صفحه اصلی » نیوزلند » پناهندگی در نیوزلند

پناهندگی در نیوزلند

پناهندگی در نیوزلند
نوشته شده توسط newadmin | نیوزلند | دیدگاه ۰

ما در مقاله پیش روی درباره موضوعی که دغدغه فکری عده ای از متقاضیان مهاجرت می باشد یعنی، ” پناهندگی در نیوزلند” صحبت می کنیم. به دلیل کیفیت بالای زندگی در نیوزلند و نیز فراهم شدن زمینه اخذ اقامت دایمی و حتی در ادامه اخذ تابعیت نیوزلندی از طریق پناهندگی در نیوزلند گزینه جذاب و وسوسه کننده ای برای پناهندگان محسوب می شود.

اما پناهندگی در نیوزلند تابع قوانین و شرایط خاص خود می باشد و در وهله اول متقاضیان به محض ورود به خاک نیوزلند بایستی درخواست وضعیت پناهندگی دهند. بر اساس آمار، افراد خیلی کمی هستند که درخواست وضعیت پناهندگی در نیوزلند بدهند که این ناشی از ضعف آگاهی آنها نسبت به حقوق و شرایط شان می باشد.

ما در مقاله حاضر تحت عنوان پناهندگی در نیوزلند، شما عزیزان را در جریان  پروسه پناهندگی در نیوزلند با محوریت دو مرحله اساسی زیر قرار می دهیم:

 • درخواست وضعیت پناهندگی.
 • اسکان پناهندگان در نیوزلند.

شما عزیزان می توانید به منظور دست یابی به اطلاعات جامع تر در  این خصوص و نیز روش های قانونی و آسان مهاجرت به نیوزلند، با کارشناسان حرفه ای مهاجرتی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از اطلاعات به روز و دقیق مهاجرتی مطلع شوید.

تاریخچه پناهندگی در نیوزلند

حتی قبل از اینکه کنواسیون پناهندگان سازمان ملل متحد UNHCR توسط کشورهای عضو این سازمان تصویب شود، نیوزلند پناهندگان خارجی را می پذیرفت. آن دسته از افرادی که به آنها قبل از کنوانسیون پناهندگان UNHCR وضعیت پناهندگی اعطا شده بود عبارت بودند از:

 • 1100 پناهنده یهودی در طی دهه 1930 آواره از جریان جنگ جهانی.
 • 937 پناهنده لهستانی، عمدتا کودکان مهاجر در سال 1944.
 • 4500 پناهنده از اروپا بین سالهای 1949 و 1952 ناشی از مناقشات و جنگ های بین کشورها.

اما نیوزلند بالاخره کنوانسیون UNHCR را در سال 1960 امضا کرد و مفاد تعهدات آنرا پذیرفت یعنی سیاست پناهندگی مبتنی بر تعهدات منبعث از آن را  که همان پیشنهاد حفاظت بین المللی بر اساس سهمیه مقرر بود، پذیرفت. از آن برهه تا کنون سیاست پذیرش پناهنده توسط نیوزلند تغییر عمده ای کرد و محدود اما قاعده مند گشت.

ناگفته نماند که پس از امضای کنوانسیون UNHCR تا به حال هم، نیوزلند پناهندگان زیادی از  کشورهای مختلف مثل بوسنی، روسیه، افغانستان و سوریه پذیرفته است.

پناهندگی در نیوزلند

پناهندگی در نیوزلند

پناهندگی در نیوزلند

مقاله ما به طور تخصصی به موضوع پناهندگی از دو زاویه متفاوت، درخواست وضعیت پناهندگی و اسکان پناهندگان در نیوزلند توجه دارد. جذابیت پروسه پناهندگی در نیوزلند امری انکارنشدنی است چراکه افراد از این طریق با پناهندگی در نیوزلند می توانند اقامت و تابعیت این کشور را اخذ نمایند.

اما لازم به ذکر است که در سال های اخیر نیوزلند بر طبق سهمیه اعلامی UNHCR عمل می کند و سهمیه تعیین شده برای این کشور چیزی کمتر از 1000 پناهنده می باشد. پس بنابراین، امکان  پذیرش متقاضیان بیشتر در این کشور وجود ندارد.

درخواست وضعیت پناهندگی در نیوزلند

قبل از هر چیزی، پناهندگان در نیوزلند بایستی که درخواست وضعیت پناهندگی بدهند. درخواست های پناهندگی و حفاظت بین المللی ممکن است که توسط شخص متقاضی در نیوزلند به صورت حضوری یا مکتوب صورت گیرد. همچنین درخواست ها ممکن است که که با ذکر هدف درخواست به وزارت تجارت، نوآوری و استخدام شامل پیشنهاد مهاجرت و پیشنهاد پناهندگی و حفاظت محول شود.

درخواست پناهندگی همچنین می تواند به اداره پلیس هم ارجاع داده شود. درخواستی که بایستی بعدا تایید شود، و توسط تکمیل فرم درخواست به صورت مکتوب درآید.

فرم درخواست پناهندگی در نیوزلند

هر شخصی که در نیوزلند به دنبال اخذ وضعیت پناهندگی است بایستی فرم درخواست پناهندگی در نیوزلند را تکمیل و امضا کند.

وقتی که شما فرم درخواست را به اداره ذیربط مهاجرتی تحویل می دهید بایستی این فرم به همراه مدارک هویتی تان یعنی پاسپورت و گواهینامه رانندگی تحویل داده شود.

شما همچنین می توانید از یک وکیل پایه یک  یا مشاور حقوقی برای ارایه مستندات درخواست پناهندگی تان استفاده نمایید.

رسیدگی به درخواست پناهندگی

شعبه درخواست پناهندگی (RSB) تحت نظر اداره مهاجرت نیوزلند (INZ) مسئول رسیدگی به پرونده های درخواست پناهندگی در نیوزلند محسوب می گردد. اداره مهاجرت نیوزلند به هنگام فرآیند رسیدگی به درخواست ، شخص یا اشخاص را دیپورت نمی کند تا زمانیکه تصمیم قطعی در مورد پرونده درخواست ش گرفته شود.

کارمند RSB  برای رسیدگی به درخواست شما در عرض 140 روز تعیین می شود.

مراحل درخواست پناهندگی در نیوزلند

برای فرایند درخواست پناهندگی در نیوزلند 6 مرحله اصلی وجود دارد که عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست.
 • تحویل انگیزه نامه.
 • حضور در مصاحبه با کارمند تعیین شده RSB.
 • دریافت گزارش درباره پرونده درخواست پناههندگی تان.
 • پذیرش نهایی در حمایت از درخواست اصیل تان.
 • دریافت پاسخ.

شیوه های درخواست پناهندگی در نیوزلند

دو روش برای درخواست وضعیت پناهندگی / یا حفاظت بین المللی در نیوزلند وجود دارد:

 • روش اول از طریق برنامه توافق سهمیه بندی با کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل متحد (UNHCR) که اکثر درخواست های وضعیت پناهندگی در نیوزلند از این طریق می باشد.
 • روش دوم موسوم به روش داخل سرزمینی با درخواست وضعیت پناهندگی پس از ورود به کشور نیوزلند و اسکان موقت در آنجاست.

اسکان پناهندگان در نیوزلند

روند اسکان پناهندگان در نیوزلند بر پایه توافق سهمیه ای دولت نیوزلند با  کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل متحد UHNHCR به دو بخش تقسیم می شود:

 • اسکان موقت شش هفته ای پناهندگان در مرکز پناهندگان ماناگد (MRTC) در اوکلند نیوزلند. در این بخش پناهندگان احتمالی به مرکز مذکور جهت ارایه خدمات آموزشی، بهداشتی و کاری فرستاده می شوند تا بعد از ارایه درخواست و روند رسیدگی به آن در این مدت، تکلیف پناهندگان معلوم شود.
 • اسکان دایم زمانی اعطا می شود که اصالت درخواست فرد متقاضی پناهندگی مسجل شود و تنها در این صورت است که فرد اقامت دایم نیوزلند را اخذ کرده و می تواند در هر بخش از نیوزلند کار و زندگی کند.

نتیجه گیری و سخن آخر

پناهندگی در نیوزلند به خاطر امتیازات ویژه آن همانند اقامت نیوزلند و تابعیت پس از آن، همواره پناهندگان خارجی را برای اخذ وضعیت پناهندگی راهی این کشور می کند. اما پناهندگی در نیوزلند پیچیدگی ها و موانع قانونی و اداری خاصی دارد که بایستی بدان توجه کرد.

پس توصیه همیشگی کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پرهیز از اینگونه مهاجرتهای احساسی و بی منطق و استفاده از روش های قانونی و راحت مهاجرت به نیوزلند با استفاده از مشاوره های تضمینی می باشد.

 

پناهندگی در نیوزلند
5 (100%) 2 votes