مهاجرت

پناهندگی در مونته نگرو

پناهندگی در مونته نگرو

پناهندگی در مونته نگرو یکی از روش هایی است که به کمک آن می توان اقامت و همچنین پاسپورت معتبر این کشور را به دست آورد. باید به این نکته اشاره کرد که مونته نگرو یکی از کشورهایی است که در سال های اخیر تقاضا برای دریافت پناهندگی در آن به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است و افراد زیادی تلاش می کنند تا از این مسیر خود را به مونته نگرو برسانند. باید در نظر داشت که در حال حاضر مونته نگرو با درخواست پناهندگی بسیاری از افراد در این زمینه موافقت می کند و همین مسئله سبب شده است تا درخواست های بیشتری به سمت این کشور روانه شود.

پناهندگی به طور کلی یک پروسه پر ریسک به حساب می آید و ممکن است سرنوشت بسیاری از افراد را با چالش هایی همراه سازد که یکی از مهم ترین آن ها، رد درخواست برای دریافت پناهندگی است که می تواند فرد را ناچار سازد تا بار دیگر به کشور مبدا باز گردد و برای مدت مشخصی نیز اجازه نخواهد داشت تا به مونته نگرو سفر کند. در چنین شرایطی است که فرد باید یک دلیل روشن و مشخص برای ورود به مونته نگرو داشته باشد. در این مقاله، مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی روند دریافت پناهندگی در مونته نگرو خواهند پرداخت و در همین ابتدا توصیه می کنند که مسیرهای دیگری را برای مهاجرت به این کشور در نظر بگیرید!

  • شرایط مهاجرت به مونته نگرو چیست؟
  • آیا می توان به غیر از پناهندگی، راه دیگری برای مهاجرت به این کشور یافت؟
  • فرایند دریافت پناهندگی در این کشور چیست؟
  • چه کسانی شانس بیشتری برای دریافت پناهندگی در مونته نگرو دارند؟

تعریف پناهجو از دیدگاه دولت مونته نگرو

پناهجو به یک تبعه خارجی اطلاق می شود که به دنبال دریافت حمایت های بین المللی است و در خارج از کشور خود به دنبال راهی است تا از ترس و تهدیدی که او را به دلایل جنسی، مذهبی، نژادی، ملی و غیره خود را برهاند و در نتیجه تمایلی ندارد تا حمایت ملی دولتی که در آن زندگی می کند را بپذیرد. چنین شخصی از دیدگاه دولت مونته نگرو واجد دریافت پناهندگی است.

دولت مونته نگرو همه افرادی که در صورت بازگشت به کشورشان دچار مشکلات و تهدیدهایی می شوند که در دسته های فوق قرار ندارد، را نیز شایسته دریافت پناهندگی فرعی می داند که تفاوتی با شرایط درخواست پناهندگی در این کشور ندارد. مقامات مونته نگرویی درخواست های رسیده را مورد بررسی قرار خواهند داد تا اطمینان حاصل کنند که مدارک ارائه شده حقیقی است. در طول بازه زمانی که درخواست فرد در حال بررسی است، پناهجو نباید از مونته نگرو خارج شود تا در نهایت جواب قطعی در رابطه با رد یا پذیرش درخواست خود را دریافت کند.

واجدین شرایط پناهندگی در مونته نگرو

در صورتی که فردی در مونته نگرو حضور داشته باشد، در شرایط زیر می تواند درخواست پناهندگی خود را به ثبت برساند که:

  • فرد نگران حضور مجدد در کشور خود باشد چراکه ممکن است مورد آزار و اذیت قرار گیرد
  • متقاضی به دلیل شرایط نژادی، مذهبی، ملیت یا گروه اجتماعی که عضو آن است، مورد آزار قرار گیرد
  • فرد دارای عقاید سیاسی خاصی باشد که به واسطه آن مورد تهدید قرار گیرد
  • فرد به اعدام، شکنجه و یا رفتارهای غیرانسانی دیگر تهدید شده باشد (در این صورت فرد نباید جرم خاصی مرتکب شده باشد)

واجدین شرایط پناهندگی در مونته نگرو

نحوه درخواست پناهندگی در مونته نگرو

مونته نگرو برای این که بتواند پروسه پناهندگی را به درستی طی کند، یک پروسه دو مرحله ای را در نظر گرفته است. فرد در قدم اول باید تمایل و علت درخواست پناهندگی خود در مونته نگرو را به صورت روشن بیان کند. این درخواست می تواند به صورت شفاهی یا کتبی به ثبت برسد. ثبت درخواست باید در اداره پلیس یا پلیس مرزی ارائه شود اما باید به این نکته اشاره کرد که حتما باید در خاک مونته نگرو باشد. با ثبت درخواست اولیه، فرد باید اطلاعات شخصی خود شامل اثر انگشت و یک قطعه عکس را نیز در اختیار مراجع قانونی قرار دهد. در این صورت یک گواهینامه رسمی به او تعلق می گیرد که نشان می دهد فرد درخواست خود را به ثبت رسانده و برای 15 روز امکان استفاده از تجهیزات دولتی که برای پناهجویان در نظر گرفته شده است، استفاده کند.

درون این بازه زمانی 15 روزه، فرد باید درخواست حمایت بین المللی خود را به صورت رسمی ارسال کند و در غیر این صورت، امکان اقامت در این کشور را نیز از دست خواهد داد و باید مونته نگرو را ترک کند.

در مرحله دوم، فرد باید درخواست حمایت بین المللی خود را به ثبت برساند و باید به این نکته توجه داشت که اداره پناهندگان مونته نگرو از ساعت 7 صبح تا 3 بعد از ظهر روزهای دوشنبه تا جمعه فعال است و خارج از این بازه نمی توان درخواست را به ثبت رساند. در صورتی که فردی بنا به هر دلیلی در طول این بازه در یکی از مراکز درمانی قرار داشته باشد، امکانات لازم از طرف اداره پناهجویان در اختیار او قرار داده می شود تا درخواست خود را در همین مراکز به ثبت برساند.

پروسه درخواست پناهندگی در مونته نگرو را می توان به شرح زیر دانست:

پروسه پناهندگی در مونته نگرو

اتفاقات احتمالی در پروسه پناهجویی در مونته نگرو

این احتمال وجود دارد که افراد به صورت غیر قانونی وارد مونته نگرو شود و در بین راه توسط پلیس دستگیر شود. در این صورت فرد باید در زندان مدتی را اقامت داشته و در یک بازه زمانی 28 روزه پرونده جدیدی از او بررسی خواهد شد تا فرد امکان ورود به این کشور را داشته باشد. در صورتی که فرد واجد شرایط دریافت پناهندگی شناخته شود، به او اجازه داده می شود تا پروسه ای که پیشتر توضیح داده شد را طی کند.
مهاجرت قانونی به مونته نگرو

به طور کلی هیچ تضمینی وجود ندارد که فرد بتواند اقامت مونته نگرو را از طریق پناهندگی به دست آورد و ممکن است درخواست او بنا به دلایل مختلف رد شود. در نتیجه نمی توان به افراد توصیه کرد تا خود را در این زمینه به چالش های جدی وارد کنند. در صورتی که به دنبال مسیرهای امن مهاجرت به خارج از کشور هستید، مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *