صفحه اصلی » ترکیه » پناهندگی در ترکیه
سفیران سروش سعادت

پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه
نوشته شده توسط | ترکیه | دیدگاه ۰

پناهندگی در ترکیه : پناهندگی در کشور ترکیه ، معایب پناهندگی در ترکیه، پروسه پناهندگی در کشور ترکیه در این مقاله تمامی اطلاعات در این باره را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت  در این مقاله مفتخر می باشد اطلاعاتی درباره پناهندگی در ترکیه در اختیار شما متقاضیان مهاجرت ارائه دهد. در مراکز مشاوره حقوقی تمامی طرق مهاجرت به طور قانونی برای شما متقاضیان ارائه می شود و پیشنهاد وکلا و کارشناسان به شما متقاضیان این می باشد که قبل از هر گونه اقدام در باب مهاجرت حتما با وکلا و کارشناسان موضوع مهاجرت خود را مطرح بفرمائید زیرا اقدامی نظیر پناهندگی علاوه بر این که یک عملی غیر قانونی می باشد می تواند یک کهن منفی در کارنامه مهاجرتی شما متقاضی باشد.

کشور ترکیه کشوری اروسیایی می باشد که در جنوب شرقی اروپا و شمال غربی آسیا واقع شده است و در نقطه تماس کشور آسیا و اروپا می باشد .کشور ترکیه توانسته است با این موقعیت به یکی از مهم ترین مناطق جهان که دارای موقعیت راهبردی جغرافیایی می باشد تبدیل شود و جز اصلی ترین گذرگاه جنوب آسیا و اروپا تبدیل شود.زبان رسمی کشور ترکیه ، ترکی می باشد .پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا می باشد که جز یکی از شهرهای مهم کشور ترکیه محسوب می شود که از دیگر شهر های مهم می توان به شهر های استامبول،ازمیر،آدانا،بورسا،ارضروم و آنتالیا اشاره کرد.

همان طور که می دانید رسیدن به کشور ترکیه از شرایط خاصی برای متقاضیان از سوی ایران وجود ندارد و متقاضیان می توانند از طریق اقامت موقت که شامل اقامت توریستی بدون ویزا در کشور ترکیه می باشد استفاده نمایند. اقامت توریستی بدون ویزا در کشور ترکیه یک نوع اقامت ۳ ماه یا ۹۰ روزه می باشد که متقاضیان ایرانی می توانند در مدت زمان ۱ سال ۹۰  روز در این کشور اقامت موقت داشته باشند. که متقاضیان می توانند از این طریق به کشور ترکیه مهاجرت کنند و در خواست پناهندگی خود را اعلام نمایند، اما موردی که در این باره باید مورد توجه پناهجویان قرار بگیرد این است که متقاضیان نمی توانند پس از اخذ اقامت برای فردی دیگر دعوت نامه  اخذ نمایند و آن فرد را همراه خود در کشور ترکیه داشته باشند.

متقاضیان پناهندگی در ترکیه پس از این که به کشور ترکیه رسیدند به دو صورت می توانند برای اقامت کشور ترکیه اقدام داشته باشند :

  • از طریق داشتن ویزا و پاسپوت:که متقاضیان با در دست داشتن این مدارک به اداره استانی رسیدگی به امور مهاجرت در شهر محل سکونت مراجعه کرده.
  • اگر هیچ مدرک شناسایی ندارند و خواهان درخواست پناهندگی می باشند می بایست این کاریابی در ترکیه را باید در نزدیک ترین منطقه به محل ورود خود به این کشورانجام دهند.

متقاضیان پناهندگی در ترکیه باید این نکته را در نظر بگیرند که اگر کشور مبدا جزء کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی باشد و می خواهند درخواست پناهندگی برای کشور ترکیه نمایند می توانید برای برخورداری از حمایت بین المللی در کشورترکیه اقدام نمایید اما از آن جایی که کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی محدودیت روبرو می باشد به هیچ عنوان اقامت پناهندگی صورت نمی پذیرد.اما اگر کشور مبدا جزء کشورهای اتحادیه اروپا باشد اقامت پناهندگی صورت می پذیرد.

به تمامی  افرادی که درخواست پناهندگی می نمایند و درخواست شان قبول می شود، به یکی از این دو شکل اقامت اعطا خواهد شد:

  • پناهندگی مشروط
  • حمایت جانبی

متقاضیان پناهندگی در ترکیه  برای اینکه بتوانند به طور قانونی در کشور ترکیه اقامت داشته باشند ، باید حضور خود در این کشور خود را به ثبت برسانند و متقاضیان می بایست در دفاتر دولتی کشور ترکیه پرونده درخواست پناهندگی باز کنند. ارائه پرونده در دفاتر استانی به معنی برخورداری از تمامی خدمات شهروندی می باشد .

. UNHCR این امکان را دارد که شهروندان خارج از کشورهای اتحادیه اروپا  به کشورهای امن سوم انتقال دهد.متقاضیان باید برای  ثبت نام در کمیسریای عالی پناهندگی UNHCR به دفتر ASAM در شهر آنکارا مراجعه نمایند.این نکته باید مورد توجه متقاضیان قرار بگیرد که صرفا ثبت نام در UNHCR وضعیت اقامت متقاضی در کشور ترکیه را قانونی نخواهد کرد.سازمان اصلی برای این کار اداره استانی رسیدگی به امورمهاجرت در شهر محل سکونت متقاضی می باشد.از دیگر نکاتی که باید مورد توجه متقاضی قرار بگیرد این است که میزان سهمیه انتقال و اسکان در کشور های امن سوم بسیار کم می باشد.و بدان معنی می باشد که بسیاری از افراد هرگز از چنین شانسی برخوردار نمی باشند.روند انتقال و اسکان نیز ممکن است چندین سال به طول بیانجامد.

از روند رسیدگی به درخواست پناهندگی در ترکیه

ثبت نام این درخواست با مراجعه به دفاتر UNHCR انجام پذیر می باشد. افرادی که از درخواست بین المللی برخوردار می شوند این امکان را ندارند در اداه استانی رسیدگی به اقامت ترکیه ثبت نام نمابند .چنانچه متقاضی در UNHCR درخواست پناهندگی نماید، در آن مرکز به متقاضی  اعلام می شود که باید به کدام شهر بروند. اما اگر در PDMM برای پناهندگی درخواست نمایند ، می توانندمتقاضی  را به شهر دیگری منتقل نمایند.موردی که در UNHCR حائز اهمیت می باشد این است که انتخاب هر به عهده متقاضی نمی باشد و نسبتا شهر های ماهواریه ای مورد نظر است که شهرهای نسبتا کوچکی می باشند که شامل شهرهایی نظیر استامبول، آنکارا و ازمیر نمی شوند! متقاضی می بایست هر هفته به دفتر PDMM مراجعه کرده و اعلام حضور کند و در غیر این صورت  اگر سه هفته متوالی حضور خود را اعلام نکند،  دفتر قانونا اجازه دارد پرونده متقاضی را ببند و اسم متقاضی  را در لیست دیپورت قرار دهد.در صورتی متقاضی می تواند شهر خود را عوض کند که یکی از اعضای خانواهده متقاضی در آن هر سکونت داشته باشد یا دچار بیماری و تحت درمان باشد که متقاضی بتواند شهر خود را عوض کند.

بعد از ثبت نام در سازمان PDMM، به متقاضی کارت “متقاضی برخورداری از حمایت بین المللی” داده خواهد شد که روی آن یک شماره شناسایی مخصوص اتباع بیگانه ذکر شده است. این شماره شناسایی با ۹۹ شروع می شود. با این کارت متقاضی  از آموزش و خدمات بهداشتی- درمانی برخوردار می شود. اخذ این کارت رایگان می باشد وشامل هیچ گونه هزینه ای نمی باشد.ثبت نام در UNHCR نیز رایگان است.

-در صورتی که در سازمان PDMM درخواست رد شود متقاضی این اجازه را دارد درخواست مجدد خود را به ثبت برساند

پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهترین ها را برای شما در برمی گیرد بنابراین توصیه وکلا و کارشناسان ما در موسسات حقوقی به شما عزیزان این می باشد که از طرق قانونی برای مهاجرت اقدام دهید زیرا در پناهندگی علاوه بر این که متقاضی یک پهن منفی در کارنامه مهاجرتی خود به ثبت می رساند نمی تواند در سال های بعد هم همراهی در آن کشور در کنار خود داشته باشد.و چنانچه متقاضیانی قصد دارند از طریق پناهندگی در ترکیه به کشوری دیگر مهاجرت کنند پیشنهاد ما به شما متقاضیان این می باشد که با موسسات معتبر در سطح کشور  تماس حاصل بفرمائید و از مشاوره تلفنی بهرمند شوند و هدف خود را از مهاجرت مشحص نمایند و بطور مستقیم به آن کشور  بطور قانونی مهاجرت نمایند.

پناهندگی در ترکیه
۵ (۱۰۰%) ۱۷ votes
سفیران سروش سعادت