رسما به دولت اعلام کند و منتظر بررسی و پاسخ آن بماند.

حقوق پناهندگان در ایتالیا

پناهجویان تا زمان اعلام نتیجه درخواست خود توسط دولت، از حقوق و مزایایی بهره مند خواهند شد که در این بخش از مقاله به این حقوق اشاره می شود.

  • حق برخورداری از سرپناه مناسب که معمولا به صورت کمپ هایی برای اسکان آن ها از سوی دولت اختصاص یافته است
  • حق برخورداری از غذای مناسب
  • حق برخورداری از خدمات بهداشتی و درمانی مناسب
  • حق برخورداری از مقرری و کمک هزینه
  • حق داشتن اوراق هویتی موقت و جوایز تردد و …

نکته: همچنین باید مورد توجه داشت که طی قانون دیگری موسوم به قانون دوبلین، اولین کشوری که پناهجو در آن شناسایی و اطلاعات وی در آن کشور ثبت گردد، مسئول نهایی رسیدگی به وضعیت پناهجو می باشد. مثلا اگر فردی به قصد پناهندگی عازم ایتالیا گشته و در میان راه در یکی از کشورهای مسیر مانند یونان توسط پلیس شناسایی شده و وضعیت او ثبت گردیده، حتی اگر نهایتا به ایتالیا هم برسد، باز وضعیت او در یونان بررسی و تعیین تکلیف خواهد شد.

یعنی گرچه آن فرد به موجب قوانین بین الملل بشر دوستانه به کشور مبدا اصلی بازگردانده نمی شود ولی امکان پناهندگی در ایتالیا را نیز دیگر نخواهد داشت و به یونان بازگردانده شده و نهایتا می تواند روی پناهندگی در یونان حساب باز کند. البته معمولا کشورهایی مانند یونان و حتی خود ایتالیا که بیشتر به مثابه دروازه ورود به اروپا هستند و نه مقصد نهایی پناهجویان، به جهت تبعات اقتصادی و اجتماعی که بر آن ها تحمیل خواهد شد، ابتدائا سخت گیری در این امر ندارند مگر با فشار سایر کشورهای اروپایی که مقصد نهایی پناهجویان هستند.

روند پناهندگی در کشور ایتالیا

پناهجویی که خود را به هر طریقی چه قانونی و چه غیرقانونی به کشور ایتالیا رسانده است، باید به یک مرکز پلیس (Questura) مراجعه کرده و درخواست پناهندگی خود را ثبت نماید. متقاضی باید بدین منظور، دو مصاحبه را انجام دهد که بدین صورت می باشد:

مصاحبه اول ثبت اثر انگشت و عکس، ارائه سندی معتبر به منزله کارت شناسایی و گواهی تردد و برخورداری از سایر حقوق مربوطه
مصاحبه دوم مصاحبه اصلی می باشد و شخص متقاضی می بایست مدارکی دال بر دلیل پناهندگی ارائه دهد

بررسی درخواست پناهجو در ایتالیا معمولا در حدود 9 ماه به طول می انجامد. نهایتا این درخواست می تواند مورد قبول، رد و یا حالت سومی موسوم به وضعیت حمایتی گردد. وضعیت حمایتی عبارت است از حالتی که درخواست متقاضی رد شده باشد ولی دولت بنا به دلایلی بشر دوستانه (مانند این که متقاضی شرایط سنی یا جسمی خاصی دارد) یا به دلایلی تحمیلی (مانند آن که متقاضی در معرض خطر جدی باشد) به آن فرد پناهندگی غیر دائم می دهد. اگر درخواست متقاضی رد شود، وی می تواند ظرف مهلت قانونی، تقاضای تجدید نظر نماید که لازم است برای این مرحله، مدارک بیشتر و موجه تری را ارائه نماید.

مهاجرت قانونی به ایتالیا

هنگامی که در میان مردم عامی بحث از مهاجرت می شود، معمولا ذهن افراد به مهاجرت از طریق پناهندگی سوق می یابد در صورتی که برای ورود به کشور ایتالیا با هزینه بسیار پایین از طریق ویزای تحصیلی ایتالیا و همچنین تحصیل در ایتالیا به همراه بورسیه وجود دارد. از مجموع آن چه درباره پناهندگی در ایتالیا گفتیم، به خوبی روشن است که اصل پناهندگی در درجه اول، و پناهندگی به ایتالیا در درجه دوم، تصمیمی بسیار نادرست است.

هیچ تضمینی برای سالم رسیدن به مقصد وجود ندارد و در مرحله بعد، هیچ تضمینی برای پذیرفتن درخواست پناهندگی و اعطای تابعیت از سوی آن دولت وجود ندارد. به فرض توفیق در هر 2 مرحله قبلی، زندگی جدید او همواره با تبعات و حاشیه های حقوقی و اجتماعی خاصی همراه خواهد بود که به هیچ روی، دوست داشتنی و مطلوب نخواهد بود. بنابراین گرچه پناهندگی، یکی از 6 راه مهاجرت است ولی بدترین آن ها است که فرآیندی طولانی و خطرناک می باشد.

راه های اقامت قانونی ایتالیا عبارتند از:

  • مهاجرت تحصیلی
  • مهاجرت کاری
  • از طریق ازدواج
  • اقامت از پس از تحصیل در ایتالیا
  • سرمایه گذاری و ثبت شرکت

در مقاله فوق بر آن شده ایم که اطلاعاتی در باب پناهندگی در کشور ایتالیا و شرایط پناهندگی را در اختیار متقاضیان نیز قرار دهیم. موسسه سفیران سروش سعادت از سایر موسسات معتبر حقوقی در باب مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت می باشد که هیچ گونه خدماتی در باب روند غیر قانونی به خصوص پناهندگی ارائه نمی دهد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *