مهاجرت تحصیلی مجارستان

پیش پزشکی در مجارستان

پیش پزشکی در مجارستان
میانگین امتیاز 5 تعداد 37

قبولی در آزمون پزشکی مجارستان مستلزم سپری کردن دوره ی پیش پزشکی در کالجهای محارستان میباشد. که در این نوشتار به موضوع پیش پزشکی در مجارستان پرداخته شده است. پیش پزشکی در مجارستان، می­ تواند برای متقاضیان خارجی ورود به دانشکده های پزشکی مجارستان، گام اول باشد. اهمیت پرداختن به بحث پیش پزشکی در مجارستان، برای ایرانیان علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی از چند جهت قابل بررسی است.

نخست آنکه پزشکی از سالیان دور برای ایرانیان جایگاه ویژه ای داشته است و به همین سبب هر ساله جمعیت زیادی خواهان ادامه تحصیل در این رشته هستند؛

و دوم آنکه ظرفیت محدود دانشکده های پزشکی در ایران و وجود سدی به نام کنکور، بسیاری از دوستداران این رشته را از ادامه تحصیل در رشته دلخواه خود، محروم می­ سازد. وجود دوره های پیش پزشکی در مجارستان، در کنار هزینه های تحصیل مقبول تر این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و از همه مهمتر سطح علمی و اعتبار بالای دانشگاه های مجارستان، آن را به یک هدف مهاجرتی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی تبدیل کرده است.

علاقه مندان به تحصیل پزشکی در مجارستان،برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص دوره های پیش پزشکی در این کشور، می­توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، تماس حاصل فرمایند و به مدد راهنمایی های مشاوران و کارشناسان این موسسه، آگاهیهای خود را در خصوص دوره های پیش پزشکی در مجارستان، افزایش دهند.

کلیات دوره پیش پزشکی در مجارستان

دوره پیش پزشکی در مجارستان، یک دوره آماده سازی، ویژه دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل پزشکی در این کشور است. هدف در این دوره یک ساله، جبران ضعف های دانش آموزان و آماده سازی آن ها برای شرکت در آزمون ورودی دانشکده های پزشکی و البته تقویت زبان انگلیسی آن ها است.

این دوره ها توسط کالج های مختلفی در مجارستان برگزار می­ شود.

مواد آموزشی در این دوره ها عموماً عبارتند از: بیوفیزیک، شیمی، زیست شناسی (شامل آناتومی و فیزیولوژی)، زبان تخصصی پزشکی، اصطلاحات پزشکی (medical terminologe) تاریخ مجارستان، زبان انگلیسی و زبان مجارستانی است. البته ممکن است در دانشکده های مختلف مواد درسی کمی با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

شرکت کنندگان در این دوره ها، به جهت آشنایی نسبی با منابع سوالات از شانس بالایی برای موفقیت در آزمون های پزشکی برخوردارند.

همچنین فراگیری علوم پزشکی به زبان انگلیسی، نیاز به تسلط کافی بر این زبان دارد. گذراندن دوره پیش پزشکی، کمک شایانی به تقویت زبان انگلیسی شرکت کنندگان خواهد کرد و با توجه به این که هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان پایین تر از سایر کشورهای حوزه شنگن است، انتخاب آن به عنوان مقص مورد نظر بسیاری از افراد است.

دانشکده های برگزار کننده دوره پیش پزشکی در مجارستان

دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان از سطح علمی و اعتبار بالایی برخوردارند، و متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا خواهان ادامه تحصیل در رشته های پزشکی این کشور هستند.دبه همین دلیل کالج های مختلفی در مجارستان، برگزار کننده دوره پیش پزشکی هستند.

مهمترین کالج های برگزار کننده این دوره ها در مجارستان عبارتند از:

 • کالج اینترنشنال (مک دانیل)
 • کالج اویسنا (ابن سینا)
 • کالج دونا
 • کالج دانشگاه پزشکی پچ
 • کالج دانشگاه دبرسن

در ادامه جزییات بیشتری در مورد این کالج ها و دوره پیش پزشکی در آن ها آمده است.

کالج اینترنشنال (مک دنیل) مجارستان

دوره پیش پزشکی کالج مک دنیل مجارستان، متقاضیان را برای رشته های دانشگاهی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، دامپزشکی، آماده می­ کند.

مواد آموزشی این دوره در کالج مذکور عبارتند از: زبان انگلیسی عمومی، ارتباطات انگلیسی، انگلیسی برای اهداف خاص به ویژه انگلیسی پزشکی، زیست شناسی (زیست شناسی سلولی، ژنتیک، فیزیولوژی)، شیمی (شیمی عمومی، شیمی آلی، بیوشیمی)، ریاضیات، فیزیک (فیزیک عمومی، مقدمه ای بر بیوفیزیک) و زبان مجارستانی.

برنامه های دوره پیش پزشکی این کالج که از سال 1990، آغاز شده است، دانش آموزان را برای آزمون ورودی دانشگاه های علوم پزشکی سملوایز، علوم پزشکی سگد، علوم پزشکی پچ، دانشکده دامپزشکی دانشگاه Szent István، دانشکده علوم بهداشتی دانشگاه سملوایز، آماده می­ کند.

شهریه سالیانه کالج مک دانیل برای دوره پیش پزشکی حدود ۵۹۸۰ یورو است.

این کالج از امکانات و خدمات دانشجویی نظیر کمک کردن به دانشجویان در بدو ورود (در مسایلی همچون یافتن محل اقامت مناسب)، اتاق مطالعه، خدمات غداخوری، امکانات ورزشی، بیمه های درمانی، مسایل فوق برنامه، کتاب های آموزشی و …، برخوردار است. کالج فوق در شهر بوداپست واقع شده است.

کالج اویسینا (ابن سینا) مجارستان

این کالج که به همت یک ایرانی (دکتر شاهرخ میرزاحسینی)، در شهر بوداپست، تاسیس شده است، یکی دیگر از کالج های برگزار کننده دوره پیش پزشکی در مجارستان است. مواد آموزشی دوره مذکور در کالج اویسینا عبارتند از: زیست شناسی سلولی و مولکولی، ژنتیک پزشکی، ایمونولوژی پزشکی، فیزیولوژی انسان، شیمی عمومی، شیمی آلی، بیو شیمی پایه، زبان پزشکی و مدیکال ترمینولوژی، ریاضیات (اختیاری)، فیزیک (اختیاری)، منطق و هوش (اختیاری) و زبان انگلیسی عمومی. ضمناً این کالج برای افرادی که سطح زبان انگلیسی آن ها بسیار ضعیف است، 8 دوره آموزش زبان انگلیسی برگزار می ­کند.

شهریه سالانه دوره پیش پزشکی کالج اویسینا 5700 یورو است. برخی خدمات رفاهی این کالج عبارتند از:

 • محل اقامت مناسب
 • رستوران
 • بیمه خدمات درمانی

کالج دونا مجارستان

یکی دیگر از کالج های شهر بوداپست که برگزار کننده دوره پیش پزشکی است، کالج دونا می باشد. این کالج که در یک منطقه بسیار خوب پایتخت مجارستان قرار دارد، دانشحویان دوره پیش پزشکی را برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، شیمی‌ و زیست شناسی‌، مهیا می­ سازد. مواد درسی این کالج برای دوره فوق عبارتند از: زبان انگلیسی عمومی، زبان تخصصی رشته پزشکی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک و زبان مجارستانی.

شهریه سالانه این کالج برای دوره عادی 5600 یورو برای دوره فشرده 4900 یورو است. یک سری هزینه های دیگر، همچون هزینه پذیرش، بیمه، خوابگاه، انتقال ارز و …، به این مبالغ اضافه خواهد شد. این کالج دارای خوابگاه، با امکاناتی همچون سالن و بوفه غذاخوری، شستشوی لباس دانشجویان، کمد لوازم و … است.

کالج دانشگاه پزشکی پچ مجارستان

این کالج در شهر پچ، پایتخت فرهنگی اروپا، واقع در 220 کیلومتری شهر بوداپست، فعالیت می ­کند. حضور اساتید دانشگاه علوم پزشکی پچ در دوره پیش پزشکی این کالج، به اعتبار آن افزوده است. دوره پیش پزشکی این کالج در حالت عادی 8 ماهه و به صورت فشرده 6 ماهه است و مواد آموزشی آن شامل زیست شناسی، فیزیولوژی، شیمی، بیوفیزیک، زبان پزشکی و مدیکال ترمینولوژی، زبان انگلیسی و زبان مجارستانی است.

شهریه دوره پیش پزشکی این کالج 8000 یورو است که هزینه هایی همچون فرم ثبت نام، خوابگاه، بیمه و … به این مبلغ اضافه خواهد شد.

کالج دانشگاه دبرسن مجارستان

دوره پیش پزشکی دانشگاه دبرسن، یک ساله و شامل دو ترم است. این دوره دارای یک آزمون تعیین سطح کتبی و شفاهی است که شامل دروس زیست شناسی، فیزیک و شیمی می ­شود. این دوره جهت آماده سازی برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشگاه دبرسن است. مواد درسی این دوره که شامل زیست شناسی، فیزیک، شیمی و زبان مجارستانی است، توسط اساتیددانشگاه دبرسن تدریس می­شود.

دوره پیش پزشکی دانشگاه دبرسن به زبان انگلیسی برگزار می­ شود. آنچه در این مقاله ملاحظه شد، نگاهی اجمالی به دوره های پیش پزشکی در مجارستان بود. هدف در این مقاله، معرفی کلی این دوره ها و آشنایی کلی مخاطب با برخی از مراکز برگزاری آن ها بود.

چنانچه مخاطبان محترم، قصد ادامه تحصیل در دانشکده های معتبر پزشکی در مجارستان را دارند و یا به هر دلیلی علاقه مند به افزایش اطلاعات خود در زمینه دوره های پیش پزشکی در مجارستان هستند، می­ توانند از تجربیات ارزنده متخصصان و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره برده و ضمن افزایش آگاهی های خود، در راستای اتخاذ بهترین تصمیمات در امر ادامه تحصیل در مجارستان، ایشان را همراه و یاور خود داشته باشند.

Related Posts

13 دیدگاه برای “پیش پزشکی در مجارستان

 1. Hp گفت:

  برای تحصیل پزشکی در مجارستان بدون تحصیل پیش پزشکی میشه اقدام کرد مثلا با معدل بالا؟ ممنون از مقاله خوبتون

 2. هزاره گفت:

  با سلام
  ممنون بابت مطالب بسیار مفید سایتتون.

 3. leilakk گفت:

  مدرک این کشور چقدر معتبره؟

 4. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود .

 5. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطال جالبتون در مورد پیش پزشکی در مجارستان تشکر می کنم اگه امکانش هست در موردکالج مک دنیل مجارستان هم مطلب بذارید

 6. صبا صابری گفت:

  ممنون از مطالب به روزتون

 7. فرح محسنی گفت:

  سلام، چطوری میتونم منابع ازمون رو پیدا کنم؟

 8. ارسلان رکنی گفت:

  آیا میتوان سال دوازدهم را هم در مجارستان خواند؟

 9. صبا محمدی گفت:

  خیلی اطلاعت خوبی داشت این مقاله ممنون

 10. قدیر گفت:

  مدت زمان اتمام دوره لیسانس پزشکی و بعد از اون اخذ تخصص در مجارستان چقدره؟ ممنون

 11. امیرحسین گفت:

  با تشکر از مقاله خیلی خوبتون

 12. mehrad گفت:

  خیلی مفید و بروز بود. ممنون

 13. سهند گفت:

  سلام برای پزشکی در مجارستان چقدر باید هزینه کرد؟ آلمان و اتریش به چه صورت است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =