ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

کارآفرینی در ایتالیا

کارآفرینی در ایتالیا

یکی از روش های سرمایه گذاری در کشورهای توسعه یافته، کارآفرینی است و کارآفرینی در ایتالیا در حال حاضر برای بسیاری از سرمایه گذاران جذاب است. از این رو، موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را بر اساس درخواست متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سرمایه گذاری و کارآفرینی در ایتالیا ارائه داده است. امیدواریم بتوانید با مطالعه جزییات این روش مهاجرت بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری و مهاجرت از این طریق کسب کنید.

 • شرایط اقتصادی ایتالیا 2024 چگونه است؟
 • شرایط کسب و کار در ایتالیا به چه صورتی است؟
 • شرایط کارآفرینی در کشور ایتالیا چیست؟
 • در ایتالیا به چه کسانی کارآفرین گفته می شود؟
 • شرایط اخذ ویزای کارآفرین ایتالیا چیست؟
 • مراحل و مدارک اخذ این ویزای ایتالیا چیست؟
 • شرایط اخذ اقامت دائمی ایتالیا توسط کارآفرینان خارجی چیست؟

ایتالیا مقصدی جذاب برای کارآفرینان خارجی در سال 2024

در حال حاضر ایتالیا از نظر بازار کار در شرایط بهتری نسبت به سال های قبل قرار دارد و رتبه خوبی را در میان کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است. در سال 2024 مهندسان و متخصصین در زمینه های الکترونیک، مکانیک، صنایع، کامپیوتر و عمران بیشترین درصد را در میان متقاضیان مهاجرت کاری به کشور ایتالیا به خود اختصاص داده اند. پس از آن بیشتر پزشکان و پرستاران مایل به کار در این کشورند. اما آنچه قوانین این کشور حکم می کند این است که جهت کار در این کشور، متقاضیانی که از خارج از اتحادیه اروپا (EU) درخواست داده اند باید مجوز اقامت کاری این کشور را داشته باشند.

علاوه بر اطلاع از شرایط بازار کار و نیز وضعیت نیروی کار ماهر، کارآفرینان خارجی علاقه مند شروع یک بیزینس در کشور ایتالیا ITALY بایستی با بهترین بخش های سرمایه گذاری و بیزینس در این کشور اروپایی نیز آشنا باشند. تحلیل های داده ای در مورد صنایع موجود در کشور ایتالیا بر این نکته مهم تاکید می کند که ایتالیا از جذابترین مقاصد برای سرمایه گذاری در بخش های زیر می باشد:

 • انرژی های تجدیدپذیر
 • تولیدات مصرفی مثل لوازم الکترونیکی
 • حمل و نقل و انبارداری
 • مخابرات
 • املاک
 • منسوجات (شامل لباس، کیف و کفش)
 • نرم افزار
 • خدمات فناوری اطلاعات (IT)

منبع: سایت سفارت ایتالیا در کاستاریکا

روش مهاجرت کارآفرینان به ایتالیا

در کنار دیگر روش های مهاجرت به ایتالیا، روشی موسوم به روش کارآفرینی در ایتالیا Entrepreneurship in Italy نیز وجود دارد. روشی که مناسب کارآفرینان خارجی است که با یک ایده بیزینسی نوآورانه ای قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند. منتها برای شروع یک بیزینس نوآورانه در ایتالیا، کارآفرینان خارجی ابتدائا بایستی برای درخواست ویزای بیزینس یا ویزای سرمایه گذار ایتالیا درخواست دهند. همچنین طبق immigrantinvest.com، قبل از راه اندازی یک شرکت در ایتالیا کارآفرین خارجی بایستی یک بیزینس پلن خوب تدوین کنند و موارد ذیل را هم در آن مدنظر قرار دهند:

مهاجرت کارآفرینان به ایتالیا

منبع: سایت peacgyessay.com

پس از تنظیم بیزینس پلن است که کارآفرینان باید درباره نوع شرکت تصمیم بگیرند و در ادامه با مراجعه به مسئولان ایتالیایی ذیربط شرکتشان را ثبت کنند. بنابراین با توجه به شرایط موجود، بسیاری از افرادی که سرمایه لازم جهت مهاجرت را داشته و در کنار آن از مهارت های شغلی بسیار خوبی برخوردارند، مهاجرت از طریق کارآفرینی در کشور ایتالیا را بهترین گزینه جهت فعالیت در بازار کار آن کشور و کسب درآمد می یابند. در ادامه مقاله اطلاعات دقیق تری در زمینه کارآفرینی شهروندان غیر ایتالیایی در این کشور آورده شده است.

