مهاجرت سرمایه گذاری در ایتالیا

کارآفرینی در ایتالیا

کارآفرینی در ایتالیا

یکی از روش های سرمایه گذاری در کشورهای رشد یافته، کارآفرینی است که کارآفرینی در ایتالیا موضوعیست که در حال حاضر برای بسیاری از سرمایه گذاران جذاب است. از این رو، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را بر اساس درخواست متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سرمایه گذاری و کارآفرینی در ایتالیا ارائه داده است. امیدواریم بتوانید با مطالعه جزییات این روش مهاجرت بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری و مهاجرت از این طریق کسب کنید.

بازار کار کشور ایتالیا

در حال حاضر ایتالیا از نظر بازار کار در شرایط بهتری نسبت به سال های قبل قرار دارد و رتبه خوبی را در میان کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است. مهندسان و متخصصین در زمینه های الکترونیک، مکانیک، صنایع، کامپیوتر و عمران بیشترین درصد را در میان متقاضیان مهاجرت کاری به کشور ایتالیا به خود اختصاص داده اند. پس از آن بیشتر پزشکان و پرستاران مایل به کار در این کشورند. اما آنچه قوانین این کشور حکم می کند اینست که جهت کار در این کشور، متقاضیانی که از خارج از اتحادیه اروپا درخواست داده اند باید مجوز اقامت کاری این کشور را داشته باشند.

جهت دریافت این ویزای کاری، شخص درخواست دهنده باید از یک کارفرما در ایتالیا، پیشنهاد شغلی و یا اصطلاحا Job Offer دریافت نماید. پس از دریافت این پیشنهاد شغلی، متقاضی با ارائه سایر مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کاری، که در وبسایت مهاجرتی رسمی ایتالیا لیست این مدارک آورده شده است، ویزای کاری این کشور را دریافت نمایند. اما به طور کلی دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در کشورهای اروپایی بسیار سخت و زمانبر و گاها غیر ممکن است.

قانون کار در کشور ایتالیا

بر اساس قانون کار در این کشور، کارفرما باید اگر نیاز به جذب نیروی کار دارد، ابتدا درخواست و یا آگهی استخدام را به مدت سه ماه در کشور خود، به عنوان مثال ایتالیا، ارائه دهد. اگر در طول این دوره سه ماهه نیروی کار مناسب با پوزیشن شغلی که کارفرما آگهی نموده است یافت نشد، باید به مدت سه ماه دیگر همین آگهی را جهت جذب نیروی کار در کل اتحادیه اروپا ارائه دهد. در نهایت اگر باز هم شخصی یافت نشد که این پوزیشن شغلی را دریافت نماید سپس کارفرما می تواند به نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا پیشنهاد شغلی خود را ارئه نماید و او را جهت استخدام و کار به کشور ایتالیا دعوت نماید.

بنابراین با توجه به شرایط موجود، بسیاری از افرادی که سرمایه لازم جهت مهاجرت را داشته و در کنار آن از مهارت های شغلی بسیار خوبی برخوردارند، مهاجرت از طریق کارآفرینی در کشور مقصد را بهترین گزینه جهت فعالیت در بازار کار آن کشور و کسب درآمد می یابند. در ادامه مقاله اطلاعات دقیق تری در زمینه کارآفرینی شهروندان غیر ایتالیایی در این کشور آورده شده است.

شرایط کارآفرینی در ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا به دلیل بحران اقتصادی منطقه در سال های اخیر به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است که در نهایت باعث شده به طور میانگین طبق تحقیقات انجام شده، فقط 30.5% از شهروندان ایتالیایی توانایی لازم جهت شروع کسب و کار (رتبه 56) در این کشور را دارند. این رقم از سال 2014 به شدت کاهش یافته است. با این حال به دلیل اینکه ایتالیا در حوزه شنگن واقع شده و در برخی صنایع همانند مد و طراحی، در رتبه های نخست دنیا قرار می گیرد، بسیاری از کارآفرینان تمایل دارند جهت اشتغال زایی و همچنین سرمایه گذاری وارد این کشور شوند. لازم به ذکر است که اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نیز به شما در روند اخذ اقامت از طریق کارآفرنی کمک بزرگی می نماید. در ادامه مقاله به برخی از امتیازاتی که این کشور به کارآفرینان اعطا می کند اشاره خواهیم کرد.

شرایط کارآفرینی در ایتالیا

پشتیبانی از کارآفرینان در پروسه کارآفرینی در ایتالیا

از سال 2012، ایتالیا از طرق گوناگونی سعی بر جذب کارآفرینان مبتکر نموده است. برخی از این روش ها عبارتند از: ارائه ویزای سرمایه گذاری به کارآفرینان خارج از اتحادیه اروپا که برای جذب نوآوران برای شروع کار در ایتالیا، دولت در ماه ژوئن 2014 یک مکانیزم سریع برای ارائه مجوز ورود به کارآفرینانی که قصد دارند یک کار خلاقانه را در ایتالیا آغاز کنند، راه اندازی کرد. این ویزا به شخص و اعضای خانواده ایشان اجازه اقامت یک الی دو ساله را در خاک ایتالیا میدهد. همچنین طرح Smart Investment & Start Italia در سال 2015 برای اعطای وام های بدون بهره به شرکت های تازه راه اندازی شده در ایتالیا اجرایی شد.

طبق قانون ثبت شده در سال 2015، دولت مزایای مالیاتی قابل توجهی را برای شرکت هایی که با مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه ها و کارهای تحقیقاتی و توسعه (R & D) همکاری می کنند، در نظر گرفته است. ماده 29 در قانون کشور ایتالیا اجازه می دهد افرادی که در ابتکارات نوآورانه سرمایه گذاری می کنند، 19% از مبلغ سرمایه گذاری شده را از درآمد خود، تا حداکثر 500000 €، کسر کنند. شرکت ها همچنین می توانند 20% از مبلغ سرمایه گذاری شده از سرمایه خود را از درآمد مشمول مالیات خود محاسبه کنند، تا حداکثر رقم 1.8 میلیون یورو.

مهاجرت از طریق کارآفرینی در ایتالیا

با وجود سختی ها و مشکلاتی که برای کارآفرینان در کشورهای مختلف از جمله ایتالیا وجود دارد، باز هم بسیاری از کارآفرینان در کشور ایتالیا توانسته اند به موفقیت دست یابند. در سال 2015 از هر 60 سرمایه گذاری که به منظور کارآفرینی به ایتالیا مهاجرت کردند، 41 نفر موفق به کارآفرینی در این کشور شده و به نتایج بسیار خوبی دست یافته اند. کارآفرینی در کشور ایتالیا شرایط اقامت برای اعضای خانواده فرد کارآفرین را نیز فراهم می آورد و آنان نیز می توانند از امکانات موجود در کشور ایتالیا بهره کامل ببرند.

اما بهتر است برای کارآفرینی در هر کشوری و در هر زمینه شغلی ابتدا تمام جوانب را سنجیده و سپس اقدام نمایید. امیدواریم پس از مطالعه نکات مطرح شده در این مقاله در زمینه کارآفرینی در ایتالیا دانش کافی جهت مهاجرت از طریق این پروسه را بدست آورده باشید. اگر می خواهید در مورد راه های مهاجرت بخصوص سرمایه گذاری و کارآفرینی اطلاعات به روز رسانی شده ای را کسب نمایید، با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرموده و از مشاوره رایگان، تلفنی، حضوری و یا آنلاین این متخصصین در امر مهاجرت بهره مند گردید.

سوالات پرتکرار در خصوص کارآفرینی در ایتالیا

متقاضیانی که تمایل به کارآفرینی در ایتالیا دارند موارد زیر را عنوان می نمایند:

  1. شرایط بازار کار جهت کارآفرینی در ایتالیا چگونه است؟ نرخ بیکاری در کشور ایتالیا در حدود 9% اعلام شده است و این نشان دهنده وجود نیروی آماده به کار در این کشور است.
  2. مهمترین شهرهای صنعتی ایتالیا کدامند؟ شهرهای جنوبی ایتالیا همچنان بافت سنتی خود را حفظ کرده اند اما شرایط در شمال ایتالیا متفاوت است و صنعت و تکنولوژی در این شهرها پیشرفت ویژه ای داشته است.
  3. مزایای کارآفرینی در ایتالیا چیست؟ ایتالیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است و دارندگان ویزای این کشور می توانند در کشورهای اروپایی تردد آزاد داشته باشند.
  4. دولت ایتالیا چه مزایایی را برای کارآفرینان ایجاد کرده است؟ برخی از معافیت های مالیاتی تا سقف 2 سال، مهم ترین فرصت هایی هستند که دولت ایتالیا در اختیار کارآفرینان قرار داده است.
  5. آیا کارآفرینی در ایتالیا مقرون به صرفه است؟ با توجه به زمان بر بودن پروسه کارآفرینی در ایتالیا و همچنین هزینه های بالای شروع کار، کارآفرینی در ایتالیا چندان مقرون به صرفه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *