صفحه اصلی » جمهوری چک » پناهندگی در چک
سفیران سروش سعادت

پناهندگی در چک

پناهندگی در چک
نوشته شده توسط em.user1 | جمهوری چک | دیدگاه ۱

پناهندگی در چک

کشور چک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد که مقصد بسیاری از افراد برای مهاجرت قرار می گیرد، اما این روزها دید شده است که افراد به دلیل ناآگاهی از ویزاهای قانونی  مختلف به سمت ویزای پناهندگی در چک می روند.

پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که در ابتدا راه های قانونی و صحیح مهاجرت از جمله، ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری، ویزای ازدواج و تولد را بشناسید سپس دست به مهاجرت از طریق پناهندگی بزنید.

زیرا پناهندگی راهی خطرناک و غیر قانونی می باشد و دیده شده که افراد در شرایط بسیار اسفناک جان و مال خود را در این راه از دست داده اند.

 

تعریف پناهندگی:

طبق ماده ۱ کنواسیون سال ۱۹۵۱ افرادی را پناهنده می نامیم که به علت ترس، شکنجه و آزار و اذیت مربوط  به مذهب، ملیت و همچنین عضویت در گروهک ها و NGO  های سیاسی، اجتماعی برای محافظت امنیت اجتماعی، آزادی عمل، ایمنی و سلامت از خود و خانواده خود به کشوری برای حمایت پناه می برند و کشور پذیرنده هم در صورتی که دلایل پناهندگی آن ها مشروع باشد و امنیت کشور به خطر نیوفتد، آن ها را می پذیرد و حقوقی همچون:

کرامت انسانی

تعامل بشر دوستانه و عادلانه

مصلحت اندیشی برای متضرر نشدن کشور مقصد

تاکید بر رفتار شایسته با پناهنده

التزام پناهنده به رعایت مقررات کشور پذیرنده

رعایت حریم خصوصی پناهنده

حق تحصیل

حق کار، را برای پناهندگان در نظر می گیرد.

 

پناهندگی در چک با بخش حمایت از پناهجویان می باشد که واحدهایی که در حمایت از پناهجویان در کشور چک درآمده به شرح ذیل می باشد:

 • واحد روابط خارجی و اطلاعات از کشور مبدا
 • واحد حفاظت بین المللی
 • واحد تحلیل و بررسی استراتژی پناهندگی
 • واحد بررسی ویزا و پشتیبانی ویزا
 • واحد اقامت خارجی در شهر پراگ و شعبه مرکزی بوهمیا
 • واحد اقامت خارجی استان ویسوچینا
 • واحد اقامت خارجی موراویا، هاردک کارلوف، پاردوبیتسه، مروینسیلسین
 • واحد حفاظت از شنگن و همکاری با شنگن
 • واحد دوبلین

 

دو گرایش مهم رفتار جمهوری چک با پناهندگان بدین گونه است که در جمعیت یک میلیون نفری جمهوری چک تقریبا ۱.۱۵۶ نفر برای پناهندگی اقدام نموده اند، نگرانی از عواملی مانند ظرفیت محدود منابع زیست محیطی و منابع حیاتی برای ادامه زندگی و احساس خطر  در مورد اتمام این منابع ارزشمند، پذیرفتن پناهندگان در جمهوری چک را تحت تاثیر قرار داده که این کشور امروزه کمتر پناهنده بپذیرد.

اکثریت اشخاصی که پناهندگی در چک دارای ملیت اسلواکیایی، اوکراین و ویتنام می باشند.

طبق آمار بررسی شده در کشور جمهوری چک اخیرا تمامی پناهندگان را به کشورشان بازگشت می دهند و یا اینکه دیده شده حتی مامورین برخوردهای بسیار تند و زننده با پناهندگان مخصوصا مسلمانان، از نظر دید تروریست دارند.

به خاطر همین دیدگاها و برخوردهای تند و شرایط اسفناک موجود به افراد پیشنهاد می شود که اگر قصد مهاجرت دارند از راه های قانونی مهاجرت نموده تا از عزت و احترام برخوردار بوده و از آزادی عمل برخوردار باشند.

تحت قانون مجازات جمهوری چک، عبور از مرزها و گذرگاهای مرزی به صورت غیرقانونی، شامل جرایم جنایی می باشد.

در سال ۱۹۹۴، اقدامات برای تقویت کنترل عبور گذرگاه مرزی (سیاست ویزا مطابق با مقررات شورای اتحادیه اروپا در سپتامبر ۱۹۹۵، توافق با اسلواکی و غیره) تصویب شد. به نظر می رسد که  مهاجرت به صورت  غیرقانونی به کشور  کاهش یافته است.  فعالیت های گروه های سازمان یافته که در سطح بین المللی فعالیت می کنند، بیشتر محرمانه و سازمان یافته تر شده اند. استفاده از اسناد سفر جعلی، دستکاری شده و دزدیده شده برای عبور غیر قانونی مرزهای دولتی به طور مداوم در حال افزایش است. پلیس  جمهوری چک نتیجه می گیرد که مهاجرت غیرقانونی بیگانگان با جرایم سازمان یافته بین المللی مانند قاچاق انسان، فروش اسناد جعلی، دزدی اتومبیل، عتیقه جات، اسلحه، مواد مخدر، تجارت زنان، پولشویی و غیره مرتبط است. ۱۹۹۷، قاچاقچیان دستگیر شده عمدتا از جمهوری چک (۷۴٪) و اسلواکی (۱۲٪) بوده است  .

 

 1. پناهندگی

از سال ۱۹۹۰ تا پایان ماه ژوئن سال ۱۹۹۸، جمهوری چک مجموعا ۱۴،۶۸۶ درخواست برای وضعیت پناهندگی را با میانگین ۲۰۰۰ در سال دریافت کرد. در ماههای گذشته سال ۱۹۹۸ افزایش ناگهانی تعداد پناهجویان با ۷۹۰ متقاضی در فاصله ۱ تا ۳۱ اکتبر افزایش یافت، که ۱۰۶ شهروند از افغانستان در یک پرواز تنها از طریق مولداوی حضور داشتند.

 

تعداد درخواست های پناهندگی

۱۹۹۰ ۱۹۹۱ ۱۹۹۲ ۱۹۹۳ ۱۹۹۴ ۱۹۹۵ ۱۹۹۶ ۱۹۹۷ ۱۹۹۸ (اکتبر) جمع
۱،۸۳۷ ۱،۹۹۲ ۸۴۱ ۲،۲۰۷ ۱،۱۸۷ ۱،۴۱۹ ۲۲۱۲ ۲،۱۰۹ ۲٫۳۳۴ ۱۶،۱۳۸

 

 


کشورهای اصلی مبدا ۱۹۹۰ – اکتبر ۱۹۹۸

بلغارستان ۴،۴۷۸
رومانی ۳،۲۹۹
ارمنستان ۱،۲۷۴
افغانستان ۱۲۹۰
عراق ۷۷۹ *
یوگسلاوی ۵۴۷
اتحاد جماهیر شوروی سابق ۴۰۱
روسیه ۳۷۶
سری لانکا ۳۵۲ **
اوکراین ۳۲۵
آنگولا ۲۶۹
ویتنام ۲۶۴
دیگران ۳،۰۱۶

 

روند انجام پناهندگی در جمهوری چک:

 • اخذ ویزا برای ورود به کشور چک (اکثرا از طریق ویزای توریستی)
 • مراجعه به سازمان پذیرش پناهندگی
 • تشخیص هویت و ثبت نام اولیه
 • تعیین شهر و محل سکونت
 • مشخص شدن زمان اینترویو یا مصاحبه اولیه در دادگاه
 • معرفی به اداره پلیس و ثبت مشخصات در اداره پلیس
 • انجام مصاحبه اولیه و گفتن دلایل برای پناهندگی
 • تکمیل فرم های مربوطه به پرونده پناهندگی و مصاحبه اصلی

اگر افراد در مصاحبه پذیرفته نشوند این امکان برایشان وجود دارد تا اینکه درخواست مصاحبه مجدد بدهند، اگر باز هم پذیرفته نشوند باید به کشور خودشان برگردند، و در صورتی که فرد در مصاحبه نهایی پذرفته شود می تواند کارهای شهرودی خود را در کشور شروع نماید.

 

همانطور که در بالا ذکر شد پناهندگی در چک بر خلاف اسمش دارای پروسه ی آسانی نمی باشد و از پیچیدگی های به خصوصی امروزه برخوردار می باشد ، عمدتا دلایل پناهندگان ایرانی پذیرفته نمی شود و افراد به کشورشان باز می گردند.

در نهایت به شما عزیزان پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی ابتدا با موسسه حقوقی معتبر مانند سفیران سروش سعادت با وکلای خبره مشورت نمایید و راه درست مهاجرت که قانونی باشد را انتخاب نمایید.

موسسه سفیران سروش سعاد تبا تجربه طولانی مدت در امر مهاجرت از راه های تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و … با تعداد بی شماری ویزا از ۴۰ و ۵۰ ایالت برتر دنیا در خدمت شما می باشد.

 

پناهندگی در چک
۵ (۱۰۰%) ۱۸ votes
سفیران سروش سعادت
دیدگاه ها