قانون کارآفرینی در کشور ایتالیا

واقعیت این است که دولت ایتالیا از سال ها قبل با فراهم کردن بسترهای قانونی به فکر توسعه کارآفرینی در این کشور اروپایی بوده است. در این زمینه دولت ایتالیا در سال 2012 میلادی قانونی به نام قانون n.179 را به تصویب رساند و این اولین باری بود که دولت این کشور رسما از توسعه بیزینس های استارت- آپ نوآورانه در این کشور حمایت می کرد (منبع: سایت giambronelaw.com). در قالب این قانون نیز کارآفرینان خارجی به امتیازات فراوانی در ایتالیا دست می یابند که شاخص ترین آنها شامل:

 • دریافت مشوق های مالیاتی خوب به هنگام سرمایه گذاری در یک استارت آپ نوآورانه
 • دسترسی به وام های صندوق ضمانت مرکزی ایتالیا (CGF) جهت حمایت از شرکت های کوچک و متوسط
 • دسترسی به برنامه Smart & Start Italia که برای استارت آپ های نوآور وام های بدون بهره می دهد.

شرایط کارآفرینی در ایتالیا 2024

سرمایه گذاری در ایتالیا به دلیل بحران اقتصادی منطقه در سال های اخیر به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است که در نهایت باعث شده به طور میانگین طبق تحقیقات انجام شده، فقط 30.5% از شهروندان ایتالیایی توانایی لازم جهت شروع کسب و کار در این کشور را دارند. با این حال به دلیل اینکه ایتالیا در حوزه شنگن واقع شده و در برخی صنایع همانند مد و طراحی، در رتبه های نخست دنیا قرار می گیرد، بسیاری از کارآفرینان تمایل دارند جهت اشتغال زایی و همچنین سرمایه گذاری وارد این کشور شوند. لازم به ذکر است که اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نیز به شما در روند اخذ اقامت از طریق کارآفرینی کمک بزرگی می نماید. در ادامه مقاله به برخی از امتیازاتی که این کشور به کارآفرینان اعطا می کند اشاره خواهیم کرد.

شرایط کارآفرینی در ایتالیا

برای کارآفرینی و شروع یک بیزینس موفق در ایتالیا، متقاضیان از قبل بایستی شروط ذیل را مدنظر قرار دهند:

شرایط راه اندازی یک بیزینس استارت- آپ در ایتالیا
شرط اولشرکت جدیدا تاسیس شده باشد و یا از تاسیس آن کمتر از 5 سال گذشته باشد
شرط دومدفتر مرکزی شرکت در کشور ایتالیا باشد
شرط سومسود سالانه شرکت حداقل 5 میلیون یورو باشد
شرط چهارمشرکت توزیعی نباشد و دارای پروفایل توزیعی نباشد
شرط پنجمنوآوری شرکت از نوع فناورانه باشد
شرط ششمشرکت از ترکیب چند شرکت یا انتقال یک شرکت تشکیل نشده باشد
شرط هفتم (که شامل مجموع شروط است)15% سهام ارزش بالا بین سود و مخارج سالانه قابل استناد به فعالیتهای تحقیق و توسعه باشد.
حداقل یک سوم کارکنان دارای مدرک دکترا باشند یا دو یا سه شریک یا کارمند دارای مدرک ارشد باشند.
حداقل سرمایه لازم نیز حدود EUR 50000 (یورو) باشد.

پشتیبانی از کارآفرینان در پروسه کارآفرینی در ایتالیا

از سال 2012، ایتالیا از طرق گوناگونی سعی بر جذب کارآفرینان مبتکر نموده است. برخی از این روش ها عبارتند از این که دولت ایتالیا در ماه ژوئن 2014 یک مکانیزم سریع برای ارائه مجوز ورود به کارآفرینانی که قصد دارند یک کار خلاقانه را در ایتالیا آغاز کنند، راه اندازی کرد. این ویزا به شخص و اعضای خانواده ایشان اجازه اقامت یک الی دو ساله را در خاک ایتالیا میدهد. همچنین طرح Smart Investment & Start Italia در سال 2015 برای اعطای وام های بدون بهره به شرکت های تازه راه اندازی شده در ایتالیا اجرایی شد.

مزایای مالیاتی برای کارآفرینان در ایتالیا

طبق قانون ثبت شده در سال 2015، دولت مزایای مالیاتی قابل توجهی را برای شرکت هایی که با مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه ها و کارهای تحقیقاتی و توسعه (R & D) همکاری می کنند، در نظر گرفته است. ماده 29 در قانون کشور ایتالیا اجازه می دهد افرادی که در ابتکارات نوآورانه سرمایه گذاری می کنند، 19% از مبلغ سرمایه گذاری شده را از درآمد خود، تا حداکثر 500000€ (یورو)، کسر کنند. شرکت ها همچنین می توانند 20% از مبلغ سرمایه گذاری شده از سرمایه خود را از درآمد مشمول مالیات خود محاسبه کنند، تا حداکثر رقم 1.8 میلیون یورو.

ویزای کارآفرینی در ایتالیا یا همان ویزای استارت آپ ایتالیا

در واقع ویزای استارت آپ ایتالیا Italia Startup Visa ویزایی برای کار مستقل است. این ویزا با اعتبار یکساله مخصوص کارآفرینن خارجی است که قصد راه اندازی یک استارت آپی را در کشور ایتالیا دارند. ویزایی که توسط دولت ایتالیا و از سال 2013 معرفی شد. کل فرآیند اخذ این ویزا نیز در قالب 3 مرحله زیر تعریف می شود:

ویزای کارآفرینی در ایتالیا یا همان ویزای استارت آپ ایتالیا

در مرحله اول درخواست برای برنامه ویزای استارت آپ ایتالیا بایستی بصورت ایمیلی به آدرس اشاره شده توسط MISE ارسال شود. ضمنا پرونده درخواست بایستی متشکل از فرم درخواست تکمیلی، گواهی منابع مالی حداقل EUR50000 (یورو) و نامه همراه مبین استفاده از کل مبلغ برای راه اندازی شرکت و نیز کپی از پاسپورت معتبر باشد. در مورد متقاضی که از وجود یک انکوباتور معتبر استفاده میکند، ارائه مدرک یا گواهی نشان دهنده دسترسی به منابع مالی انکوباتور کفایت می کند.

پس از آن کمیته ویزای استارت آپ ایتالیا به ارزیابی درخواست پرداخته و در صورت تایید درخواست، در عرض 30 روز مجوز فعالیت بنام Nulla Osta صادر می شود. و بالاخره متقاضی با استفاده از این مجوز و سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار مستقل ایتالیا اقدام می کند. پس از صدور این ویزای ایتالیا نیز او 6 ماه فرصت خواهد داشت تا به ایتالیا سفر کند و در عرض 8 روز از زمان ورودش نیز با مراجعه به اداره پلیس محلی ایتالیا برای اخذ اقامت یکساله اش اقدام کند.

ویزای استارت آپ ایتالیا؛ دومین ویزای استارت آپ برتر اروپا

قانونا ویزای استارت آپ ایتالیا یک نوع مجوز اقامتی است که در صورت مهیا بودن شرایط امکان تمدید دو ساله آن نیز برای کارآفرینان خارجی فراهم است. مطابق گزارش سایت giambronelaw.com ویزای استارت- آپ ایتالیا به دلیل مزایا و امتیازات متنوعی که دارد به عنوان دومین ویزای استارت- آپ برتر اتحادیه اروپا (EU) شناخته می شود. از جمله امتیازات قابل ذکر این ویزا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فرآیند درخواست این ویزای ایتالیا کاملا دیجیتالی است.
 • کل پروسه درخواست ویزای استارت آپ ایتالیا به زبان انگلیسی انجام می شود.
 • شیوه صدور ویزا در ایتالیا کاملا متمرکز است و فقط MISE مسئول این کار می باشد.
 • ضمنا هیچ گونه مدرک اجباری برای اعطای ویزا در عرض 30 روز پس از درخواست صادر نمی شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای خود- اشتغالی ایتالیا (ویزای استارت آپ ایتالیا)

در اینجا ما درباره مرحله سوم کار یعنی درخواست ویزای استارت آپ ایتالیا صحبت می کنیم. در شرایطی که کارآفرین خارجی توانسته مجوز Nulla Osta خودش را به دست آورد. پس در این مرحله کافی است که او مدارک زیر را جمع آوری و به سفارت ایتالیا تحویل دهد:

 • مجوز Nulla Osta
 • گواهی اسکان مثل رزرواسیون هتل یا اجاره نامه
 • گواهی حداقل درآمدی در سال قبل
 • هارد کپی فرم درخواست تحویل داده شده برای ISV
 • هارد کپی کاور لتر تحویل داده شده درباره گواهی تمکن مالی و فایل های مربوطه
 • پاسپورت ملی معتبر
 • 4 قطعه عکس پاسپورتی

مهاجرت از طریق کارآفرینی در ایتالیا در 2024

با وجود سختی ها و مشکلاتی که برای کارآفرینان در کشورهای مختلف از جمله ایتالیا وجود دارد، باز هم بسیاری از کارآفرینان در کشور ایتالیا توانسته اند به موفقیت دست یابند. در سال 2015 از هر 60 سرمایه گذاری که به منظور کارآفرینی به ایتالیا مهاجرت کردند، 41 نفر موفق به کارآفرینی در این کشور شده و به نتایج بسیار خوبی دست یافته اند. کارآفرینی در کشور ایتالیا شرایط اقامت برای اعضای خانواده فرد کارآفرین را نیز فراهم می آورد و آنان نیز می توانند از امکانات موجود در کشور ایتالیا بهره کامل ببرند.

اما بهتر است برای کارآفرینی در هر کشوری و در هر زمینه شغلی ابتدا تمام جوانب را سنجیده و سپس اقدام نمایید. امیدواریم پس از مطالعه نکات مطرح شده در این مقاله در زمینه کارآفرینی در ایتالیا دانش کافی جهت مهاجرت از طریق این پروسه را بدست آورده باشید. اگر می خواهید در مورد راه های مهاجرت بخصوص سرمایه گذاری و کارآفرینی اطلاعات به روز رسانی شده کسب نمایید، با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرموده و از مشاوره تلفنی، حضوری و یا آنلاین این متخصصین در امر مهاجرت بهره مند گردید.

سوالات پرتکرار در خصوص کارآفرینی در ایتالیا

متقاضیانی که تمایل به کارآفرینی در ایتالیا دارند موارد زیر را عنوان می نمایند:

 1. مهمترین شهرهای صنعتی ایتالیا کدامند؟ شهرهای جنوبی ایتالیا همچنان بافت سنتی خود را حفظ کرده اند اما شرایط در شمال ایتالیا متفاوت است و صنعت و تکنولوژی در این شهرها پیشرفت ویژه ای داشته است.
 2. مزایای کارآفرینی در ایتالیا چیست؟ ایتالیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است و دارندگان ویزای این کشور می توانند در کشورهای اروپایی تردد آزاد داشته باشند.
 3. دولت ایتالیا چه مزایایی را برای کارآفرینان ایجاد کرده است؟ برخی از معافیت های مالیاتی تا سقف 2 سال، مهم ترین فرصت هایی هستند که دولت ایتالیا در اختیار کارآفرینان قرار داده است.
 4. آیا کارآفرینی در ایتالیا مقرون به صرفه است؟ با توجه به زمان بر بودن پروسه کارآفرینی در ایتالیا و همچنین هزینه های بالای شروع کار، کارآفرینی در ایتالیا چندان مقرون به صرفه نیست.
 5. ویزای استارت آپ ایتالیا چیست؟ ویزای استارت آپ ایتالیا Italia Startup Visa ویزایی برای کار مستقل است. این ویزا با اعتبار یکساله مخصوص کارآفرینان خارجی است که قصد راه اندازی یک استارت آپی را در کشور ایتالیا دارند.
 6. آیا ویزای استارت آپ ایتالیا قابل تمدید مجدد است؟ بله، این ویزا به محض اعتبار یکساله اش برای 2 سال دیگر نیز قابل تمدید است.
 7. کارآفرینان خارجی با چه شرایطی می توانند برای اخذ اقامت دائم ایتالیا اقدام کنند؟ آنها پس از 5 سال زندگی و فعالیت با مجوز اقامت کارگر استارت آپ مستقل در این کشور می توانند به اقامت دائمی ایتالیا برسند.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *