مهاجرت به جمهوری چک

پناهندگی در چک

4.9 (97.89%) 19 vote[s]

اگر شخصی که توانسته پایش را به کشور چک برساند و واجد شرایط پناهندگی در چک باشد امکان اخذ اقامت این کشور را از این طریق دارد. البته بسیاری از افراد مشکلی برای ورود مستقیم به این کشور داشته و یا عده ای دیگر واجد شرایط پناهندگی نمی شوند.

کشور چک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد که مقصد بسیاری از افراد برای مهاجرت قرار می گیرد، اما این روزها دید شده است که افراد به دلیل نا آگاهی از ویزاهای قانونی مختلف به سمت ویزای پناهندگی در چک می روند.

پیشنهاد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که در ابتدا راه های قانونی و صحیح مهاجرت از جمله ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری، ویزای ازدواج و تولد را بشناسید سپس دست به مهاجرت از طریق پناهندگی بزنید. زیرا پناهندگی راهی خطرناک و غیر قانونی می باشد و دیده شده که افراد در شرایط بسیار اسفناک جان و مال خود را در این راه از دست داده اند.

تعریف پناهندگی

طبق ماده ۱ کنواسیون سال ۱۹۵۱ افرادی را پناهنده می نامیم که به علت ترس، شکنجه و آزار و اذیت مربوط به مذهب، ملیت و همچنین عضویت در گروهک ها و NGO های سیاسی، اجتماعی برای محافظت امنیت اجتماعی، آزادی عمل، ایمنی و سلامت از خود و خانواده خود به کشوری برای حمایت پناه می برند و کشور پذیرنده هم در صورتی که دلایل پناهندگی آن ها مشروع باشد و امنیت کشور به خطر نیفتد، آن ها را می پذیرد.

حقوقی همچون: کرامت انسانی، تعامل بشر دوستانه و عادلانه، مصلحت اندیشی برای متضرر نشدن کشور مقصد، تاکید بر رفتار شایسته با پناهنده، التزام پناهنده به رعایت مقررات کشور پذیرنده، رعایت حریم خصوصی پناهنده، حق تحصیل، حق کار (مثلاً کار در آلمان برای این کشور) را برای پناهندگان در نظر می گیرد.

واحدهای حامی پناهجویان در چک

پناهندگی در چک با بخش حمایت از پناهجویان می باشد که واحدهایی که در حمایت از پناهجویان در کشور چک درآمده به شرح ذیل می باشد:

 • واحد روابط خارجی و اطلاعات از کشور مبدا
 • واحد حفاظت بین المللی
 • واحد تحلیل و بررسی استراتژی پناهندگی
 • واحد بررسی ویزا و پشتیبانی ویزا
 • واحد اقامت خارجی در شهر پراگ و شعبه مرکزی بوهمیا
 • واحد اقامت خارجی استان ویسوچینا
 • واحد اقامت خارجی موراویا، هاردک کارلوف، پاردوبیتسه، مروینسیلسین
 • واحد حفاظت از شنگن و همکاری با شنگن
 • واحد دوبلین

شیوه پناهندگی در چک

دو گرایش مهم رفتار جمهوری چک با پناهندگان بدین گونه است که در جمعیت یک میلیون نفری جمهوری چک تقریبا ۱.۱۵۶ نفر برای پناهندگی اقدام نموده اند، نگرانی از عواملی مانند ظرفیت محدود منابع زیست محیطی و منابع حیاتی برای ادامه زندگی و احساس خطر در مورد اتمام این منابع ارزشمند، پذیرفتن پناهندگان در جمهوری چک را تحت تاثیر قرار داده که این کشور امروزه کمتر پناهنده بپذیرد.

اکثریت اشخاصی که پناهندگی در چک دارای ملیت اسلواکیایی، اوکراین و ویتنام می باشند. طبق آمار بررسی شده در کشور جمهوری چک اخیرا تمامی پناهندگان را به کشورشان بازگشت می دهند و یا اینکه دیده شده حتی مامورین برخوردهای بسیار تند و زننده با پناهندگان مخصوصا مسلمانان، از نظر دید تروریست دارند.

به خاطر همین دیدگاه ها و شرایط اسفناک موجود، به افراد پیشنهاد می شود که اگر قصد مهاجرت دارند از راه های قانونی مهاجرت نموده تا از آزادی عمل برخوردار باشند. تحت قانون مجازات جمهوری چک، عبور از مرزها و گذرگاه های مرزی به صورت غیرقانونی، شامل جرایم جنایی می باشد.

در سال 1994، اقدامات برای تقویت کنترل عبور گذرگاه مرزی (سیاست ویزا مطابق با مقررات شورای اتحادیه اروپا در سپتامبر 1995، توافق با اسلواکی و غیره) تصویب شد.

به نظر می رسد که مهاجرت به صورت غیرقانونی به کشور کاهش یافته است. پلیس جمهوری چک نتیجه می گیرد که مهاجرت غیرقانونی بیگانگان با جرایم سازمان یافته بین المللی مانند قاچاق انسان، فروش اسناد جعلی، دزدی اتومبیل، عتیقه جات، اسلحه، مواد مخدر، تجارت زنان، پولشویی و غیره مرتبط است.

وضعیت پناهندگان در چک

از سال 1990 تا پایان ماه ژوئن سال 1998، جمهوری چک مجموعا 14،686 درخواست برای وضعیت پناهندگی را با میانگین 2000 در سال دریافت کرد.

در ماه های گذشته سال 1998 افزایش ناگهانی تعداد پناهجویان با 790 متقاضی در فاصله 1 تا 31 اکتبر افزایش یافت، که 106 شهروند از افغانستان در یک پرواز تنها از طریق مولداوی حضور داشتند.

تعداد درخواست های پناهندگی در سال های 1990 تا 1998

1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 (اکتبر) جمع
1،837 1،992 841 2،207 1،187 1،419 2212 2،109 2.334 16،138

پناهجویان کشورها از سال 1990 تا اکتبر 1998

بلغارستان 4،478
رومانی 3،299
ارمنستان 1،274
افغانستان 1290
عراق 779
یوگسلاوی 547
اتحاد جماهیر شوروی سابق 401
روسیه 376
سری لانکا 352
اوکراین 325
آنگولا 269
ویتنام 264
دیگران 3،016

روند انجام پناهندگی در جمهوری چک

 • اخذ ویزا برای ورود به کشور چک (اکثرا از طریق ویزای توریستی چک)
 • مراجعه به سازمان پذیرش پناهندگی
 • تشخیص هویت و ثبت نام اولیه
 • تعیین شهر و محل سکونت
 • مشخص شدن زمان اینترویو یا مصاحبه اولیه در دادگاه
 • معرفی به اداره پلیس و ثبت مشخصات در اداره پلیس
 • انجام مصاحبه اولیه و گفتن دلایل برای پناهندگی
 • تکمیل فرم های مربوطه به پرونده پناهندگی و مصاحبه اصلی

asylum-in-czech1

اگر افراد در مصاحبه پذیرفته نشوند این امکان برایشان وجود دارد تا اینکه درخواست مصاحبه مجدد بدهند، اگر باز هم پذیرفته نشوند باید به کشور خودشان برگردند و در صورتی که فرد در مصاحبه نهایی پذرفته شود می تواند کارهای شهرودی خود را در کشور شروع نماید.

همانطور که در بالا ذکر شد پناهندگی در جمهوری چک بر خلاف اسمش دارای پروسه آسانی نمی باشد و در حال حاضر از پیچیدگی های به خصوصی برخوردار می باشد، عمدتا دلایل پناهندگان ایرانی پذیرفته نمی شود و افراد به کشورشان باز می گردند.

در نهایت به شما عزیزان پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی ابتدا با موسسه حقوقی معتبر مانند سفیران سروش سعادت با وکلای خبره مشورت نمایید و راه درست مهاجرت که قانونی باشد را انتخاب نمائید. موسسه سفیران سروش سعادت با تجربه طولانی مدت در امر مهاجرت از راه های تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و … با تعداد بی شماری ویزا از ۴۰ و ۵۰ ایالت برتر دنیا در خدمت شما می باشد.

Related Posts

یک دیدگاه برای “پناهندگی در چک

 1. عادل گفت:

  پس با این وجود اقدام از طریق پناهندگی ریسکش بالاس تضمینی هم نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =