مهاجرت به کشور نیوزلند

پناهندگی در نیوزلند

شرایط پناهندگی در نیوزلند
5 (100%) 2 vote[s]

ما در مقاله پیش روی درباره موضوعی که دغدغه فکری عده ای از متقاضیان مهاجرت می باشد یعنی، پناهندگی در نیوزلند صحبت می کنیم. به دلیل کیفیت بالای زندگی در نیوزلند و نیز فراهم شدن زمینه اخذ اقامت دایمی و حتی در ادامه اخذ تابعیت نیوزلندی از طریق پناهندگی گزینه جذاب و وسوسه کننده ای برای پناهندگان محسوب می شود اما قطعا این روش مخاطره آمیز را به شما توصیه نخواهیم کرد. پناهندگی در این کشور تابع قوانین و شرایط خاص خود می باشد و در وهله اول متقاضیان به محض ورود به خاک نیوزلند بایستی درخواست وضعیت پناهندگی دهند. شما عزیزان می توانید به منظور دست یابی به اطلاعات جامع تر در  این خصوص و نیز روش های قانونی و آسان مهاجرت به نیوزلند، با کارشناسان حرفه ای مهاجرتی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از اطلاعات به روز و دقیق مهاجرتی مطلع شوید.

تاریخچه پناهندگی در نیوزلند

حتی قبل از اینکه کنواسیون پناهندگان سازمان ملل متحد UNHCR توسط کشورهای عضو این سازمان تصویب شود، نیوزلند پناهندگان خارجی را می پذیرفت. آن دسته از افرادی که به آنها قبل از کنوانسیون پناهندگان UNHCR وضعیت پناهندگی اعطا شده بود عبارت بودند از:

1100 پناهنده یهودی در طی دهه 1930 آواره از جریان جنگ جهانی، 937 پناهنده لهستانی، عمدتا کودکان مهاجر در سال 1944، 4500 پناهنده از اروپا بین سالهای 1949 و 1952 ناشی از مناقشات و جنگ های بین کشورها

اما نیوزلند بالاخره کنوانسیون UNHCR را در سال 1960 امضا کرد و مفاد تعهدات آن را پذیرفت یعنی سیاست پناهندگی مبتنی بر تعهدات منبعث از آن را که همان پیشنهاد حفاظت بین المللی بر اساس سهمیه مقرر بود، پذیرفت. از آن برهه تاکنون سیاست پذیرش پناهنده توسط نیوزلند تغییر عمده ای کرد و محدود اما قاعده مند گشت. ناگفته نماند که پس از امضای کنوانسیون UNHCR تا به حال هم، این کشور پناهندگان زیادی از کشورهای مختلف مثل بوسنی، روسیه، افغانستان و سوریه پذیرفته است.

شرایط پناهندگی و درخواست آن در نیوزلند

مقاله ما به طور تخصصی به موضوع پناهندگی از دو زاویه متفاوت، درخواست وضعیت پناهندگی و اسکان پناهندگان در نیوزلند توجه دارد. جذابیت پروسه پناهندگی امری انکارنشدنی است چرا که افراد از این طریق می توانند اقامت و تابعیت این کشور را اخذ نمایند. اما لازم به ذکر است که در سال های اخیر نیوزلند بر طبق سهمیه اعلامی UNHCR عمل می کند و سهمیه تعیین شده برای این کشور چیزی کمتر از 1000 پناهنده می باشد پس بنابراین، امکان پذیرش متقاضیان بیشتر در این کشور وجود ندارد.

قبل از هر چیزی، پناهندگان باید که درخواست پناهندگی بدهند. درخواست های پناهندگی و حفاظت بین المللی ممکن است که توسط شخص متقاضی به صورت حضوری یا مکتوب صورت گیرد. همچنین درخواست ها ممکن است که با ذکر هدف درخواست به وزارت تجارت، نوآوری و استخدام شامل پیشنهاد مهاجرت و پیشنهاد پناهندگی و حفاظت محول شود. درخواست پناهندگی همچنین می تواند به اداره پلیس هم ارجاع داده شود. درخواستی که بایستی بعدا تایید شود و با تکمیل فرم درخواست به صورت مکتوب درآید.

فرم درخواست پناهندگی در نیوزلند 

هر شخصی که در نیوزلند به دنبال اخذ وضعیت پناهندگی است بایستی فرم درخواست را تکمیل و امضا کند. وقتی که افراد فرم درخواست را به اداره ذیربط مهاجرتی تحویل می دهند می بایست این فرم به همراه مدارک هویتی یعنی پاسپورت و گواهینامه رانندگی تحویل داده بشود. اشخاص همچنین می توانند از یک وکیل پایه یک یا مشاور حقوقی برای ارایه مستندات درخواست پناهندگی استفاده نمایید.

شعبه درخواست پناهندگی (RSB) تحت نظر اداره مهاجرت نیوزلند (INZ) مسئول رسیدگی به پرونده های پناهندگی می باشد. اداره مهاجرت به هنگام فرآیند رسیدگی به درخواست، شخص یا اشخاص را دیپورت نمی کند تا زمانیکه تصمیم قطعی در مورد پرونده درخواستش گرفته شود. کارمند RSB  برای رسیدگی به درخواست شما در عرض 140 روز تعیین می شود.

مراحل درخواست پناهندگی در نیوزلند

برای فرآیند درخواست پناهندگی در این کشور 6 مرحله اصلی وجود دارد که عبارتند از:

  • تکمیل فرم درخواست
  • تحویل انگیزه نامه
  • حضور در مصاحبه با کارمند تعیین شده RSB
  • دریافت گزارش درباره پرونده درخواست پناهندگی
  • پذیرش نهایی در حمایت از درخواست اصیل
  • دریافت پاسخ

پناهندگی در نیوزلند

دو روش برای درخواست وضعیت پناهندگی/ یا حفاظت بین المللی در نیوزلند وجود دارد: روش اول از طریق برنامه توافق سهمیه بندی با کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل متحد (UNHCR) که اکثر درخواست های وضعیت پناهندگی در این کشور از این طریق می باشد. روش دوم موسوم به روش داخل سرزمینی با درخواست وضعیت پناهندگی پس از ورود به این کشور و اسکان موقت در آنجا می باشد.

اسکان پناهندگان در نیوزلند

روند اسکان پناهندگی در کشور نیوزلند بر پایه توافق سهمیه ای دولت نیوزلند با  کنوانسیون پناهندگی سازمان ملل متحد UHNHCR به دو بخش تقسیم می شود. اسکان موقت شش هفته ای پناهندگان در مرکز پناهندگان ماناگد (MRTC) در اوکلند نیوزلند، در این بخش پناهندگان احتمالی به مرکز مذکور جهت ارایه خدمات آموزشی، بهداشتی و کاری فرستاده می شوند تا بعد از ارایه درخواست و روند رسیدگی به آن در این مدت، تکلیف پناهندگان معلوم شود.

اسکان دایم زمانی اعطا می شود که اصالت درخواست فرد متقاضی پناهندگی مسجل شود و تنها در این صورت است که فرد اقامت دایم نیوزلند را اخذ کرده و می تواند در هر بخش از این کشور کار و زندگی کند. توصیه همیشگی کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پرهیز از اینگونه مهاجرت های احساسی و بی منطق و استفاده از روش های قانونی و راحت مهاجرت به نیوزلند با استفاده از مشاوره های تضمینی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دوازده =