مهاجرت به کشور یونان

پناهندگی در یونان

پناهندگی در یونان

باور عموم مردم درباره پدیده پناهندگی صحیح نیست. متاسفانه بسیاری مبتنی بر این باور غلط، تصمیم و اقدام به مهاجرت می کنند که منجر به سرخوردگی و حتی آسیب های جبران ناپذیر می گردد. پناهندگی در یونان یکی از پل های مهاجرتی است. بارها و بارها بیان شده است که اگرچه پناهندگی یکی از راه های مهاجرتی است ولی تنها مخصوص گروه خاصی از افراد است و همه را در بر نمی گیرد. افرادی که مصداق فرد پناهجو، آن طور که در کنوانسیون ژنو تعریف شده است نمی باشند، قاعدتا مشمول قانون حمایت از پناهجویان قرار نمی گیرد. زحمات و هزینه های آنها از این راه ثمری در پی نخواهد داشت.

ممکن است افرادی را بتوان یافت که حقیقتا مصداق پناهجو نبوده اند. ولی توانسته اند از این طریق نتیجه بگیرند. واقعیت آن است که این ها استثناء هستند و نمی توان روی موارد استثناء حساب کرد. یونان کشوری در جنوب شرقی قاره اروپا است. این کشور سه ویژگی مهم دارد که مجموعا جایگاه ویژه ای را در دنیای مهاجرت به آن بخشیده است. عضویت در اتحادیه اروپایی، عضویت در پیمان منطقه ای شنگن، و موقعیت جغرافیایی یونان، آن سه ویژگی خاص هستند. یونان عمدتا نه به عنوان مقصد بلکه به عنوان دروازه ای برای ورود به منطقه اروپا و رسیدن به مقصد مورد نظر پناهجویان می باشد. در این مقاله قصد داریم توضیحات مختصری درباره پناهندگی در یونان در اختیار مخاطبان بگذاریم و البته یادآوری می کنیم که موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی اراده نمی دهد.

یونان و جایگاه آن نزد پناهندگان

اروپا و آمریکای شمالی، دو منطقه ای هستند که برترین و پیشرفته ترین کشورهای دنیا غالبا در این دو واقع شده اند. دسترسی به آمریکای شمالی به دلیل موقعیت جغرافیایی آن که محصور میان دو اقیانوس آرام و اطلس است، بسیار سخت و دور از دسترس می باشد اما وضع اروپا فرق می کند. اروپا از طریق خشکی و دریا در دسترس آسان تر مهاجران از سراسر دنیا قرار دارد و البته طرفداران خاص خود را نیز در قیاس با آمریکا دارد. یونان یکی از کشورهای قاره اروپا است که در جنوب شرقی این قاره و شمال شرقی دریای مدیترانه واقع شده است. این موقعیت جغرافیایی، یونان را به مثابه دروازه ای برای اروپا درآورده است.

یونان دروازه ورود به اروپا

بسیاری از پناهجویانی که از طریقی غیر از طریق هوایی قصد ورود به اروپا را دارند، در سر راه خود به طور اجبار وارد یونان می شوند.یونان گرچه گذشته بسیار درخشانی دارد ولی حال مطلوبی ندارد. امروز یونان مقروض ترین کشور اتحادیه اروپا است. نرخ بیکاری در این کشور نیز هم اکنون در حدود 19% است. به جرات می توان گفت اگر حمایت های آلمان به عنوان قدرت اول اقتصادی اروپا نبود، معلوم نبود که چه اتفاقی بر سر اقتصاد یونان بیاید.

از اینرو یونان عموما به عنوان مقصد پناهجویان نمی باشد و مهاجران وارد شده به این کشور خواستار پناهندگی در یونان نیستند. بلکه این کشور صرفا به منزله دروازه ای برای ورود آن ها به اروپا و رسیدن به کشورهای برتر به حساب می آید که اکثرا در شمال و قلب اروپا واقع می باشند. با این حال، بر طبق قانون دوبلین که فی ما بین دولت های اروپایی برقرار است، اگر پناهجویی قبل از رسیدن به کشور مورد نظرش، در خاک یونان و توسط پلیس این کشور شناسایی شود، نهایتا تعیین تکلیف او بر عهده دولت یونان خواهد بود. حتی اگر او از خاک یونان خارج شود و به کشور مقصدش برود، باز هم به یونان مسترد می شود تا آن کشور به وضعیت وی رسیدگی نماید.

حمایت بین المللی از پناهندگی در یونان

وضعیت پناهجویانی که وارد یونان می شوند و خواستار پناهندگی در یونان می باشند، تابع رویه بین الملل می باشد. بر طبق قانون مربوطه، حمایت بین المللی عبارت است از اعطای وضعیت پناهندگی و وضعیت حمایتی جانبی. این ها دو موقعیت کاملا مشابه هستند که به موجب آن، فرد از حمایت جامعه بین الملل و یا یک دولت خارجی بهره مند می شود چرا که دولت کشورش نمی خواهد یا نمی تواند از وی حمایت لازمه را به عمل آورد. الزامات صدور پناهندگی بر اساس کنوانسیون ژنو 1951 مربوط به وضعیت پناهندگان است.

یک درخواست برای پناهندگی می تواند توسط کسی که از کشور خود فرار کرده است و نمی تواند به خاطر یک ترس معتبر از این که بنا به یکی از دلایل ذیل مورد آزار و اذیت قرار می گیرد به آن بازگردد. این دلایل عبارتند از: 1.نژاد، 2.دین، 3.ملیت، 4.عضویت در یک گروه اجتماعی خاص، و 5.عقاید سیاسی.برای ارائه پناهندگی به یک متقاضی، او باید حداقل یکی از الزامات فوق را رعایت کند. اعطای پناهندگی یک عمل بشردوستانه نیست، بلکه یک تعهد از کشور ما به موجب کنوانسیون های بین المللی و قانون یونان است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مهاجرت به یونان مراجعه نمایید.

حمایت بین المللی از پناهندگی در یونان

حمایت جانبی در یونان

الزامات برای اعطای حمایت جانبی بر اساس قوانین ملی و اروپایی است. وضعیت حفاظتی جانبی برای افرادی که در معرض خطر آسیب جدی در کشور خود قرار دارند، اعطا می شود. آسیب جدی، طبق قانون، شامل موارد زیر است مجازات مرگ یا اعدام، شکنجه، برخورد یا تنبیه غیرانسانی یا تحقیرآمیز، تهدید جدی و انفرادی برای یک زندگی یک غیرنظامی یا فرد به دلیل خشونت بی حد ومرز در مواجهه بین المللی یا داخلی.

حقوق پناهندگی در یونان

افرادی که خواستار پناهندگی در یونان می شوند و مشمول حمایت بین المللی می گردند، به موجب قوانین بین المللی از حقوقی برخوردار خواهند بود و از آن جایی که حق و تکلیف ملازم هستند بنابراین تکالیفی هم دارند:

 • تا زمانی که بررسی درخواست تکمیل نشده باشد، اخراج نمی شوند.
 • می توانند آزادانه در سراسر کشور مگر مناطق خاص تردد داشته باشد. در موارد خاص، مناطقی که می توان آزادانه تردد کرد، بر روی کارتی که داده می شود تعیین می گردد.
 •  به منظور اقامت، در یک مرکز پذیرش یا سایر امکانات، اسکان داده می شوند.
 • مجاز به کار در شرایطی که توسط قانون یونان تعیین شده است می باشند.
 • در رابطه با حفاظت اجتماعی، از همان حقوق و تکالیفی برخوردارند که سایر شهروندان یونانی دارند.
 • دسترسی رایگان به خدمات درمان بیمارستانی و پزشکی و دارویی، اگر از بیمه ای برخوردار نباشند.
 • دسترسی رایگان به سیستم آموزشی عمومی (و فرزندان)
 • دسترسی به آموزش فنی و حرفه ای.
 • دریافت کمک هزینه معلولیت، تنها شامل فرد معلول با درصد ناتوانی %67 و بالاتر می شود.

تکالیف پناهندگی در یونان

پناهجویان در یونان تکالیفی دارند که بدین صورت میباشد:

 • در یونان باقی بماند تا بررسی درخواست وی کامل شود.
 • با مقامات یونان در مورد هر موضوع مربوط به درخواست و تایید اطلاعات شخصی خود همکاری کند.
 • به سرویس پناهندگی مراجعه کنید تا کارت خود را قبل از انقضای آن، و در آخر روز کاری بعد از تاریخ انقضا آن، تمدید کند.
 • بلافاصله سرویس پناهندگی را در مورد تغییر آدرس محل اقامت و اطلاعات تماس و هر گونه تغییر در آنها در جریان بگذارد.
 • در هر مرحله برری درخواست، تا سررسید مورد نظر آن، منتظر بماند.
 • وضعیت مالی خود را شفاف اعلام نماید.

پناهجیان می بایست از تعهداتی که داده است پیروی کند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را از هر گونه پناهندگی در یونان و سایرکشورها باز می دارند و در عوض، راه های قانوی مهاجرت را به شما توصیه می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *